Buitenland. Woensdagnacht te 3 uur, werd in het Rijks-entrepot, voormalig admiraliteitsgebouw der marinewerf te Rotterdam, brand ontdekt in den westelijken vleugel der gebouwen. De brand nam in korten tijd zoo hevig toe, dat aan blusschen niet te denken viel en bet geheel een prooi der vlammen werd. Door 6 stoom spuiten en 6 handspuiten werd tot beteugeling van den brand, die men ongeveer te 9 uren meester werd, gewerkt. De goederen in het gebouw voorhanden werden mede een prooi der vlammen. In de week van 11 tot 16 Mei zal door het geheele land eene collecte worden gehouden, ten behoeve van de Maatschappij van Wel dadigheid. Die collecte wordt in aller belang stelling ten zeerste aanbevolen. Dezer dagen werd door den bond van Neder- landsche onderwijzers een verzoek gedaan aan alle onderwijzers en onderwijzeressen, die sedert zij hunne akte verkregen nog niet zijn geplaatst, om hun adres op te geven en zoo mogelijk met bijvoeging van eenige mededeelingen aangaande het aantal malen dat door hen werd gesolliciteerd. De secretaris ontving in antwoord daarop niet minder dan honderd zestien brieven en briefkaarten van onderwijzers en onderwijzeressen zonder betrekking. Het werkelijk getal dezer niet geslaagden is evenwel nog veel grooter. Waarom velen niet wilden of niet durfden schrijven is volgens het orgaan van den bond onbegrijpelijk, daar toch alleen openbaarheid hun lot kan verbeteren. De Regeering moet weten dat tien tallen, wellicht honderdtallen van jonge menschen die zij onder allerlei gunstige voorwaarden naar de kweek- of normaalscholen lokte, thans een leven lijden vol ontbering. Want als zij dat weet, zal zij stellig krachtig handelon. Op 1 Januari 188S waren er nog 1240 onderwijzers te kort in dienst. En velen liepen rond in armoede en zochten werk. De brieven welke het bestuur ontving zijn dan ook allen even somber. Een die het beste de algemeene stemming weergeeft, is van dezen inhoud: Mij is den 19 April '83 de onder wijzersakte uitgereikttot op heden heb ik onophoudelijk gesolliciteerd (ver over de 200 keer) en ben, ondanks de meest gunstige inlichtingen, die er omtrent mij verstrekt worden, nog steeds zonder betrekking. Waar is het einde De Berlijnsche correspondent van het „Hbl." meldt dat er in de Pruisische hoofd stad niets van bekend is, dat Z. M. de Keizer van Duitschland weldra ons land zal bezoeken. In eene sloot in de Friescbe gemeente Dantumadeel is den 29sten April jl. nog ijs gevonden, dat bijna 1 dM. dik was. Een boer en zijn knecht in het "Westendorp (Graafschap) thuis behcorende, keerden in den nacht huiswaarts van eene bruiloft te Ziewent. Onderweg werden beiden door den slaap over mand en legden zich op den grond neder. Toen de boer wakker werd, miste hij zijn knecht. In zijn huis noch bij de ouders van den knecht wist men iets van dezen. Den volgenden ochtend vond men de pet van den jongen man op de plaats waar hij gerust had. Tot heden heeft men vruchteloos naar hem gezocht, zoodat men gelooft, dat hij in het water is geraakt en verdronken. Een winkelier in de Tuinstraat te Amsterdam, ontdekte 's avonds bij het openen van een kastin zijn keldereen veld-artillerist. Daar de vinder den gevondene niet erg prettig bejegende, moest deze met behulp van Keetje, een aardig tullenmutsje, bewijzen, dat hij kaar niet onbekend en een vrij-partijtje in het spel was. Het geval trok veel nieuwsgierigen. Zekere W. F. M., een 18-jarig jongmensch te Dordrecht, had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de dienstbode van den koffiehuishouder V. aldaar. Of hem dat ernst was, dan wel of hij op die wijze eene gemakkelijke gelegenheid dacht gevonden te hebben, zich op goedkoope wijze van sterken drank te voorzien, is niet uit te maken. Het staat echter vast, dat hij dezer dagen 's ochtends tegen 8 uur aan de achterzijde van het koffiehuis aanbelde en, toen zijn meisje hem open deed, zich toegang verschafte tot den kelder, waar hij eene flesch met sterken drank ontvreemde, die hij op straat met zijne makkers uitdronk. Ofschoon ook vroeg, scheen dat vocht naar