Buitenland. Gemeenteraad te Tezel. Dat de bloembollengronden in de omstre- k°n van Haarlem nog steeds groote waarde ^0bben, bleek dezer dagen wederom toen de bloemisterij „Zomerzorg", te Lisse, groot nog Piet ten volle 2 HA. met bloembollenschuur in veiling opbracht f 24,780, buiten do daarop vallende kosten. Een blinde. Uit Helmond wordt geschreven Op de fabriek van den heer J. A. P s alhier is een blinde arbeider werkzaam. Voor eenige jaren aan eene oogziekte lijdende, begaf Jos. Kuijpers zich naar Utrecht tot genezing. Doch te vergeefs. Hij werd aan bei de oogen zoo goed als blind. Heel zeldzaam mag het heeten, dat déze blinde correct zijn werk in de blauwververij verricht, 15, neen 21 blauw kuipen onder zijn beheer heeft, het katoenen goed uit deze kuip Deemt en weer in eene andere werpt en elders uitwringt enz. Alles weet hij ook beneden in de fabriek te vinden. Zijn heer, die zijn ijver en solied werk op prijs stelt, verhief hem tot meesterknecht in de blauwververij en bezoldigt hem goed. Buiten de fabriek moet men hem natuurlijk leiden. Tegen de „Eersteling," de naamlooze ven nootschap: Verzekering- en Landbouw-Maat- schappij vroeger te Utrecht, thans te Amster dam gevestigd, wordt in de Controleur met nadruk gewaarschuwd. Die waarschuwing betreft vooral de oproeping van inspecteurs. Aan deze wordt f 450 als jaarwedde toegezegd, maar zij moeten een borgtocht stellen van f 500. In het 'Politienieuws wordt nu een onderhoud medegedeeld van iemand, die bereid was zulk eene som te storten ten behoeve van een derde, en de directie. Dat onderhoud was echter zóó onbevredigend, dat de borgstelier zich terugtrok. De Controleur twijfelt er geen oogenblik aan of de justitie zal spoedig een einde maken aan eene exploitatie, die ondanks de artikelen in dat blad, nog steeds op ongeëvenaarde en met justitie en politie spottende brutaliteit getrouw haar gang gaat. Door J. A. Fortuijn en De Boer is, als gedelegeerden van een groot aantal vakver- eenigingen, aan B. en Ws. van Amsterdam een adres gericht, waarin zij verzoeken hun vergunning te verleenen omop den avond van 1 Mei een optocht met fakkels en muziek van werklieden-vereenigingen te houden, „ter viering van het feit, dat in de geheele zoo genaamde beschaafde wereld de werklieden op dien dag zijn vereenigd tot het verkrijgen van een arbeidsdag van acht uren." Iets goeds van de influenza 1 Uit Weorselo wordt geschrevenTerwijl men gedurende den afgeloopen winter telkens 'hoorde van sterfgevallen of althans van blijvende kwalen en sukkelaren, als gevolgen van de in den voorlaatsten winter geheerscht hebbende in fluenza beruchter gedachtenis kan van hier gemeld worden, dat die ziekte alhier iemand totaal genezen heeft van een hevige borstkwaal. De bewuste persoon had het al veel jaren hevig op de borst gehadmaar na de griep, die hem ernstig had aangegrepen, doorworsteld te zijn, verheugt hij zich nu sinds een jaar weer in een gave borst en heeft het iu 't minst niet meer „op de longpijpen". Te Pern is is bij het omploegen van land een gouden penning gevonden, uit den tijd, dat Lodewijk Napoleon over Holland regeerde. De beeltenis van den koning met het rond- sohrift Lodew. Nap. Kon. van Holl. komt aan de eene kant zeer duidelijk voor, en aan de andere kant het Koninklijk wapen met de kroon, en het jaartal 1809 en waarom heen te lezen is „Koninkrijk Holland". De penning heeft de omvarg van een kwartje en weegt 3 gram. De polderdijk van Tynjerak (gem. Opster- land) is doorgebrokon door de persing van het water. Een geheelen nacht poogde men het vijf meter groote gat te dichten met slijkdam- men en door het laten zinken van vaartuigen, doch dit gelukte niet. Het water bleef snel in den polder stroomen. In den polder