N#. 367. Donderdag 9 April. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. 0 F F I C I E E L B E D E E LT Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco par post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vOOr 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Abonnenten buiten den Burg woou- achtig, worden beleefd verzocht de verschuldigde abonnementsgelden vóór 15 April te voldoenna dien datum zal over het ver schuldigde, met bijberekening van 10 cents voor invordering, per postkwitantie worden beschikt. K ENNISGEVIN G. LAiVD METER. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Landmeter van hot Kadaster in deze maand de Kadastrale veranderingen in deze gemeente komt opnemen. Zij die meting van perceelen verlangen, zullen daarvan voor den lOen April 1891, kennisgeving moeten doen ter Secretarie met opgaaf der Kadastrale nummers. Texel, 3 April 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. B E KENDMAKIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 10 April 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 6 April 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOuY. NATION ALE M I L ITI E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat de tweede zitting van den Militie-Raad zal gehouden worden te Hoorn op Dinsdag den 14 April aanstaande, des namiddags te 1 ure; 2e. dat voor dien raad behooren te verschijnen de lotelingen, wier zaak in de eerste zitting is uitgesteld, en 3o. dat in deze zitting uitspraak gedaan wordt omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Texel, den 7 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 8 April 1891. Do aanvoer van vee op de markt van Maandag was nog van weinig beteekenis. Slechts eenige kalveren en een klein getal schapen namen een plaatsje in, en maakten door hun gering aantal op de ruimte voor marktterrein aangewezen, een droevige figuur. De handel was in overeenstemming met de aanvoer. Het telefoonnet op ons eiland wordt steeds uitgebreider; nu weder is men bezig met den aanleg van eene lijn naar het dorp den Hoorn. Naar wij vermeenen wordt deze lijn aangelegd voor en ten dienste van de N.- en Z.-H Reddingmaatschappij. Uit andere bladen „Ofschoon in de week van 29 Maart tot 5 April de visscherij op Texel nog al eens door ongestadig weer belemmerd werd, besomden de Noordzeevisschers toch van f 40 tot f60 per schuit. De garnalenvloot ving van 3 tot 6 manden per schuitprijs f 6 per mand. De verzendingen had plaats naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. Het haringvisschen leverde eene matige vangst op. De haring gold f 1,50 tot 3,25 per tal. Door de mosselvisschers kon de gewone bezending naar Huil en Londen worden uitgevoerd. Op stroom werden mooie partijtjes bot gevangen, die van 60 cent tot f 1 opbrachten per snees (20 stuks.)" „De influenza breidt zich op het eiland Tessel al meer en meer uit. Voornamelijk worden zij aangetast, die de influenza reeds gehad hebben, maar te vroeg in de open lucht gingen." Dat aan de vaste wal de toestand volstrekt niet beter is dan bij ons, kan wel blijken uit het volgende schrijven. Wie in het hartje van Noord-Holland door veld en wegen dwaalt, bespeurt overal de gevolgen van den strengen winter. Nergens wordt nog frisch groen waargenomen en waar men verleden jaar in het begin van Februari de eerste made liefjes begroette, wordt nu nog niets gezien dan de vaalgrauwe winterkleur der weiden. Dit is zeker mede een gevolg van de onheusche begroe tingen van juffrouw Lente, die ons soms nog doet twijfelen, of Januari al voorbij is. Hoe de boeren ook op een zacht regentje en een warm zonnetje hopen, zóó een, waarvan ze „gras en eieren" roepen, de telle wind blaast ons slechts koude tegen, zoodat sommige veehouders met hunne voor eenigen tijd reeds geboren lammetjes verlegen zitten, daar de schapen door het gemis aan frisch voedsel te kort melk geven vóórhaar hoe langer zoo meer hongerend en dorstend kroost. Enkele boeren worden