N°. 359. Donderdag 12 Maart. A*. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenticn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regol meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBueg op Texel NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter kennisse van de lotelingen van dit jaar, dat de Militieraad van het 3e district van Noord Holland de eerste zitting zal houden te Hoorn en wel voor zooveel deze gemeente betrett op Vrijdag den 13 Maart 1891, des voormiddags te 10 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de Militie de lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 der Wet op de Nationale Militie bedoeld alle overige lotelingen. Volgens art. 8S, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen: lo. de vrijwilligers voor de Militie; 2o. de lotelingen di9 vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel den 3 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 10 Maart 1891. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende eene uitvoering van de Gymnas- tiek-vereeniging alhier. Bood die Vereeniging bij hare laatste uit voering den bezoekers zeker geene onaange name afwisseling door de opvoering van een blijspel Dij de gymnastische werkzaamheden, de uitvoering op 24 dezer zal bovendien worden opgeluisterd door muziek van de op dit gebied zoo gunstig bekende Heeren Polak van den Helder. Het programma voor dien avond zal daar door gewis „elk wat wils" bieden en aangezien deze gelegenheid wellicht het slotnummer der winterontspanningen zal zijn, mag een bezoek aan die uitvoering, zoowel voorstanders van gymnastiek als liefhebbers van tooneel en muziek, zeker worden aanbevolen. Uit elders verschijnende bladen verzameld: „Op Texel zijn dezer dagen groote troepen kievitten aangekomen. Indien de vorst uit blijft, verwachten de eierenzoekers, dat de dure eitjes nog in deze maand gevonden kunnen worden. Van jaar tot jaar wordt er meer geld besteed voor de kievits-eieren. Men bere kent, dat er in April van het vorig jaar wel weken zijn geweest, waarin meer dan f 1000 voor kievitseieren werd uitbetaald." „De kievitten, die, vooral in de laatste week, in grooten getale hier terugkeerden, beginnen reeds te nestelen; het zal, bij gunstig weer, dus nog mogelijk zijn, vóór Paschen kievits eieren te leveren." „Een zeer gezellig avondje was 't gisteren (Woensdag) voor tal van ingezetenen van den Burg, die de behendigheid van de h.h. van Kinsbergen mochten bewonderen. In „de Vergulde Kikkert" gaven die heeren welgeslaagde proefjes van hunne vaardigheid in de goochelkunst. Na de voorstelling waren velen nog lang gezellig bijeen." (VI. BI.) Wij corrigeeren in dit bericht dat het lokaal niet was „de Vergulde Kikkert," doch het „Café Parkzicht." De heeren K. waren daar werkzaam voor de leden en hunne dames van de Sociëteit „Gezelligheid" en voor deze gelegenheid expresselijk overgekomen. Aan het bericht over dien avond, waarvan wij geen melding maakten omdat het zoo geheel een huiselijk karakter had, willen wij thans nog toevoegen, dat de heer K. bij een zijner goocheltoeren, aan de aanwezige dames tal van voorwerpen uitreikte, als souvenir aan dezen avond. „Wanneer de eerste haring in het land komt kan er geen grooter blijdschap heerscben dan hier gisteren (4 Maart) onder de vloot, toen de eerste garnalen werden aangebracht. Anders werden van November tot Mei duizenden gul dens loon aan de garnalenvisschers uitgekeerd, en nu verdienden zij sinds het begin van Decem ber niets. Op het bericht, dat op Texelstroom garnalen werden gevangen, zeilde de geheele vloot uit. De vangst bedroeg gemiddeld eene halve mand per schuit." Oudeschild, 9 Maart. De aanbouw van nieuwe vaartuigen duurt onafgebroken voort, zoodat de vloot van ons eiland nog steeds wordt uitgebreid. In de vorige maand liepen weer drie nieuwe blazerschuiten, die in Makkum gebouwd zijn, in de haven binnen. Wanneer men 's Zondags de vloot in de haven ziet