N#. 377. Donderdag 14 Mei. A\ 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen in herinnering, dat, krachtens art. 228 der Gemeentewet, in verband met de bepalingen der Wet van 8 November 1815 (Staats blad no. 51), de Rekeningen ten laste der Gemeente over het afgeloopen dienstjaar zijn verjaard, wanneer zij niet vóór of uiterlijk op 30 Juni 1891 zijn ingeleverd. Zij, die over 1890 nog gelden van de gemeente hebben te vorderen, worden op deze wetsbepaling gewezen. Texel 12 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 13 Mei 1891. De aanvoer op de markt van Maandag jl. bepaalde zich tot rundvee en biggen. De handel was nog niet beteekenend, toch scheen het of de prijzen iets winnende waren. Aan gevoerd werden 16 Koeien, 9 Nucht. Kalve ren 33 Biggen, 1 Ram en 1 Geit. Dinsdag a.s. wordt de eerste groote lamme- renmarkt voor dit jaar gehouden. De uitkomsten der visscherij waren voor Texel, in de afgeloopen week, over 't geheel matig. De Noordzeevisschers besomden van 60 tot 80 gulden per schuit. De eerste partij tjes scharren en poonen golden f 1 a f2 per mand. De gemiddelde prijs van goep was f 20 per tal. De garnalenvisschers vingen van 4 tot 8 manden per schuitóe prijs was f 4 per mand. De rog gold van 50 tot 65 cts. Als bewijs van groote groeikracht en vruchtbaarheid van den bodem, deelt men ons mede dat op een perceel land van den heer D. J. Bakker, bij den Burg, nu reeds het rund en paard voldoend voedsel vindt, niet tegenstaande genoemd stuk land tot in de tweede helft van April sterk was beweid met schapen. Ook benoorden en bewesten den Burg ziet men rundvee in de weide, dat ruimschoots voedsel vindt. Oosterend 12 Mei. Dat was een buiten kansje Een boerenwagen, bespannen met twee paarden, stond juist tot vertrekken ge reed, toen eenige schippers zich naar„de haven" zouden begeven, 's Maandagmorgens vertrekt men met pak en zak, met kleeren en victuali dus 't was een fortuintje, dat men fhet dat alles op den wagen kon plaats nemen, om mede te rijdenMaar evenmin als de liefde is ook de vreugde bestendig van duur. Nau welijks was men weggereden, of een der paarden wordt door het breken van een leidsel schich tig, springt op zijde en bom daar liggen wagen, paarden en schippers met heele ap-en dependentie in eene sloot te water. Gelukkig, dat men zonder lichamelijk letsel naar huis kon keeren, want anders ware 't erger dan een lolletje geweest. Te Helder is bij het schijfschieten dooi de vestingartillerie een met 8 kilogram ge vulde kardoeskoker gesprongen. De kanonnier Clasquin werd ernstig gewond en met brand wonden overdekt in het garnizoenshospitaal opgenomen. Aan de N. R. Gt. wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, een paar weken vóórdat de legerwet bij de Tweede Kamer in behandeling werd genomen, in verschillende garnizoenen is geweest, om zich op de hoogte te stellen van het kazerne leven en den toestand der kazernes. Het resultaat van dat onderzoek is, dat zich onder de miliciens der lichting van 1891, die de vorige week bij het leger zijn ingetreden en dus de kazerne voor korten tijd tot hun verblijf hebben, bevindt een zoon van dezen minister (dezelfde jonkman, die indertijd te Amsterdam een der oprichters was van de vereeniging van jongelieden, die zich verbonden om persoonlijk hunnen dienstplicht te vervullen). Het blijkt dus, dat ook de Minister Lohman er geen bezwaar in ziet, om zijn zoon toe te vertrouwen aan de kazerne, ondanks al het kwaad, dat er in de Tweede Kamer en daar buiten van het kazerneleven gesproken wordt. Te Velp sloeg Donderdag de bliksem in de woning van W. Van M., in de Broekstraat. Hemzelven werd zijn tabakspijp uit den mond geslingerd, terwijl hij aan het aangezicht ver schroeid werd. Het dak, waardoor zich de bliksem een uitweg koos, geraakte in brand, maar werd met behulp der buren spoedig gebluscht. Uit 's Hage meldt men aan de Zw. Gt. dat met 1 Jan. 1892 eene zeer aanzienlijke tariefsverlaging voor het personenvervoer op de spoorwegen in al de drie klassen zal intre