N#. 370. Zondag 19 April. A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn gesloten, en ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl een exemplaar van die lijsten is aangeplakt. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 18 April 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. TEXEL, 18 April 1891. Bestaat er over vele zaken ook verschil van gevoelen, een verwonderlijke eenstemmigheid heerscht haast bij allen over het weer, en dat eenstemmig oordeel is geenszins een loftoon. De een verdraagt wat geduldiger dan de ander de minder lieve lente," 't is al naar men er belang bij heeft. In den regel zijn echter de minst belanghebbenden het „mopperigst" en ofschoon de ondervinding reeds tal van jaren heeft geleerd, dat al het pruttelen over het weèr nog nooit iets daaraan heeft verbeterd gaat men vreemd genoeg nog maar steeds op dezelfde wijze voort. Ontmoedigend is het tegenwoordige weèr gewis, zoowel voor den bouwer als voor de veefokkers; vooral voor deze laatsten was ietwat milder natuur voor de jonge kudde ten zeerste gewenscht. De fokkerij van wolvee schijnt in kwantiteit niet onvoordcelig, in kwaliteit iets minder gunstig. Van handel, oort men nog niet gewagen. De heer T. EDgel, hoofd der school te Zuid- Eierland, welke voorkomt op de voordracht voor H. d. S. te Yenhuizen (zie ons vorig nummer) staat mede op de voordracht voor H. d. S. te Andijk. Naar wij vernemen zijn in de Texelsche zeegaten reeds nu in de netten der haring- visschers eenige ansjovis gevangen. De vroeg tijdige binnenkomst van deze vischsoort, doet velen hopen op ruime vangst. Op het Eierlandsche strand is een wrak stuk aangedreven van 30 voet lang en '20 voet breed; het is zwaar kopervast, maar heeft weinig bladkoper. Het dek is blauw geverfd. De Waal, 17 April. Mej. A. Boon, onder wijzeres alhier, is op No. 1 geplaatst op de voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres der 3e klasse te Amsterdam. Oudeschild, 17 April. Bij den heer P. Bakker alhier, is te bezichtigen een aller aardigst roeibootje, dat ruimte genoeg heeft om éen man te dragen en dus uitstekend geschikt is voor jagers of eieren zoekers. 'tKan door een knaap worden gedragen. Dit bootje is aan de commissie voor de stichting eener bewaarschool alhier, geschonken door den Heer C. Blomberg, oud gezagvoerder te Amsterdam, met de bepaling, dat het af zonderlijk zou worden verloot, tegen slechts 10 ct. per lot. De loten zijn bij den heer Bakker verkrijg baar gesteld. De werkzaamheden aan het vergrooten der haven, zijn nu zoover gevorderd, dat men met het heien der palen is begonnen. Het uitbouwen der hoofden heeft eerst later plaats. Als bijzonderheid meldt men dat de Scheveningsche reeder G. van Duik, met een logger in IJmuiden binnengeloopen, aldaar zijne vangst met die van twee zijner kame raden heeft verkocht voor de kapitale som van ruim zestien honderd gulden. Naar aanleiding van een onlangs geplaatst stuk over „de aal," wordt aan de Landb. Grt. de volgende mededeeling gedaan. Voor eenigen tijd ving een ingezetene van Harlingen een flinke aal, die, opengesneden, een klein balletje aan de ingewanden had. Dit werd opengemaakt en daaruit kwamen eene menigte jonge aaltjes, ter lengte van eene speld en nog iets dunner. De beestjes waren springlevend en de eigenaar heeft er nog een paar uren eenige in 't leven gehad. Het leidt dus geen twijfel of de aal brengt levende jongen ter wereld. De Minister van Waterstaat heeft, mot intrekking van vroegere beschikkingen, bepaald, welke hulpmiddelen tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en om hen te vervoeren op de stations en in de treinen aanwezig moeten zijn. De treinkisten worden gedurende den loop der treinen geplaatst in het postrijtuig of in de postafdeeling van een personenrijtuig. In treinen waarmede geen post wordt vervoerd kan de plaatsing geschieden in een afdeeling der Ie en He klasse en, met toestemming van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, in een bagagewagen. Met ingang van 1 October van dit jaar moet een en ander in orde wezen. Te Helder is door iemand op een lot der 3pCt. Rotterdamsche premieleening van 1868 een hoofdprijs gewonnen van f 10,000. De gelukkige winner, een eenvoudig werk man, was met dit buitenkansje natuurlijk zeer in zijn schik. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Volksbond, vereenigingtegen drankmisbruik, heeft in overeenstemming met de Haarlemsche afdeeling, aan alle kiesvereenigingen in Neder land eene circulaire verzonden, waarin het, met het oog op de aanstaande algemeene ver kiezingen voor de Tweede Kamer hare aandacht vestigt op de voorname plaats, die de „drank- quaestie" onder de belangrijke vraagstukken van den dag inneemt en haar verzoekt, wanneer in of vanwege de vereeniging politieke voor drachten worden gehouden, daarbij zoo mogelijk de vraag van het drankmisbruik te berde te brengen. Een visscher te Noordwijk aan Zee had Woensdag het zeldzaam geluk twee „zeekatten" te vangen, eene soort weekdieren, die zeer weinig op onze kusten voorkomen. Zij schijnen op het gezicht te behooren tot het geslacht der inktvisschen, maar zijn niet meer dan 3 dM. lang, terwijl de vangarmen omtrent 1 dM. meten. De stoomboot P. Galandvan de Nederl.- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, is op hare reis van New-York naar Amsterdam te Dover binnengeloopen met ingedrukten boeg. Het vaartuig is in aanvaring geweest met de Engelsche boot Glamorgan. Deze is gezonken, doch de bemanning is door de P. Caland gered en te Dover aan land gezet. De officier van justitie te Groningen waarschuwt tegen Carolus Remkes, zich noe mende graanhandelaar, wonende te Groningen in de Torenstraat. Hij biedt in vele bladen granen ten verkoop aan, tracht gadingmaken den over te halen tot vooruitbetaling van het gewenschte, en blijft nalatig in de levering, of zendt, in plaats van het bestelde, eenig kaf of onkruid, waarin slechts enkele graan korrels. Te Hoorn had d.d. een verschrikkelijk voorval plaats. Zekere C. N.,' van beroep venter, die, naar men verzekert, somtijds aan verstandsverbijstering lijdende was, doodde zijne vrouw met bijlslagen, waarna hij zich- zelven door ophanging van het leven beroofde, na eerst zijne beide dochtertjes te hebben opgesloten. Door het gerucht, dat de kinderen maakten, werden de buren aandachtig gemaakt, en daarna de pol'tie er mee in kennis gesteld. De landbouwers in de polder Waard en Groet hebben, voor zoover zij vóór de vorst niet hebben verkocht, met den uienbouw slechte zaken gemaakt. Een van hen hield 30 van de 1000 mudden over. Ook zijn er, die bij het ontblooten alles konden wegwerpen. Daar te Kolhorn een tweede ansjovis- zouterij werd opgericht, besloten de eigenaren der eerste, de heeren van Otterendorp en Slis te den Helder, dit jaar daar niet te laten zouten. Voor twee zouterijen achten zij de vischvloot nog te klein. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tegen vooruitbetaling van een recht van achttien gulden 's jaars, ieder afzender kan verlangen dat zijne telegrammen door de Rijkstelegraaf kantoren zonder dadelijke betaling worden aangenomen, mits vooraf bij het kantoor van afzending eene toereikende som is gestort tot nadere verrekening der verschuldige seinkosten. De Alkmaarsche harddraverijvereeniging heeft het voornemen, in de dagen van 10 15 September, de week, dat de Holl. Maatschappij van Landbouw daar hare tentoonstelling houdt, twee harddraverijen uit te schrijven, een aller eerst voor paarden, die geen prijs of premie boven f 100 hebben gewonnen, de ander op den gewonen voet. TEXELSCHE COUBAMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1