TPTFIPT QPHHTF 1 nA Pii bjUIIIj N#. 866. Zondag 5 April. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der- Advertentiên Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOZJ. <rkstraat, Burg op Texel. Abonnenten buiten den Burg woon achtig, worden beleefd verzocht de verschuldigde abonnementsgelden vóór 15 April te voldoenna dien datnm zal over het ver schuldigde, met byberekening van 10 cents voor invordering, per postkwitantie worden beschikt. KENNISGEVING. LANDMETER. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Landmeter van hot Kadaster in deze maand de Kadastrale veranderingen in deze gemeente komt opnemen. Zij die meting van perceelen verlangen, zullen daarvan voor den lOen April 1891, kennisgeving moeten doen ter Secretarie met opgaaf der Kadastrale nummers. Texel, 3 April 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de ingezeten dat van en met de 2e helft der maand April tot de maand November 1891 schietoefeningen van het Artillerie Instructie- schip met geschut en draagbare wapenen zullen plaats hebben. Met geschut op de Hors in N. Wke richting, en met draagbare wapenen aan de binnenzijde der stuifdjjk in O. Z. Oke richting. Er zal een roode vlag waaien tijdens het vuren met geschut van genoemden bodem, en met draagbare wapenen aan eene vlaggestok, die op het strand geplaatst is. Texel, S April 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 4 April 1891. Met verwijzing naar de opgave van predik beurten, berichten wij aan daarin belangstel lenden, dat Zondagmorgen te half tien bij de Herv. Gem. aan den Burg, de predikbeurt zal worden vervuld door Ds. P. S. Meerburg, pred. te Kethel. Naar men weet is genoemde predikant naar deze gemeente beroepen. De heer C. Schuijl onderwijzer te Texel, is door den gemeenteraad van Helder benoemd tot onderwijzer aan de school No. 1 (Koegras.) Nu de gure Maart, zonder een enkelen zomerschen dag gebracht te hebben, ten einde is, moge het velen een troost zijn, dat de volkstaal aan deze maand nog zooveel kwaads niet toedenkt. Het spreekwoord zegt: „Witte Paasch geeft vette kaas, een groene Maart brengt zelden iets goeds, Maart in bloem, zomer zonder dauw, de oogst verdroogd, de akker dor, Maartgroen is niet goed, April den half goed, Meigroen heel goed, een gure Maart geeft des zomers een vruchtbare ;aard, koude in Maart, wordt een lente e paard en zaait vrucht in de aard, Maart iet een langen staart brengt later spek en orst aan den haard." (Arnh. CL) De minister van marine brengt ter kennis n zeevarenden, dat in de Zuiderzee, 3de trict, in 33 d.M. water, een tjalkscheepje zonken ligt, waarvan de mast boven water teekt, op de Peiling: Toren Enkhuizen NO. t. N. Leekerhoek W. N. W. Ligging ongeveer52° 37' 58" NBr. en 0 32' 14" OL. van Amst. De ligging van dit wrak wordt aangeduid door een wrakton, terwijl daarbij 's nachts een wit licht zal getoond worden. Naar het „Vad." verneemt, heeft de afgetreden minister van marine, de schout-bij- nacht H. Dyserinck, aan H.M. de Regentes zijn eervol ontslag uit den zeedienst en pensioen aangevraagd. Als een staaltje, hoe noodzakelijk het is dat elke kiezer zich overtuige, of zijn naam wel op de kiezerslijst voorkomt, diene, dat te Zutfen daarop is weggelaten de naam van iemand, die in de grondbelasting voor eene zeer beduidende som is aangeslagen, al jaren lang stemgerechtigde is geweest, en, wat de zaak curieuser maakt, voorzitter eener kies- vereeniging is. Natuurlijk komt de zaak in orde. Het gevaarlijke van kinderen zonder toe zicht te laten, werd Vrijdag te Woudrichem, weder op treurige wijze aangetoond. Terwijl de vader buitenshuis zijn bedrijf uitoefende, en de moeder zich voor eenige oogenblikken had verwijderd, geraakte een 5-jarig jongetje in aanraking met de brandende kachel. Toen de moeder thuis kwam, vond zij het arme ventje geheel met brandwonden overdekt. Hoe wel het nog eenige teekenen van leven gaf en er onmiddelijk geneeskundige hulp bij de hand was, gaf het weldra den geest. Men kan zich de smart en de radeloosheid der ouders voorstellen, die zoo plotseling van hun eenigst zoontje werden beroofd. De persoon, die onlangs onder Oegstgeest door verdrinking een einde aan zijn leven wilde maken, doch daarin door personen, die zijn toeleg hadden gadegeslagen verhinderd werd, heeft thans zijn doel bereikt door zich in zijne woning op te hangen. Wanhoop over de verdiensten en de toekomst schijnen den man tot deze verschrikkelijke daad te hebben gebracht. Hij laat eene weduwe met acht onverzorgde kinderen achter. Het Rott. Nbl. bevat de volgende opmerking: Wij vestigen er de aandacht op, dat het zuinige beheer der postadministratie niet alleen een minder qualiteit van papier voor postzegels van een halven cent heeft voorgeschreven, doch dat ook de qualiteit van de gom zooveel te wenschen overlaat, dat het beter ware, die zegels maar op Indische wijze geheel ongegomd af te leveren. Om onaangenaamheden te voor komen, zien wij ons genoodzaakt, rijksgom met gom te bevochtigen; want laat toch de postzegel onder de behandeling bij de verzen ding los, dan wordt er straf-porto geheven, dat niet gerestitueerd wordt, ook al heeft blijkbaar een postzegel op de strook gezeten. Te Sneek wist iemand door bedreiging met moord zijn