staat veel turf en men vindt er vele woningen. Het verschil van waterstand in en buiten den polder verschilt ongeveer vier voet. Door onvermoeide inspanning van een aantal arbei ders is een strjjkdam gelegd, waardoor de aangelegen lage landen voor overstrooming zijn beveiligd. De verrassingen van de telefoon. Een heer laat zich telefonisch met zeker dokter aansluiten, om hem te consulteeren over den toestand zijner vrouw. „Mjjn vrouw klaagt over hevige pijn in den nek en de maag." „Dan heeft ze zeker koorts," antwoordt de dokter. Op dit oogenblik verandert de employé op het telefoonbureau de verbinding, en de ongelukkige echtgenoot hoort het antwoord van een reperateur van machines, wien door den eigenaar van eon stoommachine inlichtingen waren gevraagd. „Zij is zeker van binnen weder met een laag vuil van eenige millimeters bedekt. Laat haar een nacht afkoelen en klop er dan den volgenden morgen flink op zonder haar te verwarmen. Wasch haar dan zorgvuldig met een straal water onder hooge drukking na." De dokter heeft zijn patiënt nimmer weergezien. Verwijdering vau vlekken door koffie met melk veroorzaakt. Om zulke vlekken uit zijden of wollen stoffen te verwijderen, bestrijkt men de vlekken met niet geparfu meerde glycerine, wascht het daarop met lauw water weder uit en strijkt de plaats op de andere zijde, zoolang die nog vochtig is. Hierdoor wordt zelfs de teederste kleur niet aangegrepen. Het glycerine lost niet alleen het vet uit de melk, doch ook de kleurstof van de koffie op. In Griekenland is de drooglegging van het Kopaïs-meer in Boeötië met goed gevolg tot stand gebracht. De rivier, die daarin stroomde, is afgeleid en het water van het meer is in zee gevoerd. Daardoor zijn 100,000 heet. vruchtbaar land aangewonnen, die kunnen strekken tot vermeerdering van de welvaart in Griekenland. Toen voor eenigen tijd melding werd gemaakt van de plannen tot droogmaking van het Kopaïsmeer, werd daarbfj tevens den wensch geuit, dat het Grieksche voorbeeld op onze Zuiderzee zou worden toegepast. Het is waarlijk om iemand zijn geduld te doen verliezen, als men bedenkt, dat men sinds dien tijd in Nederland nog bijna geen stap verder is gekomen met de Zuiderzeeplannen. De rechters te Edinburg hadden dezer dagen de vraag te beslissen, of iemand, die in toestand van dronkenschap trouwt, al of niet is getrouwd. Zekere Jeanie Kirdaley eischte van een land bouwer dat hij haar als zijn rechtmatigo ega zou beschouwen, of anders 5000 pd. st. schade vergoeding voor het gemis van dat voorrecht zou toekennen. De rechters maakten uit dat iemand, die stom dronken door een trouwplechtigheid wordt heengesleept, niet als getrouwd mag worden aangemerkt. Juffrouw Kirdaley kon daarop naar huis gaan zonder een gemaal en zonder 5000 pd. st. Zaterdag kwam te Bremerhaven de Loyd- stoomboot „Hermann" uit Baltimore aan, welke bij hare overige lading voor het eerst rundvee (311 stuks) uit Indië naar Duitschland bracht. De dieren waren alle in welstand en 4 kalveren werden onderweg geboren. De Russische Regeering heeft Koch's „tuber- culine" al3 een gevaarlijk geneesmiddel verboden, zoowel voor de gasthuizen als de particuliere geneeskundige praktijk. Naar men uit Biskra (Algerië) meldt, is verleden Zondag het eerste huis der „Gewapende Broeders van Afrika" (ook wel genoemd „van Sahara") een uitvloeisel van het Congres te Brussel, plechtig ingewijd. Deze „Broeders" zijn bestemd om de geregelde troepen der verschillende mogend heden in de bestrijding van de slavernij bij te staanzij doen geenerlei gelofte en wijden zich in hunnen proeftijd aan den landbouw, het ver zorgen van zieken en gekwetsten en den wapen handel. De plechtigheid werd door vele Euro peanen bijgewoond en gepresideerd