N». 351. Donderdag 12 Februari. AS. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgever-s LANGEVELD DE ROOXJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. LOTL\G NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis 1°. dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze Gemeente zal plaats hebben te HELDER, op Dinsdag den 24 Februari 1891, des voormiddags te 10 uren. 2°. dat op Donderdag, den 26 Februari 1891, des roormiddags te 10 uren, tor Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuigschriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werkelijken dienstwelke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ton minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den tweeden maandag in de maand Maart. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 30 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hemjsoDt- vangen de navolgende kennisgeving JACIIT en VISSCHERIJ. De COMMISSARIS DES KONINGS in Noord holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 14 Januari 1891 no. 13 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87)Brengt ter kennis van be langhebbenden 1°. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 28'tcn Februari met zonsondergang 2°. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den ls,c° April 6. k., mode met zons ondergang 3°. dat het woispel van Jcwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k. 4° dat de visschervj, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 21 Januari 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 30 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 11 Februari 1891. Met de markt van Maandag jl. waren de drie markten voor de wintermaanden, het vorig jaar ingevoerd, weder achter den rug. Even als in den vorigen winter toonden ook thans die markten geenszins in eene behoefte te voorziendat ongunstig resultaat zou de vraag kunnen doen ontstaan of het maar niet beter zoude zijn de markten voor de winter maanden van de agenda te schrappen. Na 15 Maart beginnen weder de gewone markten, iederen Maandag. In het vorig jaar werden in het geheel aangevoord 74 Paarden. 25 Veulens. 587 Koeien. 377 Pinken en Hokkelingen. 107 Nucht. Kalveren. 8071 Schapen. 7922 Lammeren. 53 Varkens. 732 Biggen. 12 Geiten. De Waal 10 Februari. Van de 20730 schooltijden werden in 1890 verzuimd 2683 of 13 waarvan 1077 of 5,2 wegens huis- en veldarbeid. 't Totale verzuim was 't hoogst in Februari (26 tengevolge der influenza, 't laagst in April (6 */o). De verzuimen wegens huis- en veldarbeid waren 't hoogst in Juli (10 en 't laagst in December (2,2 Den Hoorn 11 Feb. Is de winter streng geweest en is de vorst tot in bijna alle schuil hoeken doorgedrongen, toch heeft zij een Aaronskelk bij den heer Weurdinge alhier, niet alleen niet kunnen bereiken, maar schijnt deze bloem tegen de kou op te groeien, aan gezien zij reeds prijkt met een ferme knop, die met een paar dagen wel open zal gaan. In Februari dus een Aaronskelk in bloei, dat is wel iets bijzonders. Bij den Heer V. alhier loopt al sedert 6enigen tijd een lam te dartelen bij de moeder. Dat beestje zal 't ook eerst koud gehad hebben, doch 't ziet er thans fleurig uit. Helder, 11 Feb. Heden is de stoomboot „Hercules" van hier vertrokken op het gerucht dat bij Callantsoog een stoomboot zou gestrand zijn. Nadere berichten ontbreken. Volgens bericht van schippers moet gisteren het ijs tusschen Wielingen en de Ewycksluis zoo hevig hebben gekroden, dat een aanlegsteiger bij de Quarantaineplaats geheel vernield moet zijn geworden. De afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloot, de ge wone jaarlijksche Paaschtentoonstelling voor rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen dit jaar te houden op Vrijdag 20 Maart. Prijzen worden uitgeloofd tot een bedrag van ongeveer f600. Naar aanleiding van de herhaalde geschil len, welke in de laatsten tijd zijn voorgekomen betreffende den invoer van Amerikaansch spek over Nederland, heeft de rechtbank te Berlijn zich gericht tot professor Dickerhof, hoogleeraar aan de veeartsenijschool te Berlijn. Deze hoog leeraar heeft een uitvoerig rapport ingediend, waarbij de verschillende kenmerkende eigen schappen van Amerikaansch en Nederlandsch spek worden nagegaan en dat eindigt met de conclusie„dat er geen bepaald kenmerk be staat waardoor Amerikaansch spek van Hol- landsch spek kan worden onderscheiden." Tot verklaring van de verschijning der nieuwe kwartjes met het jaartal 1849, deelt men aan het N. v. d. D. mede „Indertijd, gedurende de regeering van Koning Willem II, werd een groote hoeveelheid kwar tjes aangemunt, veel meer dan toen noodig was. Het overtollige werd in de kelders der Nederlandsche Bank opgeslagen. Thans, nu de bestaande kwartjes, zooals ieder wel zal hebben opgemerkt, door het gebruik langza merhand zeer afgesleten geraakten, is besloten deze gaandeweg in te houden en ter vervan ging daarvan zijn de kwartjes van 1849 in hun lange, maar niet voordeelige rust van 42 jaren gestoord. Uit Amsterdam wordt gemeldEenige kleine vischkoopers en andere bewoners der Brouwersgracht en Willemstraat, gaven zich, sedert eenige weken reeds, alle moeite om den enormen voorraad olie en vet, die bij den brand van de pakhuizen der firma Alberdingk over het fis in Brouwers- en aangrenzende grachten stroom de en daar bevroor of zich onder of tusschen het ijs vastzette, te verzamelen. Tot heden, nu bijna niets meer te vinden is, was men bezig de ijsschotsen te verbrijzelen, en de zich daar bevindende groote of kleine klonten bijeen te breDgen. Bij een poging om van deze eigenaardige en hoogst zeldzame visscheri] van bevroren vette wateren iets te weten te komen, vernemen wij, dat menigeen bij deze visscherij goede zaken heeft gemaakt. Aanvankelijk werd voor een vat van 200 kilo inhoud dezer gestolde olie 4 a 5 gulden betaald, door een schipper die met zijn vaartuig in de Lindengracht bij de Brouwersgracht ligt, en die na met een paar mannen voor den aankoop accoord te hebben aangegaan, later f 10 per vat betaalde. Spoedig deed zich reeds een makelaar op, zoodat deze waar thans aan de beurs verhandeld wordt voor f 11 per vat. De schipper had ruim 300 vaten voor f 4 tot f 5 opgekocht. Van onderscheidene plaatsen wordt ge meld dat ingekuilde aardappelen bevroren zijn. Naar aanleiding daarvan geeft de heer C. de Vos, te Hazerswoude, in het Maandblad van de II. M. v. L. het volgende middel aan de hand om putten of kuilen vorstvrij te maken. Zoodra de vorst streng wordt, zegt hij, plakke men den aardhoop zoo vlak en vast mogelijk en giete men hem met een gieter natzoo spoedig dat bevroren is giete men nogmaals en nogmaals, zoo lang tot de put met eene ijskorst zonder eenige opening is bedekt. Dan is hij vorstvrij. TEXELSC 5 -r; COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1