N#. 376. Zondag 10 Mei. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 9 Mei 1891. Ter Secretarie ligt voor belangstellenden ter inzage het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1891, zooals hetzelve door den Raad der Gemeente is vastgesteld en door Ged. Staten is goedgekeurd. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 14118.75; (tot een maximum van f 15000 is heffing toegestaan.) Het getal aangeslagenen is 881. De hoogste aanslag is f 325, de laagste f 1.50. Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de totale aanslag als volgt Burg, 313 aanslagen; bedrag f 8293.50 Hoogste aanslag f 325. Oosterend174 aanslagen; - 1684.75 Hoogste aanslag f 90. den Hoorn, 86 aanslagen; - 1085.75 Hoogste aanslag f 70. Oudeschitd, 139 aanslagen; - 1015.50 Hoogste aanslag f 130. Waal, 62 aanslagen; - 1012.— Hoogste aanslag f 130. Eierland, 70 aanslagen; - 713.25 Hoogste aanslag f 110. Koog, 37 aanslagen; - 309.— Hoogste aanslag f 30. 881 aanslagen; bedrag f 14113.75 De laagste aanslag is voor ieder dorp 11.50 Gemiddeld zou de aanslag voor ieder inge zeten, (de bevolking is 5907 personen) nagenoeg f 2.39 bedragen. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Kohier. Was in de laatste dagen tengevolge het onbestendige weder, zware verkoudheid met den aankleve van dien het deel van menig onzer, eene andere ziekte, (mazelen) schijnt thans weder veld te winnen, getuige daarvoor de plakkaten aan veler woning. De ziekte schijnt echter gelukkig nog niet van ernstigen aard te zijn. De door Ged. Staten van Noord-Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen voor deze provincie, bevat 552 namen van personen, welke dien tengevolge benoembaar zijn als lid der Eerste Kamer. De hoogste aanslag is die van Jhr. J. B. van Merlen te Heemstede voor f 6621.46 Va, de laagste die van den heer P. Ooms te Amster dam, met f 530.92. Op die lijst vinden wij de namen van twee personen uit onze gemeente, nl. de heeren Gornelis Sz. Keijserf 666.51 Va Albert Koning Jz- 559.31 Va Oosterend, 8 Mei. Dezer dagen viel te Oost een vierjarig jongentje van S. D. in eenen put. Spoedig waren behulpzame handen tegenwoor dig, doch het ging niet zoo heel gemakkelijk hulp te verleenen, daar men eene ladder niet kon gebruiken. Met eenen haak gelukte het het kind boven water te brengen, doch het viel weder naar beneden. Eene tweede poging slaagde beter en bracht eindelijk het kind op het drooge. Gelukkig'kon men het kind, wel nat, doch ongedeerd tot de ontstelne ouders brengen. Een groot ongerief voor onze Noordzee- visschers bestond tot nog toe in het ontbreken van een geregeld stelsel van seinen, waardoor maar al te vaak groote verwarring ontstond. De Vlaardingf-che loggerschippers H. Fillekers en A. Verhey hebben getracht hierin te voor zien door het ontwerpen van een eenvoudig en voor de visschers geschikt stelsel, dat de goedkeuring van deskundigen ten volle mocht wegdragen, en bij de aanstaande haringvisscherij op de Hollandsche vloot algemeen zal worden ingevoerd. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn thans, uit verschillende gemeenten, inge komen 218 adressen met 14.781 handteeke- ningen, als zoovele protesten tegen den tegen- woordigen onhoudbaren toestand van de jachtwet. Het bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes aan Amsterdam is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 26 Mei a.s. Het bezoek zal niet als andere jaren eene week, maar slechts 4 dagen duren. Het vertrek is dus bepaald op Vrijdag den 29sten Mei. Hare Majesteit de Koningin-Regentes is ook voornemens Zaterdag 30 Mei met Hare Majes teit de Koningin een bezoek te brengen aan Rotterdam. De schrijver der „brieven uit de hofstad" aan de „Arnh. Ct." wijst op het zonderling contrast, dat men eene legerwet behandelt, die de kosten van 's lands verdediging met vele millioenen zal doen toenemen, terwijl er een wetsontwerp gereed ligt tot het aangaan van eene leening, om in de nijpende behoeften van de schatkist te voorzien, die sedert eenigen tijd enkel en alleen door voorschotten van de Nederlandsche Bank vlot gehouden wordt. Van den heer F. N. Kramer, arts te Amster dam, werd de volgende „open brief aan Genees