Buitenland. Gemeenteraad te Texel. „Het personeel van den Circus Carré is in het buitenland door eene zware ramp getroffen geworden. De circus was Vrijdagmorgen van 's Hertogen bosch naar Hannover vertrokken om daar eenige voorstellingen te geven. Blijkens berichten uit Oeynhausen geschiedde het ongeluk, hetwelk het gezelschap-Carré heeft getroffen, bij het station Kirchlengern bij Lühne. De extra-trein, waarmede het personeel en de paarden van den heer Carré werden vervoerd, stond daar stil, toen de personentrein naar Osnabiück, welke daar ongeveer drie uren in den middag aankwam, den trein in de flank stoomde. Volgens dit bericht zijn zeven personen omgekomen, onder wie ook mevrouw Carré, wier beide beenen --. werden afgereden. Eene dochter van den heer Carré werd aan het hoofd gewond en ook werden nog eenige andere personen gekwetst. Van de badplaats Oeynhausen zijn terstond, toen de tijding van het ongeluk daar bekend werd, tien geneesheeren ter hulp gezonden. Nu niemand meer gelooft aan de genees kracht van het middel van professor Koch, zal de samenstelling worden bekend gemaakt. De geleerde zelf zal die in een brochure openbaar maken. Door het Hoofdbest. der Holl. M. v. L. is aan de Minister van Waterstaat Handel en Nijver heid, aan die voor Financiën en voor Koloniën het volgende adres gezonden: Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw vernam met belangstelling, dat Uwe Excellentiën het advies eener Commissie wenschen, bij het onderzoek der vraag, omtrent de door Nederland, in verband met de opzegging van verschillende met vreemde Mogendheden gesloten handel stractaten, in de naaste toekomst te voeren handelspolitiek. Het Hoofdbestuur ontveinst zijne teleurstelling niet, nu het kennis nam van de samenstelling der Commissie. De landbouw is een hoofdtak van ons volks bestaan, misschien de voornaamste, althans telt hij verreweg het grootste deel der ingezetenen onder zijn kring. In de door Uwe Excellentiën benoemde Com missie is slechts één landbouwer opgenomen zonder iets te kort te willen doen aan de keuze des benoemden, die wij stellen er prijs op het te erkennen in beperkten kring loffelijk werk zaam is en aan wien wij volgaarne ter verdedi ging van beschermende rechten de plaats gunnen, veroorloven wij ons er met ernst op te wijzen, dat er onder de landbouwers twee stroomingen zijn, waarvan de eene bescherming de andere en vrij zeker verreweg de grootste, geene bescher mende rechten wenscht. Deze groote meerderheid der landbouwers zal zich in de Commissie niet doen hooren en het zal dus niet kunnen worden gezegd, dat de land bouw in de Commissie vertegenwoordigd is. Wij betreuren dit, omdat de commissie hierdoor niet is wat zij kon zijn: de afspiegeling van de verschillende belangen der ingezetenen, en voelen ons gedrongen om dit reeds nu te constateeren, tenzij Uwe Excellentien zouden kunnen besluiten, om de Commissie in den door ons gewenschten geest aan te vullen. Over het bezoek van Z. M. den Duitschen Keizer aan Amsterdam de Inclépendance weet zelfs te berichten dat H. M. de Keizerin zou meekomen is nog niets met zekerheid bekend. Aan het Duitsche consulaat werd het in ieder geval onwaarschijnlijk geacht, dat ook de Keizerin in Amsterdam zou komen. Volgens berichten uit Engeland aan de Duit sche bladen zou de Keizer den laatsten Zondag van Juni (dus 28 Juni) in ons land doorbrengen, ten einde niet op dien dag in Engeland aan te komen, waar men de Zondagsrust niet door rauscliencle Festlichkeitenmag storen. Zondag is te Amsterdam eene meeting gehouden, ten gunste van algemeen stem- en kiesrecht. Niettegenstaande het ongunstige weder namen duizenden aan deze betooging deel. Van verschillende plaatsen waren afge vaardigden tegenwoordig. Volgens sommige werd de menschenmassa op het terrein der meeting op 25000 geschat. Niettegenstaande die groote menschenmenigte heerschte er de beste ordeeen onzer bladen zegt van deze betoogingnooit is het Nederlandsche volk of een deel daarvan voor een grootsch denkbeeld zoo talrijk, zoo krachtig en tevens zoo ordelijk opgetreden, als heden de meeting voor algemeen kiesrecht op de Museumterreinen te