Buitenland. Aan de burgemeesters der verschillende gemeenten is ter invulling toegezonden een exemplaar van het gemeentelijk Landbouw- verslag. Dit jaar voor het eerst zijn de burge meesters uitgenoodigd, met net oog op eene juiste invulling, eene commissie te benoemen van ten minste drie in den landbouw practisch ervaren personen, die met de plaatselijke landbouwtoestanden ten volle vertrouwd zijn. Vooral moet bijzonder zorg gewijd worden aan de rubrieken: „nadeelige invloeden," „coöperatie" en „gemiddelde marktprijzen." Aan het slot van een daarbij gevoegd schrij ven zegt de Minister van Waterstaat„Het behoeft wel geen betoog, dat de landbouw belang heeft bij eene nauwkeurige kennis der toestanden. Immers daarop alleen kunnen middelen worden gegrond, die tot verbetering of opbeuring van den landbouw zullen leiden." Politie op de visscherij in de Noordzee. Van de tweede helft van Maait af tot omstreeks einde Juni wordt aan H. M. schepen Dolfijn en Argus het onafgebroken toezicht opgedragen op de visscherij in de territoriale wateren. Van April af wordt, gedurende de zomermaanden H. M. stoomschip 4de klasse Suriname aan die kruisers toegevoegd, meer bijzonder voor denzelfden dienst by de diepzeevisscherij. Aan H. M. Dolfijn, wordt gedurende eerstge noemd tijdperk als kruisterrein aangewezen het gedeelte der kust tusschen de Eemsmonding en het Eijerlandsche gat en aan H. M. Argus, de overblijvende kuststrook tot den Hoek van Holland. Na einde Juni zal, met het oog op de omstan digheid dat gedurende den zomer de vreemde visschers niet meer in grooteren getale de terri toriale wateren bezoeken, terwijl de diepzeevis scherij dan weder meer toezicht vereischt, een andere regeling getroffen worden. Evenals ten vorigen jare zullen de opzichters der kustlichten van Schiermonnikoog af tot aan het Eijerlandsche gat en die van het Eijerlandsche gat tot aan den Hoek van Holland, per telegraaf aan elkander, voor zoover zij tot dezelfde groep en ook aan den inspecteur over het loodswezen, voor zoover zij tot de eerste groep behooren, kennis geven van het naderen van de kust door vreemde visschersvloten. Naar aanleiding van een artikel in de Leeuw. Ct., waarin het schaatsrijden als een der meest gezonde lichaamsoefeningen wordt aanbevolen, schrijft Dr. Kooperberg, te Leeu warden, in hetzelfde blad, dat, op gronden van physiologische wetenschap en medische ervaring, op de „gezondheid" dier vermakelijkheid wel wat valt af te dragen. Ten bewijze daarvan deelt hij mede, dat hij dezen winter, van 28 Nov. tot 20 Jan., niet minder dan vier-en tachtig gevallen heett behandeld, die door hem zijn ingedeeld als volgt: 12 arm en handbreuken, 4 breuken van het been, 1 ribbebreuk, 3 verwondingen van het oog, 4 van den neus en 5 van den mond en de lippen, 47 kneuzingen van verschillenden aard, aan borstkas, knieën, enkels, teenen, schouders, ellebogen, handen, vingers, enz. Men schrijft aan de Zutph. Ct. uitDinksperloo Onze raadsleden hebben den arbeid gestaakt. Zaterdag 17 Januari verschenen zij niet. Toen zy nu, krachtens art. 49, alinea 1 der gemeente wet, tegen den 19den wederom opgeroepen waren, aan welke uitnoodiging zij evenmin gevolg gaven, volgde met hetzelfde negatieve resultaat, de derde invitatie, bij art. 49 al. 2 der wet bedoeld. Daarmede waren de middelen, door de wet aan de hand gedaan, uitgeput. Na een rusttijd van tien dagen kon het spelletje Zaterdag opnieuw beginnen. Een vrij talrijk publiek was opgekomen, de burgemeester had bericht door ziekte verhin derd te zijn en de raadsleden bleven zonder kennisgeving weg. Nader wordt aan genoemd blad geschreven Eindelijk, nu zij voor de zesde maal opgeroepen waren, hadden de leden neen, één lid, de heer O vink aan de roepstem van den voorzitter gehoor gegeven. Volgens art. 49 der gemeentewet kon die heer nu alleen beslissen. De secretaris zoekt de nummers 2, 3, 4, 5, 6 en 7 uit de bus, waarna de voorzitter voor den heer Ovink het alleen overgebleven no. 1 trekt. De voorzitter: Ik verzoek den secretaris de notulen