kundigen en studeerenden in Nederland" in het N. v. d. D. opgeuumen: Mijne Heeren Hooggeachte vakgenoot-en l Door ervaringen, in de laatste vijf jaren in mijn poliklinisch spreekuur en aan het ziekbed opgedaan, vind ik thans de vrijheid u mede te deelen, dat het mij gelukt is, de longtering (long- tuberculose) in zijn begin en ook in een meerge vorderd stadium volkomen te zien genezen door een eenvoudige methode, die snelwerkend, zeer ver zachtend en geheel onschadelijk is. Hare toe passing grijpt niet in, nog met onderhuidsche iDspuiting, noch met medicamenteuse inademingen De methode werkt zeer intensief, doch zonder de minste reactie; ze vernietigt en verwijdert de tuberculose-bacteriën grondig in veertig dagen. Na dien tijd zyn alle ziekteverschijnselen vaD long tering blijvend verdwenen. Verscheidene herstelden in de laatste jaren door deze methode zijn aan de hunnen en de maat schappij teruggegeven en varen wel op heden. Onder de herstelden heb ik er, die, zeiven er van onbewust, lijdende aan beginnende longtering, met moeite hunne dagtaak volhielden; verder bedlegerigen, met alle verschijnselen in heftiger mate en met bloedhoesten, en eindelek bedlege rigen, geheel vermagerd, met plekken drukkoud- vuur (doorliggen), voortdurende heftige koorts, kwellende, onophoudelijke hoest, ruime purulente expectoratie (4 gfazen per etmaal) en een caverne (holte) in de loDg, ter groote van een ganzenei. Het tijdstip dezer mededeeling is ik erken het niet gunstig, na de droeve teleurstelling, onlangs uit den vreemde ondervonden. Toch aarzel ik niet u, mijne heeren, dringend uit te noodigen met mij mede te willen werken tot het constateeren van de juistheid van deze mijne mededeeling, terwijl ik mij verbind u ter bekwa mer tijd mijn middel mede te deelen. Jhr. Mr. T. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer, burgemeester van Amers foort, is benoemd tot Gouverneur van Suri name, in de plaats van Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman. De Commissaris des Konings in de pro vincie Friesland heeft bekend gemaakt, dat het Hare Majesteit de Koningin-Regentes goed gunstig heeft behaagd, namens Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina, als prijs voor eene in dit jaar binnen Leeuwarden te houden hard draverij een prachtige gouden zweep te schen ken, en dat deze harddraverij zal worden gehouden op 31 Augustus a.s., den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina. Men deelt mede, dat aan de glasfabrieken van de heeren J. H. Thöne en J. Meursing te Nieuwbuinen van af 1 Mei de werkzaam heden zoodanig zijn geregeld, dat er drie ploegen werklieden zijn. De eerste ploeg werkt van 's morgens 5 tot nam. 1 uur, de tweede ploeg van 1 tot 9 en de derde ploeg van 's avonds 9 tot den volgenden morgen 5 uur. Iedere ploeg werkt dus slechts 8 uren. Uit het Westland wordt geschreven: Naar het zich laat aanzien, hebben de vrucht- boomen over 't geheel genomen, zeer weinig van de strenge winterkoude geleden en worden de verwachtingen werkelijkheid, dan staat er een goed vruchtenjaar voor de deur. Uit andere deelen van ons land luiden de berichten hieromtrent niet zoo gunstig. Tengevolge van de bijna algemeen heer- schende werkeloosheid onder de veldarbeiders te St. Maartensdijk en de daaruit ontstane groote armoede onder die klasse der bevolking dezer plaats, zou deze week eene commissie giften trachten in te zamelen bij het in gun stiger omstandigheden verkeerende deel der ingezetenen, ten einde den grootsten nood in die gezinnen te kunnen lenigen. Deze ongewone toestand moet beschouwd worden als een gevolg van den strengen winter en het koude, droge voorjaar, waardoor de winter- vruchten bevroren zijn en de iD het voorjaar gezaaide te trage ontwikkeling hebben, zoodat er ongeveer niets te wieden valt, waarmede anders in dezen tijd tal van arbeiders een geregeld weekgeld verdienen. Aan Bos en Tieman, de beide sociaal-demo craten, die, om aan de gevangenisstraf te ontkomen, waartoe zij veroordeeld waren, uit ons land naar België de wijk hadden genomen, is door de Belgische regeering aangezegd binnen acht dagen dat land te verlaten. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1