Buitenland. OüDESCHiLD, 24 April. Door de blazerschuit T. X. 5. werd hier heden eene lichtblauw geverfde vlet aangebracht, die omgeslagen op zee was gevonden. Bestond er eerst vrees dat de opvarenden verdronken zouden zijn, thans komt uit het Nieuwediep de tijding dat alle personen, die zich in de vlet hadden bevonden, gered waren. Te Dalen (Zuid-Drente) hebben verschei dene ingezetenen schade geleden door het sterven van varkens en kippen na het gebruik van meel. Geruimen tijd geleden had men aldaar hetzelfde verschijnsel waargenomen. De winkelier, bij wien dit meel gehaald was, besloot daarom het te Groningen te laten onderzoeken. Bij dat onderzoek is gebleken, dat het meel vervalscht was door vermenging met „bolderik" (Agrosternum githorgo). In eene den 16 dezer des avonds te Londen gehouden bijeenkomst, onder voorzitterschap van den heer Maas en met den heer Goudsmit als secretaris, bracht het voorloopig comité verslag uit over zijne verrichtingen ten opzichte der vorming eener Nederl. Kamer van Koophandel. Na menige moeielijkheid ondervonden te hebben, was men met het ontwerp gereed en had men goede verwachtingen van de uitkomst. Er waren 245 leden, zoodat de geraamde kosten van f 3000 gedekt waren 162 hunner waren buiten Londen gevestigd. In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd het algemeen debat over de Leger wet voortgezet. De heer van Vlijmen vervolgde zfjne rede van Dinsdag en betoogde dat zoowel met het belang der maatschappij als der defensie, persoonlijke dienst plicht in strijd was. De heer Van Nunen bestreed ook uitvoerig het ontwerp. Persoonlijke dienstplicht wordt ten onrechte als een tuchtmiddel aangeprezen. De heer Guyot bestreed de samenkoppeling van zee- en landmacht. De heer Domela Nieuwenhuis is ook tegen het ontwerp, daar het enkel voet geeft aan militarisme. Als nadeelen wijst hjj op verarming van het volk. De uitgaven zullen stijgen en waarom Om het kapitalisme te verdedigen en te versterken. Ofschoon spr. tegen plaatsvervanging is, kan z. i. afschaffing daarvan niet elke legerwet redden. Spr. steit de volgende motie voor: „de Kamer, overwegende dat de hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zijn verhoogen van het contingent en vermeerdering der oorlogsuitgaven; overwegende dat door aanneming daarvan eene bedenkelijke stap wordt gezet in de richting van het militarisme den kanker die knaagt aan de welvaart van alle volken, keurt de hoofdstrekking af van dit ontwerpondanks het daarin opgenomen rechtvaardige beginsel van afschaffing der plaatsvervanging, en gaal over de orde van den dag". In het Donderdag voortgezet debat bestreed de heer Heldt het ontwerp der legerwet op gronden door de heeren Viruly en Nieuwenhuis aangegeven en ontkende hij tegenover den heer Schaepman dat het volk de plaatsvervanging voorstaat. De heer Seüffardt achtte het ontwerp lang niet fraai en nationaalhij zou trachten mede te werken tot de verbetering er van en stond algemeene dienst plicht voor. De heer Schepel drong aan op de overlegging van het advies van den Raad van State over de legerwet en zou bi) weigering der Regeering een motie voorstellen. De heer A. van Dedem was bereid met het ontwerp mede te gaan indien do personeele en financieele lasten niet te zwaar waren en de Regeering van hare zijde toenadering toonde. De heer Schimmelpennick van der Oye had geen principieele bezwaren. De heer Travaglino bestreed uitvoerig het ontwerp. De Catholieken voeren oppositie uit overtuiging dat het militaire leven voor vele jongelieden nadeelig is. Woensdag-voor middag kwam de goederen trein uit Amsterdam op de Hollandsche lijn over Hilversum dicht bij het station in botsing met de localen trein, doordat de wissel niet goed stondde locomotieven werden zoo goed als geheel vernield en een derde locomotief, die in de nabijheid stond, bekwam nog schade. De wissel is geheel vernield. Stremming in het passagiersvervoer en ongelukken hadden niet plaats. Te Amsterdam waren Zaterdag jl. een twaalfhonderdtal werklieden bijeengekomen om door de neutrale commissie, door hen gekozen, mededeeling te hooren doen van het antwoord, dat van heeren patroons ingekomen was op het verzoek van 25 cents loon per uur en een werkdag van 10 uren. Patroons deelden mede, dat zij onmogelijk het loon thans konden verhoogen, omdat dit zou zijn tegen het belang der werklieden. Zoolang de gewenschte wijziging van loon en werktijd ook niet in andere steden van ons land gelijktijdig in werking kan treden, moesten de patroons weigeren. In de gehouden vergadering bleven de gezellen hij hun verzoekde nood, door hen dezen winter geleden door dure levensmiddelen, dure woningen enz. kon niet langer voort bestaan. Men meende bij het verzoek te moeten volharden, en besloot, met de vier bestaande Gezellen-Vereenigingen in onderhan deling te treden, na te gaan de gezindheid van de 5000 Amsterdamsche timmerlieden voor eventueele werkstaking, om dan op een gegeven oogenblik, was het tijdstip gunstig, eene strike uit te schrijven. In eene vergadering van het hoofdbestuur van de Geld.