Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Ingezonden Stukken. gepaard aan de frischheid van kleuren, boden velen een hier ongekend genoegeD. Volgens onze meening hebben de opgeko- menen zich uitstekend geamuseerd; was de jeugd er in grooten getale vertegenwoordigt, ook voor ouderen is zulk een avond, tot afwis seling niet te versmaden. Met overtuiging meenen wij een bezoek aan de voorstellingen van de heeren K. wel te mogen aanbevelen. Den Hooen, 19 Febr. Woensdagavond j.l. werd door eenige kunstliefhebbers van Den Burg en Den Hoorn in het logement „Loods manswelvaren" voor een goed bezette zaal eene tooneelvoorstelling gegeven. Achtereenvolgens werden opgevoerd: „Een oud soldaat," tooneelspel in drie bedrijven, de hoofdschotel van den avond; daarna: „Eens gekocht blijft gekocht," blijspel met zang in één bedrijf, en eindelijk: „Dorps-sociaal-demo craten," kluchtspel met zang, mede in één bedrijf. Nu eens klonk een gulle lach door de zaal, dan weer heerschte er eene ademlooze stilte. Ziedaar de sprekende bewijzen, dat de kunst vrienden hun auditorium wisten te boeien. Zonder aan het succes der andere sprekers te kort te doen, zij vermeld, dat de heer Spier dijk schitterde als eene ster van de eerste grootte onder de trawanten. Een zeer geani meerd bal besloot dezen genoeglijken avond, die nog lang in herinnering zal blijven. Wij roepen den sprekers een hartelijk: „tot weer ziens" toe. Oosteeend, 20 Febr. Aan de vermake lijkheden, welke men ook hier nog te wachten is, zou men zeggen dat de winter pas een aanvang neemt. Zondag toch zullen de Heeren van Kinsbergen, van wie met veel lof gespro ken wordt, alhier in „het Wapen van Texel" eene Soirée Scientifique (wetenschappelijke avondpartij) geventerwijl Dinsdagavond voor de leden van „Nut en Genoegen" st. st. niet uit de school klappen. Nu veel is hier nog niet te beleven geweest in den bijna verloopen winter. De heeren van Kinsbergen zouden reeds eerder gekomen zijn, wanneer het ijs hun dit niet belet had. Nu wordt hunne komst zeker met verlangen te gemoet gezien't is hier eens wat bijzonders. De Standaard schrijft: Da volkstelling heeft al heel wat beweging en werk aan den winkel gebracht; maar het muisje heeft ook nog een staartje, dat naar de gemeentelijke stembus heenwijst. In tal van gemeenten moet n. 1. het aantal gemeenteraadsleden met 2 worden vermeer derd, in sommige verminderd, om in overeen stemming te komen met de bevolkingcijfers, door deze volkstelling aangegeven. Een vermeerdering met vier leden is noodig voor Nijmegen, Nieuwer-Amstel, Utrecht en Gro ningen. In Haarlem is zelfs een aanvulling van zes nieuwe raadsleden noodig, terwijl de gemeen ten Grave, Texel en IJzendijke minder groot scheeps moeten varendaar moeten n. 1. twee raadsleden van het kussen af. Sedert drie weken wordt een tienjarig kind te Breda, dat een kwaal aan een been heeft (de doctoren zijn het niet eens of het beeneter is, dan wel klierstoffen zijn) behan deld naar het systeem professor Koch. De inspuitingen hebben in den rug plaats en wel om den anderen dag. Zonderling genoeg, hebben zich nog geene verschijnselen voorge daan, hoewel telkenmale de hoeveelheid stof grooter wordt; met een milligram begonnen, werden nu de laatste maal reeds 10 milligram ingespoten. Het kind huppelt en springt vroo- lijk en gaat bij goed weer zelfs uit. Het heeft niet den minsten last van koorts. Te West-Graftdijk, waar ook velen door den strengen winter tot werkeloosheid gedoemd zijn, verdienen sommigen een extraatje door „visc'n te hakken." Zij hakken namelijk gaten in het ijs en halen daaronder vele doode visschen, waaronder buitengewoon groote, op, die zij aan de eendenhouders verkoopen als voeder. Sommigen verdienen daarmede soms f 2 per dag. In de kazerne der huzaren, te 's-Graven- hage, waren dezer dagen twee soldaten aan het stoeien. De een zette den ander achterna, en hem niet spoedig genoeg kunnende inhalen, wierp hij zijn kameraad met een ijzeren knoopenschaar. Dit zonder kwade bedoelingen geworpen projectiel kwam evenwel niet op zijne bestemming, maar bereikte het hoofd van den toevallig passeerenden adjudant-onder officier M. en veroorzaakte aldaar eene kleine wond, welke wel pijnlijk maar overigens volstrekt niet gevaarlijk was, en den onvoor- zichtigen huzaar op eenige dagen politiekamer te staan kwam. Enkele dagen na dit gebeurde vertoonde zich bij den getroffene verschijnselen welke deden denken aan inwendige beleediging, en sedert is de toestand van den patiënt, die'gehuwd is en kinderen heeft, zoodanig verergerd, dat de in consult geroepen professoren ernstig beducht zijn voor 's mans leven. Uit het stoomschip „Elstow" zijn de laatste balen katoen gelost. Het ledige schip wacht nu op gunstige gelegenheid om van zijn gedwongen rustplaats te worden afgesleept, doch een hooge waterstand is noodig om 't doel te bereiken. Een schip op de N.