Photographie Instantanée. Dames- en Kinder Zomermantels, Visites, Japets en Bepnantels. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën A. Roeper-Rab, PRÈDIKBE URTEN. ADYERTENTIËN. E. DULFER. Wederom ontvangen verkeer en verlengd tot aan de haven. Die opmerking lokte uit tot meerdere gedachten, waaruit we als slotsom opmaakten dat het meest gewenscht zoude zijn dat van af het Bierhuis „Burgzicht" een grintweg rechtsteeks naar de Haven zou leiden, waardoor de Hoogeberg en zeedijk konden worden vermeden. De dubbeltjes-kwestie zal de vervulling van dien wensch vooralsnog wel wat in den weg staan. Een opmerking van den heer W. K. Bakker, om, naar aanleiding van het ontslag van den heer T. Engel, aan die school ook nu een onderwijzeres te benoemen, in plaats van een onderwijzer, zooals eerst was be sloten, vond geen bijval. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Iets over Alcoholische draukcu. Fragmenten uit verschillende schrijvers, waarin duidelijk wordt aangetoond ten le. dat sterke dranken in geen enkel opzicht in eenige behoefte van den mensch voorzien, ten 2e. dat sterke dranken de oorzaken zijn van vele onheilen, ten 3e. dat afschaffing van sterke dranken ook uit een economisch oogpunt gewenscht is. Wat toch is alcohol? Alcohol is eene vergiftige vloeistof, die in meerdere of mindere mate in al onze kunstdranken gevonden wordt en eene bedwelmende en dronkenmakende kracht bezit. Dr. Donders getuigt: .Elke druppel alcohol is voor den mensch vergif." En zijn ambtgenoot Prof. Schroeder van der Kolk vraagt naar aanleiding van deze woorden„Hoezou nu eene zekere dosis vergif ooit goed zjjn voor den gezonden mensch en de spijsvertering kunnen bevor deren?" Wanneer dit waar ware, dan zou de dronk aard een ontzaggoljjko vraat moeten zijn, wat hij wezenlijk niet is en ook niet zijn kan. Alcohol is geen voedingsmiddel dat versterkt, maar een prikkel, die tijdelijk opwekt en werkt, gelijk de zweep op het paard en de pook op den haard. Het afgetobde, opgejaagde paard verkrijgt geene nieuwe krachten door den zweepslag, maar valt straks dood neder, of is voor den volgenden dag geheel bedorven. De opgepookte haard flikkert tijdelijk op, om des te spoediger uitgedoofde sintels over te laten. De stichter van don Volksbond schreef in 1875 in het Algemeen Handelsblad: „Ik geloof in mijn laatste opstel op wetenschappelijke gronden bewezen te hebben, dat het gebruik van sterke dranken een weelde is en dat noch van het nat, noch van de behoefte van dit gebruik sprake kan zijn. Prof. Bunge„Er is niet de minste grond om weten schappelijk vast te stellen, dat alcohol als wekker van kracht ons spier vaatstelsel of onze zenuwcellen in iets ten goede komt." De met de uiterste zorg door velen genomen proeven, stellen ons in staat, om het als eene wetenschappelijke waarheid uit te spreken, dat alle werkingen van den alcohol, waaraan men in het gewone leven een opwekkend karakter toeschrijft, in den grond slechts verlammingsver schijnselen zijn. Dr. DelauDois. Ontelbare proeven zijn genomen met ploegen van arbeiders, welke een gelijke taak moesten volbrengen, terwijl aan de eene ploeg alle sterke drank werd onthouden en aan de andere eene bepaalde hoeveelheid daarvan werd uitgereikt. Wis kundig werd bewezen, dat de hoeveelheid verrichte arbeid van de onthouders veel aanzienlijker was dan van hen, die een matig gebruik van sterken drank maaktdn. Prof. Liebig. Alcoholische dranken stellen den arbei der in staat door deszelfs werking op de zenuwen de ontbrekende kracht op kosten van zijn lichaam aan te vullen, dien voorraad heden te verbruiken, welke volgens de orde der natuur eerst den volgenden dag had mogen worden aangewend. Het is een wissel getrokken op de gezondheid, welke steeds moet