Buitenland. OüDESCHiLD, 28 April. Bij 't garnalenvisschen werd in de vorige weck door een Wieringer blazerschuit een groote steur gevangen, die voor f 27,50 te Nieuwediep werd verkocht. De gemeenteraad te Enkhuizen heeft besloten het havengeld voor schepen, welke aldaar binnenloopen, om te laden of te lossen, vast te stellen op 1 cent per ton; waren tot heden de vaartuigen, die wegens stormweer of ijsgang van de haven als vluchthaven ge bruik maakten, vrij gesteld van havengeld, vooitaan zal van elk schip, dat binnenloopt, zonder te laden of te lossen, een halve cent per M> worden geheven. Het bestuur van de kiesvereeniging „Amsterdam" heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht de aanhangige Legerwet niet aan te nemen, omdat door het stelsel van dienstruiling nog altijd een voorrecht voor de bezittende klasse biijtt bestaan en vooral ook wegens de verzwaring van lasten, door do wet aan het volk opgelegd. De aanvraag van ouders en voogden, om jongelieden geplaatst te krijgen op het te Rotterdam liggende opleidingsschip voor zee lieden ter koopvaardij, is zoo talrijk, dat ver schillende aanvragen geruimen tijd moeten worden uitgesteld, daar de beperkte ruimte niet toelaat allen te plaatsen. Hen schrjjft uit Leeuwarden Het hoofdbestuur der Friesche Mijvan Landbouw heeft o. m. besloten 1. zich tot de Hooge Regeering te wenden met beleefd doch dringend verzoek, art. 21 der wet op de jacht en visscherij te willen aanvullen en aldus te lezen Het is verboden a. kievitten te schieten of te vangen, vervoeren, te verkoopen of deze vogels levend of dood in bezit te hebben b. enz. eene nieuwe verbodsbepaling aan art. 21 toe te voegen en onder letter f te lezen f. aan jagers en houders van jachtacten, om tamme en bonte eenden te schieten of te vervoeren; 2. zich tot den heer Commissaris des Konings t6 wenden met beleefd verzoek, den graanoogst te willen beschermen, en aanvragen voor 1891, om musschen en kraaien te dooden gedurende de maanden Aug., Sept. en Oct., in gunstige overweging te willen nemen en toe te staan. DoordePernissersloep „Lekkerkerk", stuur man A. Koster, werden in het afgeloopen jaar 22 reizen gemaakt, en werd daarin ge vangen eene som van f24000 aan visch. Koster is de gelukkigste visscher der Neder- landsche vloot. (R. Nbl.) Door 59 leden van het personeel der Ned. Oliefabriek (directie de heeren J. C. Van Marken, Tutein Nolthenius en Thubé) is aan de directie het verzoek gedaan tot invoering van den acht-urigen werkdag. De directie heeft daarop geantwoord, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, daar zij zulk een maatregel niet acht in het belang van personeel en fabriek. Do directie schroomt niet, „zoo eindigt het antwoord, in het belang van het personeel de maatregelen te nemen, die zij, ten koste van haar eigen geldelijk belang en dat der aandeelhouders, billijk oordeelt. Mochten ooit de aandeelhouders ons hiertoe het recht willen ontzeggen of bekrimpen, zoo zouden wij niet aarzelen de leiding der onderneming neer te leggen. Maar evenzeer zullen wij pal staan tegenover hen, die door overdreven eischen aan de rechten van het kapitaal zouden tekort doen. Wij zullen deze rechten niet prijs geven, doch tegenover iedereen, naar onze volle overtuiging, verdedigen." De heer J. van Dijk Ms., directeur der Vereeniging tot opleiding van predikanten in de Ned.-Herv. Kerk, te Doutichem, deelt mede dat zijn voornemen om 100 artsen en 100 zendelingen te helpen opleiden en naar Indië te zenden, niet doorgaat. Voor de gevraagde som, groot f 1,000,000 is voor geen deel ingeschreven, zoodat het plan thans als ver vallen kan worden beschouwd. De schoen- en laarzenindustrio, welke door het grootste gedeelte der bevolking van de Langestraatsche dorpen uitgeoefend wordt, mag zich thans in een ongekenden bloei, zoo als in geen jaren heeft plaats gehad, verheugen. Sommige schoenfabrikanten zijn niet bij machte aan de talrijke bestellingen, die van wijd en zijd gedaan worden, te voldoen. De prijzen der schoenen zijn evenwel eenigszins gedaald, hetgeen echter door vermindering van de