No. 381. Donderdag 28 Mei. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging'der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel NATIONAL E MILITIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der ge meente TEXEL roepen bij deze op de millicien- verlofgangers te Texel van de ligtingen 1885 tot en met 1889, welke voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om zich op Zaterdag den 6 Juni 1891, des middags te 12 ure, te bevinden ter bijwoning van de inspectie op het Raadhuis alhier. De milicien-verlofgangers worden opmerkzaam gemaakt dat zij zich, zooals het den soldaat betaamt, nucliteren en ordentlyjk, in militaire kleeding presenteeren en voorts lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zakboekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij na de opgelegde straf te hebben ondergaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie-Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3o. Dat indien dat tweede onderzoek geen gunstiger resultaat oplevert dan het eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden geroepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoordeelde redenen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 19 Mei 1891. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 27 Mei 1891. In de vergadering van de Vrijzinnige kies- vereeniging te Burg op Texel, welke Zaterdag avond werd gehouden, werd de heer S.T. Land candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een voorstel door een der leden gedaan, om den heer Land te verzoeken hier voor de kiezers optetreden, vond bij de overige leden wel instemming, doch, aangezien de gevoelens van den heer Land genoegzaam bekend zijn, achtte de vergadering het niet noodig, dat dit optreden nog vóór de verkiezing zoude plaats hebben en werd een der avonden in het najaar of in den a.s. winter, daarvoor meer gewenscht geacht. Aan het bestuur werd de verdere zorg daar voor overgelaten. De heer G. Kempers, hoofd der school te Waal op Texel, komt voor op de voor dracht voor H. d. S. te Heer Hugo Waard. De tentoonstelling aan den Burg, van de voorwerpen bestemd voor de verloting ten bate van de te stichten Prinses Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild, werd Zondagavond gesloten. Deze laatste dag was niet het minst drukke van bezoek, en wanneer 't geen aan de jonge dames wel was toevertrouwd het plaatsen van loten gelijken tred heeft gehouden met het bezoek, dan kan de commissie over dezen dag wel tevreden zijn geweest; trouwens de belangstelling door zoovelen betoond, door het afstaan van prijzen of prijsjes, het bezoeken van de tentoonstelling enz., zal der commissie gewis een aangenaam loon zijn geweest voor haar onvermoeid en krachtig streven tot be reiking van haar doel. De verloting der prijzen had Dinsdag middag plaats. Bij deze gelegenheid werd door den Yoorz. der commissie, aan de jonge dames, welke bij gelegenheid der tentoonstel ling zoo bereidwillig hare diensten verleenden, met een gepast woord van dank als souvenir iets aangeboden. Op de tweede groote lammerenmarkt voor dit jaar, welke Maandag werd gehouden, was de aanvoer van vee zoo groot, als hier tot heden niet voorkwam. In den aanvang scheen het, alsof de handel iets vlugger was; de verkoopers welke van dien vluggeren geest gebruik maakten handelden zeker verstandig, want al spoedig bleek het, dat de groote aanvoer de handel begon te drukken, en een eerst gedaan bod later niet meer was te verkrijgen. De prijzen waren varieerend, naar gelang van de kwaliteit van het vee. Er werden lammeren verkocht voor f 9.75, 9.10, 8.75, f 8.50 enz. enz., tot f 2.50 toe; op het laatst der markt werden nog drie stuks verkocht voor f 85.00. De gemiddelde prijs was van f 5.50 tot 8.50. Aangevoerd werden 4993 lammeren, 11 schapen, 16 koeien, 33 schrammen, 34 biggen en 4 nuchtere kalveren. Tal van nieuwsgierigen, waaronder ook vele dames, stoffeerden het marktterrein en ver levendigden door hunne