te lezen. De heer OvinkIk vraag het woord. De voorzitter; Na het lezen der notulen, mijnheer Ovink. De heer OvinkMaar ik heb een motie van orde voor te stellen, en dat geschiedt beter nu. De heer Ovink stelt nu voor het lezen der notulen en de behandeling der ingekomen stukken uit te stellen tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen (die van den heer Ovink) aangenomen. De heer Ovink vraagt opnieuw het woord. De voorzitter: Nog weer een motie van orde De heer Ovink Neen, eene toelichting. Hierop leest de heer Ovink een stuk voor, waarin hij, ook namens zijne medeleden, verklaart dat de Raad niet langer kan samenwerken met den burgemeester, maar desniettegenstaande toch wel middelen zal weten te vinden om den burgomeester bij de regeering aan te klagen, en dat het zeker menigeen bevreemd heeft, dat de raadsleden nog zoo lang gekomen zijn. De voorzitter meent, dat in deze verklaring, even als in alle voorstellen van den heer Ovink, ver dachtmaking en onwaarheid schering en inslag zijn. De heer Ovink stelt voor den heer Harders te vragen, of deze geneigd is tijdelijk als gemeente geneesheer op te treden, en zoo ja, op welke conditiën. Met algemeene stemmen (die van den heer Ovink) wordt aldus besloten. Daar de weuhouders evenmin op de vergaderin gen van het Dagelijksch Bestuur verschenen zijn als in de raadsvergaderingen, is de voorzitter niet bij machte in zake schoolgeldheffing een voorstel van B. en W. te doen, waarom hjj zelf een dergelijk voorstel doet. De heer Ovink stelt voor om deze zaak aan te houden, waartoe met algemeene stemmen (die van den heer Ovink) besloten wordt. Hiermede was de comedie uit. De gemeente Rijswijk (Zuid-Holland) belooft een uitgezochte plaats te worden voor menschen met een klein inkomen. In de Raadzitting werd besloten geen hootdelijken omslag meer te heffen van personen meteen vermoedelijk inkomen beneden de eenduizend gulden, terwijl binnen een paar jaren, blijft de financieele toestand der gemeente zoo gunstig, in het geheel geen hoofdelijken omslag meer behoeft geheven te worden. Zaterdag-nacht is met Z.-Z.-O. wind langs de geheele Scheveuingsche kust versch water ijs aan het strand gekomen, zoodat men bij laag water voorbij den vuurtoren niet langs het strand kon gaan. De ijsdijk vermindert als het ware niet. Zaterdag had hij nog een breedte van 23 Va meter. Hier en daar wordt een slop gehakt om schuiten door te laten, Het ijs is nog zoo sterk, dat men er gerust mot paard en wagen op kan rijden. Wanneer het ijs in de Zuiderzee binnen kort niet is opgeruimd, bestaat bij de directie der Drentsche Stoomb.-mij. het voornemen, om de booten op Amsterdam binnendoor te laten varen. Het laat zich aanzien, dat bedoeld ijs niet spoedig zal zijn weggedooid. Meer dan een jaar geleden verdween uit Gorsel plotseling de notaris Jonkheer, zonder dat iemand ooit meer iets van hem vernam, hetgeen aanleiding gaf tot verschillende vermoedens. Woensdag heeft men in de Berkel bij Zut- fen het lijk van den heer J. gevonden. Het werd herkend aan een gouden ring. De Berkel welks bodem zeer versperd is met dood kreu pelhout, takken en boomen, schijnt het lijk een jaar lang te hebben vastgehouden ten ge volge van den ijsgang en den stroom is het nu losgekomen. Overdrijving schaadt Een onderwijzer te Amsterdam schrijft in een der bladen aldaar o. a.„Zestien van de 54 leerlingen mijner klasse gaan wegens armoede op klompen, omdat ze niets hebben, wat op schoeisel gelijkt." Wij willen hierbij even vragen Zijn klom pen dan geen schoeisel? En wat meer zegt: zijn ze niet juist allervoortreffelijkst in den winter Menigeen verkiest ze boven schoenen van leer, omdat ze warmer zijn en geen vocht doorlaten. Men kome eens buiten De rijk ste boeren, zelfs heeren en vrouwen ziet ge op klompen. Van harte juichen wij alles toe, waardoor liefde en medelijden kunnen opgewekt worden. Maar geen overdrijving die schaadt, af als gebrek voorgesteld, wat juist aangeprezen moet worden Rott. Nbl. Namens den commandant der Haagsche schutterij, die