N#. 362 Zondag 22 Maart A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. PUBLICATIE. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van THXEYbrengenter kennisae der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan de wet op het kiesrecht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesge rechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, alsmede van die, welke sedert de vaststelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die aan het Raadhuis zijn aangeplakt en bovendien van heden af gedurende veertien dagen (Zon- en feestdagen uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uur, op het raad huis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclamen mochten hebben, die bij ongezegeld verzoekschrift, door de vereischte bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zullen behooren intedienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen. Gedaan te Texel den 14 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 21 Maart 1891. In de zitting van den Gemeenteraad, giste renmorgen gehouden, werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., (waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten) om aan de school te Oos terend eene onderwijzeres met acte aan te stellen. Dat tegen dit voorstel nog 5 stemmen waren, wijte men echter niet aan mindere belangstel ling in het onderwijs; uit de discussiën toch bleek duidelijk, dat die belangstelling bij allen bestond, 't Was de dubbeltjes-kwestie die de zaak beheerschte, niet enkel voor dit geval, doch meer met het oog op mogelijke toestanden, welke naar aanleiding hiervan kunnen worden geboren. Aan Mej. A. Koster, werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school aan den Burgin die vacature zal door benoeming van eene onderwijzeres met acte, weder worden voorzien. De mededeeling, dat de Gemeente voor het Rijkstelegraafkantoor f 66 zal moeten bijpassen, was verder eene verrassing welke voor deze vergadering was weggelegd. Als slotstuk fungeerden de Kohieren H. O. en Hondenbelasting, welke zonder tegenspraak werden vastgesteld. Bij het examen in de nuttige handwer ken, Donderdag jl. te 's Gravenhage gehouden, slaagden onder meer twee onzer plaatsgenooten Mej. A. P. Boon en J. C. Keijser. De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de betonning van het Westgat (Texelsche zeegaten!, den Texelstroom, het Malzwin en de Balg weder in orde is ge bracht, zoomede die van het Krabbersgat, het Slijk, de Rel en van het vaarwater voor veer- booten Enkhuizen Stavoren. In het Amsteldiep, de Sloot, het Uilkediep, het Scheurrak, het Oude Ylie en de Middel- gronden is de betonning en bebakening in zooverre gereed, dat het bevaren dier vaarwa ters geen bezwaren oplevert voorde scheepvaart. De minister van marine brengt, ten ver volge van zijne aankondiging van 19 Januari jl., ter kennis van zeevarenden, dat de licht* opstand op het N. hoofd van den W. lijken leidam van het Krabbersgat, in zooverre her steld is dat het licht weder is ontstoken kunnen worden. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat tot aanduiding van een wrak in de Noordzee tusschen Egmond en Wijk aan Zee, in 24 d.M. water een wrakton is gelegd, ongeveer 453 M. uit den wal en op 200 M. bez. de 5de strandpaal Z. van Egmond. Naar medegedeeld wordt heeft de Minister van Binnenl. Zaken besloten, dit jaar weder twintig beursen beschikbaar te stellen voor iedere Rijkskweekschool voor onderwijzers, en ook weer, evenals vroeger plaatshad, slechts één toelatingsexamen te laten afnemen. De oproeping van sollicitanten zal plaats hebben in de maand April. Door de Marker botter no. 10, van Pieter de Waard Pz., is oostwaarts van den Marker vuurtoren, drijvende gevonden: het lijk van een man, gekleed met bruine jas, en pantoffels, bij zich hebbende f 400 aan bankpapier, 10 gouden tientjes en eenig los geld. Het lijk is ter beschikking van den burge meester gesteld. Vermoedelijk zal het de bakker zijn, die ongeveer half November op een beurtschip in de Zuiderzee is overboord geslagen. Door de Adeeling Bruinisse der Ned. Visscherij-Vereeniging zal een request aan den Minister van Financiën worden opgezonden, om te verkrijgen, een kwartaal kwijtschelding van pacht hunner oester- en mosselperceelen en indien daarvoor onverhoopt geene termen mochten gevonden worden, dan aan de pach ters vrijheid te verleenen om hunne perceelen los te laten en hen niet als pachters vast te houden tot 1 Januari 1892. Nu de pas aan genomen suikerwet nog al een eenigszins protectionistischen geest doet blijken is men niet zonder hoop op succes. Het zou dan ook voor velen der pachters een ware uitkomst zijn, want waar zonder overdrijving mag geconstateerd worden dat van de oesters meev dan 2/3 en van de mossels ruim de helft den weg van alle visch is gegaan, behoeft men niet te vragen hoe veel bezwaar het uitmaakt