Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten, om, onder verschillende voorwaarden, eene subsidie van f 140.000 toe te staan voor den aanleg van een locaalspoorweg Alkmaar Hoorn. De schildwacht te 's-Hage, die op zijn post gemolesteerd werd en toen de aanvaller eerst met de kolf van 't geweer van 't lijf hield en toen dit niet hielp met de bajonet in het been stak, zal voor den krijgsraad terecht staan. Hij is reeds in hechtenis. De Haagsche Ct., die dit mededeelt, voegt aan haar bericht toe „Mochten de militaire rechters den man veroordeelen, dan geven wij in overweging, de Wapenwet voortaan ook op het leger in 't algemeen en de schildwachten in 't bijzonder van toepassing te verklaren en onze landsver dedigers te wapenen met bezems of andere onschadelijke voorwerpen." Te Ameide heeft een driejarig zoontje van D. S., met boontjes spelende, er een inge slikt. Het kwam in de luchtpijp, en niet tegenstaande spoedig alle mogelijke pogingen werden aangewend, slaagde men er niet in het te verwijderen. Het kind is dientenge volge overleden. Bij gelegenheid van de Vastenavondpret legden eenige jongelui uit de buurtschap Ramele, onder Kaalte, geheel vermomd bij de landbon- wers in die buurt bezoeken af, Eenigen van de jongens hadden een baard van vlas, onder anderen ook de 14-jarige v. d. W., wiens baard bij het aansteken van zijn pijpje in brand vloog, waardoor de knaap vreeselijke brandwonden in het gezicht bekwam. De jongen is thans onder geneeskundige behan deling. Zijn gelaat is onkenbaar en erg opge zwollen. De 19-jarige hardrijder op de lange baan Marten Kingma, te Grouw (Fr.), heeft dezen winter f 1000 gewonnen, terwijl hij slechts aan drie wedstrijden (Heerenveen, Amsterdam en Paterswolde) deelnam. Hij reed daarvoor nog geen kwartier op schaatsen, zoodat hij elke seconde tijdens zijn rijden ongeveer een gulden verdiende. Deze kampioen laat zich thans een werktuig vervaar digen, waarop hij zich, evenals Kiderlen vroeger, in huis kan oefenen nl. eene soort van trapinrichting, waarop een tijd- en afstands meter is aangebracht, zoodat te zien is, hoeveel afstand in een bepaalden tijd zou zijn afgelegd. Kingma doet dit om zijne beenspieren te sterken. Dat touwtje-springen soms gevaarlijk is, werd te Bokstel bewezen, waar het dochtertje van S., na beproefd te hebben wie het springen het langst kon volhouden, bewusteloos neerviel. Er bestaat weinig hoop het kind in het leven te behouden. Door den heer W. Horsmans, koopman te Hoensbroek (L.), is eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht tegen den heer Boshouwers, burgemeester van Hoens broek, ter zake dat de burgemeester hem wederrechtelijk van zijne vrijheid heeft beroofd, door aan de marechaussees van Heerlen last te geven hem te arresteeren, en wel op grond dat hij den burgemeester aan de deur had gezet, toen de zangvereeniging „St.-David" aldaar haar patroonsfeest vierde in een onbe woond huis, dat door den notaris Cremers te Hoensbroek schriftelijk daartoe was afgestaan. De burgemeester duldde niet, dat men daar zong en feestvierde. De heer Horsmans, president der Vereeni- ging, verzocht hem daarop, het lokaal te willen verlaten; toen hij hieraan niet voldeed, zette hij hem eenvoudig aan de deur. De burgemeester gelaste daarna de arres tatie van den heer Horsmans. Men schrijft uit 's-Hage Zaterdag avond viel aan het station alhier het volgende voor Aan het station te Delft hadden twee aldaar studeerende jonge lieden door welke oorzaak dan ook, onaangenaam heden gekregen met den hoofdconducteur van den trein en te 's-Hage