den. Die verlaging zal vermoedelijk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheffing echter van de reductie voor retourkaarten. Als een bijzonderheid meldt men uit Wageningen, dat aldaar een adres rondgaat, reeds voorzien van vele handteekeningen, aan den Minister van Oorlog, waarin, met het oog op de groote legeroefeniDgen, dit jaar bij Ede te houden, wordt verzocht ook de ingezetenen van Wageningen genoegen te doen met inkwar tiering van militairen. Wat men elders als een last beschouwt, schijnt daar een lust te zijn. Omtrent de oorzaak van den brand in het Rijks-Entrepöt te Rotterdam is ondanks het dadelijk ingestelde onderzoek niets bekend ge worden. Wel is volgens de „N. R. Ct." gebleken, dat de wakers slecht hun dienst hebben gedaan en van het ontstaan van den brand niets hebben bemerkt zelfs moest één, terwijl de brand reeds aan den gang was, wakker worden gemaakt. De sleutel van de bergplaats, waar de twee stoomspuiten geborgen waren, kon niet door hem gevonden worden, zoodat die spuiten geen dienst hebben gedaan. Tot de verbrande goederen behooren belangrijke partyen tabak, Manilla-sigaren, een groote voorraad suiker van de firma v. Oordt, eene partij suiker van de firma W. Schoffer Co., een partij cognac, arak, champagne, sukade, rozijnen, ettelijke fusten wijn enz. Als een bewijs van de gloeihitte in de nabijheid van den brand kan dienen, dat stapels duigen, op een afstand van 10 a 20 Meter liggende, ongeveer een half uur door 6 spuiten moesten worden natgehouden, om het ontbranden te voorkomen, en dat de verf van waggons aan het Maasstation, op ongeveer 30 M. afstand, losliet, zoodat deze rijtuigen moesten verplaatst worden. Te Amsterdam vond een knaap in een vuilnisbak bij het Oosteinde een papiertje, waarin waarschijnlijk eenige diamanten waren gewikkeld. De knaap, onbekend met de waarde van zijn vondst, ruilde deze gaarne voor een kwartje, dat een voorbijganger hem aanbood. Toen hij echter de zaak mededeelde aan zijne bekenden, ontstond bij hen vermoeden, dat de jongen diamanten gevonden en verkocht had. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en deze zoekt nu den persoon, die de steenen gekocht heeft. Het Dagblad van Z.-H. en 's Gravenhage verneemt, dat de Keizer van Duitschland toch zijn voornemen heeft te kennen gegeven ons land met een bezoek te vereeren. Op deze aankondiging heeft H. M. de Regentes den Keizer te kennen gegeven, dat het Hd. aan genaam zal zijn, hem te Amsterdam te mogen ontvangen. Het bezoek wordt tegen het eind van Juni te gemoet gezien en het is niet onwaarschijnlijk dat Keizer Wilhelm ook aan de hofstad een bezoek zal brengen. Al weder een nieuw middel. In het „Handelsblad" deelt de heer A. Ba- rends te Amsterdam mede, dat hij zich genood zaakt ziet ter wille der menschheid reeds thans bekend te maken, dat zoo spoedig mogelijk door hem een geneesmiddel, uit Indische planten bereid, ter dispositie der geneesheeren zal worden gesteld. Dit geneesmiddel dient ter bestrijding van bloedspuwing en longtering en werd hem door een neger toevertrouwd. Dit middel Extractum Dorianum genaamd, heeft reeds de proef door staan, hetgeen door Indische artsen, te bekwa mer tijd met name te noemen, kan worden bevestigd, en heeft de meest verrassende resul taten opgeleverd. Binnen drie maanden kan de eerste bezen ding uit Indië hier aangekomen zijn, en dan zal hij de samenstelling in de vakbladen bekend makeD. HetMaandbl. tegen Vervalschingen schrijft Een onzer lezeressen deelt ons mede, dat zij tengevolge van het plotseling ontvlammen van een doosje zoogenaamde „Zweedsche lucifers," (roode met gele koppen) ernstige brandwonden ontving. Daar verschillende andere personen, naar ons bericht wordt, eveneens zeer beden kelijke brandwonden bekwamen, door het plot seling ontbranden der geheele doos lucifers, zij men voorzichtig, vooral met de zeer goed- koope soorten (zonder naam van fabriek of fabrieksmerk), die veelal van evenredig slechte qualiteit zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1