leder- prijzen direct geen schade berokkent. Voor namelijk is deze drukte aan de soliditeit van het werk te danken, dat daardoor de buiten- landsche concurrentie het hoofd kan bieden. Men schrjjft uit het Westland 't Is niet te verwonderen, dat in eene streek, roo afhankelijk van het weer als de onze, veel over de weersgesteldheid gesproken wordt en evenmin, dat er, als bet tegenloopt, menig verdrietig woord, menige zucht kan gehoord worden. Zoo ook tegenwoordig. Kom waar go wilt en klaagliederen kunt ge hooren, jeremiades vloeien u van alle kanten tegen. De winter, welke wij achter den rug hebben (was 't maar vast waaris precies als eene echto oude rathij houdt er een staart op na, wel tweemaal zoo lang als hjj zelf is. Green wonder dat alles achterlijk isAls men daar zoo over praat, gaat men on willekeurig eens torug denken en vergelijkingen maken, tusschen dit en andere jaren en dan zal zeker me nigeen zich nog wel den winter en het voorjaar van 1888 herinneren, dat waarlijk aan het tegenwoordige niet veel toegaf. Een paar bijzonderheden willen we hiervan nog eens in 't geheugen brengen, 't Begon den 12 October '87 reeds te vriezen en dat duurde met enkele korte tusschenpozen tot den 22sten Maart. De lang aanhoudende schrale winden hielden alle ontwikkeling en groei tegen en den lsten Mei waren de kastanjeboomen nog nauwelijks in den knop, terwijl al het andere hout nog even dor was als in December en Januari. En ook later kwam er nog dikwijls tegenspoed de nachtvorsten deden zich geducht gelden; tusschen 9 en 10 Juli bevroor in onderscheidene doelen van ons land de boekweit en men vond 's morgens het ijs in de slooten, terwijl het gras wit bovroren was. (W. Ct.) Bij de villa aan de Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft is eene inrichting gemaakt alwaar de bewoners van het Agneta-Park zich van warm water kunnen voorzien. De emmer wordt daartoe aan een haak gehangen; twee buizen, voorzien van kranen, reiken dan tot bijna op den bodem van den emmer. De eene buis is aangesloten aan de duinwaterleiding, de andere aan de fabrieks-stoomleiding. Is de emmer met water gevuld dan wordt de stoorn- kraan geopend en is het water in een ommezien verwarmd. De timmermans- en metselaarsknechts te Heerenveen hebben besloten bij hun èisch om loonsverhooging te blijven volharden. Tot Zaterdag a. s. zullen zij tegen het vroegere loon blijven werken, doch wordt dan niet voldaan aan hun wenschen, dan zullen zij het werk staken. Reeds doen zij een beroep op het publiek om hun in dat geval voor eigen rekening werk te verschaffen, overtuigd als zij zijn, dat de meerderheid der ingezetenen de billijkheid van hun eischen erkent. Te Utrecht heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen twee ongeveer 11-jarige knapen, waarbij al heel spoedig de lederen riemen, die zij om het lijf droegen, tot een geheel ander doel werden gebezigd, dan waartoe deze eigen lijk bestemd zijn. Ongelukkig werd hierbij een der knapen door den gesp, welke zich aan den riem zijner tegenpartij bevond, zoo danig in het oog getroffen, dat onmiddelijk de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen. Hoogst waarschijnlijk zal de knaap gedurende zijn verder leven, het gebruik van dat lichaamsdeel moeten ontberen. Vermoedelijk door het uitwerpen van vuur uit den Centraalspoor geraakte Vrijdag morgen onder de gemeente Doornspijk, een perceel heide in brand, welke zoodanig in omvang toenam, dat ook een dennenbosch werd aangetast. Eerst nadat ruim 1 Heet. dennen waren vernield, is men er in geslaagd den brand in zijn voortgang te stuiten. Het comité, dat zich te Amsterdam ge vormd heeft om de ontslagen werklieden dei- Kon. fabriek van stoom- en andere werktui gen te steunen, heeft een schrijven ontvangen van den particulieren secretaris van H. M. d6 Koningin-Regentes, waarin medegedeeld wordt, dat H. M. meent te moeten vasthouden aan den regel, niet in te teekenen op lijsten voor tooneelvoorstellingen, welke worden gegeven met een weldadig doel. H. M. wenscht echter een bewijs van belangstelling te geven in de moeielijke