liggen en dan eens het terrein bezoekt, waar men ijverig bezig is met het maken eener bijhaven, dan moet men aller eerst erkennen dat de vergrooting geene over tollige weelde is. Maar daarbij rijst tevens de vraag hoe lang zal de vergrooting voldoende zijn tot' behoorlijke ligplaats voor alle vaartuigen? Blijft de vloot zich uitbreiden zooals dit in de laatste jaren het geval was, dan moet na slechts weinige jaren weer vergrooting plaats hebben. Aangezien bij de bestaande haven dan geen goedkoop terrein meer aanwezig is, kan wellicht aan een door velen lang uitge sproken wensch gevolg worden gegeven, door ook eene haven bij de Kaap van Nieuweschild te doen maken. De Cocksdorp, 10 Maart. Een windei be hoort niet tot de zeldzaamheden, doch een windei, waarin nog een gewoon ei zich bevindt zeker wel. Een dergelijk exemplaar was dezer dagen in het bezit van den brievengaarder M. Bakker te Midden-Eierland. Aan de Landb. Ct. wordt geschreven Zou men niet met kracht kunnen aandrin gen bij onze Regeering, dat alle land- en tuin bouwproducten bij het gewicht in plaats van bij de maat verkocht werden, zooals dat in België en elders plaats heeft, want hierdoor zou de land- en tuinman zich genoopt zien, zijn grond te verbeteren en zijn zaaigoed te veredelen, om zoodoende de hoogste marktprij zen te erlangen. Al wat goed is, heeft meerder gewicht. Dit ondervinden de landbouwers in België. Zij leggen zich daarom toe op verbete ring van gronden en veredeling van zaden. Het verkoopen bij maat geeft den slechten teler evenveel geld op de markt als hem, die zich op verbetering toelegt. Dat onze landbouw- maatschappijen daarop aandrongen, zou in het belang der landbouwers zijneen wet omtrent die zaak in het leven te roepen, is zeer noodig. Op de algemeene vergadering, in September in Tilburg gehouden, van de Noord-Brabandsche maatschappij is dit wel ter sprake gebracht, doch men hoort er niets meer van en het schijnt te blijven bij de vrome wenschen. De burgemeester vanFraneker waarschuwt tegen de prijsraadsels, welke uit die gemeente in de nieuwsbladen onder de rubriek adver tenties voorkomen en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending van eene hoeveel heid postzegels, boekwerken, prijzen of cadeaux in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de waarden der toegezonden postzegels vertegenwoordigen, worden do prijzen of cadeaux eerst dan bij loting toegewezen, wanneer zich de stellers der advertenties, door het aantal ontvangen postzegels, eene ruime winst hebben verzekerd. Men meldt uit Deventer het bijna on gelooflijke bericht, dat daar Vrijdag al kievits eieren werden aangevoerd. Te Amsterdam zijn een zestal slacht offers van de Russische joden-vervolging aan gekomen. Hun plan is naar Amerika over te steken. Voorloopig zijn zij op kosten van het Israëlitisch ondersteuningsfonds in een logement opgenomen, in afwachting van het geen verder voor hen zal worden gedaan. Aan den Gemeenteraad van Hoorn werd onlangs een verzoekschrift gericht, om van gemeentewege goedkoope en, zoo noodig, kostelooze baden te verstrekken. Een der raadsleden, de Heer Best, verklaart zich daartegen en voerde als grond van zijn advies aan„visschen behooren in het water thuis, menschen niet." Dezer dagen ontving iemand te Gorcum een brandbrief. De voorwaarden, in den brief gesteld, om van alle vreeselijke zaken ver schoond te kunnen blijven, was, dat de ont vanger van den brief binnen acht dagen de som van vijf-en-twintig duizend gulden aan een opgegeven adres zou bezorgen; voldeed hij daaraan niet, dan zouden de gevolgen on berekenbaar zijn. De f 25,000 zijn evenwel niet gezonden, maar wel is van het geval kennis gegeven aan de politie, ten einde met den schrijver af te rekenen, met het gunstig gevolg, dat de vermoedelijke dader, zekere S, thans te Leiden woonachtig, reeds gevangengenomen en naar Dordrecht getransporteerd is. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1