Buitenland. Belanghebbenden worden verwezen naar eene, in de Staatscourant no. 90 opgenomen, staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamers te Batavia, Samarang, Soerabaya, Padang en Makassar, waarvan de saldo's, als de som van f 250 niet te boven gaande, dooi de daarop rechthebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. De Arnh. Ct. schrijft Urgent is de zaak misschien wel niet, maar dat er in voorzien moet worden, is toch zeker, wanneer ten minste waar is wat men zegt. Er is eene bewoonde plaats in ons land, die tot dusverre nog tot geene gemeente behoort het fort Pampus. Als daar een kind wordt geboren, eene misdaad wordt gepleegd die door den strafrechter moet berecht worden, of een ingezetene woont wion het kiesrecht toekomt, zal noch het kind aangegeven, noch de misdaad berecht, noch de stem uitgebracht kuünen worden. Of er te 's Hage ook werkeloozen zijn, althans menschen die graag een tamelijk week- huur verdienenIn de Iiaagsche Courant kwam een paar dagen geleden een advertentie voor, waarin iemand gevraagd werd tot het incasseeren van gelden tegen een wekelijksche bezoldiging van f10. Binnen 24 uren waren daarop ingekomen 530, zegge vijfhonderd-en- dertig brieven. Het Hoofdbestuur vod den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft een aanvang gemaakt met het onderzoek naar den toestand der salarissen van onderwijzers in Nederland. Aan alle afdeelings-secretarissen, corresponden- denten en algemeene leden zal nu een stel vragen worden toegezonden met verzoek die vóór lo Juni a. s. te beantwoorden en in te zenden bij de daartoe aangewezen leden der commissie. Deze vragen luiden Hoeveel bedraagt het aantal openbare scholen in uwe Gemeente Hoeveel bedraagt het aantal onderwijzers a.) met hoofdakte, b.) zonder hoofdakte, c.) Hoeveel zijn onder elke catagorie met bijakte(n) en met welke? Hoeveel bedraagt de jaarwedde der hoofden van scholen Hoeveel die der onderwijzers, a.) 3e klasse; b) 2e klasse; c.) Ie klasse? Hoeveel bedraagt de verhooging, a.) voor de hoofdakte; b.) voor een bijakte; c.) voor een zeker aantal dienstjaren? a). Hoeveel bedraagt gemiddeld de huur voor een burgerwoning? b.) Hoe hoog is gemiddeld de vergoeding voor behoorlijken kost en inwoning? Hoe groot is het inkomen van andere ryks- en gemeente-ambtenaren in uwe Gemeente Verder zal aan niet-leden van den Bond, die tot het slagen van dit onderzoek willen mede werken gaarne een tormulier verstrekt worden. Aanvragen te richten tot Th. M Kételaar, van Oldenbarneveldtstr. 39, Amsterdam. Een groot aantal visschers te Pernis voor wien geen plaats op de sloepen is, hebben zich thans te Vlaardingen voor de haringvis- scherij aangemonsterd. De visschersbevolking is zóó aangegroeid, dat gemakkelijk nog 5 sloepen bemand kunnen worden. Te Oosterbeek zijn drie zonen en twee dochters uit één gezin tegelijk in ondertrouw •opgenomen. Dat zal wel eenvroolijke bruiloft geven. Uit Bruinisse schrijft men In de afgeloopen week werden verzonden 500 tonnen mossels naar Belgie 100 naar Engeland. De prijs mag genoteerd worden f 1,30 tot f 1,50 per ton. Over het algemeen hebben de mosselplanters veel last van de zeesterren, er worden er wekelijks honderden manden van dat goedje op den wal gelost, die voor 5 cent de mand door de landbouwers worden opgekocht. Blijkens de rekening en verantwoording van de hoofdcommissie voor het aanbieden van een huldeblijk aan den heer J. H. Smits, ter zake van het tot stand komen der pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren, blijkt, dat door de onderscheiden ambtenaren is saamgebracht een som van f 4221,76. Na aftrek der verschillende uitgavenvoor drukwerk en brochures, voor de hoofdcommissie en de provinciale commission, bleef ruim f 2700 beschikbaar. Daarvoor zijn de medailles waar voor een exemplaar in goud aan den heer Smits werd vereerd aangeschaft, alsmede een oor konde en bronzen groep met standaard, die aan den heer Smits werd vereerd, torwijl er ook de kosten uil bestreden zijn van de