Buitenland. Gedurende de Paaschdagen is niet alleen in ons land, maar ook op vele andere plaatsen in Europa eene groote hoeveelheid sneeuw en hagel gevallen, vooral in Zuid-Duitschland en in de Vogeezen. Te Augsburg lag de sneeuw een voet hoog en in de omstreken van Nancy werd het verkeer zelfs door de sneeuw ver sperd. Ook te Navers ligt sneeuw. In een vorig nummer is melding gemaakt van een verbod van invoer van vee in Elzas Lotharingen (wegens longziekte) uit Nederland, België en Luxemburg. Het blijkt nu, dat hier de reden is niet van een nieuw verbod, doch van de uitbreiding van een bestaand verbod. Bij verordening van 20 November 1883 werd de invoer van vee in Elzas Lotharingen uit Belgie en Nederland verboden, uit Luxemburg daarentegen onder zekere voorwaarden vergund. Aangezien thans longziekte is geconstateerd in het district Metz, als gevolg van invoer van Belgisch vee over Luxemburg, is het verbod van invoer uit Nederland en Belgie ook tot Luxem burg uitgestrekt. De 105e algemeens vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal 20 Mei te Amsterdam in het gebouw van de vrije gemeente gehouden worden, onder voor zitterschap van den heer mr. H. J. Kist. Het hoofdbestuur vraagt een crediet van f 1000 aan, om daaruit de middelen te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volks- credietbanken bij voorkeur op coöperatieven grondslag te heipen bevorderendit bestuur stelt ook voor, den volksalmanak niet meer te laten verschijnen; verder vraagt het een crediet van f 1500 om een onderzoek naar de bestaande ziekenfondsen in te stellen, en machtiging om het volgende jaar weer sprekers uit te zenden. Verder vraagt het nog f 2000 voor het schoolfonds, f 552,21 om een te kort te dekken der commissie tot verbetering der arbeiderswoningen, f 1500 om een onderzoek in te stellen omtrent armverzorging, en f 500 als bijdrage voor het museum van voorwerpen tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Hoewel is bepaald dat de milliciens, al vorens met verlof huiswaarts te worden gezonden, bekend moeten worden gemaakt met de verplich tingen die als verlofganger op hen rusten, komen niettemin vele overtredingen van art. 13S der militiewet voor. Vermits de straf op bedoelde overtreding gesteld, zeer drukkend kan zijn voor den verlolganger, vooral wanneer hij gehuwd is, heeft de minister van Oorlog op deze aangelegenheid in het bijzonder de aandacht der korps-commandanten gevestigd. Er zal moeten worden zorg gedragen, dat de miliciens ook nog op den dag van hun vertrek met groot verlof, ot daags te voren, met nadruk worden herinnerd aan de verplichtiugen hun bij de artt. 133 en 134 der militiewet opgelegd. Daarbij zal hun moeten worden aanbevolen, zich terstond na aankomst in de gemeente, waar zij zich metterwoon gaan vestigen, of uiterlijk den volgenden dag in persoon aldaar ter secretarie te vervoegen, tot het voor gezien laten teekenen van hunnen verlofpas door den burgemeester. De ondervinding leert, dat de meeste overtredingen van art. 133 en 134 dier wet ontstaan, doordat bedoelde aanmelding aanvankelijk tot een lateren dag wordt uitgesteld. De Heer H. J. Schoemaker, graanhande laar en boterverkooper te Deventer, heeft zijn werkvolk met Paschen f 1 per week loons- verhooging gegeven. Hiervan wordt hun 50 ct. elke week uitbetaald, terwijl zij de andere 50 ct. in de spaarbank moeten beleggen. Om een begin met sparen te maken, gaf de Heer S. aan ieder f 10, om die in de spaarbank te beleggen. Als iets, tot de zeldzaamheden behoorende, wordt gemeld dat bij den heer Joh. Bakker te