Buitenland. Ingezonden Stukken. De mededinging tusschen de op Noord- Amerika varende stoom boot m aatschappij en is geëindigd. Er is tusschen de Duitsclie, Neder- landsche en Belgische lijnen eene overeen komst gesloten, waarbij de „Hamburger Packet- fahrtgesellschafo" en de „Bremer Lloyd" den tusschendeksprijs met t 6 zullen verhoogen, terwijl de „Red Star Line" te Antwerpen en de Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaart maatschappij te Rotterdam, hun onlangs met f 9 verlaagden prijs, weder op het oude taiief sullen stellen. Te Frederiksoord kan men sinds eenige maanden getuige zijn van oen zeker hoogst zeldzame vriendschap tusschen een varken en een kraai. Bij de hoeve Willem III is een varkensloop. Eenigen tijd voordat de varkens in dien loop zullen worden gelaten, posteert zich een kraai op de houten omheining. Nauwelijks hebben de varkens al brommend, snuffelend en wroe tend hunne omwandeling begonnen, of de kraai strijkt neer op den rug van den viervoeter, welken zij met brave vriendschap heeft vereerd, en die zich dat vrachtje met blijkbare ingeno menheid laat welgevallen. Na aldus eenigen tijd den loop te zijn rondgereden, vliegt de vogel uit, om voedsel te zoeken, doch keert weldra terug, om onveranderlijk altijd weer op den rug van hetzelfde varken neer te strijken. Uit Heerenveen schrijft men De slagers in deze streken hebben het tegenwoordig druk met den uitvoer van geslachte nuchteren kalveren naar de Londen- sche markt. Te midden van een grooten veestapel wonende is er geen nuchteren kalfsvleeseh te verkrijgen, alles gaat naar Engeland. Het blijft nu niet eens daarbij. De slagers zijn nu ook begonnen geslachte biggen naar de mest-market der genoemde wereldstad te zenden. De Engelschen weten wel wat goed smaakt. Zij wenschen de biggen niet zwaarder dan 70 80 pond. Het Maandblad van dr. van Hamel Roos bevat het volgende van eene eigenaardige analyse, die onlangs den redacteur werd opgedragen; „In een familie waren twee dochters verlietd geraakt op denzeltden persoon. Deze had gelukkig slechts op ééne der dochters het oog geslagen en vroeg haar, natuurlijk met gunstigen uitslag, ten huwelijk. Kort daarna ontving de jonge galant een anonie- men brief, waarin zijne verloofde van allerlei slechte en moeilijk bewijsbare zaken beschuldigd werd. De vader, van de zaak onderricht, en vermoedende wie de schrijfster was, droeg dei- redactie op do roode inkt, waarmede de brief geschreven was, scheikundig te onderzoeken en te zien of zij overeenkomst had met een roode verfstof, die zijne niet verloofde dochter nu en dan gebruikte om kunstbloemen te kleuren. Het bleek nu, dat d6 kleurstof van de inkt, zoowel als van het bloemenkleursel eosine was, eene zeer fraaie roode anilinekleurstof, en toen aan de jonge dochter het verpletterende resultaat der scheikundige analyse bericht werd, viel zij door de mand en bekende den lasterlijken brief in eene vlaag van hevige jaloezie geschreven te hebben. Een knaap te Goes sprong dezer dagen des nachts uit bed en rende in wilde vaart de trap af, haalde een mes te voorschijn en stond met woeste gebaren in de gang te schermen. Zijne ouders, door 't gedruisch gewekt, lieten hem begaan, tot hij eindelijk wakker werd. Toen bleek, dat de jongen door 't lezen van een rooversgeschiedenis aan 't droomen geraakt was en meende dat er werkelijk roovers in 't huis zijner ouders gedrongen waren. De dokter, die ontboden werd, keurde het goed, dat de knaap niet door de ouders gewekt was en raadde aan, den jonge zulke lectuur te onthouden. (ff. Gt.) Namens de Fabrikanten-Vereeniging te Enschedee, zijn eenige heeron ter audiëntie geweest bij den Minister van justitie, ten einde te spreken over de toepasssing van eenige artikelen der Arbeidswet. Het was nl. ge durende dezen strengen winter meermalen voorgekomen, dat kinderen en arbeiders, die op de fabrieken werkten, gedurende hunnen schafttijd in de fabriek bleven, wijl het daar warm was, en daar uit eigen wil eenige bezig heden deden, voor welke overtreding de politie de fabrikanten verbaliseerde. Hierover wensch- ten deze heeren den minister te confereeren en te vragen of daarin geene verandering zou kunnen gebracht worden, daar het verblijf dei- arbeiders geheel uit vrijen wil gebeurde. De minister zou trachten aan de grieven van bovengenoemde heeren zooveel mogelijk te gemoet te komen. Oude burgers te Pekela. De oudste dokter in Nederland woont te Nieuwepekela. 