door kardi naal Lavigerie, die de gebouwen en de kleederen der broeders zegende, waarna zij deze terstond aantrokken. Daarna hield de kardinaal een toe spraak en de bisschop van Constantino eene lof rede op den kardinaal en diens werk. De 'gasfabriek te Brussel heeft, met het oog op een mogelijke algemeene werkstaking voor 609,000 frs. aan Engelsche steenkolen gekocht De Fransche „Steltenman" die van Parijs naar Moskou zou gaan en thans door Duitschland heette te wandelen op zijne stelten, is gebleken af en toe van spoortreinen gebruik te maken, wanneer hij op plaatsen komt waar hij onopge merkt denkt te zijn. Zoo is dus ook van deze zaak „de aardigheid" af. Te Baltimore is van een der scheepsworven een stoomschip te water gelaten van geheel nieuw model en constructie. Het is alleen ingericht voor passagiers en zal geene goederen laden. De bouw meesters beweren, dat het noch verbranden noch zinken kan, en indien het mocht omslaan, komt het van zelf weder overeind, dewijl zich viermaal meer zwaarte onder dan boven de waterlijn bevindt. De kiel weegt 35 ton, en door do dikte en sterkte van de kiel blfiven èn de as èn de machine beter in hunne gewone richting dan zulks b(j andere stoomschepen het geval is. Het schip, genaamd Howard Cassard, heeft zoowel water- als luchtdichte afdeelingen, ten getale van 170, waarvan er 136 zich bevinden aan beide zijden van het stoomschip. De machine van 1600 paardenkrachten, met eene verbeterd compound systeem, zal het stoomschip met een kolenverbruik van een ton per uur eene vaart doen loopen van 25 mfjl per uur. Het kleppen-systoem is zoo volmaakt, dat de kleppen geopend en gesloten kunnen worden in het twintigste deel eener seconde. De Howard Cassard is 222 voet lang en 206 voet tusschen de loodlfjnen, 16 voet breed en 18 voet hol, Het s.s. is gebouwd van geplette ijzeren platen volgens hot cellen-systeem. Een gewoon stoomschip zou, wan neer het alleen aan de beide uiteinden gesteund werd, door midden breken, terwijl de Howard Cassard in dezelfde positie, evenals leen kokerbrug, nogver- soheiden malen zijn eigen gewicht zou kunnen dragen. Dit stoomschip is slechts'! als een proefschip te beschouwen en op twee vijfde der afmeting gebouwd van hetgeen men van plan is daar te stellen. Er zal aan boord geene onaangename lucht van machine of keuken zyn. De dekken zullen lucht en waterdicht worden gemaakt en de trilling van het stoomschip zal dapr do [bijzondere constructie van het geheel en de zware kiel tot eon minimum worden teruggebracht. Deze stoomschepen zullen tusschen Baltimore en Havanah varen en slechts de passagiers en mails en postpakketten medenemon. Men is van plan bjj welslagen eene oceaanmaildionst in te richten. De uitvinders beweren dat hun systeem eene geheele omwenteling zal veroorzaken in de Oceaanstoomvaart en er in de toekomst slechts booten voor passagiers en afzonderlijke booten voor vrachtgoederen zullen varen evenals op' de"sporon afzonderlijke treinen loopen voor passagiers en voor goederen. Vergadering Vrijdag 10 April 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren F. Keijsor, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zijm, C. W. Bakker Jr., Roeper, Dros, C. Keijser Pz.,Koning en W.jK, Bakker. Afwezig de heer Coninck Westenberg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: Prov bladen en circulaires; Proces verbaal opname boeken en kas van den Gemeente-ontvanger, kassa was f4200,23; Miss. Ged. Staten, behelzende de mededeeling dat voor deze gemeente als buitengewone subside voor het onderwijs is toegestaan f5500. Alles voor kennisgeving aangenomen. Adres van C. Daalder Mz. alhier, vergunning ver zoekende tot het bouwen van een woonhuis aan het Oudeschild; Idem van A. P. Kooiman, voor het bouwen van een schuurtje. Beide verzoeken worden zonder hoofdelijke stem ming ingewilligd, onder gehoudenheid aan de bepa lingen der pol.