Abbenes (Haarlemmermeer) eene geit den 24sten Maart 11. moeder van 6 jonge volwassen geitjes is geworden. De moeder moet goed gezond zijn. Eenvreeselijk ongeluk heeft een huisgezin in IJzendijke in rouw gedompeld. Een vader heeft twee zijner kinderen, lijdend aan kinkhoest en mazelen, op eigen gezag een hoestbedarend middel gegeven, dat indertijd door een Belgische geneesheer aan een volwassen mensch was voorgeschreven. Beide kinderen, het eene 3 jaar, het tweede 1 jaar oud, zijn aan de gevolgen bezweken. Bij een logementhouder op de Prins- Hendrikkade te Amsterdam werden diens vrouw en een der kinderen in het laatst der vorige week door den huishond gebeten. Spoe dig constateerde men dat het dier aan honds dolheid leed, waarop het werd afgemaakt, evenals nog twee andere honden, welke even eens gebeten waren. De vrouw en het kind zijn thans naar Parijs vertrokken, om zich volgens de methode-Pasteur aldaar te laten behandelen. Tegen de dienstbode van den heer v. d. W. te Deventer zal eene vervolging worden in gesteld, omdat zij zich vandaar naar hare ouders te Wije heeft begeven, niettegenstaande een geneesheer haar verklaard had, dat zij lijdende was aan eene besmettelijke ziekte (diphteritis). Bij art. 8 der wet tegen besmettelijke ziekte is het nl. verboden zich naar eene andere plaats te begeven, wanneer men lijdende is aan eene besmettelijke ziekte, Verleden week zag men te Utrecht een aardig troepje wielrijders. Voorop reed een kapi tein van 't Nederl. leger, in uniform, gezeten op een safety, gevolgd door een viertal luitenants eveneens in uniform en op safetys, terwijl de stoet werd gesloten door een soldaat wiens safety met oorlogstoerusting beladen waseen geweer langs zijde, verder ransel, soepketel, sabel, revolvers, patroontasch en bajonet, 't Zag er kranig en netjes uit, en 't ging vlug en geregeld langs de Singels, waar deze rijders veel bekijks hadden. Er bestaat bij het legerbestuur te Utrecht het voornemen een corps militaire wielrijders onder de soldaten op te richten. In den laatsten tijd komen uit Duitschland groote zwermen kraaien, die zich in onder scheidene dorpen van Groningen nestelen. Dit bezoek is niet aangenaam, daar de op komende tuingewassen en veldvruchten veel van deze dieren hebben te lijden. In de Duitsche bosschen zijn waohten met schiet geweer geplaatst om de kraaien te verdrijven. Aan zulke troepen het over de grenzen trekken te beletten, gaat nog moeielijker dan eene bende Zigeuners, doch te beklagen is het, dat onze landlieden deze vogels niet mogen schieten. Een enorm groote keisteen, in 't Weperveld te Ooststelling werf gevonden, is eindelijk tot mac-adem geklopt. Een bijna ongeloofbare hoe veelheid is daarvan verkregen. Er zijn nl. niet minder dan 212 H. L. mac-adem van dien éénen steen geklopt en thans opgemeten. Hoe raadselachtig het schijnt, voor de waarheid wordt iDgestaan. Men berekent dat 100 M. kunstweg met de verkregen hoeveelheid van dezen éénen steen kan worden bedekt. Er zit nog een stuk van dien steen in den grond, doch dit gedeelte is moeielijk te verkrijgen. Respectable cijfers! De Rijkspostspaarbank heeft 1 April 10 jaren bestaan. Met de in Maart bij benadering vast gestelde inlagen werd gedurende deze 10 jaren ruim 66'A millioen gulden bij de Rijkspost spaarbank ingebracht, waarvan ruim 467* mil lioen gulden is terugbetaald. Op elke 1000 Nederlanders zijn er 64, die gelden op deze veilige wijze hebben belegd, gemiddeld ieder ruim f 75. Het meeste gebruik van deze bij uitstek nuttige instelling wordt door de Noord-Hollan ders gemaakt: 97 