de pachten bijeen te scharrelen, daar men onder hen waarlijk niet vele mach tigen of vele rijken vindt. In de vorige week overleed te Sloten een bejaarde vrouw, door haar gierigheid bekend. Niettegenstaande haar hoogen ouderdom en de strenge koude der laatste maanden, kon zij maar niet besluiten zich een kachel aan te schaffentoch was die zuinigheid niet noodig, want zij liet een aardig kapitaaltje na. De diaconie der Herv. gemeente te Sloten ontving daarvan f 4000, de kerkvoogdij f 150, een heer uit Leiden f 200, een familielid het door haar bewoonde huisje met inboedel, terwijl verschil lende behoeftige bloedverwanten een klein legaatje ontvingen. Men deelt aan de „N. R. C." mede Zaterdag-middag vervoegde zich een juf frouw in de bank van leening te Rotterdam, om een pakje te leenen. Bij haar heengaan vergat zij een ander pakje mede te nemen. Eene andere vrouw maakte er een der ambtenaren opmerkzaam op, die het pak op zijde legde en zeide„straks zal zij het wel komen halen." De zaak kwam later echter verdacht voor; men opende het pak, en nu kwam er een levend kind voor den dag. Naar men verneemt heeft de bond van beetwortel-suikerfabrikanten in Nederland, na de aanneming van de wet op den suikeraccijns in de Tweede Kamer, besloten den inkoopsprijs der bieten dit jaar te bepalen op f 9.50 per 1000 kilo's, in plaats van f 11, zooals in 1890, ofschoon de suikermarkt op dit oogenblik nog zóóveel hooger staat dan het vorige jaar om dezen tijd, dat er in verhouding wel ruim f 1. moer, dus f 12, zou kunnen besteed wordeD. Voor vele landbouwers vertegenwoordigt dit verschil in ontvangst de volle pacht. Het is thans nagenoeg zeker, dat de Koningin en de Koningin-Regentes op het einde van Mei eenige dagen in Amsterdam zullen vertoeven. Feestelijkheden zullen er niet plaats hebben. Vad Van de „Nederlandsche grens" wordt aan de „Koln. Ztg." geschrevenDe invoer van Hollandsch rundvee is, nadat de strenge winter tot de geschiedenis behoort, allengs toegenomenHet toegezegde scherpere toezicht, dat het ingevoerde vee ook werkelijk tot fokkerij doeleinden, zooals de wet die bedoelt, gebruikt wordt, heeft nog niet plaats. In de wachtkamer van het Wittekruis- badhuis op het J. D. Meijerplein te Amsterdam is het volgende biljet aangeplakt: „ieder heeft recht op een kaammer A 15 minuten en men mag het niet ontrijnigen nog den good dat ieder wagte sig voor schande en er mag niet gezongen of gevloten worden per order." De heer C. Admiraal te Rijp schijnt een nieuwen thermometer te hebben uitgevonden. Het is nog niet bekend, met welke stof de warmtemeter zal gevuld worden. Door eenige arbeiders te Buinen is bij het delven van keien wederom een merk waardig overblijfsel van oud-Germaanschen oorsprong in den grond gevonden, nl.. eene soort grafkelder, welke uit eene geregelde op stapeling van keien bestond. Aan beid6 einden waren zware keien, ter grootte van 200 halve kilo gewicht, terwijl kleinere keien als zij muren opgestapeld waren. Eene harde leem- laag maakte den vloer uit. Het geheel had eene lengte van 4'/* en eene breedte van lVi meter. Overblijfselen van asch waren niet aanwezig. Op ongeveer vier meter daarvan vond men twee urnen, gevuld met asch en houtskool, waarvan eene vrij gaaf en bewaard gebleven is. Over de legerquaestie is thans van katholieke zyde een vlugschrift verschenen van den heer J. H. ter Veer te Groningen die daarin „een voorslag tot vergelijk" doet. De schrijver gelooft niet aan het schrikbeeld, dat men de geestelijken en kloosterlingen zal inlijven bij het leger, maar verdedigt het behoud der plaatsvervanging op grond van maatschappelijke redenen, waarbij do militaire eischen wel wat zeer op den achtergrond treden. Hij erkent, dat tegenover de socialis tische woelingen het behoud der bestaande mili- tiewet gevaarlijk is en ontevredenheid zal be stendigen. Maar tevens zou ook afschaffing der plaatsvervanging ontevredenheid wekken. Daar om wenscht hij elk vrij te latenmaar zóó dat wie van de gunst der vervanging gebruik maakt, daarvoor ook betale, naar evenredigheid van in komen en vermogen. Hij stelt voor, dat de Staat zelf en plaatsvervanging bezorge en, door aan eiken remplagant f 750 toe te leggen en aan vrij willigers uitzicht op burgerbetrekkingen te ver zekeren, het gehalte van die beroepssoldaten verbetere en den soldaat in de publieke achting doe rijzen. De staat late ieder die een inkomen onder f 1200 en een vermogen onder f 5000 bezit en voor zijn zoon een vervanger wil nemen, de f 750 terugbetalen; wie meer vermogen en inkomen hebben, betalen daarenboven een progessieve bijdrage. Volgens een door schr. gegeven schaal zal zoodoende iemand met 1 milioen vermogen en f9000 inkomen bovendien, voor een rempla- qant f91,515 hebben te betalen. „Zeker een aardig sommetje", zegt de schrijver, „maar 't kan lijden 1" TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1