Buitenland. Omtrent de nalatenschap van Neeltje Pater melden verschillende bladen Thans heeft de rechtbank te Haarlem een einde aan de zaak gemaakt en als bewezen aangenomen, dat zekere A. Plokhaar bij het overlijden van Neeltje Pater als naaste bloed verwant erfgenaam was, en eveneens als bewezen aangenomen de bloedverwantschap van dezen met den eischer A. Padmos te Renesse, aan wien dan ook de rechtbank zijn eisch toewees, ingesteld legen notaris G. C. Merns, te Haarlem, tot afgifte van een afschrift van de testamentaire beschikking en codicil van gemelde Neeltje Pater. In de dorpskerk te Heumen had Dinsdag 14 dezer de onthulling plaats van een gedenk- teeken, gewijd aan de nagedachtenis van Graaf Lodewijk en Hendrik van Nassau, welke den 14 Mei 1574, bij de slag op de Mookerheide het leven hebben gelaten. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is mededeeling gedaan dat hij bereid is, te be vorderen dat aan de gemeente Helder, ter tege moetkoming in de kosten eener zeevaartkundige school, eene jaarlijksche subsidie van 1 3000 zal worden verleend en eene subsidie van f 400 voor ééns, in de kosten van eerste inrichting, mits de gemeente voldoet aan verschillende door den minister gestelde voorwaarden. Zoo moet het voor de school te huren lokaal voldoen aan de eischen, aan dergelijke inrichtingen gesteld. In dien de bestaande scholen blijken niet te voldoen als voorbereidende inrichtingen, moet door het Gemeentebestuur eene voorbereidingsschool op gericht worden. Aan de leerlingen moet gelegen heid worden gegeven tot het aanleeren der be ginselen van de Fransche en Hoogduitsehe talen. Op de school moet toezicht worden uitgeoefend door eene Commissie, door het Gemeentebestuur to benoemen, terwijl de bepaling van het aantal leeraars, de vaststelling hunner jaarwedde en hunne benoeming aan 's Ministers goedkeuring zouden moeten worden onderworpen. Het jaarverslag over 1890 van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij is ongunstig. Sommige reizen op Noord Amerika lieten zelf geen winst over, waar bij anderen de thuisreizen zelfs na deelig waren. De reizen op Zuid-Amerika, die slechts verlies gaven moesten voorloopig gestaakt worden. Daar men evenwel de gewone afschrijving op het materieel ook voor dit boekjaar wilde volhouden, sluit de winst en verliesrekening met een nadeelig saldo van f325,782, zoodat geen dividend kon worden uitgekeerd. Schipper Jacob Spaans, voerende de bom schuit genaamd „Juffrouw Neeltje," van den reeder M. de Niet Az., te Scheveningen aan gekomen, was in de vorige week met zijn schip visschend in de Noordzee, toen hij door den kotter 249, van Lowestoft, van al zijn vischtuig is afgezeild en wel tengevolge van de onachtzaamheid der bemanning van het vreemde schip, dat met de de trawl visschende was en waar zich op dat oogenblik niemand op dek bevond. Aan de bevoegde autoriteit is hiervan kennis gegeven. Bij een deze week te Breda gehouden communiefeest zaten 35 gasten aan den feest- discb, toen na het gebruik van de soep allen ziek werden. Gelukkig herstelden allen weder en na onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de in koperen ketels bereide soep vergif tiging had aangebracht. De vereonigde Badhotels met toebehooren, te zamen ongeveer 60 hectaren, uitmakende het Noordzeebad Wijk aan Zee, hebben in publieke veiling opgebracht f 72,336 en zijn aangekocht door de Maatschappij tot Exploitatie van Buffetten in Nederland. Drie kinderen van D. Robijn te Haarlem mermeer, namen Zaterdag een kruik met petroleum en wierpen den inhoud in de kachel, met dat gevolg, dat een hunner, een meisje van vier jaar, in brand vloog en zulke brandwonden kreeg, dat het geheel onkenbaar was. Ofschoon nog in leven, is er weinig hoop op behoud. De overigen kwamen met den schrik vrij. De heer B. J. Wijtenburg te Vlissingen, die in een der vélocipèdefabrieken te Arnhem werkzaam is, heeft de reis van Arnhem tot Vlissingen per vélocipède in den tijd van 18 uren afgelegd. Hij vertrok uit Arnhem des morgens om 3 uur en arriveerde te Vlissingen des avonds om 9 