N®. 363. Donderdag 26 Maart. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBup.g op Texel. TEXEL, 25 Maart 1891. Naar wij vernemen zal in de vergadering van het Nutsdepartement alhier, Donderdag a.s. te houden, als spreker, van wege het Hoofd bestuur, optreden de heer Stigter, van Goes. De uitvoering van de Gymnastiek-ver - eeniging, gisteren avond in de Vergulde Kikkert gehouden, had beter bezoek verdiendde op komst van belangstellenden toch was matigjes. Het programma voor dezen avond kon anders wel tot een bezoek uitlokkenbenevens de gymnastische werkzaamheden, de traditioneele opening en apotheose, beloofde het programma eenige nummers muziek door de Heeren Polak van den Helder, de opvoering van een blijspel en eene parodie op de vooroefeningen. Bood het programma „elk wat wils" van de uitvoering valt niet dan goeds te zeggen de hoofdatdeeling handhaafde in zijne werk zaamheden de reeds verkregen gunstigen naam, de voorber. klasse bewees de vele vorderingen weder in korten tijd gemaaktde muziek van de heeren Polak verwierf als steeds de bijval van het publiekhet blijspel gaf bewijs van flinke studie en schonk veel genoegen en de parodie op de vooroefeningen was een geestig nummer, dat velen eenen gullen lach ontlokte. Een gezellig bal besloot den avond. Een waardig slot van de wintervermaken was deze avond van de gymnastiekvereeniging. Een woord van lof aan den Directeur der Vereeniging en een woord |lot aanmoediging aan de leden is hier zeker niet misplaatst. Ten bewijze, dat men ondanks het on gunstige weder hier met eenige moeite nog wel vroeg jonge groente kan telen, kan dienen, dat door den tuinder J. Rijk alhier reeds spinazie, sla en radijs wordt geleverd, door hem voor ongeveer 4 weken in de koude kas gezaaid. Uit andere bladen: „Met alle visscherij op Texelstroom en langs de kust van het eiland gaat het dit voorjaar buitengewoon slecht. De garnalenvisscherij van welker uitkomst zooveel gehoopt en verwacht wordt, loopt bitter tegen. Met de haringvangst gaat het weinig beter. Ondanks de tamelijk hooge prijzen kunnen de visschers geen billijk weekgeld besommen. Vele hunner, die sedert drie maandon nage noeg niets verdienden, zijn bijna berooid en zien met bangen zorg de toekomst tegemoet." „Met het oog op de Juni-verkiezingen gaan in de verschillende dorpen van Texel adressen rond aan den gemeenteraad met verzoek het aantal stembussen te vermeerderen. Thans wordt bij gelegenheid van verkiezingen slechts ééne stembus voor het geheele eiland geplaatst en wel te den Burg. Tal van kiezers zijn daardoor genoodzaakt een afstand van twee, anderen zelfs van drie uur gaans af te leggen. Met het oog hierop zou het, volgens adres santen, wenxhelijk zijn te Oudeschild, Oos terend, de Gocksdorp en den Hoorn den kie zers gelegenheid te geven hunne stem uit te brengen." „Ook in de week van 15 tot 22 Maart waren de uitkomsten der visscherij over het geheel niet bevredigend. DeNoordzee-visschers besomden f 30 a f 60 per schuit. De haring vangst was matig. De haring werd te Nieuwe- diep verkocht en gold f 2 f 3,50 per tal. De garnaienvloot ving ruim 150 manden garnalen, die door de kokerijen werden ver zonden naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. Aan de visschers werd f 5 a f 6 per mand betaald. Naar Londen, Huil en de Belgische markten konden weer de gewone hoeveelheden mosselen en alikruiken worden verscheept. Depalingvisscherij beteekende nagenoeg niets." Het heeft voor den tijd des jaars want het is lente gister- en hedennacht zeer hard gevroren. We zullen ons in 1891 niet spoedig verheugen in het gebruik van jonge groenten van den kouden grond, noch in dat van versche grasboter. Alles is nog zoo goed als dood in de natuur en het zal nog geruimen tijd duren eer de koebeesten den stal kunnen verlaten om zich op de weiden, welke evenals tuinen en parken van den strengen vorst zonder sneeuwtapijt veel hebben geleden en vele zwarte plekken vertoonen, te vergasten aan malsch gras. Alles is en blijft dit jaar achterlijk, zonder dat er iets aan te verande ren valt. Zoo schrijft men van den vasten wal. Naar het „Dagblad" verneemt, zou de minister van marine Zaterdag zijne portefeuille ter beschikking van Hare Majesteit de Koningin- Regentes hebben gesteld. Twee jongens te Kubaard hebben jl. Vrijdag het eerste kievitsei gevonden, waarvoor zij negentien gulden ontvingen. De „Dr. en A. Ct." bevat de volgende