van de 1000; de Groningers deelen er het minst in: 21 van de 1000. Ongeveer één vierde deel van den handwerk- manstand behoort tot de inleggers voor zeker een verblijdend verschijnsel! In het Leidsch Dagblad vinden we onder de rubriek marktberichten: Texel, 2 April. Voorjaarslammeren afle vering half Mei f 10. Geen plant in Indië wordt tot zooveel ver schillende doeleinden gebruikt als het bamboes. Van bamboes maakt men daar weefgetouwen, stijlen en daksparren voor hutten, steigers voor gebouwen, draagbare tempels bij processiën, vloe ren voor bewaarplaatsen van graan, staken voor netten en fuiken, masten, raas, riemen en scheeps dekken. Het wordt gebruikt om bruggen over beken en riviertjes te slaan, om waterleidingen en slui zen te maken. Ook worden er verscheidene landbouwwerktuigen van vervaardigd, karren, draagberries en jukken, pieken, bogen pijlen en hengels. Een stukje bamboes dient tot penhouder en tot tandestoker; een lid van den stengel tot doos voor kleine voorwerpen, die verzonden moe ten worden. Ten tijde van Justianus werden de eieren van zijdewormen in een bamboes van China naar Constantinopel gebracht. Een langwerpige strook bamboes, aan het eene einde gespleten, wordt als tang gebruikt en een splinter is scherp genoeg om als mes te dienen bij het schillen van betelnoten. De buitenste oppervlakte van het bamboes is zoo hard, dat zij als slijpsteen gebruikt wordt om messen, pijlspitsen enz. te scherpen. De jonge spruiten worden als groente gegeten. Het bamboes groeit zeer schielijk: Dr. John Davy zag een bamboes in vier-en-twintig uren veertien duim langer worden. De heer J. Desbouvrie te Roubaix vertoonde kort geleden 15 zwaluwen, die hij drie weken geleden van een boer ontvangen had en daarna had gedresseerd. Van gekleurde bandjes voorzien, werden zij los gelaten en verdwenen zij in alle richtingen. Maar een kwartier later kwam er een terug en zette zich neer op een vinger van Desbouvrie, en niet lang daarna kwamen ook de overigen terug. Desbouvrie betoogde vervolgen» de voordeelen van het gebruik van zwaluwen boven dat van duiven voor de dépêches in oorlogstijd: de zwaluwen vliegen hooger en sneller, zijn trouwer, slimmer en gemakkelijker te voeden. Op lange tochten behoeven zij niet uit te rusten om voedsel tot zich te nemenzjj doen dit in de vlucht. Zij zijn ook gemakkelijker te dresseeren dan de postduiven. Hun, die hem tegenwierpen, dat de zwaluwen in den herfst zuidwaarts trekken, beantwoordde Desbouvrie met te wijzen op het feit, dat hij in den voorgaanden winter een aantal zwaluwen in vrijheid behield en hij ze minstens even gemakkelijk voedde als duiven en andere vogels. (Album der Natuur.) Te Echt (Limburg), is onderhandsch verkocht een huis met erf, stalling en tuin voor de kapitale som van 36 gulden! De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat door den zeeloods G. J. Kruyskamp den 30sten Maart jl. in de Noordzee op 8 zeemijlen afstand, der N. R. Waterweg ZO. t. O., is gezien het drijvend achtergedeelte van een schip, met gele letters op den spiegel, die echter niet te onderscheiden waren door de zee die over het wrak heensloeg. Sedert verscheidene dagen valt in de om streken van Berlijn veel sneeuw, zoodat de post verbindingen verbroken zijn in het Harzgebergte ligt de sneeuw wel een meter hoog. De griep breidt zich te Chicago nog steed3 uit. Volgens de offlcieele opgaven van 31 Maart overleden in 24 uren 300 personen, het hoogste cijfer, dat tijdens de epidemie is bereikt. De stra ten, welke naar de kerkhoven leiden, zijn voor het gewone verkeer bijna