-verordening. Reclame van A. de Roojj, dat zijnen naam niet voorkomt op de kiezerslijst, verzoekende op grond van overgelegde bescheiden, dat daarin alsnog zal worden voorzien. Wordt goedgekeurd. Opgave van het B. Armbestuur, van denamen van 3 personen op de kiezerslijst voorkomende, welke in het afgeloopen jaar onderstand hebben genoten. Wordt besloten de opgegevenen van de kiezers lijst te schrappen. Daarna wordt aan de orde gesteld de vaststelling der pol.-verordening. Namens de comm., in de vorige vergadering benoemd tot het nazien van de concept politie-verordening, wordt door den heer Koorn rapport uitgebracht, waarvan de conclusie luidt tot vaststelling der pol.-verordening. De heer C. Keijser Pz. wenschte voor enkele artikelen een duidelijker omschrijving of aanwijzing; aangezien de concept-verordening niet algemeen bekend is, kan het overbodig heeten de voorgestelde wijzigingen in bet voorstel K. te vermelden; in hoofdzaak waren deze doelende op reinheid van straten en wegen en op voorkoming van brandge vaar; zoo noodig werd daarom de redactie van sommige artikelen veranderd. Als voorname wijziging in de thans voorgestelde verordening meenden wij te moeten opmerken dat voortaan voor goederen, steen, enz., welke langen tijd aan de haven blijven liggen, staangeld zal worden gelieven. Do Verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld en tevens goedgevonden dat na goed keuring door Ged. Staten, dezelve zal worden gedrukt en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Daarna wordt voorlezing gedaan van het in de vorige vergadering ingekomen adres van P. J. Plaats man e. a. te Oosterend, strekkende dat de Raad zal terugkomen op het genomen besluit om bij verkie zingen geene meerdere stembureaus beschikbaar te stellen. Idem van oen van gelijke strekking, van C. D. Witte e. a. te de Cocksdorp en Eierland. Door den Voorz. wordt namens B. en W. voor gesteld aan adressanten te kennen te geven, dat er geen termen bestaan om terug te komen op het vroeger genomen raadsbesluit. Tot toelichting zegt de Voorz. dat eerstens de fin. toestand der gemoente, de inwilliging van het godaan verzoek niet toelaat, doch het tevens beneden de waardigheid van den Raad zoude zijn, om toe te geven aan den dwang door dit verzoek uitgeoefend. De heer C. Keijser Pz. is het met den Voorz. eens; spr. meent dat de Raad inconsequent zoude handelen door aan het verzoek toe te geven; onze gemeente kan zich daarenboven zulk eene weelde niet verou lovenspr, meent dat op die adressen door velen is geteekend ter wille van anderen, geens zins uit eene gevoelde behoefte; h(j meent door voorbeelden te kunnen aantoonen, dat het beoogde gemak voor de kiezers (van meerdere stembureaus) zeer denkbeeldig is; spr. zou adress. te kennen willen geven dat de geldelijke aangelegenheid verbiedt om het verzoek toe te staan. De heer Mets, inzionde dat het verzoek geen kans van slagen zal hebben, bepaalt er zich toe, om die zaak in ernstige overweging te geven voor het geval een gunstiger fin. toestand mocht ontstaan. De heer F. Keijser herinnert dat de minder gun stige fin. toestand van do gemeente, welke noopt tot het vragen van extra-subsidie voor het onderwijs ons verplicht tot zuinigheid. De heer Dros meent dat de raming van kosten, welke indertijd hiervan is gemaakt, wel het uiterste cijfer was, bovendien zou ieder lid kunnen mede werken om die kosten zoo weinig mogelijk te maken de meening dat het gemak voor de kiezers denk beeldig zou zijn, deelt hij niet; moge voor andere

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2