tegenwoordigheid niet weinig de reeds bestaande drukte. Is reeds' menigmaal en van verschillende zijden betoogd, dat men aan het volk een werkelijken dienst bewijst door het op muziek te vergasten, een nieuw bewijs voor die stelliDg leverde ongetwijfeld weder de avond van Zondag, toen het muziekcorps van de Waal zich alhier deed hooren, bij gelegenheid van de sluiting der bekende tentoonstelling. Waren velen, die in het geheim ingewijd waren, reeds ter plaatse waar het muziekcorps werd verwacht, toen de oerste toonen klonken, werd dat getal hoorders spoedig voel grooter, 't Is trouwens genoegzaam bekend, dat muziek en zang een groote aantrekkelijkheid bezitten voor zeer velen. „Om die reden lezen wij ergens ware het wenschen, dat de meer- gegoeden wat meer over hadden voor het in het leven roepen en steunen van goede volks concerten." Over den avond van Zondag kunnen wij kort zijn't zou toch niet aangaan daarover critiek uit te oefenen, het gezelschap van de Waal bestaat nog te kort, dan dat men het zelve fischen zou mogen stellen. Doch wanneer wij in aanmerking nemen den korten oefentijd (het gezelschap bestaat nog geen zes maanden) en de omstandigheid dat de leden vóór dien tijd vreemdelingen waren op het gebied van de muziek, dan moet men zich verwonderen over het optreden van het gezelschap zooals het thans deed. Zeker, er valt nog veel te leeren, doch 't geen ten gehoore werd gebracht, getuigde van zoo grooten ijver en goeden wil dat wij de leden daarvoor gaarne een woord van lof brengen. Gaat het gezelschap op den ingeslagen weg voort, dan zal h6t mettertijd blijken te voldoen aan eene behoefte, welke hier reeds meermalen werd gevoeldeen muziekcorps om onze feestelijke bijeenkomsten op te luisteren. Is het niet onbekend, dat wij meermalen opwekten tot beoefening van muziek en zang in de uren, welke thans meermalen doelloos worden doorgebracht, verwonderen zal het dan ook niemand, dat wij, het gezelschap van de Waal Voor oogen stellend, nogmaals met vernieuwden aandrang daartoe opwekken bij andere jongelieden. Onze genoegelijke dagen zullen er niet op verminderen, onze bijeen komsten er niet minder gezellig door worden. Spore het gegeven voorbeeld aan tot navolging. Volgens geruchten, welke ons later ter oore kwamen, schijnt de mogelijkheid tot op richting van een muziekcorps aan den Burg niet onwaarschijnlijk. Moge, indien zulks waar zij, dan niet min der ijver en goeden wil worden waargenomen en eensgezindheid het bestaan van zoodanige Vereeniging blijven verzekeren. De financieels steun van hen, aan wien zulks mogelijk is, blijve dan tevens niet achterwege. Eergisteren werd onze gemeente bezocht door twee leden van het Rijks-College van Zeevisscherijen, zijnde de Burgemeesters van Edam en Wieringen in gezelschap van Dr. Hoek, Rijks-Adviseur aan het Zoölogisch-Station te den Helder. Na aankomst te Oudeschild reden genoemde heeren naar de Oostkaap om de visschersvloot, te Oosterend en Oost thuisbehoorende en voor deze gelegenheid expres daar vertuid, in oogen- schouw te nemen. Te Oosterend werd halt gehouden om met de schippers te vergaderen, waarna men over den Burg reed om met onzen Burgemeester te spreken over de haven plannen bij de Oostkaap. Bij landbouwers van elders moet het voornemen bestaan om in den aanstaanden zomer op Texel eene inrichting daar te stellen, tot het vervaardigen van Noord-Hollandsche ronde kaasjes, zooals in de provincie algemeen gemaakt worden. De werktuigen zijn reeds door een der Alkmaarsche beurtschippers aangevoerd. Oudeschild, 25 Mei. Alle zinkstukken voor de te maken havenwerken zijn nu in zee. Dat de onderzeesche dammen dikwijls lastig zijn blijkt gedurig aan de schipperij. Bij herhaling worden de staken weggevaren, die voor de verlichting bij nacht zijn geplaatst op de uiteinden der dammen. Als eenmaal de hoofden voltooid zijn, zullen ook ongetwijfeld die moeielijküeden tot de geschiedenis behooren. TE2ELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1