feestelijke aan bieding te Amsterdam. Er is een salde van f 1500 beschikbaar geble ven, hetwelk thans -- in overeenstemming met den wensch, o. a. door prof. van Pescli te Am sterdam geuit aan de Prins Hendrik-Stichting zal worden uitgekeerd. Een boerenknecht te Scharl ving in 't begin der vorige week een kievit, die oogen- schijnlijk lijdende was. De man meende een goed werk te doen door het beestje in een mandje met hooi een goed plaatsje aan den haard te geven. De vogel kwam hier geheel op verhaal en schonk zijnen weldoener, uit dankbaarheid misschien, op dezelfde plaats een ei. Nooit vertoond in de kievittenwereld en daarom ongetwijfeld waard om vermeld te worden! De behandeling van de Legerwet is gisteren in de Tweede Kamer aangevangen. De heer Schaepman opende het algemeene debat over de Legerwet met het betoog dat het stelsel dezer wet verreweg de voorkeur verdiende boven dat van volkslegers en vrijwilligerslegers. Hij wees echter op de groote verwarring van lasten, vooral door afschaffing der plaatsvervan ging. Het beginsel van den persoonlijken dienst plicht is nog niet populair genoeg en de catholieken zijn er tegen wegens achterstelling der catholie ken in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig anti-clericalisme in zekere kringen. De spr. drong sterk aan op overleg. De heer Viruly verdedigde krachtig den per soonlijken dienstplicht maar bestreed kostbare, onnoodige en schadelijke uitbreiding van het veldleger en de verhooging van den financieelen en persoonlijken druk in strijd met ons volks karakter. De heeren Yan der Schrieck en Van Vlijmen bestreden het ontwerp als veel te zwaar drukkend en onvoldoende gemotiveerd. Tp Noorbeek (Limburg; sloeg de bliksem Donderdagmiddag in den toren der katholieke kerk. Hij veroorzaakte geen brand, doch richtte groote schade aan dak- en muurwerk van toren en sacristie aan. Toen de toren werd getroffen was juist een lijkdienst geëin digd. De zoon van den koster Offermans was nog in de kerk en werd licht gekwetst, ver moedelijk door een stuk steen. Men spreekt van f1500 schade. Ook te Margralen sloeg de bliksem in den toren en veroorzaakte brand, welke gelukkig met behulp van drie spuiten werd gebluscht. Men leest in de mededeelingen en berichten der Friesche Maatschappij van Landbouw het volgende „De Regeeringspresident te Dusseldorf heeft eene geldboete van 30 Mark f 18,00) bepaald op overtreding van het voorschrift om het melkvee 's morgens voor het ter markt brengen te doen uitmelken. De gruwelijke, op bedrog gegronde gewoonte om de koeien 's morgens, alvorens ze ter markt te zenden, met te doen melken, ten einde de koopers, ten aanzien van de melkrijk- heid te misleiden, schijnt alzoo ook daar nog te bestaan. Wij zouden wenschen, alzoo zegt de Duitsche Molkerij Courant, dat zulk eene wreedheid ook elders als dierenkwelling op grond der strafwet werd gestraft. Wanneer zal deze dierenmishandeling, die in Friesland (in andere provinciën niet?) algemeen is en naar het schijnt onder het bereik van ons nieuw strafwetboek valt, hier worden vervolgd en gekeerd Blijkens een telegram uit Schottdane (Penn- sylvanië) heerscht in de mijnstreek opnieuw groote gisting. Een honderdtal werkstakers viel de inrichting Frick-maatschappij aan. Er werden geweerschoten gewisseld en na een hevig gevecht moest de menigte terugtrekken. Volgens latere berichten, hebben de werkstakers de reservoirs der fabriek Kyl, welke tot de Frick- maatschappij behoort, door dynamiet vernield. Niemand werd gewond. Dat de grondvester des Duitschen Rijks op zijn ouden dag in herstemming zou komen voor den Rjjksdag met een sociaal democraat, zietdaar iets, waarvan Von Bismarck in de dagen zijner alleenheerschappij en van zijn glorie wel nooit zal hebben gedroomd. En het is nu, zoo goed als zeker, dat zulks geschieden zal. Te Geeste- münde heeft de gewezen Rijkskanselier bij de eerste stemming wel een zeer groot aantal stem men (ruim 7000), maar niet de volstrekte meerderheid verworven, zoodat een nieuwe kiesgang