uur. De afstand van Arnhem tot Vlissingen is 43 uur. De bekende Oostonrijksche weerprofeet Falb heelt voorspeld, dat de 8ste Mei a. s. weder een kritieke dag zal zijn. Naar aanleiding van eene opmerking der „Arnh. Ct.", dat het niet waar schijnlijk is, dat ook op dien dag een sneeuw storm zal woeden, zooals op don laatsten door Falb aangewezen dag, deelt een inzender in de genoemde courant een paar aanteekeniugen uit vroeger jaren mede, waaruit men kan afleiden, dat dit nog niet zoo onmogelijk zou zijn: „Den 8sten Mei 1853 was ik te Rozendaal in Gelderland; ofschoon er reeds een paar warme dagen geweest waren, sneeuwde het den ganschen dag en was het zeer koud." „Op den 8sten(!) Mei 1861 sneeuwde en hagelde het den geheelen dag en was de vijver 's morgens bevroren." Aldus luiden de beide aanteekeningenhet schijnt dus dat in het bijzonder de 8ste Mei een dag van sneeuw en hagel is! Het Handelsblad verneemt De oogst der bananen in Suriname (de aardappel van de West;, is mislukt door te veel regen. Daarom is er rijst noodig en hebben de West-Indische handelshuizen rijst ontboden. Er is op hun order reeds veel van Amsterdam verscheept. Een boot nam o. a. 2000 balen mede. Nu heeft de gouverneur, uit Holland rijst en meel ontboden, voor kosten der regeering. Het is niet bij openbare inschrijving geschied, maar is geheim gehouden voor de handelaars van West-In dië. Zij kunnen met de rijst door hen ontboden nu niets doen. Rijst moet in de West dadelijk van de hand. De nachten zijn vochtig, de dagen heet, de rijst gaat dadelijk broeien, de worm komt er in, en ze kan dus niet worden opgeslagen. Een achtjarig meisje in de Boomstraat te Amsterdam slikte, terwijl zij alleen in de kamer was, een knikker in, welke ongelukkig in het verkeerde keelgat geraakte. Haar 15- jarige broeder hield haar hoofd geruimen tijd naar beneden, waardoor de knikker haar uit den mond vloog. Het meisje heeft aan de tegenwoordigheid van geest van haren broeder hoogst-waarscbijn- lijk het leven te danken. De gemeenteraad van IJzendijke diende indertijd bij den Minister van Binnenlandsche Zaken een aanklacht in tegen zijn voorzitter wegens vervalsching der notulen. In de jongste raadsvergadering deed de voorzitter voorlezing van een schrijven van den Commissaris des Konings, waarin deze namens den Minister als antwoord op die klacht berichtte dat het den Voorzitter vrij staat veranderingen in de notulen aan te brengen, zoolang zij niet in de vergadering zijn vastgesteld, en dat overi gens de Raad zelf er voor te waken heeft dat de notulen een getrouw verslag van het verhandelde bevatten. De klacht werd dus ongegrond bevonden. Onder degenen, die Maandag 11. te 's Her togenbosch eene keuring voor de nationale militie moesten ondergaan, bevond zich een kereltje dat de zeer bescheiden lengte van 1.08 M. had, zonder schoenen gemeten. Het ventje, dat aan vaders hand ter keuring verscheen en door ieder voor een gastje van een jaar of zes werd aangezien, heeft eeno zuster, die 21 jaar oud is en volgens de ver klaring des vaders, niet ten volle drie vinger breed grooter. De ouders zijn menschen van gewone af meting. Vrouw Willemse, eene der verpleegden in „Insula Dei", te Arnhem, vierde eergisteren haren hondersten verjaardag. Uit Stadskanaal wordt van 15 April gemeld Op enkele plaatsen hebben de arbeiders het werk weer gestaakt. In optocht zijn een 300-tal naar de veenboeren getrokken. Éenige verveners hebben toegestemd om het dagloon voor het turfgraven op f 1.50 te stelien. Drie marechaussees van Muntendam zijn naar de vonen vertrokken. De arbeiders houden zich over het algemeen rustig. Men schat het getal arbeiders, dat in de laatste dagen in deze streken is aangekomen, op ruim 1000. - De Haagsche Kouter van de „Prov, Gron. Crt." meldt het volgende, hetgeen dezer dagen een Haagsch ambtenaar is overkomen Als echtgenoot viel hem onlangs de onderschei ding ten deel, vader te worden, en daar deftigheid en voornaamheid voor hem het grootste aardsche geluk zfjn, besloot hjj in de Haagsehe bladen te berichten, dat mevrouw kraam-visites zou