zoodoende gedwongen, met melk te hulp te komen. Als de toestand dan ook niet spoedig verandert, zouden de gevol gen van den ouderwetschen winter nog wel eens grooter kunnen worden, dan ze nu door de duurte van Aardappelen en grodnten reeds zijn. Uit Amsterdam deelt het „Hbl." het volgende mede De 31ste Augustus heeft voor dit jaar bijzon dere beteekenis voor ons volk. Werd die dag de laatste jaren met toenemende opgewektheid gevierd als Prinsessedag, nu het de eerste verjaardag is, dien het koningskind als Koningin beleeft, past een bijzondere feestviering. Dat men voortgaat dien dag, evenals vroeger, tot een kinderfeest te maken, is begrijpelijk, en de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak heeft in hare vergadering van 7 Maart dan ook besloten in deze richting werkzaam te bljjven. Reeds nu wordt met de voorbereiding aan gevangen. Aan het programma voor de zeven en der tigste Algemeene Tentoonstelling van Vee, Voort brengselen van en Werktuigen voor den Land bouw, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voornemens is te houden te Alkmaar, ontleenen wij het volgende: De tentoonstelling zal plaats hebben in de gebou wen, stallen en tenten der Maatschappij te Alkmaar. Van voortbrengselen en werktuigen van Donder dag 10 tot en met Dinsdag 15 September 1891. Van hengsten, Stieren, melkgevende koeien en pluimgedierte, Vrijdag Zaterdag en Zondag 11, 12 en 13 September. Van paarden, rundvee, schapen en varkens Zaterdag 12 September. Van aangespannen paarden en rijpaarden Vrij dag 11 September. De algemeene vergadering wordt gehouden op Maandag 14 September 1891. De tentoonstelling wordt geopend op Donderdag en Zondag des middags ten 12 ure, de overige dagen des voormiddags ten 10 ure. De tentoonstelling wordt dagelijks gesloten des namiddags ten 5 ure. Een ieder, zonder onderscheid of hij al dan niet lid der Maatschappij is, wordt uitgenoodigd op deze tentoonstelling in te zenden. Voorwerpen of vee, waarvan de opgaven later dan den 18 Augustus of niet naar behooren gedaan zijn, worden niet in den catalogus gebracht en niet op de Tentoonstelling toegelaten. De premiën zullen, naar verkiezing, aan de bekroonden worden voldaan in geld of in medail les, naar den volgenden maatstaf Voor eene Gouden Medaille f 50. Verguld Zilveren Medaille 15. Zilveren Medaille-10. Bronzen Medaille5. met bijvoeging van het overige in specie, waar dat vereischt woidt. De voorwerpen moeten op de bepaalde dagen vrachtvrij zijn ingekomen op de plaats der tentoon stelling te Alkmaar. De hengsten, de stieren en de melkgevende koeien zullen op de tentoonstelling moeten aange komen zijn op Vrijdag 11 September 1891 voor des morgens 8 uur en daarop blijven tot Zondag 13 September des namiddags ten 4 uur. De inzending van aangespannen en rijpaarden is bepaald op Vrijdag 11 September 1891 des middags voor 12 uur, deze moeten op het tentoon stellingsterrein blijven tot des middags 3 uur, (zie art. 8.) Al de andere paarden en het vee moeten wor den aangevoerd op Zaterdag 12 September 1891 tusschen des morgens 6 en 8 uur en daarop blijven tot 's namiddags 4 uur. Namens de synode der christelijke gerefor meerden hebben de hh. L. Lindeboom te Kampen, E. Douma te Rotterdam en H. J. Klinkert te Zwolle een adres gericht aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin aange drongen wordt op een nieuwe Zondagswet. Zij hopen dat weldra een goede Zondagswet, overeenkomstig het Woord van God, naar de behoefte des volks, moge mede-arbeiden tot bevordering der heiliging van den dag des Heeren, in den publieken dienst en in geheel het volksleven. Hoe hoogst nadeelig deze winter o. a. ook voor de Langedijken is geweest, blijkt zeker wel uit het feit, dat bij een bouwer al daar van de 12000 stuks geteelde kolen slechts een honderdtal goed gebleven is; een ander had van zijn voorraad in dit voorjaar geen enkele goede kool meer. Dit lot wordt door velen gedeeld. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1