fr Photographie Instantanée THE MAANDAG 25 MEI, van 9 tot 2 w. Den Burg. S. KONING. Marktberichten. Advertentiën Prinses Wilhelmina Bewaarschool. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. 24 Ü©L E. BELEER, Groeneplaats 342, Burg, Texel. damping is zoo sterk, dat een mensch minstens 12 L. water per dag noodig heeft. Twee botanici, die door de Regeering in dienst zijn genomen, zullen van verschillende kanten het dal binnen dringen en elkaar op een bepaalde plaats ontmoeten, waar professor Merriam, die do expeditie leidt, zich met hen zal vereenigen. Men is van meening, dat er in het dal rijke goud- en zil verbeddingen te vinden zijn, er zijn althans verhalen in omloop van een bergbewoner, die in het dal was afgedaald en een uitgedroogd lijk vond van een man naast een emmer, waarin zich goudklompjes bevonden. Een fabrikant van mummies, werd voor het gerechtshof te Alexandrië onlangs tot een gevan genisstraf van 5 maanden veroordeeld. Deze zeer knappe, maar gewetenlooze industrieel had uit zorgvol bereide ezelshuiden mummies gemaakt, die bij onder den goedklinkenden naam „Mummies van de Egyptische koningen" in den handel bracht. Al de ezelshuiden, die konden worden opgekocht, werden tot Pharao's verwerkt, dis cronologisch gerangschikt de mummiesmarkt overvoerden. Aan een opstel over onze paarden in een onzer dagbladen voorkomende, ontleenen wij het volgende Hoewel gedurende deze eeuw reeds op verschil lende wijze beproefd werd, de eigenschappen, bouw en gang onzer paarden te verbeteren, was de uitslag minder gunstig te noemen, omdat niet naar een bepaald plan werd te werk gegaan. Ook thans nog dragen verschillende vereenigingen het hunne tot dit doel bij, en meer bepaald wor den gunstiger resultaten verwacht door de invoering van de paardenstamboeken. Niettegenstaande het groote nut, dat men er van verwacht, deden in Engeland daizende fokkers moeite, de stamboeken in discrediet te brengen, hetgeen hun soms maar al te zeer gelukte. Door de beruchte Mac Kinley-wet in de Vereenig- de Staten van Noord--Amerika, werd echter een treffend bewijs geleverd, hoe aan de overzijde van den Oceaan de Europeesche stamboeken op prijs worden gesteld. Volgens eene bepaling dezer wet mag elk dier, dat tot het doel om te fokken naar Noord-Amerika wordt verzonden, vrij van rechten worden ingevoerd, mits het ingeschreven is in een stamboek, hetgeen door een extract daaruit moet bewezen worden. Welke minder gunstige bepalingen de wet ook moge bevatten, de bovengemelde is te kenschetsend voor de waarde, die in Amerika aan de stamboeken wordt gehecht, dan dat niet ieder belanghebbende ze zou vernemen en in gedachten houden. In tegenoverstelling hiermede wordt een raad aan de fokkers gegeven een raad nl. humo ristisch gesteld, hoe men bij de fokkerij niet handelen moet. Tracht u eene merrie op crediet te koopen, bezoek daartoe alle markten en neem dan, hoe lang 't ook duren moge, eer ge er een gevonden hebt, eene merrie, die minstens 15 jaar oud is en goedkoop van de hand wordt gedaan, omdat zij een spat heeft, of mogelijk slechten adem bezit. Hebt ge de merrie eindelijk in uw bezit, dan dient ge niet lang raar een dekhengst te zoeken. Ga naar uw buurman, daarmede verliest ge den minsten tyd. Wel is waar was de moeder van dezen hengst een onnut dier en is 't niet mogen gelukken den vader op te sporen, maar voor een borrel en een vriendelijk gezicht staat hij u zijn hengst tot dekking af. In deze slechte tijden moet ge de hand op den buidel houden. Zal uwe merrie dan eindelijk een veulen werpen dan mag zij niet in de beste conditie zijn. Zij moet flink werken en niet te krachtig voeder krijgen. Wilt ge ze goed mager houden, dan zijn harde arbeid en slap voeder het beste recept. Uw merrie moet vooral niet van de koude te lijden hebben, zorg dus voor een warmen stal. Of de lucht er iets minder zuiver is, doet weinig ter zake, daar het hoofdzaak is, de moderne ven- tilatie-inrichtingen te mijden, die uw stal maar tochtig maken en ontsieren. Brengt uwe merrie geen levend jong ter wereld, laat u niet ontmoe digen; niet ieder valt onmiddelijk geluk ten deel. Beproef opnieuw en bevalt u den eersten hengst niet langer, neem dan die van uw buurman aan de andere zijde. Afwisseling is zells goed. Hebt ge eindelijk een veulen gekregen, benut het dan in 't tweede jaar voor't werk. Door arbeid worden de spieren ontwikkeld en gestaald. Wanneer uw paard dan op drie jarigen leeftijd de sporen van harden arbeid met zich draagt, zal een kooper meer vertrouwen in het dier hebben, dan wanneer h\) ziet, dat het steeds werd gespaard. Mogelijk strekt het wel tot aanbeveling voor de Remonte commissie, die uw naam als fokker zal hebben vernomen. En, wanneer ge deze aanwijzingen stipt opvolgt, dan is het nooit of nimmer uw schuld, als ge geen geld met uw fokken zult verdienen. Alkmaar, 15 Mei. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 333 Hectoliters, als 141 Tarwe f 9,— f 10.65 11 Rogge 7,25 .- Gerst 0 id. chev. 106 Haver Paardenboonen 18 Bruine boonen Citroen duiven witte Kanariezaad Rood Mosterdzaad 2 Koolzaad Karweizaad 10 Erwten groene grauwe Witte 6,12 3,80 12',25 7. 19.- 6,50 4,50 17,'- 8,50 20,— 22,— 14,— n 20,— 12, r m Amsterdam, 19 Mei. Aangevoerd 300 Run deren, le kwal 71 a 76 ets, 2de kwal 66 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG; 130 Melk- en kalfkoeien f170 a 250 - graskalf f 75 nucht. kalv. 5 9Schapen f a f 950 Lammeren f7 a 19. 418 vette Varkens 33 38 ets per KG. 3 Vette Kalveren f a f Formerend 19 Mei Aangevoerd 172 vette kalveren 80 100 ct. per kg.; 123 nucht. kalv. f6 a 20172 vette Varkens 32 a 44 ct. per kg. 195 magere Varkens f 10 16277 Biggen f 3 a f 7,50; 2123 Schapen en 810 Lammeren, 464 Runde ren en 20 Stieren f a kip-Eieren f2,50 a f 3.25 per 100. Vette koeien prijshoudend, handel vlug, f0,60 a f 0,76 per k. g. Geldekoeien lager in prijs, handel stug, 80 a 170 gld. per stuk. Melkkoeien lager in prijs, handel traag, 120 a 220 gld. per stuk. Vette kalveren hooger in prijs, handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, hooger in prijs, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel matig. Vette schapen hooger in prijs, handel vlug, 20 a 29 gld. per stuk. O verhouders lager in prijs, handel stug, 14 a 26,50 gld. per stuk. Melkschapen prijshoudend, handel matig, 13 a 24 gld. per stuk. Lammeren, lager in prijs, handel stug, f 5 a 12 per stuk. Londen, 18 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 2300 Runderen, 12000 Schapen en lammeren, 60 kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 0,60 f 0,72» Schapen en lammeren 0,72% a 0,90; kalveren 0,45a 0,82»; varkens0,32sa0,42Va per stuk. Zondag 24 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Habbema, van Noordscharwoude. Oudeschild. 's Nam. Ds. Habbema, van Noordscharwoude. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 13 20 Mei. ONDERTROUWD Pieter Krijnen Fz. en Jannetje cl 0 V/aard GETROUWDCornelia Smit en Antje Rab. GEBORENMaria Elisabethdochter van Ber- nardus Casper Hendrich Haakman en Martha Smit. Anna, dochter van Jacob Keijser Dz. en Aatje Eelman. OVERLEDENGerritLodewijk Smit 21 maanden, zoon van Willem Smit Pz. en Marretje Dekker (overl.) Cornelis Koorn 6 maanden, zoon van Pieter Koorn Jbz. en Aaltje de Jager (overl.) Fenna Pilon 76jaren, weduwe van Macharius Emanuel Dedalie. CORRESPONDENTIE. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. j hopen onze geliefde ouders, J. v. d. WATER, en M. J. li U IJ S, hunne twaalf en een half jarige Echtver- vereeniging te herdenken. Oudeschild, 24 Mei 1891. Namens hunne dankbare kinderen, B. J. v. d. WATER. M. R. v. d. WATER. J. W. v. d. WATER. J. M. v. d. WATER. Jk Heden overleed, zacht en kalm, na e6ne korte ongesteldheid van 3 dagen, onze geliefde Tante, FENNA PILON, wed. van Macharius Emanuel Dedalie, in den ouderdom van ruim 76 jaren. J. SCHAAP en Echtgenoote. Waal en Burg op Texel, 18 Mei 1891. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving zoowel buiten als binnen de gemeente. Heden overleed ons geliefde dochtertje, SJOERDINA PAULINA, bijna twee jaar oud. R. S. KUPERUS. K. KUPERUS-Oosterhaven. Burg, 19 Mei 1891. Een ingezonden stuk van den heer H. te G., zal in een volgend nummer worden opgenomen. De Uitg. Bevallen van een MEISJE: A. KEIJSER—Eelman. Burg op Texel 18 Mei 1891. DANKBETUIGING. Hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling ons dezer dagen betoond. B. F. VAN DEN BERG en Echtgenoote. Waal, Texel, 20 Mei 1891. Het Bestuur houdt zich aanbevolen tot het ontvangen van prijzen tot en met Zondag 2é Mei e. k. C. M. Koov, Voorzitter. J. K. G. Muller, Secr. Sgw&BDnik Een tijdelijk gepensioneerd O.-I. mi- gJjSBsfp litair, voorzien van goede getuig schriften, zoekt plaatsing op een kantoor, of andere lichte werkzaamheden. Adres: COENRAAD SELSER, Waal op Texel. Het Atelier zal geopend zijn uit de fabriek „Kraaijenburg" is de eenigste verf in alle kleuren voor muren, plafonds, enz. welke sterk, duurzaam en mooi werk levert en daardoor de witkalk met voordeel vervangt. Per half pak voldoende voor 50 vierkante Meter f 0.50. i n n n a it tt a n a n n n 5jst>

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3