afwachten op dén en dAn. Maar voor een dergelijk bezoek zijn gasten onmisbaar en beider relatiën waren nog zoo gering. Daar komt hij op een inval. Een paar zijner vrienden, eveneens adjunct-commiezen aan een de partement, noodigt hfj uit, bij hom op de kraam-visite re komen. „Je zult het misschien mal vinden, om daarvoor de baker een guldon te geven, maar mag ik jelui neen, kom, zonder complimentent" En onze ambtenaar moffelde ieder zijner vrienden een gulden in de handl Z(j zouden komen, dat zou chic staan, en de kraamheer zou een goed figuur maken met zijne royale vrienden. Maar op den bepaalden dag, toen alles even keurig en fraai was, en de baker de kleine had opgedirkt als een paaschlammetje, wachtte men tevergeefsch op het tweetalZonderling I Drie dagen later komt de gelukkige vader de twee ongetrouwde vrienden tegen. „Zeg, waar zjjn jullie gebleven? Dat was ook 'n mooie!" „Ja, kerel," luidde het beteuterd antwoord, „om je de waarheid te zeggen, was die gulden door onze vingors geglipt en enfijnslecht bi) kas I Nu, bonjour, wel m'n complimenten aan je vrouw „En aan de baker l" voegt de ander daarbij. Onze Hègsche windmaker liep boos en pruttelend heen Naar gemeld wordt heeft de burgemeester vau Amsterdam geweigerd toestemming te verleenen aan het comité uit de vakvereeni- gingen tot het organiseeren van een manifestatie voor den 8 uur werkdag, om een optocht te houden op 1 Mei aanstaande. Te Moskou en omstreken zijn in den laatsten tijd ontzaglijke massa's sneeuw gevallen, waardoor ook menschen om het leven zijn gekomen. Zoo vond men men 4 K. M. van genoemde stad eene met een paard bespannen boerenslede onder de sneeuw bedolven. Van het paard stak alleen nog de kop boven de sneeuw uit. De boer, die aardappelen en melk naar de stad had willen brengen, lag bevroren in de slede op de zakken met aardappelen. Uit Algerië worden weder groote verwoes tingen gemeld, door de sprinkhanen. Een 1800 inlanders voeren tegen dezen vijand krijg en vermelen dagelijks 3200 schepels van het gedierte. Bovendien verzamelen zij 800 schepel eitjes. In den Amerikaanschen staat Oregon bevindt zich een berg die zich voortbeweegt. Deze berg dringt over eene lengte van 6 a 8 mijlen in de watervallen van de Columbiarivier en heeft eene hoogte van 2000 voet. Langzaam maar voortdurend schuift dit rotsgevaarte in de rivier vooruit, alsof het in de toekomst een dam in de Columbia zou willen vormen. Volgens de over leveringen der Indianen hebben in vroeger tijden dergelijke bergschuivingen in die streken zeer dikwijls en op groote schaal plaats gehad. Het nieuwste snufje op het gebied van op lichtersstreken is zeker wel het volgende: Een chevalier d'industrie, te Parjjs, doorkneed in de kunstgrepen om don liefdadigheidszin van zfjn mede- menschen op te wekken, gaat 's avonds, als het begint te schemeren, naar Passy. Op goed geluk kiest hij dan een villa uit, waar hjj ziet dat menschen wonen, om aan het werk te gaan. Met een zondaarsgezicht bindt hjj een touw aan het hek van de villa, haalt den strop om zfjn hals en hangt zich op. Snelt men dan toe en snjjdt men het touw door, dan is hfj bewusteloos* - voor onkele oogenblikken maar, en als hij dan weder bijkomt, stamelt hfj zoo iets van honger ellende arme kinderenNatuurlijk wordt hem dan een goed maal eten verstrekt en krijgt hij meestal ook eenig geld, dat hij 's avonds heel genoeglijk bij een of anderen marchand de vin verteert, om zich den volgenden dag weer op te hangen. Gebeurt het bij toeval, dat hij niet opgemerkt wordt, dan is het ook al niet heel erg, want hij zorgt er altijd voor den strop niet zoo stijf aan te halen, dat hij er niet weer uit kan. Den laatsten tpd had hjj zich echter reeds zoo dikwijls opgehangen, dat hij te Passy bekend stond als de bonte hond. De politie begon lont te ruiken en Vrijdag werd hij door een paar gendarmes op gepikt, juist toen hij weder „zelfmoord" pleegde voor de deur van een wjjnkooper. Dit moorddadig mensch is reeds 52 jaar oud en heeft reeds vele vonnissen op zijn kerfstok.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2