aanschou wen gaf. Te Broek-Sittard, waar een lid voor den gemeenteraad moest worden gekozen, had zich geen enkele candidaat opgedaan. Opgekomen waren 6 van de 19 kiesgerechtigden. Stembu reau en secretaris waren overeengekomen hun stemmen uit te brengen op den heer L. Cremers, die dan ook met 4 stemmen werd gekozen. De heer C. echter weigert zijn mandaat te aanvaarden. Jansen hier, Jansen daar, Jansen overal! Een telegram, dragende het adres: „Jansen, Hotel X, Amsterdam," kon niet aan den recht hebbende worden afgeleverd, omdat in gemeld hotel op dat oogenblik vier personen van dien naam gelogeerd waren! Iemand uit Assendelft zou dezer dagen in het huwelijk treden te Westzaan met eene aldaar wonende dame. Voor de plechtigheid was alles gereed, bruid en bruidegom en de genoodigde familieleden en verdere gasten waren bijeen om naar het Raadhuis te gaan, toen de bode van het Raadhuis kwam met de boodschap, dat het huwolijk eene week of drie moest worden uitgesteld, omdat te Assen delft was vergeten, de huwelijksafkondiging te doen plaats hebben. De Belgische werkstakingen zijn thans geluk kig ten einde. De in verband daarmede verplaatste troepen keeren naar hunne garnizoenen terug. Reeds is een begin gemaakt met die troepen beweging; binnen eenige dagen zullen de beide opgeroepen lichtingen naar hunne haardsteden terugkeeren. Op de Pommersche kust is de haringvangst sinds langen tijd niet zoo overvloedig geweest als dit jaar. Maar dat is voor de visschers niet eens een bijzonder geluk, want het aanbod is ontzaglijk veel grooter dan de vraag. De prijzen worden bespottelijk laag. Op het schiereiland Monkgut b. v. werd onlangs vooi een wull (80 stuks) 2 pfennig (1V6 cent) betaald, en sinds weken is de marktprijs tusschen 5 en 10 pf. (3 en 6 cents) per wull, en zelfs tegen die lage prijzen komt men nog niet van den voorraad af. Er werden karren vol haring als mest naar het land gereden en de visschers staakten de vangst. De haringen zijn over het algemeen zeer klein. Terwijl de Fransc-he Academie van Genees kunde beraadslaagt over de oorzaken van het ver minderen der bevolking in Frankrijk, beproeft haar voorzitter, Dr. Tarnier, alvast een practisch middel daartegen. Hij heeft in zijn geboorte plaats, in Bourgogne, een premie van 100 francs uitgeloofd voor ieder gezin, dat in 1S92 met een kind vermeerderd zal zijn. Sedert korten tijd wordt in Duitschland uit katoenzaad, suiker gefabriceei d. Deze suiker is volgens scheikundige analyse, vijftienmaal zoeter dan rietsuiker en twintigmaal zoeter dan beetwortel suiker. Te Rijssel is een fabrikant van valsche koffie in hechtenis genomen, een Belg. Brugge- ïnan genaamd, die daar geheime werkplaatsen had, waar hij koffieboonen vervaardigde uit meel, cichorei en ijzersulfaat. Ook eenige medeplich tigen, die de valsche waar hielpen verspreiden, zijn gevat. Bij de opening in het begin der week van de universiteit te Lausanne heeft zich een lastig geval voorgedaan. Juist op den dag, dat honderden vreemdelingen de stad bezochten ter gelegenheid van de universiteitsfeesten, besloten de bakkers gezellen verhooging van loon te vragen. Zij wilden hun patroons slechts 3 uren toestaan om den eisch in overweging te nemen en toen de patroons verklaarden een bedenktijd van 24 noodig te hebben, staakten de gezellen onmiddellijk den arbeid. De overheid kwam den patroons ter hulp door soldaten ter beschikking te stellen. 't Ware anders een gek geval geweestZooveel geleerdheid en geen brood In Egypte worden verscheidene deelen des lands door zwermen sprinkhanen bezocht, vooral Opper-Egypte, waar zij reeds schade veroorzaakten aan de katoen- en de maïsvelden. Later als er meer uitgebroed zullen zijn, zal hel kwaad echter dreigender worden en hiertegen neemt hetirrigatie- departement maatregelen door de landen onder water te zetten. De directeuren van het doofstommeninstituut te Edgbaston, in Engeland, leggen er zich vooral op toe, om hunnen verpleegden het barbiersvak te laten leeron. Voortaan zullen de ridders van de schaar en het scheermes dus stom zijn. Geen laatste nieuwtje meer, geen banaliteit over het weer vaarwel, FigaroAlles verdwijnt. In