Buitenland. Marktberichten. De St.-Ct. van 13 Februari bevat een uitvoerig rapport der commissie, benoemd door de afdeeling Opmeer en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, tot het nemen van eene proef ter vergelijking van de voedingswaarde van lijnkoek en sesamkoek voor melkvee. Deze commissie, bestaande uit de heeren C. J. van Lookeren Campagne, directeur van het Rijksproefstation teHoorn, J. Kieffenburg Jr., A. Zijp Az., C. Nobel, rapporteur, is tot de slotsom gekomen, dat het voordeeliger is ge bleken het melkvee met lijnkoek dan met sesamkoek te voederen. Opmerking verdient het daarbij, dat de lijnkoek de overwinning heeft te danken aan de grootere hoeveelheid vet, die de melk bevat. De Enkh. Ct. meldt van 12 dezer De stoomboot „Minister Havelaar" varende tusschen Kampen en Enkhuizen, viaUrk, die hier door den winter was overvallen en wier pogingen om naar Urk te komen, vóór enkele dagen van wege het ijs in zee mislukten, heeft heden morgen 8 uur de spoorhaven ver laten en de reis naar Urk aanvaard. De harde wind van gisteren avond en heden nacht heeft zeker de kans van slagen vergroot. Wij kunnen aan deze regelen toevoegen, dat de boot zoo dicht Urk is genaderd dat men gemeenschap met den wal had, alsmede dat ze om 1 uur met 106 passagiers, meest visschers die hunne schuiten gaan opzoeken, weer te Enkhuizen terug was. Het openen van de geregelde vaart zal nog wel een paar dagen uitgesteld worden. Uit Haarlem wordt aan de „N. R. Ct." gemeld Toen zich jl. Dinsdag het gerucht door de gemeente verspreidde dat de firma Sinia en Roetser, commissionairs in effecten, failliet was, werd er dadelijk verteld dat de eerste firmant zich had vergiftigd. Beide zaken bleken al spoedig waar te zijn; de firma is failliet en de heer S. is te Amsterdam in een café in de Warmoesstraat in een toestand gevonden, die geen hoop op herstel gaf, hij is dan ook reeds overleden. Vele ingezetenen zijn de slachtoffers van deze ramp, en onder hen eenige die alles wat zij bezitten kwijt zijn. Reeds voor eenige weken heeft men voorzien dat zoo iets zou gebeuren, en er zijn personen die nog bij tijds hun geld hebben teruggevraagd. Hoewel de firma een zeer bescheiden kan toortje had, dreef zij toch uitgebreide zaken, en alleen het verkwistende leven van den overleden firmant heeft den val veroorzaakt. Naar men verneemt, bedraagt het aantal ontbrekende goederen op de Staatsspoorwegen sedert 24 October tot 1 Jan. jl. pl m. 2200 stuks. LD.) Een bleeker in de Rozenstraat te Amster dam, die zijne wasscnen naar Alten aan den Rijn zendt, vermiste sedert eenige weken eene baal goed, van Amsterdam verzonden, doch te Alfen niet aangekomen. Na tal reclames is de man eindelijk weer in het bezit van zijn goed geraakt. De baal had een reisje naar Marseille gemaaktDe bleeker verwondert er zich alleen maar over, dat zijne wasch vuil terugkwam. Van de bekende, spreekwoor delijke voorkomendheid der Franschen had hij zich iets anders voorgesteld. Op het oogenblik, dat Zondagochtend de overzetboot aan het Vlaamsche Hoofd te Antwerpen zou afvaren, hoorde men eensklaps het geroep Een man over boord Een werkman, de jonge Vereecken, de zoon van een melkboer van Zwijndrecht, snelde toe en de jongeling liet zich tusschen het schip en den veerdam naar beneden zakken en slaagde er in, bijgestaan door den stuurman en een matroos, den drenkeling boven te halen. Maar wie schetst zijne verbazing en zijne vreugde, toen hij zag, wie hij gered had. Het was zijn vader Weenend van blijdschap sloot hij don geredde in de armen en de talrijke vrouwen en om standers weenden met hem van aandoening. Men kan denken hoezeer redder en geredde door allen werden gelukgewenscht. Bij de begrooting van Koloniën zijn in de afdeelingen der Eerste Kamer ditmaal een aantal punten behandeld. Over het algemeen werd 's Ministers beleid, waaraan veerkracht en initiatief ontbraken, ongunstig beoordeeld. Een aantal leden wilden afwachten, Met het oog op den zorgwekkenden financieeion toestand wordt aan de Regeering de eisch gesteld van zuinig algemeen beheerhet achterwege laten van onzekore proefnemingen met belasting middelen opening van nieuwe bronnen van welvaart door spoorwegaanleg en irrigatie- werken. Een groot aantal leden wenschte vervanging van het opiumpachtstelsel door een volledige regie. Algemeen oordeelde men krachtig volhouden der blokkade in Atjeh noodig. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, zal eene nieuwe ridderorde worden ingesteld, voor werkelijke verdiensten. Is in de provincie Groningen de binnen vaart al weder geopend, in Friesland zal dit nog wel eenige dagen duren. In sommige kanalen hebben de stoombooten het ijs weten te bieken, b. v. van Harlingen tot Franeker, doch in de meeste vaarten is het nog veel te dik. Vooral in de meren is het ijs nog sterk .In de kanalen naar de venen is het op de meeste plaatsen zelfs nog niet los. Eenige schippers hebben gepoogd de vaart te openen, doch hebben spoedig den arbeid ge staakt. Zij zagen geen kans er door te komen. Dat is erger dan bevroren De koopman H., te Ter Neuzen, die vóél de vorst 80 zakken aardappelen van 104 kilo in den put had geborgen, is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat al de zakken met aardappelen waren verdwenen 1 Uit Venloo meldt men Hoe druk het goederenvervoer aan ons station in den laat- sten tijd was, blijkt daaruit, dat sedert half November 11. tot heden gemiddeld 5000 goe derenwagens perdag aankwamen en vertrokken. Heden staan op het stationsterrein niet minder dan 1500 geladen goederenwagens, zoodat alles opgepropt vol is. Wat zorgvuldige verpleging en voeding waard is, ook bij kippen, bleek deze winter bij een inwoner te Kooten (Fr.) Tijdens de erge koude werden zijne 5 kippen in een ver warmd vertrek gehouden en tamelijk goed onderhouden. Voor dat de kippen des avonds gingen rikken, werden ze met warm voeder gevoed. Het resultaat is, dat iedere kip gemid deld 42 eieren heeft gelegd in December en Januari en de opbrèngst van elk ei gemiddeld 5 cents kon bedragen. Gelijk men weet, heeft de Oostenrijksche bankier baron Hirsch f 12,000,000 ter beschikking gesteld tot stichting van een fonds ter bevorde ring van de landverhuizing van Israëlieten naar de Vereenigde Staten. Blijkens een telegram uit New-York heeft baron Hirsch nu den heer Seligman, het hootd der commissie to New-York gemachtigd over dit bedrag te beschikken. Indien de i enten van dit kapitaai niet voldoende mochten blijken om het gestelde doel te bereiken, dan mag ook van het kapitaal worden gebruikgemaakt. Een aardig rechtsgeding werd de vorige Week voor een New-Yorkschen rechter behandeld. 1 e zaak had zich aldus toegedragen: Mevrouw Margriet Dusen hield commensalen en meneer Theodoor Ennnond was een van die gelukkigen. Maar hij waardeerde zijn geluk niet. was tenminste ontevreden over de spijzen, die de hospita haar heeren voorzette. Maar hoe nu te bewijzen, dat er werkelijk reden tot klageD was? Als meneer Emmond 't waagde wat te zeggen, kreeg hij van mevrouw Margriet den wind van voren. Hij bedacht toen een aardige list. Hij wist ongemerkt een phonograaf de keuken binnen te smokkelen en liet dit toestel daar een paar dagen staan. Den volgenden Zondag, na het diner, inviteerde de heer Emmon al zijne mede-commensalen en ook mevrouw Dusen, om hen, zooals hij zoide, een nieuw muziekinstrument te vertoonen. Hij zette dit nieuwe muziekinstrument in werking, maar zooveel is zeker, dat 't geen harmonie in 't gezelschap bracht, want tot hun groove verbazing vernamen de toehoorders mevrouw Margriets wel bekende stem, die o. a. het volgende tegen haar dienstmeid zei: „Mietje je mag niet meer dan 20 cönten voor een pond vleesch geven. Dat is goed genoeg voor ze. Je moet maar in de Mui- bergstraat gaan. Ge betaalt er altijd veel te veel voor. Als ze 