schuldeischer te dwingen eene quitantie af te geven voor een schuld welke niet was voldaan. De man is geboeid naar Leeuwarden vervoerd. De Heer M. wonende in de Huidenstraat te Amsterdam, had Donderdag van een vriend uit Indie een aap ten geschenke gekregen. Zooals wel meer gebeurt met geschenken zat de heer M. er wel een weinig mede in de war, want in zijn winkel was geen plaats voor den nieuwen huis genoot en de vrouw des huizes wilde het ongure beest niet in de kamer dulden. Een overbuur deed ten slotte het voorstel om het dier gedurende den nacht bij" zich in den timmer winkel te herbergen. Naast het perceel waar de langstaart geborgen was, woont sedert langen tijd een eerzaam kruidenier, die, niets van de geschiedenis afwetend en allerlei verdachte geluiden hoorend, reeds in verwarring eenige malen petroleum in een azijnüesch en slaolie in een petroleumkan had gegoten en eindelijk besloot, gewapend met een mes, eens een onderzoek in te stellen op zijn bovenwoning Toen kwam hij tot de ontdekking dat de zonder linge kreten en het vervaarlijk rumoer voortkwa men uit de belendende meubelmakerswerkplaats. Na lang dralen ging hij daar een kijkje nemen, Nu daar zag hij een tooneel, dat de moeite waard was. De aap, die door een toeval van zijn ketting was losgebroken, zat boven op een linnenkast te zwaaien als een dronken matroos. Het beest had zich te goed gedaan aan de voorhanden zijnde politoer en toen het genoeg had de rest over de meubels uitgegoten met den inhoud van de lijmpot. Door de schippers H. Fillekers en A. Ver- hey, te Vlaardingen, is een seinstelsel voor de haringvloot ontworpen, bestaande uit 12 vlaggen. Tot dusver seinde men elkander met de Hollandsche vlag, doch dit was natuurlijk een zeer onvoldoend middel. Door het nieuwe seinstelsel zullen de haringschepen in de meest voorkomende gevallen elkander kunnen seinen, terwijl des nachts stakelvuren van ver schillende kleur zullen worden gebezigd. Het stelsel is reeds door vele reeders te Vlaardingen, Maassluis, Katwijk en Scheve- ningen aangenomen. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1891/92, zal zijn de letter K, aldus afgebeeldk. Omtrent het inkuilen van gras, ontleenen w(j aan een verslag der vergadering van de Vereeniging tot bevordering van den landbouw in Holland's Noorderkwartier, het volgende: Omtrent de proeven, genomen met Blunt's vee voederpers, deelt de heer P. Stapel Sz. mede, dat h(j het gras van anderhalve hectare land had inge kuild. De temperatuur in het binnenste gedeelte steeg tot 60 graden Celcius, terwijl aan de kanten de thermometer 68 graden Cels. wees. Het werken met Blunt's veevoederpers eischte te veel arbeid, daar de liofboomen herhaaldelijk moesten worden opgeschoven. De uitslag was echter bevredigend; het gras uit het midden der samengeperste massa was uitmuntend, groen en frischde koeien aten hei met graagte en bleven goed in het vleeschde melkopbrengst bleef stationair; aan de kanten was het gras minder goed, daar het ten deele verbroeid en verrot was. Blunt's pers verdiende wel aanbe veling; wenschelijk was het echter, de persing te doen plaats hebben in een afgesloten ruimte, ten einde to verkrijgen, dat ook de kanten goed bleven. Een ernstig bezwaar tegen het aanschaffen van de pers ziin de kosten, die zoer hoog zijn. Bovendien eischt zij voel arbeid en moeite. De neer Van Foreest had ook een proef genomen met het samenpersen van gras in een besloten ruimte, doch het alzoo samengeperste gras verspreidde een zeer onaanvonamen reuk. De heer Nobel meent, dat het saren^ ,rsen in eene besloten ruimte, bijv- in een hooiberg, niet gaat; de lucht kan in dat geval niet toetreden, ingevolge waarvan de noodige hooi- broei niet wordt verkregen. De heer Van Lookeren Campagne, directeur van 's Rijks-proefstation te Hoorn, meent, dat door ver schillende openingen genoeg lucht kan toetreden, om den hooibroei te bewerkstelligenhet ligt op den weg van Hollands Noorderkwartier, om de proeven met het samenpersen van gras nogmaals te nemen en het in een hooiberg in te kuilen. De heer Nobel had ook een proef genomenhij had op het gras een laag aarde geworpen, waarvan het gewicht grooter was dan de drukking, welke met Blunt's veevoederpers kan worden verkregen de uitslag was vrij bevredigend; slechts een vijfde gedeelte der samengeperste massa was onbruikbaar en ging verloren, het overige was vrij goed. De heer Veerman had in een kapberg droog gras gekuild, waarover hij een laag zand had geworpen; het gras was vrij goed bewaard geblevenin den volgender herfst had hij een proef genomen met nat gr.'S, dis beter gelukte, hij oordeelde het daarom verkiesijjhei gras nat in plaats van droog in te kuilen in beide gevallen verspreidde het echter reuk. De heer Nobel achtte het van veel belang, de vraag uit te makenbestaat er mogelijkheid, het gras in te kuilen zonder dat het een onaangenamen reuk verspreidt. Hij meent, dat men dit kan verkrijgen indien men volgenderwijs te werk gaatmen graaft een gat in den grond van een meter diep, vult dit met gras, stapelt er nog een hoop op en dekt ver volgens alles met eene dikke laag aarde toe. Op deze wijze sluit men de lucht af en gaat de verrot ting tegen. ANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1