't Is de heer dr. B. Vroom. Hij telt ruim 98 jaren, maar doet nu en dan nog eene wan deling. To Oudepekela woont ook de oudste deurwaarder in functie. Deze is 81 jaren, heet P. Vliegendehond, en gaat soms nog in éénen dag heen en terug naar Terapel, een afstand van 6 uur. Zoowel uit Tubbergen als uit H-asselo wordt aan de Twentsche Ct. geschreven, dat men aldaar „een geheel onbekend wild dier" heeft gezien, vermoedelijk een bruinen beer. Na de wolven de beeren, en dan de leeuwen en tijgers. Men hoopt, dat de maréchaussée op het beest los zal gaan. De landverhuizing van Hamburg naar Ame rika met de stoomschepen van de Hamburg— Nieuw-Yorker lijn, is dit voorjaar bijzonder sterk. Nadat h9t stoomschip „Rugia" op 1 dezer naar New-York is vertrokken met 1115 tusschendeks- passagiers. vertrok de „Moravia" met 730, terwijl op het stoomschip „Russia" dat 8 dezer van Hamburg zal worden geëxpedieerd en een der grootste tusschendekstoomers is van de maat schappij, bijna alle plaatsen bezet zijn. In de beide eeiste maanden van dit jaar werden reeds 1503 passagiers meer vervoerd dan in die maanden van 1890. De Parijsche commissie ter beteugeling van het bedrog in den 'ooterhandel heeft een besluit genomen, dat, gelijk de Temps het uitdrukt, wel iets zeer buitengewoons mag genoemd worden. Onder voorwendsel, dat het in practijk onmogelijk is de kunstboter te ondei scheiden van de natuur boter, stelt zij voor in de wet eene bepaling op te nemen, waarbij het vervaardigen van margarine in Frankrijk verboden wordt. Te Brussel is een driejarig jongentje uit Schotland aangekomen, dat de reis geheel alleen gedaan had. Zijn adres was hem op de borst genaaid. Door het Huis vau Vertegenwoordigers te Washington is dezer dagen een wetsontwerp goed gekeurd, dat vooral ook voor Europa van groot belang mag lieeten. Het betreft het toezicht op den handel in levend en geslacht vee, in het bijzonder op varkens en het vleesch van deze dieren, en is voorzien van een amendement, het welk bepaalt, dat vee, voor uitvoer bestemd, aan een inspectie onderworpen moet worden, en dat het vleesch van die beesten, welke gezond zijn bevoDden, voorzien zal worden var. een bijzon der stempel. Onnoodig te zeggen, dat, wordt dit ontwerp wet, tegemoetgekomen zal zijn aan vele bezwaren, welke zich thans schier dagelijks bij den invoer, hier te lande en elders, van Amerikaansch spek doen gevoelen. De stad Taganrog, in Zuid-Rusland, is langer dan drie weken onder de sneeuw begraven en van elk verkeer met de buitenwereld afgesloten geweest. Tienduizend arbeiders moesten dagen nacht werken alleen om de hoofdstraten der stad weer begaanbaar te maken. De sneeuw stormen van Januari vooral hadden een sneeuw- muur opgeworpen, die op enkele plaatsen zestig voet hoog en wanneer het niet gelukt was een verbinding te maken met het toegevroren meer van Asow en daardoor met sleden, hoewel zeer moeielijk, de stad van levensmiddelen te voorzien, dan zou het grootste deel der inwoners zeker van honger zijn omgekomen, daar de levensmiddelen, die in do stad in voorraad waren, slechts voor eenige dagen konden duren en alleen ten bate der gegoede burgers kwamen. Land ontdekt langs administratieven weg. Eene merkwaardige ontdekking werd dezer dagen gedaaD in de administratie boeken van de Russische regeering. Men kwam namelijk tot de verrassende ontdekking, dat op de bevolkings- lijst een steppendorp in het district Askabad (Aziatisch Rusland) met eene bevolking van 25,000 zielen, heel eenvoudig was vergeten, zoodat de bewoners voor geen halven cent be lasting werden lastig gevallen. Dadelijk werd voor dit zonderlinge geval eene buitengewone belasting uitgeschreven van 6 roe bel per hoofd en per jaar. Om deze reden vinden die steppenbewoners hunne ontdekking weinig aangenaam. De Regeering van Duitschland vraagt een buitengewoon krediet tot het bouwen van pant serschepen, hetgeen door de begrootingscommissie is geweigerd. De Regeering blijft echter haar eisch handhaveD, omdat zij