-Haaks, geheel ledig gelost, is nog nimmer aanschouwd; wordt het nu afgebracht, dan is dit een zeld zaam feit in de strandinggeschiedenis. De Haagsche kroniekschrijver der „N. Gron. Crt." meldt Het kan zijn dat in Mei en de volgende maanden door HH. MM. kleine Ausüuchten worden gedaan van enkele dagen, ook naar Amsterdam, naar Oranje-Nassauoord, 't Loo, Soestdijk en misschien zal de Koningin-Regentes voor eenige dagen naar Arolsen gaan om haren vader te bezoeken, doch van eene hervatting der vroegere, met feestelijkheden gepaarde bezoeken aan de hoofdstad is voor dit jaar geen sprake. Daarentegen ligt het stellig in de bedoeling van de Koningin-Regentes om aan haar vroeger steeds gekoesterd verlangen tot kennisneming met al de provinciën van het koninkrijk in een volgend jaar gevolg te geven en dan eene tournée te ondernemen met de jonge Koningin, om haar als 't ware aan het gansche volk voor te stellen. Twee Brusselsche knapen, van 13 en 14 jaren, huurden onlangs ieder een tweewieler, waarvoor zij een horloge en een fluit in pand gaven, reden daarmee heen en kwamen niet terug. In een achtergelaten briefje aan hunne ouders berichten zij, dat zij naar Brazilië gingen. Langs welken weg de jongens daarheen zullen rijden is niet recht duidelijk. De politie doet haar best hen op te sporen. Te Salinas, in den Staat Minas (Brazilië) is, volgens de te St.-Paolo verschijnende „Freie Presse", zekere Clemente, 22 jaren oud, veld- arbeider, wegens het vermoorden van zes personen op verschillende tijdstippen, met het volvoerde doel om de lijken te braden en op te eten, gevangengenomen en veroordeeld. Hij bekende volledig. Na eenmaal te Corrego Fundo bij zekeren Leandro en zijne vrouw menschenvleesch (van een door hen vermoorden knaap) te hebben geproefd, werd hij een hartstochtelijk menschen- eterhij beging bijna al zijne moorden in vereeniging met een ander, nu eens eene vrouw, dan een man, die hij echter op hunne beurt ook versloeg en gebraden oppeuzelde. Het genoemde Duitsche blad voegt er bij dat de liefhebberij van menscheneten in Minas volstrekt niet zeldzaam is. Uit Antwerpen wordt gemeld: Het aantal hier aan de griep lijdende paarden wordt op twee duizend geschat. Eenige handelsfirma's hebben door de besmettelijke ziekte reeds groote verliezen geleden. Zoo zijn van de „Wijngaard Natie" veertien der sterkste tiekpaarden ter waarde van 40 tot 50.000 fr. gestorven. In het zuiden van Europa doet de winter zijn kracht nog gevoelen. In Griekenland is het weer zoo koud geworden, dat de oogst en het vee groot nadeel lijden. In de Oostenrljksche Alpen is het verkeer weer door de sneeuw, welke in groote hoeveelheden is gevallen, gestremd en daarbij heeft het in Oostenrijk zoo hevig gevroren, dat de Donau op vele plaatsen geheel dicht is. Het gevaar voor overstroomingen wordt door deze nieuwe ijsversperring weer grooter. In de Krim zijn door de koude en de snesuw- stormen van den laatsten tijd ongeveer twintig duizend schapen gestorven, waarvan niet minder dan zestienduizend van de bekende schapenfokker Falzfein. Vergadering Vrijdag 20 Feb. 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westenberg, F. Keijser.Koorn, Brouwer,Boon, Z(jm, 0. W. Bakker Jr. Roeper, Dros, C. P. Keijser, Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer Mets, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van inge komen prov, bladen en circulaires, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gemeente-begrooting. Idem van het raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. Idem, de goedkeuring behelzende op de drie raads besluiten in zake de restitutie aan do eigenaars van de op te ruimen perceelen voor de haven-vergrooting. Allen voor kennisgeving aangenomen. Daarna worden den Raad aangeboden de Kokieren Hoofdeljjken Omslag en Hondenbelasting. Op voorstel van den Voorz, wordt goedgevonden, in eene daarvoor te bepalen bijeenkomst dezelve te onderzoeken. De Voorz. doet daarna namens B. en W. het voor stel om eene oproeping te doen voor eene onderwij zeres, op eene jaarwedde van f 450 of zoo noodig f 500, voor de school te Oosterend, en zulks om te voorzien in de vacature ontstaan door het verleende ontslag aan Moj. Bouma. Tot toelichting hierop zegt de Voorz., dat het aantal schoolgaande kinderen (85) de benoeming van eene onderwijzeres niet verplicht (de wet eischt dit voor 90 kinderen) en alzoo mot eene onderwijzeres in de handwerken kan worden volstaan, doch dat B. en W. hebben gemeend dit voorstel te moeten doen in het belang van