N®. 364. Donderdag 29 Maart. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Büko 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 28 Maart 1891. De Staat en de Volkswelvaartwas het onderwerp van de lezing, waarop de heer Stigter, van Goes, in de vergadering van ons Nutsdepartement Donderdagavond jl,, de aan wezigen vergastte. Wij zeggen vergastte, want eene lezing als de spr. ons dien avond boodt, verdient ten volle zulk eene benaming. Te bejammeren was het daarom zeker, dat het aantal hoorders, vooral bij den aanvang van de lezing, zoo ge ring was; werd dat aantal langzamerhand iets grooter zeer hinderlijk voor den spreker gedurende de lezing wij hadden gaarne het getal hoorders minstens verdubbeld gezien. Hoe het zij, de afwezigen welke redenen zij daarvoor dan ook hadden verzuimden ditmaal veel. Een uitvoerig verslag van de gehouden lezing te geven, zou, afgezien nog van de ruimte welke dit in ons blad zou innemen, toch steeds gebrekkig blijken te zijn; men moet zulk eene lezing zelve hooren om daarvan de schoonheid en innerlijke waarde te gevoelen. En zeker gevoelden dat velen. De voor beelden door den spreker aangegeven om te schetsen wat de Staat moet zijn voor de maat schappij, en welke de hinderpalen zijn die de volkwelvaart vaak belemmeren en in den weg staan, ze waren zoo duidelijk, zoo sprekend, dat zeker velen de waarheid er van begrepen. De spreker toonde aan, dat de Staat moet zijn de dienaar van de maatschappij, lettende op de behoeften des tijds. De maatschappelijke inkomsten, welke wor den verkregen door drie factorenarbeid, ka pitaal en natuurkracht, moeten worden verdeeld en ten goede komen als: arbeidsloon, onder nemingswinst, pacht en interest, en ten einde die verdeeling zoo billijk mogelijk to doen zijn, doet de behoefte zich gevoelen aan eene meer sociale wetgeving, welke op den weg ligt van den Staat. Dat dit geen nieuwigheid is van onzen tijd, doch reeds voor eeuwen her die behoefte werd gevoeld, bewees de spreker door voorbeelden uit den Romeinschen tijd. 'tZcu ons te ver voeren, wanneer wij de verschillende voorbeelden door den spreker aangegeven wilden aanhalen. Meer echter nog dan uitspraken van geleerden of boekentheorie moet ons eigen gevoel het humaniteits- gevoel eene billijke verdeeling wenschelijk doen achten. Wij eindigen met te zeggen, dat de lezing voor velen, zoo niet voor allen, ten hoogste leerzaam was. Volle instemming werd dan ook betuigd met het woord van dank door den Voorz. tot den spreker gericht, en met de daarbij geuitte wenscb, dat de heer Stigter nog eens weder in ons Nutsdepartement moge optreden. Wanneer met het Paaschfeest niet ieder onzer ingezetenen een flink stuk vleesch op schotel heeft, dan is dit waarlijk niet de schuld van onze slagers, zij kwamen flink voor. Belang rijke offers werden gewis door hen gebracht om een waardig offer te kunnen brengen aan het Paaschfeest. Daarvan getuigden de reeds eenige dagen te voren rondgeleide en versierde runderen, welke allen uitmunten door grootte, WH vleeschvorming of dergelijke. v Vertoonde een der slagers twee prachtige koeien, een ander pronkte met een kolossale ""os, terwijl nog weder een ander een os van iets mindere afmeting, doch zeker niet mindere kwaliteit, de burgerij te aanschouwen gaf. Was dit reeds een aanzicht om naar te atertanden, niet minder was het, toen die dieren van hun huid ontdaan, in de hallen der resp. slagers ter bezichtiging waren gesteld; geen wonder dat een druk bezoek de resp. slagerijen ten deel viel. Vooral was dit het geval Woensdagavond bij den slachter S., zeker wel een gevolg van de zeer aardig gevondene reclame, door hem bedacht. Daar zag men nevens het geslachte dier, hetwelk aan de balk hing, diens omhulsel, opgevuld, in den winkel staan, aan een touw vastgehouden door een met evenveel leven bezielde slagersknecht, terwijl een tweede exem plaar van dat gilde achter het dier stond, met de eene hand (figuurlijk) op het figuurlijke rund, terwijl in de andere hand een adreskaart van den slager prijkte. Dat zulk een ongewoon verschijnsel veel bekijks had, wie kan het verwonderen? We zagen er van alle standenvelen die de slager zeker wel eenig bestel zullen hebben opgegeven als belooning voor zijne moeite, doch ook velen die jammer genoeg zich met het kijkje moesten vergenoegen, en met de verzuchting „als men er dat maar van heeft," naar huis konden gaan. Hoe sterk echter de kracht der gewoonte is, bleek meermalen hieruit, dat sommigen het figuurlijke rund betasten, alsof het nog werkelijk in natura was. Teleurgesteld keerde dan de hand echter weder spoedig van de onderzoekingstocht terug. Onze slagers hebben allen eer van hun werk, zij boden den vleeschetenden onder ons, een heerlijk stukje; mogen ook zij even voldaan zijn over de gunst der cliëntelle; zij hun de gebrachte offers tot voordeel en moge aan de consumenten de offers aan het Paaschfeest wel bekomen. Zaterdag 21 Maart werd in het hotel De Lindeboom" eene vergadering gehouden der afd. Texel van 't Ned. Onderw. Genootschap, welke vergadering werd bijgewoond door den Arrondissements-Schoolopziener, daarvoor van Terschelling hierheen gekomen. Nadat de Voorz. op gebruikelijke wijze de verg. had geopend, werden als afgevaardigden ter te Sneek te houden Algemeene vergadering gekozen de Heeren Frederiks en Heeroma en als afgevaardigde ter te Haarlem te houden Gewestelijke Verg. de Heer M. Kroon. De penningmeester deed rekening en ver antwoording van zijne in 1890 gehouden administratie. Ingeleid werden: 1. „Schoolverzuim en Schoolvermaken door den Heer J. P. Thijsse. 