N°. 348. Zondag 1 A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad versclijjut Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandm Voor den Büro 30 Cts. Franco par post door ge heel Nederland 45 Cte. Naar Amerika en andere landen met verhooging dear porto's. Advertcntiiln vMr 10 uur op den day der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Teihl. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis 1". dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze Gemeente zal plaats hebben te HELDER, op Dinsdag den 24 Februari 1891, des voormiddags te 10 uren. 2°. dat op Donderdag, den 26 Februari 1891, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuigschriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewys van werkelijken dienstwelke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ton minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zittiDg van den Militieraad wordt geopend, zijnde den tweeden maaudag in de maand Maart. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 30 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. K ENNISGEVIN G. De BURGEMEESTER van TEXEL, breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving JACHT en VISSCHERIJ. De COMMISSARIS DES KONINGS in Noord holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 14 Januari 1891 no. 13 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87)Brengt ter kennis van be langhebbenden 1°. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 28sten Februari met zonsondergang 2°. dat de jacht op ander loatenvild zal worden gesloten den ls,cn April 6. k., mede met zons ondergang 3°. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k. 4° dat de visscherij, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers od van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haablem, 21 Januari 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 30 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 31 Januari 1891. De openbare les met de kinderen van de Algemeene Bewaarschool, Woensdagmiddag in die inrichting gehouden, was flink bezocht. Niet slechts de ouders dor kinderen, ook vele anderen waren opgekomen om te zien op welke wijze het jonge volkje daar wordt bezig ge- j houden. Ons dunkt, ze kunnen tevreden zijn j de spelen getuigden van eene goede keuze i voor kinderen van dien leeftijdde ongekun- stelde wijze waarop het jonge volkje zich daar bezig houdt, de vrijmoedigheid, welke bij allen valt op te merken, bewijzen dat de kleinen j zich daar tehuis gevoelen en tevreden zijn. Hoe kan het ook anders Het onderwijzend personeel weet de juiste snaar te treffen om I de kleinen tot zich te trekken en de spelen, ze zijn zoo echt kinderlijk, zoo geschikt, dat ze niet anders dan kunnen bevallen aan het i geslacht, dat pas in de kinderschoenen staat, terwijl de onschuldigheid dier spelen geen ouder behoeft te weerhouden om zijne kinderen daar aan te laten meedoen. Vergissen wij ons niet, dan was die gedachte, ook de indruk, welke vele bezoekers van deze openbare les bekwamen. Ten zeerste verdiend was dan ook het woord van dank, dat door de pres. van de commissie over de bewaar school aan de directrice en helpster werd ge bracht voor de liefde en toewijding, welke zij der jeugdige kinderschaar betoonen. De kinderen werden na afloop van de les vergast op chocolade en koek in dien tusschen- tijd werden door sommige kinderen eenige proeven gegeven van huDne vaardigheid in het vouwen van papier, een aardigheid die geen bovenmatige kennis vereischt, maar toch zeer geschikt is om de gedachten en het ge heugen te oefenen. Met een prent als souvenir, verlieten de kleinen met ouders of andere verwanten het lokaal, dat voor deze gelegenheid door een vriendelijke hand eenvoudig, doch net versierd was. Wij zouden der waarheid te kort doen, indien wij hieraan niet toevoegden, dat door de pres. van de commissie der bewaarschool, deze inlichting in aller belangstelling werd aanbevolen, ook wanneer binnenkort daarvoor een verzoek om bijdragen zal worden gedaan. Tot toelichting hierop deelen wij mede, dat deze inrichting uitsluitend door particuliere bijdragen wordt in stand gehouden. Die bij dragen worden telkens voor drie jaren gevraagd en aangezien dat tijdperk thans weder is ver streken, zal spoedig opnieuw een verzoek om eene drie-jaarlijksche bijdrage worden gedaan. Moge eene flinke toezegging alsdan een bewijs geven van de belangstelling van hen, die zich konden o vei tuigen van het nut dezer inrichting en van allen, welke prijs stellen op zoodanige zaken, welke voor allen goed en dienstbaar zijn. Naar wij vernemen zal in de vergadering van het Nutsdepartement alhier, Dinsdag a. s. te houden, als spreker optreden de heel de Jongh uit Eierland. Oudeschild, 30 Jan. Het ijs in zee schijnt onzo kust nog niet te kunnen verlaten. Nu en dan is er met den vloed zooveel ruimte voor den haven, dat stoomboot en zeilschuit zee kan kiezen. Nauwelijks echter treedt de eb in, of het geheele vaarwater loopt weer vol ijs. Men kan veilig de dikte der meeste schotsen op 2 a 3 voet stellen. Het dooien in zee beteekent weinig. Gelukkig dat er sinds de vorige week belangrijke hoeveelheden levensmiddelen, enz. konden aangevoerd worden. Uit Heerenveen schrijft men nu van 25 dezer Eeu der grootste boterverkoopers vau Friesland, iu de nabijheid dezer plaats woon achtig, verzond voor eenige dagen eene be zending boter, groot 100 1/4 vaten en 75 1/8 vaten, met bestemming naar Londen. Deze bezending vertegenwoordigt eene waarde van 7 h f8000 en is thans zoek. Uit informaties, waarom allerwege door den koopman gevraagd werd, bleek, dat de boter niet via Ylissingen verscheept is en zij dus in ons land vermist wordt. Een ander ingezeten dezer plaats verzond per Gend en Loos eenige gouden dames-hor loges naar Zutphen. Dit geschielde den 2aen Dec., toch zijn de horloges nog niet te Z. aangekomen. Zooeven verneem ik, dat de boterkoopman een deel zijner bezending aan het station Amsterdam moet hebben teruggevonden. Eene vraag doet de Haagsche Crt. Er is een ontzaggelijk aantal splinternieuwe kwartjes van 1849 in omloopom zoo te zeggen dagelijks ontvangt men er, en soms verscheidene te gelijk. Hun getal moet ver in de duizenden loopen. Men verklaart dit met het fabeltje, dat er een paar maanden geleden in een hoek van 's Rijks Munt een millioen zouden gevonden zün, die men even vóór het overlijden van Koning Wil lem II geslagen, maar sedert Maart 1849 verge ten had. Natuurlijk is zoo iets ondenkbaar. Maar ons kwam een andere mogelijkheid in de gedachten. Een gulden heeft, zooals men weet, tegenwoordig slechts een zilver waarde van circa 70 cents en een kwartje is aan zilver zoo wat 15 centen waard.Zouden er nu wellicht „industrieelen" bestaan, die op eigen gelegenheid kwartjes maken, waarvan het gehalte zoo zuiver ia, dat ze niet van echte te ondeischeiden zijn? Zou, in elk geval, niet eens iemand de waarheid kunnen uitlokken? Want of het is waar, dat een kapitaal 50 jaren renteloos en vergeten heeft gelegen; of onze onderstelling kan juist zijn. En in het eerste geval is de Nederlandsche natie voor minstens twee malen dat kapitaal benadeeld of wel, tweede geval: ztj wordt bestolen voor 10 cents op elk dier nieuwe kwartjes. Om appels, die door den tijd rimpelig zijn geworden, gemakkelijk te schillen, legt men ze een half uur voor 't schillen in koud water, of, zoo men er den schil wenscht af te trekken, gedurende eenige minuten in heet of eene enkele minuut in kokend water. COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1