dichterlijke raad aan paardenfokkers De appels die vallen van 't boompien nooit wied, Dat sprekwoord is woar en zal 't bliiven altied, En dê hom tot fokken van peerde wil zetten, Hef daorop, dat 's wisse, benamen te letten Het geefste, het mooiste, het beste kortom Mut deenen tot fokvee dê 't neet döt is dom. Gebreken arft over. In de meeste gevallen. Arft 't vul van de meere zoo spatten as gallen, En daorom, o boer 1 (as ook 't sprekwoord dij leert), Schaf 'n meere dij an, dê niks neet mankeert, En wilste daorvan mooie vullens van trekken, Loat et beest deur 'n hingste uut't stambook dan dekken. Zondagavond had te Leiden het volgende plaatsEen jongen en een matroos liepen daar met hun meisje te wandelen. Opeens kregen de verliefde jongelui twist over de vraag van wien hunner dat meisje was. Zij raakten in een hevig gevecht met elkaar, terwijl de een gedurig riep „het is m ij n meidwaarop dan de ander weer liet volgen „het is m ij n meidwaarbij bovendien de matroos de heldhaftige uitdrukking deed „ik wil voor mijn vaderland strijden en zou ik het dan voor mijn meid niet doen?" Door de komst van een vijftal politie-agenten werd aan het gevecht een einde gemaakt. Hiermede was de teere quaestie echter nog niet opgelost want de matroos voegde bij het scheiden zijn mededinger nog toe„ik zal je later wel sprekenHeel vriendschappelijk zal dit gesprek dan zeker ook weer niet zijn. Men kan haver, als krachtig voeder voor paarden, nooit geheel door ander voeder vervan gen, al kwam dit ook geheel met de samenstelling van de haver overeen, of al bevatte het nog veel meer eiwitstof. Men weet echter ook, dat de haver wel gedeeltelijk kan worden vervangen, althans voor werk- en landbouwpaarden. In Meck lenburg en in Holstein gebruikt men daartoe veel aardnootkoek (gebroken aardnootkoek, geen koe- kenmeel) en voor 1 kilo haver neemt men dan V3 kilo aardnootkoek. Men is over die combinatie zeer tevreden. In den regel wordt slechts der haver op die wijze door koek vervangen, maar niet weinigen zijn er, die met even goed gevolg de helft der dagelyksche haverportie weglaten, op vele stallen wordt b. v. de helft der paarden met 6 kilo haver gevoederd en de andere helft met 3 kilo haver en 1 Va kilo grondnootkoek. Zij verrichten allen denzelfden arbeid en zijn alle even gehard en welvarend. Maar er wordt op die wijze heel wat geld aan haver bespaard. Sommige paarden moeten echter langzaam aan dit voeder gewennen, en men begint natuurlijk met zeer kleine hoeveelheden, die spoedig vermeer derd kunnen worden, zoodra de dieren zich niet meer afkeerig toonen van de kleine hoeveelheid. Een der groote olifanten in „Artis", te Amsterdam, een dier, dat veel kunstjes kon doen en door de jeugd „als op de handen werd gedragen", is onverwachts gestorven. Voor „Artis" is dit een groot verlies. In verschillende bladen is het volgende be richt opgenomen: De kip met de gouden eieren. Bekend is de fabel van den boer, die een kip had, welke hem eiken dag een gouden ei legde, doch die haar ging slachten, om zoodoende ineens rjjk te worden. Een dergelijk onnoozel bedrijf voeren onze vis schers in de laatste jaren uit. De rogvangst verschaft aan tal van deze lieden brood, in een tijd, waarin de overige visscherij van minder beteekenis is. Ik bedoel de kust- visschers en zij, die op de Zuiderzee hun bedrijf uitoefenen. De rog komt in April en later naar de waarden etc.. om eieren te leggen, Voorheen werden vele van die dieren in de kornetten ge vangen, maar grooter was het getal dergenen, welke na het leggen der eieren weder naar de Noordzee trokken. Thans vangt men ze in groote, staande netten en slechts zelden bereikt een der binnengekomen visschen zijn doel. De mannetjes en wijfjes worden opgevangen, kleine komen er zeer weinig, kortom, het is eene moord visscherij op groote schaal, waarmede tonnen gouds vernield worden, want1. de vangst wordt elk jaar be langrijk minder en 2. de visschen welke naar binnen zwemmen om te leggen, brengen hoogstens 20 a 25 ct. per stuk op, terwijl zij later van 80 ct. tot f 1 kosten. Wanneer nu het rogvisschen met netten verboden werd van half April tot half Juni, kon die tak van visscherij blijven bestaan. Blijft men evenwel ook gedurende dien tijd doorwerken met de netten, dan is die bron van inkomsten over een paar jaar opgedroogd en heeft men de hen, die gouden eieren legde, ver moord 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1