meer te smaken, althans M. keerde nog tweemalen naar den kelder terug. De eerste maal bracht hij opnieuw eene flesch mede, maar, de dorst zijner makkers scheen toe te nemen want bij zijn derde bezoek viel hem een 21/, kan's kruik in het oog, welke hij uit verschillende in den kelder liggende vaten vulde. Ook die poes pas werd door de vriendenschaar naar binnen geslagen en de kruik vervolgens tegen de straat stukgeworpen. Zooals echter van zelf spreekt, was het nobele gezelschap zoo geducht beschonken geworden, dat zij al spoedig de aandacht trokken der polit e, die een paar hunner in arrest bracht, met het gevolg, dat ook de wijze, waarop zij aan drank gekomen waren, haar ter oore kwam. Tegen M. werd toen proces-verbaal opgemaakt, zoodat zijne daad hem nog lang zal heugen. (D. C.) Een fout, maar dan toch ook wel een gekke fout, beging dd. een onzer dagbladen, door onder het hoofd Verkiezingenhet vol gende te melden „Hr. Ms. Stoomkanonneerboot Hydra wordt den 15en dezer te Hollevoetslms in dienst gesteld. De oefeningen met de machine van den heer Bellemo, van Venetië zijn afgeloopen. Het detachement pantserfort-artillerie is heden naar 's Gravenhage teruggekeerd en vervangen", etc., en nog eenige berichten van dergelijken aard. 't Is niet te weuschen dat die zaken bij de verkiezingen dienst moeten doen; voor onze gemeente laat dit zich trouwens niet aanzien. Te Do Wijk werden eenige ingezetenen de dupe van een eigenaardige oplichterij. Een persoon, die voorgaf schipper te zijn, beweerde, dat zijn vaartuig in de nabijheid van het dorp gezonken was, dat hij zijn vrouw met levens gevaar had gered, doch dat zijn kind, omstreeks een jaar oud, verdronken was. Hij wist zijn rol zoo natuurlijk te spelen, dat men niet den minsten argwaan koesterde en hem onderstand werd verleend. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat men met een geslepen bedrieger had te doen gehad, die wellicht elders zijne practijken zal voortzetten. Berijmd recept tegen muizen. Hebt ge in schuren of in huizen, Vrienden 1 overlast van muizen, Knagend aan uw kaas en brood, Peinst ge soms met somber zwijgen, Hoe gij 't volkje weg zult krijgen, Zint ge zelfs op gif en dood. Strooi op planken en in kasten, Waar de muizen zich vergasten, Frissche wilde kruizemunt. 'k Wed dat gij, na weinig dagen, Van de gansche horde ontslagen. Gif en katten missen kunt. Militair onderwijs. SergeantDe vizierlijn is een rechte denkbeeldige lijn, die van uit het oog getrokken wordt, over de inkeping van het standvizier heenloopt, ver volgens over de korrel tot het doel, waarop men richtwat heb ik gezegd, Van Pomperen Van PomperenDe pleiziertrein is een recht voordeelige lijn, die door het oog getrokken wordt en met een ingeving van vertier over de korrels loopt en zoo totja wie weet waarheen 1 De in het gevecht met de militairen op den eersten Mei te Four mies gedoode personen, negen in getal, zijn in tegenwoordigheid van veel belang stellenden begraven. De stoet was ongeveer 2 KM. lang en bevatte verscheidene arbeidersvereenigin- gen, welke roode of zwarte met krip omwonden vaandels met zich voerden. Op het kerkhof namen eenige socialisten tot heftige ede voeringen het woord. Er vielen echter geen ongeregeldheden voor. Baron Hirsch zal zijn plannen voor de kolonisatie van Russische Joden in Brazilië en Argentinië niet publiek maken, alvorens de uitvoe ring meer is verzekerd. De prins van Wales moet hem zijn belangstelling hebben getoond. Van de 100.000 Joden op een bevolking van 700.000 zielen te Moskou zullen een 19.000-tal wegens de nieuwe wetten moeten vertrekken. Intusschen melden Australische telegrammen, dat de openbare meening daarginds zich heftig aankant tegen baron Hirsch's voorgestelde kolo nisatie van Joden in Australië. De bereidwilligheid der Rotschilds om Rus land steeda maar weer aan nieuwe leeningen te helpen, wekt, met het oog op d'e barbaarsche uitdrijving der Russische Joden, onder de stam- genooten der groote bankiers niet weinig veront waardiging en ergernis. De influenza eischt in Engeland tal van