een flinke Dienstbode. VlUCIfBQQMIN, Heesters, (Meerei, Rozen, enz. Buitenland. Marktberichten. Een fatsoenlijk DIENSTMEISJE, P.G., TE HUUR; Twee Woonhuizen Gevraagd TUINZADEN. JAN VAN AMESFOORT, Woudboomen, Plantsoengewassen, PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. GEVRAAGD bij J. J. TRAP, Oosterend, Gevraag d: weten wat er wordt ontbeerdEn door wie wordt die ontbering vergroot? Natuurlijk door de hazen en konijnen, die koren en kool komen verwoesten, de patrijzen, die dikwijls in korten tijd een geheel veld boekweit vernielen. Is dat om te dulden voor iemand, die honger lijdt? Ik geloot dat ook de flinkste ijveraar voor de jachtwet onder zulke om standigheden een strooper op eigen grond zou worden en een wet vervloeken, die hem verbood het karig stuk brood van vrouw on kind te beschermen. Zulk een arme wordt vroeg of laat bekeurd, moet do schande van gevangenisstraf ondergaan, daar hij de boete niet kan betalen, wordt verbitterd tegen wetten en maatschappij, die een arme aldus behandelen; verliest, bi) herhaling, alle eergevoel en eerbied voor de wetten en hare uitvoerders en gaat vroeg of la at zedelijk en dan ook maatschappelijk geheel te grondel Wie eens zoo'n drama heeft zien afspelen en hoe dikwijls geschiedt hot! gaat met alle krachten eene wet verfoeien, die zulke misstanden in 't leven roept. Die wet eischt dan ook dringend herziening, niet om ze te verscherpen, maar ze op billijker grondslag zoo mogelijk te doen rusten. En daarom verzoek ik beleefd om opneming van deze regelen, opdat ook in uw blad eene stem moge opgaan, die protest aanteekent tegen 't onrecht dat de jaehtwet aankleeft en medewerkt om de publieke opinie op te wekken herziening te eischen volgens eischen van recht en billijkheid. Een veredelde winterrogge variëteit is de reuzenwinterrogge, in Duitschland in den handel gebracht. Zij wordt gezegd volkomen winterhard te zijn een roggesoort die bijzonder zwaar stoelt en krachtige rietachtige halmen schiet, welke tot 2meter en nog langer worden en eene aar van 20 centimeter, zwaar en vol, draagt. Zij moet de enorme opbrengst van 4800 tot 5000 kilogr. per hectare leveren. De korrel is dik en vast, en moet de beste aller bekende rogge- soorten zijn, vcor elk klimaat geschikt en de strengste winters verdurende. Professor Sonnenberg, te Berlijn heeft aan het Geneeskundig Genootschap aldaar een long lijder vertoond, op wien met goed gevolg een bijzondere operatie was toegepast ter inspuiting met Koch's middel. Die operatie de eerste van deze soort bestond daarin, dat men het lichaam van den lijder opende en de vloeistof rechtstreeks spoot in het aangetaste deel van de long. De patiënt is wonderlijk spoedig hersteld. Leuven dus wordt van daar aan het „Handelsblad van Antwerpen" geschreven is in een waterstad herschapen. Door den dooi is de Dyle zóó gezwollen, dat zij uit haar bed liep, en het water thans wel 15,000 menschen in hunne woningen gevangen houdt. De St.-Antoniusberg, de Piedikheerenstraat, O. L.-Vrouwestraat, de Dominicanenstraat, de Brusselschestraat, de Leie, de Vischmarkt, de Mechelschestraat en de Vaart straat staan geheel onder. In de Dominicanen- straat bereikt het water bij de 2 meters hoogte, op de Vischmarkt 1.50 M. Bij Mount-Pleasant, in Pennsylvanië, zijn door eene gasontploffing vijftig mijnwerkers in eene kolenmijn bedolven. Tot dusver zijn reeds 18 lijken gevonden. Terwijl het reddingswerk wordt voort gezet, wordt zooveel mogelijk versche lucht in de mijn gebracht, maar men vreest toch dat de meeste werklieden zullen zijn omgekomen voordat men hen kan bereiken. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Boude wijn had Donderdag plaats. De kerkelijke plechtigheid had plaats 's ochtends te 11 ure in de St Gudulakerk. Na afloop van den kerkdienst werd het lijk bijgezet in den koninklijken grafkelder der kerk te Laeken. De Belgische bladen, die Zaterdag in rouwrand verschenen, getuigen allen van den diepen indruk, dien het plotseling overlijden van den Prins in het geheele land heeft gemaakt. Clericalen en liberalen, Vlamingen en Walen, allen zijn verplet door de onverwachte doodstijding. Zoo o. a. zegt het Vlaamsche Handelsblad van Antwerpen „Bemind was Prins Boudewijn door het volk, om zijn ronden en loyalen aardbemind vooral door de Vlamingen, die in hem een Vlaamschen Prins begroetten en dus ook een Vlaamsch spre kenden Koning, den eerste die over hen regeeren zou. Wie gedenkt zijn triomfantelijk optreden niet te Brugge, waar hij, de jonge vorst, het volk toesprak in de taal van Breydel en de Coninck 1 Wat berstte de geestdrift los in heel het land, toen de dagbladen verkondigden„De Prins spreekt de taal des volks Overal zocht het oog des Vlamings, in de feestelijkheden, den Prins, en begroette hem met hand stem en hart. „Ons Prinske" noemde men hem, en voorwaar, met hart en ziel was men hem genegen en tot der dood toe was men hem verkleefd Ja, hij was de lieveling van ons volkin hem zagen de Vlamingen het einde van een tijdvak van rechtsmiskenniDg, tot welker herstel onze tegenwoordige Koning, Leopold II, lof en eer zij hem 1 zooveel en doorzichtig heeft bijgedragen. Prins Boudewijn was een veel belovende geest hij had goede studiën gedaan, toonde daarin een zeer open en helder verstandhad een vroom gemoed en leidde een stil en ordelijk leven de lessen zijner moeder hadden vruchten gedragen. De eerste lijst van inschrijving, door de Parijsche bladen opengesteld tot leniging van den nood, wijst aan het cijfer van ruim 140.000 fr. Behalve de giften aan geld zijn er ook vele kleedingstukken ten behoeve der armen inge komen. Zoo heeft het bestuur der magazijnen van het Louvre 2500 paar sokken en kousen gezonden, 600 vrouwenrokken, verder een aantal vesten, hemden, enz., in het geheel 10.000 stuks. Blijkens nadere berichten uit Nieuw-York heeft vooral deze stad zeer veel te lijden gehad van de sneeuwstormen, waarmede het invallen van den dooi in de Vereenigde Staten gepaard ging. Niet alleen viel de sneeuw in dichte vlok ken, maar daarbij woei een sterke wind, zoodat de sneeuw op hoopen werd gedreven en het verkeer versperde. Den volgenden dag begon het te regenen, maar daardoor werd de toestand niet beter, omdat de sneeuw nu zwaar en glib berig werd en het loopen bijna geheel onmogelijk maakte. De tramwagens moesten den dienst staken en alleen de luchtspoorweg werd niet belemmerd. Evenwel werden ook deze treinen beperkt, omdat niemand zich buiten de deur be gaf, die maar eenigszins thuis kon blijven. Zaterdagochtend stak de storm op in Albama en richtte langs den geheelen weg, welken hij volgde, groote verwoesting aan. Draden voor telegraaf, telephoon en electrisch licht bezweken en in geheel Nieuw-York kon geen electrisch licht gloeien. De politie spoorde de inwoners in alle wijken tot voorzichtigheid aan, want in geval van brand kon nu de brandweer niet per telephoon ontboden worden. De schade, welke Nieuw-York leed, wordt op millioenen dollars geschat. Zaken werden niet gedaan, want alle kantoren en makelaars waren, nu ook telephoon en tele graaf den dienst staakten, afgesneden van hunne klanten. De