N°. 373. Donderdag 30 April. A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBur.s op Texel TEXEL, 29 April 1891. Van den polder „Burger Nieuwland" luidt de rekening als volgt: Ontvangstenf 56.98 Uitgaven- 22.90 Saldo f 34.08 De ontvangsten worden aangeduid I. Saldo vorige rekening f 33.98 II. Als inkomsten van bezittingen, huur van den weg en berm - 9.50 EU. Als buitengewone ontvangsten, aandeel verkochten grond boven- talud binnendijk- 13.50 f 56.98 De uitgaven zijn: I. Kosten van beheer en administratie f 16.52 II. Belastingen- 1.38 III. Onderhoud wegen, enz. - 5.00 f 22.90 De bezittingen van den polder zijn: 72 A. 80 C. Dijk als weg. 1.41.50 H.A. Water. De heer T. Engel, hoofd der school te Zuid-Eierland, is benoemd tot hoofd der Oosterschool te Andijk. 10 Nuchtere Kalveren en 4 Biggen, wjs d~ aanvoer op de markt van Maandag jl. De werkzaamheden, in de vergadering van het Nutsdepartement Texel, gisteravond gehouden, waren van huishoudelijken aard de punten van beschrijving voor de alg. ver gadering werden zeer kalmpjes behandeld en tot afgevaardige benoemd de heer de Braai, welke deze opdracht zich liet welgevallen. Verder bleek uit het verslag, door de comm. over de alg. bewaarschool uitgebracht, dat de pogingen om die inrichting weder voor 3 jaren te bestendigen, met gunstig gevolg waren bekroond. Tot lid van het bestuur voor die inrichting werd herbenoemd de heer S. Keijser Pz. terwijl op voordracht van het bestuur het eere-Voorzitterschap zal worden opgedragen aan den heer D. C. Loman te Amsterdam, onzen ouden burgemeester, die steeds zooveel be langstelling voor deze inrichting heeft aan den dag gelegd. De vergadering was sobertjes bezocht, een niet ongewoon verschijnsel. Niettegenstaande onze flinke kustvuren en vuurschepen, belboeijen en mistboeijen, die de zeeman waarschuwt voor de laag gelegen gevaar lijke Hollandsche kust, hebben toch telkens in onze buitengronden schipbreuken plaats, waarbij dikwijls menschenlevens en kostbare schepen en rijke lading verloren gaanen hoe komt zulka dan Zoo men weet moet ieder scheepsgezag- Yoerder en de officieren zich na die schipbreuk verantwoordendie verantwoording wordt gedaan voor een jurie samengesteld uit bekwame manneD, en als men dan de uitspraak leest, alsdan vindt men van de 10 gevallen 9 het verwijt aan den gezagvoerder: „bij het naderen der hollandsche kust niet genoeg of geheel niet gelood, waaraan dan de ramp wordt toegeschreven en de gezag voerder daarom gelaakt; „niet genoeg of geheel niet gelood, men weet dus niet of men drijft of zinkt. Zulks geschiedt met die ongelukkige gezagvoerders, zulks geschiedt ook door ons (landkrabben)tot die overtuiging kwam steller dezes toen hij zijn blik sloeg in een staat van inslag sterke dranken, per jaar voor het eiland Texelhij vindt in die staat uit goeden bron opgeteekend Burg 15186 liter. Oudeschild 5985 Oosterend Waal Waal en Burg Eijerland Koog Hoorn 2120 910 471 3772 80 1130 totaal 29654 liter. Die hoeveelheid over 6000 ingezetenen geslagen maakt een jaarlijks verbruik (klein of groot, jong of oud) van 5 liter per hoofdde drank stelle 70 cent per kan, maakt f 21,000 's jaars zegge f 21,000 gulden Genoemde cijfers zijn eerder hooger dan lager zoodat het minste is gesteldde lezers zullen mij verschoonen om geen woorden tot waar schuwing ter neer te schrijven, immers die cijfers zijn voldoende, deze spreken en doen u schrikken, zij roepen u toe wendt uw steven, het dieplood ondekt onraad, zinkende toestand - eer dat alles te laat is. (Ingez.) De visscherij leverde voor Texel in de afgeloopen week bevredigende uitkomsten, voor zoover het de kustvisscherij betreft. De Noordzeevisschers toch besomden van f 75 tot 100. De garnalenvisschers vingen van 5 tot 8 manden, die met f 5 per mand dooi de kokerijen werden betaald. Rog werd er weinig gevangende prijs was 45 60 cts. per stuk. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd het algemeen debat over de Legerwet voortgezet. De heer Borret kwam er tegen op, dat de heer Travaglino de oorzaak der verdeeldheid tusschen de Roomsch-katkolieken aan den Minister toeschreef. Spr. hield zich overtuigd, dat het ontwerp niets schadelijks voor de Katholieken bevat, en hfj ver trouwt volkomen.dat deze katholieke Minister niets zal doen wat in strijd is met het belang zijner ka tholieke landgenooten. Wel is spr- tegen den per soonlijken dienstplicht, doch door wijzigingen aan te brengen, hoopt hij de aanneming daarvan mogelijk te maken. Voorts protesteerde hij tegen de motie der Noord- Brabantsche kiesvereenigingen, als een aanranding van de vrijheid en onafhankelijkheid der Volksver tegenwoordigers. De heer Rooseboom verdedigde uitvoerig het ont werp, als verre de voorkeur verdienende boven de stelsels van De Roo en Reuther, die kostbaarder zouden zijn geweest, zonder evenredig grooter nut. Een leger van vrijwilligers is ondenkbaar,zeide spr. en algemeene dienstplicht zou schatten kosten. Volgens spr. berustte do rede van den heer Trava glino, waar deze de kazernes pestholen noemt, op onwaarheid. Wanneer men dit ontwerp verwerpt, zeide de heer Rooseboom, zal een ernstige poging mislukt zijn om de onafhankelijkheid des lands te waarborgen. De heer Lambrechts en do heer Mutsaert bestreden het ontwerp daar z(1 het als een aanslag beschouw den op de individueels vrijheid. De heer Lambrechts bad dat ons land voor de dreigende ramp dezer wet bewaard moge blijven; de heer Clercx eveneens, die het behoud der plaatsvervanging sterk verdedigde. De heer Land, sloot zich in hoofdzaak bij de regeling uit een marine oogpunt aan. De heeren van. Velzen en van der Velden hoopten, dat de Minister de wet mogelijk zal maken door aan de wenschen van velen tegemoet te komen. De Tweede Kamer zette Dinsdag de beraadslaging over do Legerwet voort. De Regiering volhardt bjj hare weigering tot overlegging van hot advies van den Raad van State. De heeren De Beaufort, Sanders en Van Houten bestreden sterk het ontwerp. De beide eerstgenoem- den verdedigden sterk eene volkswapening. De heer Van Houten verdedigde het stelsel De Roo. H(j deed vooral uitkomen dat algemeene oefen plicht onafhankelijk is van afkoop van corvées en verzekerde de publieke opinie te hebben voorgelicht omdat zij vergiftigd werd door het denkbeeld dat het ontwerp een anti-katholiek karakter had. Een hevige brand is jl. Zondagavond omstreeks 11 uur uitgebroken in de boeren hofstede van den heer Jhr. J. van Foreest, bewoond door den landbouwer W. van der Peet, staande aan het Groot Noord-Hollandsch kanaal, op ongeveer 15 minuten afstand buiten de bebouwde kom der gemeente Helder. De bewoners lagen reeds in diepe rust en indien niet de oudste knecht, nog juist bijtijds door het knetteren der vlammen ontwaakt, hen had gewekt, zouden de gevolgen van het on heil zeker ontzettend zijn geweest. Zóó snel grepen de vlammen om zich heen, dat er aan redden bijna niet te denken viel. Met bewon derenswaardige tegenwoordigheid van geest wendde een der knechts pogingen aan om de levende have te behouden. Na met een klein zakmes de touwen te hebben doorgesneden, wist hij 17 stuks vee buiten het brandende gebouw te drijven. Ook de paarden en varkens, die in aangrenzende loodsen waren gestald, wist men te redden. De vlammen waren echter reeds te zeer meester van het terrein, dan dat men er in mocht slagen al het vee te behoudentien runderen en een aantal kippen werden een prooi van het vernielend vuur. Ook de gansche inboedel, wagens, werk tuigen en de eigendom van meiden en knechten gingen totaal verloren. De oorzaak van het onheil is niet met zekerheid te bepalen. Het verbrandde was grootendeels verzekerd, de inboedel van den bewoner echter zeer laag. Bij koninklijk besluit van 20 dezer, op genomen in de Staatscourant van 26/27 dezer, is, op gemeenschappelijke voordracht der mi nisters voor oorlog, marine en binnenlandsche zaken, het volgende bepaald: De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en van 1886 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1887 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langoren dienst te verplichten. In eene Vrijdag te Enkhuizen gehouden bijeenkomst, ter bespreking van plannen voor de groote visscherij, werd een ontwerp voorge steld, volgens hetwelk 10 houten loggerschepen in de vaart zullen worden gebracht. Het daarvoor benoodigde kapitaal bedraagt f 255,000. Men is voornemens deze som door het plaatsen van aandeelen te verkrijgen. Reeds is toezegging gedaan van een bedrag van f 150.000. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1