worden uitgesteld, wijl hij uit gebrek aan mid delen niet kan worden ingelost. De arbeider verteert alsdan het kapitaal in plaats van de renten. Een onvermijdelijk bankroet zijns lichaams staat te wachten Dr. Baer. Bij den arbeid alzoo geen druppel alcohol. Iedere teug doet kwaad, is schadelijk. Duizelde proeven hebben dat bewezen. Op marschen, bij zwaren arbeid zullen de geheel onthouders blijven staan en volharden, terwijl de mannen van den alcohol weldra blijven liggen of het opgeven. Dr. Baer. Alcohol verwarmt niet. Dit schijnt zoo te zijn, maar is zoo niet. Onmiddelijk na het gebruik is er voor het persoon lijk gevoel eene verhooging van de lichaamswarmte, maar dit gevoel duurt slechts korten tijd en ontstaat niet door werkelijke vermeerdering der warmte, maar door de prikkeling op de zenuwen in de maag streek en de verhaasting van den bloedsomloop. Alcohol houdt de stofwisseling tegen en is daarom nadeelig voor de ontwikkeling van warmte. Dr. Hooker, arts bij de Zuidpool-expeditie van Sir James Ross. Het glas grok is bij groote koude zeer aangenaam, het verwarmt den mond en de ingewanden, maar het doet nooit iets goedsde uiterste ledematen worden niet verwarmd en wanneer ook werk moot volbracht worden, zoo is de spiritus nadeelig; want een kwartier of half uur na het gebruik is men kouder en vermoeider dan vóór hetzelve. Karei XII verloor in Rusland 3 a 4000 man door bevriezen, wijl de soldaten verkeerdelijk zich hadden ingebeeld, dat zij hunne verstijfde ledematen door het genot van veel brandewijn warmte en kracht verleenen zouden en juist daardoor des te zekerder een spoedigen dood veroorzaakten. In het Russische leger is dan ook op marschen in koude streken het gebruik van geestrijke dranken verboden. Krachtige vette spijzen, goede koff ie met veel suiker, zjjn de beste middelen om te verwarmen. Evenmin zijn alcoholische dranken aan te bevelen bjj groote hitte. Dr. Baer „Alcohol is in geen enkel opzicht in groote warmte aan te bevelen." Vooral in het Oosten, waar ingewands- en lever ziekten zoo menigvuldig voorkomen, is alcohol een hoogst gevaarlijk huismiddel. Deskundigen ver zekeren, dat onthouding van geestrijke dranken het beste voorbehoedmiddel is tegen de vele ziekten, waaraan de Europeanen in het Oosten bloot staan, zooals moeras- en typheusekoorts. Dr. Parkes antwoordde op de vraag, of er in het soldatenleven ook gelegenheden zijn, waarbjj het gebruik van spiritualiën wenschelfjk is„Wanneer spiritus het lichaam geeire kracht bijzet, hen voor ziekte niet bewaart en ook niet tegen koude en hitte, wanneer hy de werking der hitte meer verzwaart dan vermindert, wanneer zelfs het matige gebruik de misdaden doet toenemen, de tucht bemoeilijkt, wanneer de grootste ongemakken van den oorlog zonder spiritus beslist lichter verdragen worden, wanneer het bewezen is, dat hy tegen moeraskoortsen en andere ziekten niet beschermt, dan geloof ik, dat de militaire arts het gebruik van geestrpke dranken in geen enkel opzicht goedvinden kan." De Ned. Vereen, tot afschaffing van sterken drank heeft haar oordeel in bundels vereenigd en onder instemming daarmee schreef Multapatior „In het jaar 1885 verklaarden een tiental professoren in de geneeskunde van onze hoogescholen, instemmende met de verklaring van honderden, ja duizenden ge- neesheeren, zoo in Nederland als in den vreemde afgelegd, dat het gebruik van sterke dranken voor den gezonden mensch nooit nuttig, wel schadeiyk is." Wordt vervolgd. Alkmaar, 22 Mei. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 155 Hectoliters, als 83 Tarwe f 9,25 a f 10.25 6 Rogge „7,- .- 9 ®ers£ - - 22 Haver 4,50 4,60 Paardenboonen 16 Bruine boonen 12,50 17, Citroen 13,- 17.50 duiven witte 18.