wilden zij met dezen naar den chef gaan. Waarschijnlijk, hoewel de man het ontkent, heeft de machinist van den trein iets tegen de jongelui gezegd, want plotseling sprong een van hen op den machinist toe en gaf hem een slag met zijn wandelstok. De man een hercuul die bij de maatschappij algemeen bekend is als een „lobbes", nam het eerst zoo hoog niet op doch toen de aanvaller hem een tweeden slag toebracht ontstak hjj in woede en diende het jongemensch een pak slaag toe dat het bloed uit mond, neus en ooren te voorschijn kwam. Misschien zou de man nog verder zijn gegaan, wanneer de stationchef niet tusschenbeiden ware gekomen. De andere reiziger die zijn kameraad te hulp wilde komen, werd door den stoker onder handen genomen en wetende dat stokers in den regel ook geen fluweelen handjes hebben, kan men veilig aannemen dat ook hij zijn deel heeft gehad. De Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wetsvoorstel ingediend om jon gens beneden de 16 jaren, die zich aan ergerlijke baldadigheid schuldig maken, met de gard te laten afstraffen. Vier middelen om een straat jongen te straffen worden voorgesteld lo. Hij kan voroordeeld worden tot 12 a 18 slagen met de gard. Dit moet geschieden liefst in bijzijn van den vader en van den gouverneur der stedelijke gevangenis. 2o. De vader van den baldadigen straatjongen kan veroordeeld worden tot eene boete van f 12. 3o. De vader kan veroordeeld worden tot be taling van f 60, tot schadeloosstelling aan hem of haar die door den straatjongen beleedigd of benadeeld is. 4o. Den vader kan gelast worden borg te stellen voor het toekomstig goed gedrag van zijnen zoon. De Regeering acht toediening van slagen met de gard, gelijk op de Engelsche kostscholen, zelfs te Eton en Harrow, nog gewoonte is, veel beter en heilzamer straf voor jongens dan opsluiting in cellen of andere gevangenisstraf. De Parijsche handelsrechtbank heeft de bank-Macé in staat van faillissement verklaard. In de brandkasten is nog aan verschillende effecten en geld eene waarde gevonden van 1.000.000 fr., zoodat het tekort wel niet meer dan 20.000.000 fr. zal bedragen. Het blijkt nu dat de bankier eigen lijk Victor Berneau heette, maar zijne zaken dreef onder den naam Macé, omdat hij zelf voor eenige jaren reeds met de justitie in aanraking was geweest en daarom zijn werkelijkeu naam niet wilde noemen. De eigenlijke Macé, die z(jn naam aan de bank leende, ontving hiervoor 500 fr. per maand. De schuldeischers, die hun geld nu kwijt zijn. bestaan grootendeels uit werklieden, winkeliers en kleine renteniers, maar ook behooren daartoe vele geestelijken. Van de 17000 schuldeischers, wier namen in de boeken werden gevonden, zijn 6000 geestelijken. Eene schoonmaakster had bij den bankier 50 fr. gedeponeerd. Daar de bank eene rente van 10 pet. per maand uitkeerde, was dit kapitaaltje aangegroeid tot 2500 fr. De werkster had toevallig haar geld voor eenigen tijd opge vraagd, zoodat zij tenminste geen klagen heeft. Op deze wijze zijn ook enkele andere crediteuren er goed afgekomen, maar de meesten lieten hun geld staan, vroegen, als zij geld noodig hadden, nu en dan iets op, maar nu zijn zij alles kwijt. „Dit geval" - merkt de „Figaro" op - „is weer eene goede les voor allen, die naïef genoeg zijn om te gelooven, dat het mogelijk is lOpCt. per maand, dus 120 pCt. per jaar, rente van een kapitaal uit te keeren. Te Chicago heeft zich eene vereeniging ge vormd tot uitzending van huwbare Amerikaansche meisjes naar Engeland. Een te Londen welbe kend persoon brengt de jongedames, die steeds door haar mama moeten zijn vergezeld, in de kringen, waar een passende partij voor haar te doen is en hij ontvangt een vooraf bedongen salaris bij 't tot stand komen van 't huwelijk. Vereischten zijn voor de schoonmoeder flinke figuur, frische kleur en wit haar; voor den papa dat hij wegens dronkenschap in een asyl ver pleegd worde en dus geen kans heeft om over te komenvoor 't meisjeslanke figuur, lief uiterlijk, spitse kin teeken van wilskracht - en zooveel mogelijk beschikbaar fortuin. Alkmaar, 13 Feb. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 1761 Hectoliters, als 139 Tarwe f 7,75 h f 8.25 182 Rogge 6,- 6.12,5 271 G°Ial 4-50 id- chev. 6,50 6, 895 Haver 3,50 4,20 Paardenboonen 6,25 6,50 237 Bruine boonen 12,50 15 - Citroen 16,- duiven 7.625, witte 7.30 3 Rood Mosterdzaad 15. 17 Karweizaad 9,75 blauw Maanzaad 17 Erwten groene 10,50 17 grauwe 15,- 19, vale 12,50 Alkmaar, 16 Feb. Aangevoerd 4 koeien f 220 a 240,88 vette kalver. f 40 a 100, per kilo 85 a 95 ct. 62 nucht. kalveren f 5 h 16 13 Schapen f 20 a 24. 161 vette Varkens 36 S, 48 ct per KG. 35 magere dito f 13 16. Kalveren -af per stuk. bok f Amsterdam, 16 Feb. Aangevoerd 494 Run deren, le kwal 76 ets, 2de kwal 68 ets., 3e kwal. 59 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 150 a 260 graskalf f - a -; 79 nucht. kalv. 7 117 Schapen f f Lammeren af—. 392 vette Varkens 38 43 ets per KG. Purmereiid, 17 Feb. Aangevoerd 85 vette kalveren 80 h 90 ct. per kg.; 464 nucht. kalv. f 4 16166 vette Varkens 34 a 46 ct. per kg 90 magere Varkens f 12 24; 216 Biggen f5 a 9, 1721 Schapen en Lammeren 109 Runderen en 3 Stieren f a kip-Eieren f3,50 a f 4. per 100. Vette Koeien hooger in prijs, handel vlug, f 0 68 a 0,78 p. KG. Geldekoeien prijshoudend, handel matig, 140 a 200 gld. per stuk. Vette kalveren lager in prijs, handel stug. Nuchtere Kalveren prijshoudend handel vlug. Vette varkens lager in prijs, handel stug. Magere varkens en biggen hooger in prijs handel vlug. Vette Schapen prijshoudend, f 20 a f 28 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel matig, f 14 a f 26 per stuk. Londen, 16 Feb. Ter veemarkt zijn aangevoerd 1500 Runderen, 12000 Schapen en Lammeren 40 kalveren, 18 Varkens. Men noteert: Runderen f 0,35 h f 0,71 V4 Schapen en Lammeren 0,65 a 0,867,; kalveren f 0,52s a 0,867. Varkens f 0,37' a 0,55. Zondag 22 Februari. Burg. HERVORMDE GEMEENTE. Voorm. half tien Ds. Adriani van Warmenhuizen. Oucleschild. Ds. Adriana, van Warmenhuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de tweede helft der maand Januari. Aan het postkantoor Texel. W. Mooijen, Haarlem. J. Schreuders, Wageningen. Aan het postkantoor Oudeschihl. G. Kuiper, Passaic (Noord-Amerika). CORRESPONDENTIE. Aan het verzoek tot opname van het artikel „Overrompeling Elstow," reeds in andere bladen voorkomende, zullen wij in ons volgend nummer gevolg gevenaangezien het voor dit nummer te laat werd ontvangen. Op de bij dat verzoek gedane opmerking „dat een plaatselijk blad al het mogelijke in het werk zal stellen, om de smet, die op een gedeelte der ingezetenen wordt geworpen, te helpen uitwis- schen," antwoorden wij dat men daartoe de Tex. Courimmer bereid zal vinden, getuige daarvoor reeds de overname van het stukje in ons nummer van 8 dezer hoewel dat voor ons niet zeer vleiend was, doch dat wij dan ook mogen verwachten de rechtstreeksclie voorlichting van hen, welke daartoe de noodige gegevens kunnen verstrekken, in stede dat wij die moeten putten uit elders verschijnende bladen. Da Una -«■«aWBBO—WM—KW——b

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2