2. „Het illustreeren van het Leesboek", door den heer C. Schaap terwijl de Heer De Jongh als bijdrage gaf „Twee Kloosters" van Hofdijk. Nadat nog was bepaald, dat de volgende verg. in Mei terzelfder plaatse zal gehouden worden, werd de verg. gesloten. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Groet (gemeente Schoorl) is benoemd de heer C. Thomassen, kweekeling der Rijksnormaal lessen alhier. Thans zijn al de kweekelingen dezer inrichting, welke akte verkregen, ge plaatst. Oudesohild, 27 Maart. Op het land van den Heer Dros, tusschen de haven en het dorp, is men aangevangen met de werkzaamheden, die tot verfraaiing van het waterig terrein kunnen strekken. Indien de demping der plassen heeft plaats gehad zal daardoor eene flinke gelegenheid zijn ontstaan voor het bouwen van woningen. Andermaal mocht de Commissie tot stichting eener bewaarschool alhier, van Me vrouw B. te Koog—Zaandijk tal van fraaie prijzen voor de in Mei te houden verloting ontvangen. Ook van de Heeren A. Vos Rz. te Amsterdam en M. E. de Grauw, te Ouderkerk a/d Amstel kwamen mooie prijzen in. De heer B. te Helder, zond drie fraaie teekeningen op porcelein en de zusters van dien Heer keurige dameshandwerken. De Cocksdorp, 27 Maart. De eerste twee kievitseieren zijn hier jl. Woensdag door den Heer A. Dros Albzn. opgekocht, terwijl reeds den volgenden dag 4 stuks in een nest zijn gevonden. De minister van marine brengt ter ken nis van zeevarenden, dat het het ten NW. van het Zwolsche Diep, Zuiderzee, 3de district gezonken vaartuig is gelicht. De Minister van Marine brengt, ten ver volge op zijne aankondiging van 15 Nov. 1890, ter kennis van zeevarenden, dat bij het wrak van den botter, welke nabij Enkhuizen tegen het Kooizand, halverwege den lichttoren van de Ven en den kop van den W. leidam van het Krabbersgat, Zuiderzee, 3de district, ge zonken ligt, weder een wrakton is geplaatst, terwijl daarbij 's nachts een wit licht zal ge toond worden. Uit het Verslag, door de Commissie van Voor bereiding voor de Legerwet opgemaakt, en het antwoord der Regeering op het Afdeelingsverslag der Tweede Kamer, bljjkt dat de Regeering niet kan voldoen aan den wensch, dat b. v. tot 1895 vergund worde den dienst door een plaatsvervanger te doen waarnemen. De Regeering heeft verklaard, dat de invoering van den persoonlijken dienstplicht geen invloed mag uitoefenen op de inrichting en verbete ring van de kazernen, waarvan z(j de noodzakelijkheid echter erkent. De Regeering heeft toegestaan nummerverwisseling tusschen hen, die hebben deelgenomen aan de loting ter voltalligmaking van het '/4 gedeelte der ingelijfden (z. g. blijvend gedeelte), wier diensttijd voor hoogstens 4 maanden kan worden verlengd, mits de ruiling beperkt bfljve wat de infanterie betreft - tot lotelingen van hetzelfde bataljon of anders van hetzelfde corps. In de bepalingen omtrent de vrijstelling van den dienst is hoofdzakelijk het volgende gewijzigd: Vrijstelling voor één jaar wordt o. a. verleend aan den student in de godgeleerdheid, die aan eene in het Rijk gevestigde inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van godsdienst wordt opgeleid. Door het uitvoerend gezag wordt bepaald wie voor Roomsch-Katholiek ordebroeder wordt gehouden. Verlenging van vrijstelling kan slechts worden verleend om dezelfde reden, welke de eerste maal heeft gegolden, behalve ingeval van ziekelijke gesteldheid enz., welke op zichzelve als reden van vrijstelling geldt. Vrijstelling van den dienst voor tijd van vrede wordt verleend wanneer na tweemaal tijdelijke vrij stelling de ziekelijke gesteldheid voortduurt: aan hem, die eenige zoon is en geen halve broeder of halve broeders heeft, indien de beide ouders overleden zijn voor zooveel dengene betreft, die in het genot is van vrijstelling voor een jaar, mits deze verleend werd aan den kostwinner; aan hem, die na tweemaal voor een jaar te zijn vrijgesteld, op het tijdstip, waarop voor de derde maal ten zijnen aanzien uitspraak moet worden gedaan, eenige zoon is, kostwinner, weduwnaar of gehuwde met drie of meer kinderen ten zijnen laste, mits de vrijstelling den vorigen keer om dezelfde reden werd verleend en aan hem, die voor den dienstplicht is ingeschreven voor de zeemacht of voor de koloniën en boven den leeftijd van 18 jaren 2 jaren vrijwillig heeft gediend. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat des nachts, ter aanduiding van het uiteinde van den in aanbouw zijnden strekdam in het Open IJ te Schellingwoude, 3e district, op ongeveer 100 M. zeewaarts van bedoeld uiteinde een vaartuig is verankerd, toonende een w i t licht. Onder Ulicoten, bij Breda, is een perceel mastbosch in brand geraakt, waardoor ruim 2 H.A. werden vernield. Gelukkig dat, bij spoedige hulp, de wind stil was, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest, TEXELSCHE COURAMT. J j». i «n-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1