- Kanariezaad Rood Mosterdzaad 'J Koolzaad Karweizaad 14 Erwten groene 14,- 22,- grauwe 18,- 20, Witte Alkmaar, 25 Mei. Aangevoerd 6 koeien f210 a 270, 243 vette kalver. f35 a 90, per kilo SO a 90 ct. 16 nuclit. kalveren f 6 a 14 3 Schapen f 22 a 25. 179 vette Varkens 34 43 ct per KG. 66 magere dito f 11 16. Kalveren af per stuk. bok f Amsterdam, 25 Mei. Aangevoerd 322 Run deren, le kwal 70 a 75 ets, 2de kwal 65 ets., 3e kwal. 55 ct. per KG; 180 Melk- en kalfkoeien f 140 a 260 - graskalf f 73 nucht. kalv. 6 11104 Schapen f 18 i f 25 2000 Lammeren f5 a 19. 400 vette Varkens 33 38 ets per KG. - Vette Kalveren f a f Purmerend 2 Mei Aangevoerd 232 vette kalveren 80 h 100 ct. per kg.; 168 nucht. kalv f8 20; 137 vette Varkens 30 a 44 ct. per kg. 184 magere Varkens f 10 18; 346 Biggen f3a f7,-; 2744 Schapen en 916 Lammeren, 545 Rundo ren en 22 Stieren f a kip-Eieren f2,75 a f 3.25 per 100. Vette kooien hooger in pr^js, handel vlug, f 0,66 a f 0,78 per k. g. Geldekoeien lager in prijs, handel stug, 90 a 160 gld. per stuk. Melkkoeien lager in prijs, handel stug, 120 a 200 gld. per stuk. Vette kalveren prijshoudend, handel vlug. Nuchtere kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, laag, handel stug. Vette schapen hooger in prjjs, handel vlug, 20 a 29 gld. .per stuk. Overhouders lager in prijs, handel stug, 14 a 24 gld. per stuk. Melk schapen prijshoudend, 12 a 22 gld. per stuk Lammeren, lager in prjjs, handel stug, f 4 a 12 per stuk. De aanvoer van weide-vee was grooter dan de vorige weekprijzen gedrukt, handel traag. Londen, 25 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 23u0 Runderen, 15000 Schapen en lammeren, 130 kalveren, 70 Varkens. Men noteert: Runderen 0,60 a f 0,77Schapen en lammeren 0,56'/« a 0,90; kalkeren 0,55 a 0,86varkens 0,40a0,60 per stuk. Zondag 31 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Versteegh, van St. Pancras. Oudeschild. 's Nam. Ds. Versteegh, van St. Pancras. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oos terend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 20 26 Mei. ONDERTROUWDj n GETROUWD tteene- GEBOREN Cornelisje, dochter van Jan Dijksen Cz. en Cornelia van Doorn. Anna Jacoba, dochter van Matthijs Kroon Jbz. en Dieuwertje van der Vis. Marretje, dochter van Cornelis Mossel en Bregje Hemelrijk. OVERLEDENSjourdina Paulina Kuperus, 23 maanden, dochter van Rinke Kuperus en Klaske Oosterhaven. CorneliaPieternella Gieles, 7 jaren, dochter van Pieter Gieles en Immetje Slot. Hendrikje Smit, 77 jaren, geh. met Pieter Maas. Gerrit Leen, 2 jaren, zoon van Jan Leen en Trijntje Moojen (overl.) Ambtshalve ingeschreven één. CORRESPONDENTIE. De uitslag van de verloting, ten bate van de Prinses Willielmina Bewaarschool, denken wij in ons nummer van Zondag te vermelden. De Uitg. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen im^e Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Qndergeteekenden betuigen bij dezen hunnen h artelij ken dank aan allen die gedurende het lijden en afsterven van hun geliefd dochtertje, Cornelia, zoovele blijken van belangstelling be toonden, inzonderheid aan den WelEd. Heer Stig- gelbout voor zijne hulp aan haar verleend. En verders aan dragers en kleedoplegsters en allen die haar grafwaarts volgden. P. GIELES en Echtgenoote. Burg op Texel, 27 Mei 1891. Ondergeteekende bericht bij deze' dat zij zich beleefdelijk aanbeveelt, voor het geven van onderricht in breiwerk aan jonge meisjes. Van een fatsoenlijke en liefderijke behandeling kan men verzekerd zijn. Onder minzame aanbeveling, A. BAKKER, Warmoesstraat. BURG-TEXEL. Het Atelier zal geopend geopend zyn Maandag 8 Juni van 9 tot 2 uur. Eene groote keuze CONCURREERENDE PRIJZEN. Minzaam aanbevelend, Steenenplaat». n tt t) ft id. chev. 6,10 ,- 'i

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3