slachtoffers, vooral te York heerscht de ziekte kwaadaardig. Er waren in de laatste week dage- lijke 3 maal meer begrafenissen dan in doorslag. Te Gainsborough liggen van 10.000 inwoners 1000 ziek. Te Londen zijn tal van bekendheden, waaronder vele Parlementsleden, aangetast. Het geheele personeel van een ziekenhuis in de nabij heid van Liverpool kreeg de griep, tengevolge waarvan de verpleegden naar huis moesten wor den gezonden. Groote boschbranden in Noord-Amerika. Eenige arbeiders die bij een meertje in New-Jersey aan den veldarbeid waren, hadden een vuurtje, dat zij waarschijnlijk ter bereiding van hun middagmaal hadden aangelegd, niet voldoende gedoofd toen zij heen gingen. Later kwam een wind opzetten en blaasde deasch en met deze ook de vonken in een boschje. Dit werd aan gestoken en de vlammen verspreiden zich en tastten weldra een naburig woud aan van pijn- boomen. En zoo werd eene uitgestrektheid van 25000 bunders boschgrond voorloopig waardeloos terwijl een menigte boerderijen mede afbrandde. Vele dorpen en kleine steden ontkwamen slechts met veel mo6ite aan de vernieling van het vuur. In Pennsylvanië ontstonden ook groote bosch branden en het vuur was reeds eenige dagen bezig verwoesting aan te richten. Geheele bosch streken staan er in brand en verscheidene plaatsen worden door de vlammen bedreigd. Uit Charkow wordt geschreven: De landverhuizings-epidemie heeft ook vijf gymnasiasten alhier, van 13 tot 16 jaren oud, aangetast. Een dezer Robinsons heeft zijn ouders den volgenden afscheidsbrief achtergelaten. „Lieve ouders! Als ge dezen brief leest,houdt ik geen verblijf meer tusschen de muren van Charkow. Ik ben ver, ver weg klaagt en treurt er niet over! Over tien jaren kom ik bij u terug, niet als gymnasiast, maar als Ameri- kaansch millionair, als eigenaar van rijke goudberg werken of als aanvoerder van eene Indianenstam. Dit laatste zou het beste zijn. Ik zal trachten nieuwe landen te ontdekken en onzen naam voor eeuwig met room te overladen." De politie heeft tot nog toe de aanstaande rijkaards niet kunnen opsporen. Te Smids Shields is een huwelijk ingeze gend tusschen eene jonge dame, die slechts 32 Engelsche duimen lang is, en „Professor" Hedley, een harmonicaspeler, die 6 voeten lang is. De getuigen waren allerlei merkwaardige personen, o. a. Monsieur Hubert een man zonder armen, die de pen tusschen zijn tanden hield toen hij de huwelijksacte teekende, en de bruidmeisjes waren Nina, een Amerikaansche reuzin, die 264 kilogram weegt, en Setonella „de vuurkoningin." Onder de tegenwoordigen bevonden zich ook kapitein Dallas, die 7 voet 10 duim lang, en „Generaal" Metilene, die 29'/s duim lang is. Allen waren leden van een gezelschap dat met een menagerie en circus het land rondreist. Het departement van Oorlog in Amerika heeft bepaald, dat de brug, die men voornemens is over de Hudson rivier te bouwen ter verbinding van Nieuw-York met Nieuw-Jersey, een hoogte moet hebben van 150 voet. Waarschijnlijk zal de brug ook wel de breedste in de wereld zijn, daar zij tien spoorbanen (voor treinen en trams) en daarnaast vier wegen voor gewoon verkeer zal bevatten. Zaterdag heeft te Trouville sur-mer, aan den mond der Seine, de eerste proefneming in Fransche wateren plaats gehad met de voor de marine der Vereonigde Staten aangenomen Sims-Edison torpedo. De uitvinders van deze torpedo, Sims en Edison, beweren in dit vernielingswerktuig alles vereenigd te hebben wat in eene torpedo verlangt kan wordenverre dracht, buitengewone snelheid, gemakkelijke besturing en krachtig ontploffings vermogen Te half vier plaatste de heer Sims zich aan het klavier, waarmede de bewegingen van de torpedo bestuurd worden, en werd deze te water gelaten, waarbij de eenvoudige uitwendige inrich ting van het toestel algemeen opgemerkt werd. Het voorwerp biedt zoo weinig trefkans, dat een der aanwezige zee-officieren meende, dat er van een oorlogschip met evenveel kans op raken gericht kan worden op oene golf. Dadelijk nadat de torpedo afgeschoten was, zag

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2