-OveriJselsche Maatschappij van Landbouw heeft eene commissie verslag uitgebracht over den tiend-aikoop. Het verslag eindigt met de volgende conclusion 1. raadzaam is het met den tiend afkoop nog 3 a 4 jaren te wachten; 2. men moet trachten thans reeds tiend-commissies samen te stellen, die de zaak levendig houden; als proef, om voordeel te doen met de dan gedane onder vinding, zou wellicht hier en daar een tiend-blok af te koopen zijn; 3. aan het hoofdbestuur der Domeinen een adres te zenden, verzoekende het af koopen der tienden zooveel mogelijk te bevorderen en niet door eene verkeerde uitlegging van art. 3 der wet, dezen afkoop, zooals thans geschiedt onmogelijk te maken; 4. het oprichten eener naamlooze vennootschap om tiend-afkoop te bevorderen, en 5. aan den minister van financiën te verzoeken vrijstelling van zegel en registratiekosten voor tijde lijke overdracht van tiendrechten, als onderpand bij geldleeningen. Er is besloten, dat het hoofdbestuur er bij de Domeinen op aandringen zal, het af koopen der tien den niet door eene verkeerde wetsuitlegging te bemoeie- Hjken en tevens bfi de Regeering op zoodanige wijzi ging van de wet, dat de tienden niet in blok afgekocht behoeven te worden, maar ook gedeeltelijk, door ieder tiend-plichtige, die dit voor zijnen grond wenscht. Dinsdagnacht brandde in „de Hoep" te Schagen de bakkerij en woning van C. de Boer in korten tijd geheel af. Er werd bijna niets gered. Het bestuur van het „Friesch Comité van de Volkspartij" heeft aan den burgemeester van Leeuwarden gevraagd, om den bezoekers der meeting van 3 Mei toe te staan, zich in geregelden optocht met ontrolde vaandels en onder het aanheffen van liederen van de plaats hunner resp. aankomst station, aanlegplaats voor stoombooten enz. naar het terrein der meeting te mogen begeven, om 's namiddags op dezelfde wijze terug te keeren. Op die aanvraag is afwijzend beschikt, wijl het ontplooien van roode vaandels en het aan heffen van socialistische liederen eene uittarting zou zijn, wat de burgemeester nietkon toestaan, allerminst nu die optocht onder kerktijd zou gehouden worden. In eene van onze groote Stads-adminis- stratiën zit een bureauchef uit het venster te kijken. „Schandelijk", mompelde hij, „daar zit ik reeds twee uur naar dien metselaar te kijken, die aan het huis tegenover mijn bureau werkt en nog heeft hij zelfs niet zijn witkwast ingedooptOp mijn woord, ik ben veront waardigd, als ik oedenk, waarvoor de luiaard aan het einde der week zijn geld ontvangt." De metselaar houdt van zijn kant zijne oogen strak op het bureau gevestigd. „Wel, verdbromt hij, „daar loer ik reeds twee uren naar dien vent daar in het bureau. Hij heeft nog niet eens zijn pen ingostiptIk vraag je welke diensten zoo'n bureaucraat bewijst voor het tractement, dat men hem eiken maand geeft Door den heer A. L .W. Seyffardt, lid der Tweede Kamer, wordt in zijn Tijdspiegel-artikel de volgende zeer beknopte samenvatting gegeven van de verande ringen, welke de ontworpen legerwet in de bestaande orde van zaken zou aanbrengen. 1. het jaarlijksch contingent verhoogd van 11000 volledig te oefenen tot 13800 volledig en 2500 hoogst onvoldoende te oefenen personen. 2. den diensttijd van 5 op 13 jaar gebracht voor de landmacht en van 4 op 11 jaar bij de zeemacht. 3. de 12 maanden eerste oefeningstyd voor de troepen te paard op 18 maanden gebracht (die voor de troepen te voet en de zeemacht op 12 maanden gehouden). 4. het volgens de wet blijvend gedeelte van 6/: eener lichting en 12 maanden tijd gebracht op en 4 maanden. 5. De herhalingsoefeningen voor de landmacht, zooals die in de practijk worden gehouden en zullen worden gehouden, gebracht van één van 1maand in de 5 jaar op twee van l1/, maand in de eerste 8 jaar en één van 1/3 maand in de laatste 5 jaar (tegenover deze vermeerdering van het aantal herha lingsoefeningen in den geheelen diensttijd staat het wegvallen der schutterljjke diensten). 