omstandigheden dier werklieden, en heeft nu aan den voorzitter van het comité doen toekomen f 250, en wel f 150 namens il. M. Koningin Wilhelmina en f 100 namens H. M. de Regentes. De Katholieke Volksbond heeft aan het comité reeds eene ruime gave doen toekomen als opbrengst van de inzameling door den Bond gehouden. Aan de torpedo-inschietplaats in zijkanaal F, hebben in de vorige week oefeningen plaats gehad met visch-torpedo's, ten doel hebbende om netton van ijzeren ringen saamgesteld, die tot pantsering van oorlogsbodems dienen, te doorboren. Voor menschen, die nog nooit zulk een ge vaarlijk voorwerp hebben zien afvaren zoo schrijft men is het wel de moeite waard dit projectiel, zonder kruit gevuld en alleen door saamgeperste lucht gedreven door het water te zien vliegen en sterke netten door hun kracht te zien springen. De uitvinder van dit soort torpedo's is de heer Bellemo van Venetie; een zestal Italianen zijn bij de proeven tegenwoordig; bij goeden uitslag zal voor de Marine in ons land de machine worden gekocht. Het „Hbld" meldt het volgende Door verschillende aandeelhouders in een aantal cyndicaten, welke hier te lande zijn gevormd voor 't ontginnen van goudvelden in de Zuid-Afrikaansche Republiek, is onlangs eene aanklacht ingediend tegen W. F. Schimmel, advocaat en procureur te Amsterdam. Dit heeft der justitie aanleiding gegeven den ge noemden advocaat in voorloopige hechtenis te stellen. Men spreekt van een twaalftal zulke syndicaten, welke door hem zouden zijn ge vormd, elk voor ongeveer f 100.000, terwijl slechts een gering bedrag daarvan voor het doel zou zijn besteed, maar de boeken aan geven dat groote bedragen naar Zuid-Afrika zijn geremitteerd. De kolonist S. uit Onna wedde met zijn kameraad S, dat deze geen 2V2 liter jenever achtereen zou kun r en drinken. S. nam het aan, doch toen hij 2 L. gobruikt had, viel hij bewusteloos neder. De geneesheer, die dooi de politie werd gehaald, gaf weinig hoop op het behoud van het leven van dezen zwelger. De gemeenteraad van Weenen telt 438 leden. Arme verslaggevers, zegt de Haagsche Ct. Voor dit beklag zou reden zijn, wanneer in Weenen de Nederlandsche gewoonte werd gevolgd en in staatsrechtelijke lichamen een ieder over alles meesprak, zooals bijvoorbeeld te Gouda, waar alle leden hun advies uitbrachten of het plafond gewit of geverfd zou worden. Hoe talrijker de collegiën zijn zooveel te meer kans bestaat er dat er minder in het wild zal worden gedebatteerd en de groepen hare woord voerders zullen hebben. Intusschon wfj moeten erkennen, dat deze verwachting voor zooveel de Nederlandsche Kamer betreft niet is verwezenlijkt. De Kamer van Honderd spreekt in verhouding volstrekt niet minder dan indertijd de Kamer van acht en zestig. -- De heer Buis, burgemeester van Brussel, schijnt in zake manifestaties en optochten, minder bang voor wanordelijkheden te zijn, en meer vertrouwen in de ordelievendheid zijner burgers te stellen, dan zijn Amsterdamsche collega. De eerate heeft althans het houden van een volks optocht op den len Mei toegestaan, op voorwaarde, dat de te volgen weg door de overheid zal wordeu aangewezen, en dat de leiders van den optocht zullen borgstaan voor de handhaving der orde. Om een practisch voorbeeld van den werk dag van acnt uren te geven, heeft het „Volks huis" te Brussel, in zijne bakkerij dien werkdag ingevoerd. De knechts zijn daar verdeeld in drie ploegen, die beurtelings acht uren aan het werk gaan; zoo staat het werk er niet stil, van Maandag tot Zaterdag. Een Russische drijfjacht op wolven schijnt op de renbaan te Moskou geen zeldzaamheid te zijn. De wolven, in kooien opgesloten, worden voor de tribune, gewoonlijk bezet door meer dan 10000 toeschouwers, losgelaten en achtervolgd door een stel windhonden. Na een korten wedloop wordt de wolf door de honden gegrepen en afgemaakt. De laatste, die losgelaten wordt, is de grootste en het fraaie van dit nommer bestaat hierin, dat de jager hem levend vangt. In plaats van de vlakte in te rennen, nam nu onlangs a—ipmi n» - -

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2