nood zakelijk is, welke beslissen moet tusschen den Vorst en den candidaat, die na hem de meeste stemmen verwierf, en dat is de sociaal-democraat en schoenmaker Schmalfeld (3853). De gezagvoerder van een in Britsch Colum bia aangekomen zeilschip, „Maud" genaamd, in Canada thuis behoorende, bericht dat hij van zijne reis van Halifax in de „Goodsuccess"-baai bij Kaap Hoorn, Engolscho schipbreukelingen heeft aangetroffen, die door de regeering der Argentijnsche Republiek gedwongen waren, dienst te doen bij de reddingsbooten. Zij hadden reeds trachten te ontsnappen, maar werden streng bewaakt en slecht behandeld, zoodat zij den kapitein verzochten hiervan melding te maken. Volgens de „Gazette" zijn de Belgischeen Fransche regeeringen het eens geworden over het nemen van gemeenschappelijke maatregelen, waardoor Fransche sociaal-democraten verhinderd worden op Belgisch grondgebied te komen. Aan de grenscommissarissen is het signalement der meest verdachte socialisten verstrekt. Te Madrid moet eene inrichting bestaan om leeuwen te temmen, waar de vertooners op de kermissen enz. hunne dieren afgericht kunnen aanschaffen. Madrid is als plaats daartoe gekozen om de goedkoopte. De vele stieren, bij de stie rengevechten gedood, geven gelegenheid om de leeuwen zonder te groote kosten te voeden. De directeur, die reeds honderden kweekelingen heefc afgeleverd, moet er zeer rijk b(j geworden zijn. Te Winsford in Engeland werden door den geneeskundigen inspecteur Dr. Fox drie gevallen van roodvonk in één huisgezin waargenomen. De oorzaak der ziekte kon niet gevonden worden, tot de aandacht viel op een boek uit de leesbibliotheek door de lijders gelezen, waarna werd nagespoord wie als lezers van dit boek hun waren voorgegaan. Toen bleek dat het boek kortelings uitgeleend geweest was aan een gezin, waarin roodvonk voorkwam. Dientenge volge waarschuwt de inspecteur tegen de boeken uit leesbibliotheeken, als mogelyke bron van besmetting, daar de smetstof zich gemakkelijk daarin vastlegt. De gezondheidsoverheid in Engeland besloot in het vervolg personen te ver volgen, die, door besmettelijke ziekten aangetast, boeken uit leesbibliotheeken huren, en op de bovenbedoelde wijze de smetstof gewetenloos verspreiden. In Frankrijk is de vijf jaarlijksche volkstelling begonnen. Om aan de vrijdenkers tegemoet te komen, wordt ditmaal niet gevraagd naar godsdienstige belijdenis. Een volgende maal komt men misschien ook wel tegemoet aan de vele lieden, die het lastig vinden de vraag: „Gehuwd of ongehuwd?" te beantwoorden. Dokter Sée te Parijs heeft voor z(jn collega's der Académie de médicine een voordracht gehouden over een nieuwe geneesmethode van de tering. De zieke wordt gebracht in een hermetisch gesloten ruimte, waarin lucht geperst wordt, verzadigd met creosoot. De zieke moet drie a vijf uur per dag daarin vertoeven, terwijl de atmosferendruk geleidelijk verhoogd wordt om de creosoot in de longpunten te laten doordringen. De resultaten van een tiental waarnemingen zijn verrassend; de hoest hield spoedig op, zoomede het spuwen, terwijl de eetlust wederkeerde en de krachten toenamen by een verbetering van den algemeenen toestand. De Fransche 3terrekundige Camille Flama- rion heeft er onlangs de aandacht op gevestigd, dat het klimaat in Frankrijk en waarschijnlijk in geheel Europa van jaar tot jaar ruwer werd. Gaan wij misschien, vroog hij, een nieuw ijstijd- perk tegemoet De directeur van de centrale inrichting voor meteorologie te Weenen, dr. Jul. Hann, heeft de quaestie aan een meer nauwgezet onderzoek onderworpen. Het is waar, zegt hij, dat we ons tegenwoordig in een periode van koude be vinden, doch wellicht reeds aan het einde daar van. Een voortdurende daling der gemiddelde temperatuur heeft echter volstrekt niet plaats gevonden. Romantische werkelijkheid. Eene mevr. Seydney Hendricks te Chicago beweerde als nicht mede-erfgename te z(jn van iemand die, in den slavenhandel rijk geworden, 6 millioen

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2