6. voor de zeemacht herhalingsoefeningen voor geschreven. 7. de vrijstellingen, die er waren, gelaten, doch er bfi gevoegd die voor kostwinners en ordebroeders en voor hen, die tusschen de 1,55 en 1.57 M. lang zfin. Ook in verband met die meerdere vrijstellingen zijn de tijdelijke vrijstellingen, tot tweemaal toe telkens voor één jaar, in de wet opgenomen. 8. de plaatsvervanging en nummerverwisseling afgeschaft (de loting wie al of niet moet dienen, is behouden) en in verband daarmede de vervulling van den dienstplicht vergemakkelijkt, door binnen zekere grenzen en onder zekere voorwaarden te vergunnen, om den eersten oefemngstijd vroeger of later dan op twintig-jarigen leeftijd te beginnen. 9. den landstorm der schutterij wet vervangen door een aanvullings-reserve en een landstorm, terwijl ook aan de 20- tot 33-jarigen, welke niet tot zee- of landmacht behooren, verplichten tot het verrichten van diensten niet met de wapenen kunnen worden opgelegd. De bewoners van den Oberharz hebben het hard te verantwoorden. In de valleien ligt de sneeuw reeds meer dan een meter hoog en nog altijd sneeuwt het door. Be bergbewoners zijn opgesloten in hunne woningen, welke zij misschien in verscheidene wöken niet zullen kunnen verlaten. -- De werkstaking onder de bakkersgezellen te Weenen breidt zich nog steeds uit. De werklieden der drukkerijen aldaar hebben besloten den lsten Mei e. k. tot een algemeenen vacantiedag te maken, niettegenstaande het ver bod van regeeringswege. Op een groote meeting van timmerlieden en schrijnwerkers te Londen is besloten, 2 Mei a. s het werk te staken, indien de patroons het loon niet tot 10 stuivers per uur willen verhoogen en de werkuren tot 48 per week beperken. In de Rhur-mijnstreek hebben 2000 mijn werkers den arbeid gestaakt, waardoor thans 15 mijnen stil staan. Dezer dagen werden door een Beyersch blad eenige beschouwingen geleverd, welke met het oog op de staatkundige verhoudingen in ons werelddeel, inderdaad meerdere bekendheid verdienen. Het gold hier eene aanwijzing door wien eigenlijk de meeste macht in Europa wordt uitgeoefend en het blad aarzelt niet als zoodanig het huis RothsGhild aan te wijzen. Niet alleen Rusland maar ook Oostenrijk-Hongarjje hebben aan dit bankiershuis dure verplichtingen; en met het Fransche volk is het ten nauwste verbonden. Nu moge men zeggen dat van den Czaar de vrede van Europa afhangt, men houde tevens in het oog dat het crediet van Rusland, dank zij de politiek van den tegenwoordigen minister van financiën, geheel in Rothschilds handen berust. Een andere tak van genoemd bankiershuis te Weenen gevestigd, is de drager van Oostenrijks staatscrediet, waaruit volgt dat bij een oorlog tusschen beide naburige keizerrijkenRohtschilds belangen het meest betrokken zouden zijn. Waar alzoo de politieke spanning tus schen Oostenrijk en Rusland steeds hooger stijgt, daar kan men zich op een macht verlaten, wier invloed krachtig genoeg is om den vrede aan beide partijen voor te schrijven. Zullen nu de toongevende personen in Europa met de macht van deze zesde groote mogendheid rekening houden? Tot hiertoe bestaat voldoende grond voor een bevestigend ant woord, maar spoediger dan men verwacht doen zich nieuwe incidenten voor en ontwikkelen zich daaruit quaJsties welkealleen door het zwaard kunnen beslecht worden. Laat ons hopen dat het huis Rothschild nog zeer lang zijne taak als rustbewaarder in Europa mag volbrengen. Bij Louisville is een geheel bruiloftsgezel schap door een afgewezen minnaar vergeven. De bruidegom was zekere Snooks, de bruid eene mej. Herr, dochter van een rijk ingezetene. Be doelde minnaar, die nog niet is opgespoord, wist rattekruid te mengen in de koffietwee van de gas ten stierven; het jonge paar, op de huwelijksreis tot Cincinnati gevorderd, werd zóó ziek, dat het moest terugkeeren. De geestelijke, die het huwe lijk sloot, was stervende, de vader der bruid was opgegeven en acht gasten lagen ten zijnent ziek. Volgens een berichtgever der „New-York Herald" was de bruiloft bijzonder schitterend geweest en waren er 50 gasten, die allen min of meer van het vergif geleden hebben, o. a. in hevige mate ook de zuster der bruid. Te Londen is een vereeniging opgericht voor kosteloos reizen. Hiertoe zouden alle spoor wegen door den Staat genaast moeten worden door middel eener grondbelasting van 10 pCt., waardoor algemeen kosteloos spoorwegvervoer mogelijk zou worden.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2