het onderwijs te Oosterond, ten einde dit niet minder te behartigen als b. v. aan den Burg, waar het onderwijzend personeel in verband met het aantal schoolgaande kinderen reeds hooger is dan de wet voorschrijft. De heer W. K. Bakker kan zich zeer goed ver eenigen met het voorstel van B. en W., in het belang van het onderwijs, ten einde dit niet minder te doen zijn dan aan de daar bestaande bjjz. school. De heer C. Keijser Pz., toejuichende het voorstel uitsluitend in het belang van het onderwijs, niet om de concurrentie tegen de bjjz. school te kunnen volhouden, doet de vraag of we zulks, daartoe niet verplicht, wel mogen doen. De heer Koorn meent dat het verschil van Skin deren in deze niet in aanmerking moet komen. De heer Dros vraagt of we hierdoor niet in wan verhouding komen tegenover andere scholen en meent het 't raadzaamst in de eerste behoefte met de minste kosten te voorzien. Afwisselend worden door den Voorz, en de beide Wethouders tot juist begrip dezer zaak de noodige toelichtingen gegeven, ten einde te verdedigen het wellicht inconsequente van dit voorstel. Bjj stemming over het voorstel staakten de stem men, (6 voor en 6 tegen) zoodat dit tot een volgende vergadering werd uitgesteld. Tegen stemden de heeren Boon, Z(jm, C. W. Bakker Jr. Roeper, Dros en C. Keijser Pz. Daarna wordt voorlezing gedaan van een adres van de heeren Kaan, Breebaart en Waller, in zake het door de regeering voorgestelde wetsontwerp op de grondbelasting. Voor de bedoeling van dat adres verwijzen wij naar ons nummer van Donderdag 5 Febr, le pag. Door den Voorz. en de heeren C. Keijser Pz. en P. Keijser, worden daarop verschillende cijfers mede gedeeld, waaruit blijkt, dat de aanneming van dit wetsontwerp ook voor Texel van belang is; dat daardoor de eigenaars van landerijen in den polder Eierland, van welke velen buiten Texel wonen, worden gebaat, doch de lasten voor de eigenaars van landerijen in Texel zelve worden verzwaard. Die overweging leidt er toe, dat met algemeene stemmen wordt besloten, adhaesie te betuigen met het adres van bovengenoemde heeren. Nog doet de Voorz. daarop voorlezing van eene missive van den hoofding. van den Waterstaat, be helzende de mededeeling dat eenen specialen opzich ter voor de werken der havenvergrooting moet worden aangesteld, waartoe van de gemeente zal worden gevorderd l/6 in de kosten, pl. m. 100 aangezien echter de onderhoudswerken van de haven voor dit jaar minder zullen bedragen, kan die bij drage voor de gemeente niet bezwaarlijk worden geacht. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoebesloten. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. Overrompeling Elstow. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in uw blad, dato 4 Februari jl., betreffende eene over rompeling van het wrak Elstow door eenige Texe laars verzoeken wi) u beleefdelijk het volgende op te nemen. B(j stranding van schepen is het de gewoonte, het gebruik, dat de visschers zoo spoedig mogelijk equipage en lading trachten te redden. Dit beproeven ze uit liefde voor hunne evenmenschen, zoowel als in de hoop door berging der lading hunne inkomsten te vermeerderen De Elstow strandde op een oogenblik, dat het voor de Texelsche visschers door weer en ijsgang onmo gelijk was haar te bereiken. Uit de couranten hadden wi) vernomen, dat de equipage was gered, maar van een contract tot berging was ons niets ter oore gekomen. Wel hadden w(j vernomen, dat een paar Texelsche blazersohuiten, wier schippers met ons plechtig hadden afgesproken, alle moeiten in het werk te stellen, om, buiten alle maatschappijen om, een contract tot berging machtig te worden, reeds aan het katoen lossen waren. Wat ws dus natuurlijker, dan dat w(j, toen Zon dagnacht wind en getjj gunstig waren, ons naar de Elstow begaven. Van rooven of plunderen was volstrekt geen sprake. Wij wisten niet en konden, al hadden wij het gehoord, niet gelooven, dat er onder onze schippers waren, die trouweloos hun woord zouden breken en met de tegenparij zoude gaan heulen, waardoor zij aan velen een zoo noodig en gewenscht stuk brood onthieldon. Wat het bericht-zelf aangaat, hierover behoeven wü slechts weinig te spreken, daar het meer dan partijdig is opgesteld. De grove onwaarheden, daarin vermeld, zullen te rechter plaatse wel aan het licht komen. Alleen willen wi) nog opmerken le, dat het een Heldersch vletterman, bij ons met name bekend, is geweest, die het mes beeft getrokken; 2e, dat de assuradeur ons vrijheid heeft gegeven, lading te bergen, indien er geene schuiten aanwezig waren. Op vletten en op volk aan boord hadden wü niet te letten. ■nriMmm ii i 11'nrw«rmraia—mwaaw3—»

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2