de vorige maand gingen te Antwerpen 6922 landverhuizers naar Amerika scheep, van wie 4/o Duitschers. De sterfte statistiek wijst aan, dat in de vorige week to Louden 266 personen gestorven zijn aan influenza, dat is het dubbele van het hoogste cijfer in 1890. Bovendien worden 51 sterfgevallen toegeschreven aan gevolgen van de influenza. Vergadering Woensdag 27 Mei 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zjjn Prov. bladen en circulaires; Goedkeuring door Ged, Staten, van het Kohier voor den Hoofdeljjken Omslag; Mededeeling dat, tengevolge de vermindering van het zielental der gemeente, bjj de verkiezing van leden voor den Raad met Juli a. s., twee leden minder zullen moeten worden gekozen. Alles voor kennisgeving aangenomen. Wordt aangeboden het Kohier voor heffing van schoolgeld. Zal bjj de leden circuleeren. Verzoek van den heer T. Engel, hoofd der school in Zuid-Eierland, om tengevolge benoeming tot H. d. S. te Andjjk, eervol ontslag uit zjjne betrek king tegen 15 Juni a. s. Verzoek van Mej. A. Boon, onderwijzeres te de Waal, om eervol ontslag uit hare betrekking tegen 1 Juli e. k. Wordt besloten beide adressanten eervol ontslag te verleenentevens wordt goedgevonden voor de vacature van onderwijzeres aan de Waal eene oproeping te doen. Adres van den heer C. Kujjper Cz., vergunning verzoekende tot het bouwen van een lokaal voor Café, aan de Groeneplaats. Wordt toegestaan. Adres van ingezetenen van den Hoorn, houdende verzoek dat de telefoon, aangelegd voor de kust wacht, ook voor publiek gebruik zal worden open gesteld. Door B en W. wordt voorgesteld dat de gemeente f 50 voor dit doel beschikbaar zal stellen, zoomede zal voorzien in een lokaliteit voor kantoor,en tevens dat het gemeentebestuur met de Regeering zal onder handelen over het gebruik maken van de telefoon. Zonder hoo/deljjke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Adres van Mej. K. B reling-Hesse, vroedvrouw te de Cocksdorp, verzoekende dat haar even als het vorig jaar ook nu weder eene gratificatie zal worden toe gestaan. De Voorz. zegt dat B. en W. niet zjjn voor inwil liging van dit verzoek, doch de beslissing willen overlaten aan den Raad. Na weinig discussie wordt op het verzoek afwijzend beschikt; vóór stemden de heeren Boon, Dros en C. Keijsor Pz. Daarna doet de Yoorz. mededeeling van een schrij ven van Ged. Staten, behelzende eenige aanmerkingen op de in eene vorige vergadering vastgestelde politie verordening. De Yoorz. deelt mede dat volgens de gedane opmer kingen, (grootendeels van rechtskundigen aard,) de pol.-verordening is gewijzigd; als nieuw artikel wenscht hij aan de verordening toe te voegen: „het is verboden, tenzjj met toestemming van B. en W., langs de openbare straten en wegen, af heiningen te maken met puntdraad of van ander met scherpe punten voorzien materiaal," enz. Met dit nieuw artikel en verder gewijzigd naar de gedane opmerkingen wordt de pol.-verordening alsnu vastgesteld. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting tot behandeling van reclames tegen den hoofdelfiken omslag. Na heropening der vergadering vraagt de heer Dros eenige inlichtingen over de aankoop van een aanjager, waartoe reeds vroeger is besloten. De Voorz. antwoord hierop, dat naar aanleiding van eene opmerking door ged. Staten op de ingediende begrooting, die aankoop eenigszins is vertraagd, doch binnenkort zal plaats hebben. De heer C. Kejjser Pz., spreekt over de aan de Haven liggende grond en zou wenschen met den aan nemer van dat werk in overleg te treden, ten einde die grond opgeruimd te krjjgen, tot verkrijging van meer opslagplaats. Verder spreekt ZEd. over het maken van een Overtoom daar ter plaatse, en, naar aanleiding van de demping der sloot aan de djjk, enz. over de achterweg achter het Oudeschild. De Voorz. acht het eerste gedeelte van het door den spr. aangevoerde, thans niet de geschikte tfid om ter sprake te brengen. Naar aanleiding van het laatste gedeelte, betoogt de heer Mets de wenscheljjkheid, dat de genoemde achterweg zou worden dienstbaar gemaakt tot publiek aagBsataoa»«-gg!ttgirui" ■«-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2