geheel versperd door de vele begrafenisstoeten. Toch konden, ondanks alle inspanning, alle lijken nog niet ter aarde worden besteld. De Fransche steltenlooper, die van Parijs naar Moskou zal gaan, is reeds tot Kassei gevor derd. Eene talrijke menigte was op de been om den vreemdsoortigen toerist te ontvangen. Zoo dra de man de Duitsche grenzen had betreden, werd hij spoedig door de gendarmen aangehouden, maar daar zijn pas in orde was, kon hij natuur lijk zijne zonderlinge reis voortzetten. Een Russisch kapitein heeft eene weddenschap aangegaan om van Wladiwostock naar Parjjs te gaan op handen en voeten. Twee Londensche werklieden, Athur Williams en William Smit, hebben een reis per luchtballon ondernomen, zonder dat een van beiden ook maar het minste verstand van luchtvaart had. ZfJ lieten voor eigen rekening een ballon vervaardigen, die zjj Adventure doopten en stegen daarmede teBattersey op. Een flesch brandewijn, een anker, een telescoop een thermometer en kompas, een mes en eenige zakken zand vormden hunne uitrusting. Reeds bi) het vullen van den ballon bemerkten z(j, dat er aan de bovenzgde een scheur in het doek waszü zetten echter toch het plan door en waren weldra boven de wolken verheven. De ballon dreef af in de richting van Neasden, Om zich eenigszins te oriënteeren wierpen zt) een papieren parachutte, waaraan een zakje met zand, buiten den ballon, doch deze verdween tot hun verbazing boven hun hoofd; het was duidelijk dat zg zonder het te weten snel daalden. Niet lang duurde het dan ook, of de ballon stootte tegen den grond. Williams viel er uit, tuimelde hals over kop in een sloot en kwam er met een kleine wond aan de hand af. Smit, die zich aan de mand had vastgeklemd, beproefde het anker in een boom te doen grijpen, doch slaagde daarin niet, en sprong later, toen de ballon ongeveer tien voet van den grond was verwijderd, er uit. Ook hij kwam met den schrik, en eenige kleine kneuzingen aan den rug vrij. Zelfs de ballon is ook terecht gekomen, en de beide liefhebbers-aëronauten maken reeds weder plannen voor een tweede uitstapje. Om te voorzien in de schaarschte van visch in de Seine een gevolg van het wegruimen van ijs door middel van dynamiet had de directie van het aquarium van het Trocadero te Parijs 50.000 jonge zalmpjes beschikbaar gesteld. Dezer dagen kwam een beambte met de vischjes, in drie bakken besloten, by de brug te Bougival, om de aanstaande Seine-bewoners daar los te laten. Maar dit werd hem door een Conducteur des Ponts et Chausse'es, een visscherij-wachter en een veldwachter belet, omdat hg verzuimd had vergunning te vragen aan den bevoegden ingenieur: Met heen- en weerloopen en allerlei omslachtige onderhandelingen ging de geheele dag heen, en toen 's avonds de vergunning was bekomen, waren de meeste vischjes dood. De Parijsche politie heeft eene Engelsche dame, Miss Eveline Leal, gevat, die haar beroep maakte van het bruid wezen. Zj] plaatste in f een courant een advertentie van een jonge dame t met een millioen francs of me6r, die wenschte rj te huwen, verloofde zich met een der gegadigden liet zich fraaie biuidsgeschenken geven en ver- - dween spoorloos, zoodra zij die ontvangen had, of maakte het engagement af, zonder de cadeaux y. terug te geven. Werd haar bruidegom al te dringend, dan liet zij zich voor de leus in Enge- ee land door een geestelijke trouwen en verdween na het bruiloftsmaal met hare geschenken en de bejaarde dame, die haar steeds vergezelde. Eenige jaren geleden werd deze eeuwige bruid

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2