N®. 360. Zondag 15 Maart. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. Z E E - 511 JL ITI E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL noodigen de lotelingen dezer Gemeente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zij verlangen bij de ZEE-MILLITIE te dienen, zich daartoe vóór den laten April aanstaande, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 3 Maart 1891. De Secretaris, STIKKEL. De Burgemeester, C. M. KOOY. PUBLICATIE. KIEZERSLIJST E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennisse der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan de wet op het kiesrecht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesge rechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, alsmede van die, welke sedeit de vaststelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die aan het Raadhuis zijn aangeplakt en bovendien van heden af gedurende veertien dagen (Zon- en feestdagen uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uur, op het raad huis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclamen mochten hebben, die bij ongezegeld veizoekschrift, door de vereischte bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zullen behooren intedienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen. Gedaan te Texel don 14 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 14 Maart 1891. Na de vele dagen van ijs en sneeuw en stremming van de vaart, en als gevolg daar van het stilstaan van vele zaken, is het waar lijk een genot, weder eenig meer leven te mogen ontdekken. Het weder zien passeeren van diligences, het op tijd vertrekken van post en boot, het geregelder verkeer van beurtschepen, het weder hervatten van verschillende werkzaamheden, 't zijn allen zaken welke zeker ieder prettig stemmen. Geeft dat alles weder teekenen van leven, op het gebied van handel, schijnt de winter slaap nog niet geheel te zijn geëindigd; zijn anders om dezen tijd des jaars, reeds vele lammeren (welke trouwens nog geboren moeten worden) verkocht, thans hoort men daarvan nog niet gewagen, van prijzen schijnt nog weinig bekend te zijn; gelukkig is er nog geruimen tijd voorhanden voor ten deze opzich ten zaken moeten worden gedaan. Laat ons wenschen dat de natuur zich spoedig zal ontfermen door de weiden een frisscher aanzicht te geven en bij het ontwaken der ratuur ook de handelsgeest zich in het belang I onzer veehouders doe kennen tot vergoeding voor de offers welke thans moeten worden gebracht. J Wij herinneren onzen lezers dat Maandag fif a. s. weder markt wordt gehouden, en van 5 dien dag af de gewone wekelijksche markten weder iederen Maandag zullen plaats hebben. Voor het examen in de nuttige hand werken, Donderdag te 's Gravenhage gehouden, slaagde o. m. Mej. M. Boon, van den- Hoorn op Texel. Oudeschild, 18 Maart. Naar wij vernemen is van de jeugdige muziekvereeniging van de Waal, het vriendelijk aanbod gekomen, om zich eerlang hier bij gelegenheid eener tooneel- voorstelling of iets van dien aard te doen hooren. De Heer Weber van Helder heeft zich aangeboden tot het houden eener lezing. Beide aanbiedingen geschiedden om de opbrengst geheel ten bate der hier te stichten bewaarschool af te staan. Vermoedelijk wordt van beide welwillende aanbiedingen nog in deze maand gebruik gemaakt, zoodat een waardig slotnommer der winteramusementen in 't verschiet is voor hen die daarvan kunnen profiteeren. Het „D. v. Z.-H." deelt mede, dat de intrekking door den minister van marine van de bepaling op de rijks-marinewerven, dat christelijke feestdagen, welke op andere dagen dan Zondag vallen, aan de werklieden als gewone arbeidsdagen worden uitbetaald, is geschied bij de nieuw ingevoerde reglementen. De werklieden, die worden aangenomen sedert deze reglementen van kracht werden, blijven van het genot der bepaling verstoken en weten dat dus van te voren, maar voor de werklieden, volgens de oude bepalingen aangenomen, blijft zij van toepassing. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeni- ging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij werd besloten krachtige pogingen aan te wenden tot het verkrijgen eener internationale tentoonstelling voor visscherij- belangen. Te Almeloo wist Maandagmorgen een gevangene, terwijl hij op de binnenplaats frissche lucht genoot, aan de waakzaamheid van den oppasser te ontsnappen, op het dak te klimmen en met behulp van een touw dat hij bij zich had, de straat te bereiken. Hij vluchtte toen in de richting van Wierden, doch werd zeer spoedig vervolgd door een bewaarder en den kok der gevangenis. Zij vermisten hem evenwel dicht bij een boeren huis. Toen zij daar kwamen, werd hun eerst te kennen gegeven dat er niemand was, doch nadat de gevangenbewaarder eenigszins krach tig optrad, stond de boer toe, dat zij het huis doorzochten, hetwelk ten gevolge had, dat zij den persoon in eene bedstede vonden en hem weder in arrest namen. De Staatscourant van 11 dezer bevat het kon. besluit van 25 Februari 1891, be treffende de lichting der nationale militie van het jaar 1891. De lichting bedraagt 11.000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee wordt bestemd. De verdeeling voor de verschillende provinciën is aldusNoord- Brabant 1263, Gelderland 1274, Zuid-Holland 2155, Noord-Holland 1876, Zeeland 518, Ut recht 498, Friesland 915, Overijsel 774, Gro ningen 736, Drente 348, Limburg 643. Naar men verneemt, is de Haagsche schildwacht, verwezen ter zake van mishande ling van een burger (de verwonding van een burger met de bajonet vóór het hoofdwacht gebouw aan het Buitenhof), door den Krijgsraad niet strafbaar verklaard en van rechtsvervol ging ontslagen, op grond van art. 41 van het Strafwetboek, waarbij bepaald wordt, dat niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verdediging, indien zij het gevolg is geweest van eene hevige gemoeds beweging, door de aanranding veroorzaakt. Het toebrengen van tweo hevige vuistslagen door den burger aan den soldaat werd voor het bestaan van dien toestand aangenomen. Maandagochtend viel op de Zuiderzee, bij Harderwijk, in 't gezicht van het strand eene ontzettende gebeurtenis voor. Twee visschers, C. Klaassen en W. Bruining, benevens een zoontje van laatstgenoemde, gingen in een boot hunne netten ophalen. Bij het ophalen der schakels is waarschijnlijk de boot gekanteld en alle drie hebben hun graf in de golven gevonden. Een maatschappij te Amsterdam heeft concessie aangevraagd tot ontginning van steenkolen in de gemeente Heerlen, Voerendaal Schaesberg en Nieuwenhagen. Een trouwlustig paar te Vuren had de afkondiging van het voorgenomen huwelijk reeds in handen van den aflezer der afkondi gingen gesteld, teen het biljet ter elfder ure nog werd teruggevraagd, omdat de lui berouw gekregen hadden en voor het oogenblik meer heil in scheiding dan in vereeniging zagen. Gelukkig dat zij 't in tijds ontdekten Een pak dekens dat den 12 December van Leiden naar Kuilenburg verzonden is, is nog altijd op reis. Het eenige levensteeken, dat de afzendeis ontvingen, was eene brief kaart van de directie der Hollandsche Spoor wegmaatschappij, gedagteekend 21 Januari, meldende dat zij zoo spoedig mogelijk nader antwoord zou doen toekomen Alles met stoom! De „Haagsche Ct." brengt het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee ter sprake. Het blad geeft een beknopt overzicht van de vele plannen, die voor dat kolossale werk zijn openbaar gemaakt „De groote voordeelen welke er aan verbonden zjjn, kan men onder twee afdeelingen brengen: de directe en de indirecte. De eersten Maar wat gaat ge ons daar betoogen? hoor ik een verbaasden lezer uitroepen. Iedereen is er immers van overtuigd, van die directe en indirecte voordee len beiden I Precies I En ziet u, dat verwondert me nu nog het meest. Iedereen is er van overtuigd, tot in het diepst van zijn ziel. Iedereen zou het een prachtig sluitstuk voor de 19e eeuw hebben gevonden. Ieder een dweept er mee en is overtuigd, dat die droogma king tot stand zal komen. Iedereen heeft de zekerheid, dat er maar een flink man noodig is, die het juiste oogenblik aangrijpt om de zaak aan te pakken en door te zetten. En toch en toch beweegt zi) zich nog altijd, die vervelende Zuiderzee; toch is er al genoeg inkt over vergoten om hare grauwe golven zwart te maken als roet; toch ontbreekt nu al veertig jaren die fameuse „right man on the right moment," en laat het publiek zich de maag vullen met politieke redevoeringen, zonder ooit eens te vragen: maar heeren I hoe zoudt ge er over denken als we middelerwijl die zee eens inpolderden T' Wie een goed werk wil verrichten ten nutte van land en volk, die helpe agiteeren voor het droog- makingswerk. Er is nu weldra, als de „Zuiderzee- vereeniging" ook nog gereed is, genoeg onderzocht; dan moet er worden gehandeld. Onze Waterstaat kan het werk uitvoeren. Maar dan moeten Regeering en Kamers ook des noods gedwongen worden, te icillen. Zij kunnen er tijd voor vinden, te over. Zij hebben altijd geld, als er kanonnen of manouvres moeten zijn. Zjj moeten dan nu ook, eindelijk, èn tijd, èn geld vinden voor een groot werk, waarvan de natie in vele, in alle opzichten enorme voordeelen zal trekken. Ten slotte maakt de Haagsche Courant de opmer king of het niet wenschelijk en verstandig zou zijn, om met de toekomstige provincie Zuiderzee een proef te nemen tot toepassing van het vraagstuk der land nationalisatie, in plaats van het land in reepen te snijden en weer aan den man te brengen. „Het is zeker het oogenblik niet voor het verdoelen van de huid van den beer, nu deze nog niet geschoten is. Aanvankelijk, staat te voorzien, zal 't al moeite genoeg kosten, de politici uit hun hooge sfeeren naar de aarde te trekken en van hen te verkregen, dat ze een deel van hun kostbaren tijd aan de partij - kunst ontwoekeren, om dit aan deze practische zaak te wijden. Maar mocht dat gelukken, misschien nog in de 19e eeuw, dan is het zaak, tijdig - voor het te laat is ook deze tweede vraag aan de orde te stellen en opgelost te krijgen; op welke wijze zal het Nederlandsche volk er het meeste nut van trekken, - wie zal met het grootste deel der winsten gaan strijken, het groote kapitaal of de gemeenschap, de beursmannen of de natie. TEXEN3CHE COURAÏÏT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1