't vleesch niet lekkor vmden, moeten ze maar meer groenten eten. Hoe dikwijls heb ik u ook gezegd dat ge de kliekjes weer moot opwarmen. Zestig cent een pond koffie is te veel. In 't vervolg koopt ge koffie van 40 cents, enz. Toen mevr. Dusen deze muziek hoorde, liep ze woedend de kamer uit en ging haar advocaat raadplegen, met het gevolg, dat de heer Emmond voor den rechter werd geroepen wegens laster en samenspanning gepleegd jegens meergemelde mevr. Margriet Dusen. Na het hoor -en wederhoor te hebben toegepast, ontsloeg de rechter den slimmen maar gevaar lijken commensaal vau rechtsvervolging- Eene zestigjarige juffrouw te Tours meende hare Koningsgezindheid te moeten toonen door te weigeren aan de republiek belasting te betalen. De politie moest zich met geweld een toegang in hare woning banen om hare meubelen in beslag te nemen, ten aanschouwe van eene scheldende en lachende menigte. De oude dame had alles gedaan om de deur te versperren. Weer is uit Parijs een bankier, Victor Macë, verdwenen, met achterlating van een tekort van 25,000,000 fr. Hij deed hetzelfde als de on langs gevluchte Raynaud en gaf 12 pCt. rente per maand aan ieder, die hem zijn geld wilde toevertrouwen. Zij, die, na eenigen tijd deze rente genoten te hebben, hun kapitaal terug vroegen, maakten goede zaken, maar allen en hun aantal bedraagt 17,000 die hunne spaar penningen bij de Bank lieten, zijn nu hun geld kwijt. Door allerlei beursspeculaties wist Macé zijne Bank vijf jaren staande te houden, maar nu is hij verdwenen. De Belgische majoor Waelput, wiens weer voorspellingen vrijwel uitkwamen, heeft tegen de helft van Februari eene nieuwe vorst-periode aangekondigd, die met veel sneeuw zal gepaard gaan. Volgens eene andere voorspelling, die van Falb, was 9 Febr., een der acht „kiitieke dagen," die ons dit jaar beschoren zijn. Hij voegt er echter bij, dat het kritieke wel een paar dagen vroeger of later zou kunnen gebeuren. Te Trebinje werd deze week de weduwe Marie Petkovic begraven, de moeder van Luka Petkovic, de bekende aanvoerder der opstande lingen in de Herzegowina tegen het Turksche gezag. De overledene vrouw bereikte den ouder dom van 117 jaar en was tot het einde toe haar gewone huiswerk blijven verrichten. De reis van de Russische grenzen naar Parijs, die de Russische luitenant Winter te voet aflegde, heeft tot een weddenschap geleid, die nog wel zoo origineel is. Zekere Dornon uit de Landes wil op stelten denzelfden weg afleggen als Winter en wedt om 1000 francs dat hem dit in 30 dagen gelukken zal' Hij moet dus ongeveer 70 kilometer per dag doen. Dornon heeft bij gelegenheid der tentoonstel, ling in 1889 op stelten den Eiffeltoren beklommen, In den acclimatatietuin te Parijs, waar reed3 dikwijls exemplaren van een bijzonder mensehen- ras uit andere werelddeelen ter bezichtiging ge huisvest waren, is thans een troep uit Dahomey aangekomen: 16 mannen en 24 amazonen. De vrouwen hanteeren op commando van een der amazonen het geweer even vlug en juist als de mannen, Zij dragen aan hare beenen ringen, waaraan belletjes verbonden zijn, zoodat zij, als zij gezamenlijk aan het exerceeren zijn, een helsch geraas maken. Schngen, 12 Feb. Aangevoerd7 paarden f 75 a 200; - Stieren f a f 10 Gelde- koeien f 130 a f 255; 3 Kalfkoeien f 150 a 225; Vaarzen f a Hokkelingen f a f 67 Nuchtere Kalveren f5af 20 - Schapen f af, 3 Bokk. en Geit f2 a f 4 20 mag. Varkens f 10 a f 14 30 Biggen f5.- a f 9.20 Kippen 90 a 140 ct; 40 Eenden 70a 85 ct Boter per kop jj f 0.90 a 1. Kaas per kilogram 20 a 35 ct.Kipeieren por 100 400 a 450 ct.Eend eieren per 100 300 a 3.50 ct. Lammeren f a Ossen, a Rammen, f a Leiden, 13 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 22 Stieren f 69 a f 195Veulens stuks af 52 kahkoeien f 138 a f 260 100 Melkkoeien f 115 af 242 78 Varekoeien 96 a 235; 89 Vette koeien f 145 a f 280 19

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2