uitvoering moet geven aan de schutterijwet, was Donderdag aan een schutter gelast, op het bureel op de Groote Markt zijne wapenen te komen afhalen. Daarmede huiswaarts keerende, ontmoet de schutter echter een dienaar van de heilige Hermandad, die, geroepen om uitvoering te geven aan de wet op het dragen van wapenen, verbaliseert tegen den schutter! Van de stremming in het verkesr in het zuiden van Rusland in de maand Januari kan men zich hier bezwaarlijk een denkbeeld maken. Een enkel voorbeeld daarvan is dat de sneltrein, welke 9 Januari uit Sebastopol vertrok, eerst 16 Januari te Charkow aankwam. Ontelbare malen bleef de trein in de sneeuw steken, welke op sommige plaatsen vier meter hoog lag. De directie besloot aan de ongelukkige passagiers verplegings- kosten te betalen en wel die der tweede klasse 60 en die der derde 30 kopeken per dag. Zooals men weet staan 10 kopeken gelijk met 19 centen. Aan het meer Winnipeg is een Indianenkamp 's nachts door wolven overvallen19 mannen vrouwen en kinderen werden door de beesten verslondenslechts 2 mannen ontvluchtter.. Sedert veertien dagen heerscht onder de paarden te Antwerpen eene soort van griep, welke zich ook uitgebreid heeft tot in de stallen van het garnizoen. Een kind van nog geen jaar oud bij Baltimore in de Vereenigde Staten is volgens de Nederlander, door geneeskundige hulp bevrijd van 36 voor werpen, die het had ingeslikt. Daaronder waren eenige knoopen, 8 karpetspjjkertjes, vier naalden en achttien spelden. Men denkt, dat het genezen zal. Uit Bayonne wordt aan het Petit Journal" gemeld Eene geheimzinnige misdaad is gepleegd in den trein tusschen Irun en Hendaye, alhoewel die afstand in 4 5 minuten afgelegd wordt. Het slachtoffer zat in een rijtuig eerste klasse. Het lijk werd in de rivier geworpen uit den trein, terwijl deze over de brug reed. De douaniers der Fransche grens, den val in het water hoorende, gingen zoeken en vonden het lijk. Men denkt, zonder er zeker van te zijn, dat het een Belg is, Keiler genaamd. Aan een natuurlijken phonograaf, in 1632 vermeld, wordt door de Vossische Zeitung her innerd. In genoemd jaar werd door den Courrier Veritable verhaald dat de Hollandsche kapitein Westerloch ergens aan de straat van Magelhaen sponsen had gezien, welke het geluid der menschelijke stem in zich opnamen en welke gebruikt werden voor het overbrengen van mededeehngen enz. Men sprak vlak bjj de spons verzond die dan en de ontvanger had slechts in de spons te knijpen om de gesproken woorden te vernemen. Dat is in menig opzicht gemakkelijker dan de phonograaf. Jammer maar, dat men later nooit meer van die sponsen heeft gehoord. Onder het opschrift Manna-regen meldt het Album der Natuur het volgende: In Augustus 1890 is in de omstreken van Merdin en van Diarbekir in Aziatisch Turkije een manna regen gevallen. De manna viel in groote hoeveel heden uit den hemel met de gewone regendrop pels mede. Zij bedekte een oppervlakte van ongeveer 10 kilometers in omtrek. De bewoners der streek verzamelden de manna en maakten er brood van. Dit smaakte goed en was gemak kelijk verteerbaar. De meeste stukjes manna zijn rond, en zoo groot als gerstekorrels en van binnen meelachtig wit. Het zijn, zooals men weet, korstmossen, en wel de Lecanora esculenta. De plant, die op de dorste gebergten in die streken in groote hoeveelheden groeit, schijnt door hoozen te worden opgenomen, en dan door den wind hoog in den lucht op grooten afstand te kunnen worden vervoerd. Zij valt dan in den regel met een regenbui op de aarde. Naar de Transvaal? Iemand, die er thuis is, schrijft o. a. het volgende Transvaal is geen Kanaiin, geen land van melk en honig, zooals zich menig emigrant dat voorstelt maar van welken waan hij, na eenigen tijd hier vertoefd te hebben, spoedig genezen wordt. Veel geld wordt hier soms verdiend, maar het leven is duur. Leeft men in groote plaatsen dan is 't leven goed, maar op afgelegen plaatsen is 't leven vervelend: Een jongmensch, die een

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2