Duitschlands oorlogs vloot „eerste klasse" wil maken, maar de oppositie blijft eveneens bij haar weigering volharden. In de laatste zittingen van de „Academie de Médecine" te Parijs deelde dr. Olivier waar nemingen mede betreffende het voorkomen van 6 sterfgevallen van tering onder jonge meisjes op hetzelfde pensionaat, snel achter elkander, ten gevolge van besmetting door melk, afkomstig van eene aan tuberculose (parelziekte) lijdende koe. Alle overleden meisjes waren tot voor korten tijd volkomen gezond geweest en van gezonde ouders. Dr. Macard voegde daar eene dergelijke waar neming aan toe. Hij vond tuberculose bij eene koe, die als een prachtexemplaar gold en meer malen was bekroond, en wier melk zeker niemand verdacht voorgekomen zou zijn. Voorheen had hij gezegd, dat mende melk aliijd moest koken, tenzij men van den zuiveren oorsprong zeker is, thans stemde hij dr. Olivier toe, dat men onder alle omstandigheden de melk koken moet. Merkwaardige redding. Een Engelsch echt paar, James genaamd, op hun jacht „de Lancas hire Witch" eene pleizierreis doende in West- Indië, heeft het voorrecht gehad tusschen Barbados en Trinidad zes zeelieden te redden, die veertien dagen lang in een half zinkende boot hadden rondgezwalkt. Zij waren geheel uitgeput en verklaarden behoord te hebben tot de bemanning der „Carribon", van Brazilië naar Liverpool, den 20sten Januari gezonken. De bemanning van veertien koppen was in twee booten gevlucht, welke na vijf dagen van elkaar waren geraakt. De geredden, die twee dagen te voren hunn» laatste beschuit deelden, hadden reeds alle hoop opgegeven en een dag te voren was een neger, die zij bij zich hadden, in wanhoop over boord gesprongen. Aanvankelijk hadden zij zich gevoed met vliegende visschen, welke 's nachts door het schijnsel van hunne lamp werden aangetrokken. Onder het zestal bevond zich ook de kapitein Deze verklaarde, dat zij al dien tjjd geen enkel zeil hadden gezien. Een vriendelijk verzoek uit Duitsclilaud, De kolonie Bethel voor ljjders aan vallende ziekte (epilepsie) bij Bielefeld in Duitschland verpleegt tegenwoordig ver boven duizend dezer zieken zonder onderscheid van geloofsbelijdenis en landaard. Niet slechts is de ziekte zelve, waarmede deze kranken bezocht z(jn van zoo treurigen aard, ook op hun gemoedsleven drukt eon zware last, al ware het reeds alleen hierdoor, dat niemand hen in dienst wil nemen wegens hunne ziekte en z(j overal ge- meden en uitgestooten worden. Natuurlijk is ook de geschiktheid tot den arbeid bij de meeste lijders aan epilepsie tengevolge der ziekte zeer sterk ver minderd, maar de behoefte, om te arbeiden, blijft bij hen krachtig en levendig. Daarom zijn er dan ook verschillende werkplaatsen van tamelijk grooten omvang in deze kolonie, voor schrijnwerkers, sloten makers, schoenmakers, schilders, boekbinders enz., alsmede eene kweekerij in het leven geroepen, zoo dat allen zieken naar hunne verschillende bekwaam heid eone passende bezigheid verschaft kan worden. Bovendien wordt een groot deel dezer zieken, zoowel mannen als vrouwen met akkerbouw beziggehouden. Niettegenstaande deze veelsoortige gelegenheden tot arbeid, bleven er nog steeds vele zieken over, voor wie eene passende bezigheid niet bestond, b.v. onder wijzers, kooplieden, enz. Ook deze zieken hebben nu geschikte bezigheid gevonden door de inrichting eener postzegelverzameling. Vele vrienden, vooral in het buitenland en in de koloniën, kooplieden, ambtenaren en zendelingen, hebben ons gebruikte postzegels, zoowel oude als nieuwe gezonden. Deze postzegels worden door de kranken gesorteerd en gereedgemaakt tot verkoop aan postzegelverzame laars. Niet slechts vinden de zieken op deze wijze de hun zoo noodige en voor hunnen gemoedstoestand zoo heilzame bezigheid, maar tevens hebben zij bjj dezen arbeid het bevredigend bewustzijn, aldus ten minste gedeeltelijk hun onderhoud zelf te verdienen. Wij smeeken allen, wien het welzijn hunner mede- menschen ter harte gaat, ons hierin de helpende hand te reiken. Helpen gaat in dit geval zoo gemakkelijk. WJJ vragen slechts vriendelijk, de postzegels der in komende brieven, briefkaarten en drukwerken voor

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2