telegraaf had alleen eene schade van 500.000 dollars, en het zal zeker wel twee weken duren, voordat alle 1500 draden hersteld zijn. De Pruisiache staatsspoorwegen zullen op gezamenlijke hoofdlijnen verwarming door stoom invoeren. Men is reeds ijverig bezig met de per sonenwagens daarvoor in te richten. De verwar ming door stoom heeft, behalve de goedkoopheid, nog het voordeel dat zij bij een voorkomend ongeluk gevaarloos is. De tot verwarming noodige stoom wordt direct uit den ketel der locomotie ven met een druk tot twee atmosfeeren in de onder dèn geheelen trein loopende geleiding gedreven, en verlaat den trein weder aan het einde. Bij deze wijze van verwarming heerscht er gewoonlijk in de eerste wagens achter de locomo tief eene ondragelijke hitte, die trapsgewijze naar het eind van den trein vermindert. Deze onge lijkmatige werking is echtei gemakkelijk te regelen: bij buitengewoon lange treinen, waarbij de werking der stoomverwarming voor de laatste wagens slechts eene zeer geringe is, wordt aan het eind der trein een wagen aangehaakt, waarin stoom opgewekt wordt die in tegengestelde rich, ting in de geleidingsbuizen gevoerd kan worden. Scliagen, 29 Jan. Aangevoerd4 paarden f 80 a 130; -■ Stieren f a f 6 Gelde- koeien f 150 a f 260 2 Kalfkoeien f 210 a 225; Vaarzen f a Hokkelingen f a f 18 Nuchtere Kalveren f 6 a f 19 390 Schapen f 16 a f 24,502 Bokk. en Geit f2 a f 8 15 mag. Varkens f 11 a f 14 50 Biggen f 5.— a f 7.15 Kippen 70 a 125 ct; Eenden a ct Boter per kop f 0.87,5 a 0.87,5 Kaas per kilogram 25 a 30 ct.Kipeieren per 100 450 a 500 ct.: Eend-eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen, a Rammen, f a Purmerend, 21 Jan. Aangevoerd 70 vette kalveren 80 a 90 ct. per kg.; 81 nucht. kalv. f 10 20; 84 vette Varkens 36 46 ct. per kg 28 magere Varkens f 10 16; 172 Biggen f4 a 8 176 Schapen on Lammeren 69 Runderen en 2 Stieren f a kip-Eieren f5,— a f6.— per 100. Vette Koeien hooger in prijs, handel vlug, f 0,65 a 0,76 p. KG. Geldekoeien prijshoudend, handel matig 120 a 160 gld. per stuk, Vette Schapen prijshoudend, handel matig f 20 a f 27 per stuk. Ovorhouders prijshoudend, handel matig f 14 a f 22 per stuk. Zondag- 1 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 ure, Ds. Calkoen, van Nieuwe Niedorp. Oudeschild. Nam. Ds. Calkoen, van Nieuwe Niedorp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kupekus. Ondertrouwd: ALBERT KIKKERT J.Hz. en M ARIA DE RU IJ TER. Texel, 30 Januari 1891. Bevallen van een flinke JONGEN, C. M. HOEK, geb. Telqhuis. Den Burg, Texel, 31 Januari 1891. Vrnor de zoovele bewijzen van belangstel ling, zoowel binnen als buiten deze gemeen te, bij gelegenheid van ons Vijftig-jarig Huwelijk op 26 Jan. j.l. aan ons betoond, betuigen wij langs dezen onze oprechte dank. Hoorn op Texel, JAN Dz. WITTE. 30 Jan. 1891. ANTJE Sd. ZIJM. Tegen half FEBRUARI: die netjes huiswerk kan verrichten. Adres: Bureau Texelsche Courant. staande in de NIEUWESTRAAT. A. C. LAP. voor AMSTERDAM. Te bevragen bij A. T01IP0T, Burg Texel Gratis ontvangt een ieder die er belang in stelt een prijscourant van ZADEN voor den Moes- en Bloementuin, alsmede van Bloemen en Planten. Alles eerste kwaliteit en concuree- rende prijzen. SM?" Voor het eiland Texel vervoege men zich die als AGENT voor een prompte bezorging zorg dragen zal. Zaadhandelaar, nELDER. Tegen 1 MAART a. s., a/d BURG, AdresBoekhandel REIJ. Alle soorten en vormen tegen lage prijzen. Goede kwaliteit, echtheid der soorten gegarandeerd. Den Burg. S. ROVING,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3