N«. 382. Zondag 31 A#. 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regol meeröCts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. B E KENDMAK1N G. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 9 Juni aanstaande, eene verkiezing zal gehouden worden voor Eén lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gébracht: Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Gemeente-Secretarie een te komen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 89. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aanwezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toege laten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde z(jn de briefjesdie het vereischte zegel missendie onderteekend zijngeen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijnandere stem briefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Texel, den 29 Mei 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. BESMETTELIJKE ZIEKTEN!" De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 24 Mei tot en met Zaterdag den 30 Mei 1891, in deze ge meente een persoon aan Mazelen is overleden. Texel, 30 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 30 Mei 1891. Niet minder dan 10 vaartuigen waren noodig, om bij de tweede groote lammeren- verzending het product van Texel's bodem naar elders te vervoeren. Verzonden werden bij deze gelegenheid 6700 lammeren, in vier veebooten en vijf schuiten voor deze laatste vaartuigen was een sleepboot aangenomen. Met de booten werden vervoerd ruim 4700 lammeren, met de schuiten p. m. 2000. Ten gerieve van het publiek herinneren wij dat de dienstregeling van de stoomboot Ada van Holland, van af 1 Juni is als volgt: Uit de haven van Texel 's Morgens 4.30 en 8 uur's nam. 2.15. Van Nieuwediep 's Morgens 6 uur en 9.30; 's nam. 5 uur. In verband hiermede is de busb'chting in de richting Vlieland 's morg. 7.15; in de rich ting Holland 's nam. 1.20 en 11 uur. Die verandering is gewis het gevolg van de zomer-dienstregeling op de spoorwegen en alzoo noodig voor eene goede aansluiting voor net postvervoer. Kunnen wij dankbaar zijn voor de zorg voor eene goede aansluiting van het brievenvervoer, enz., het bezoek van vreemdelingen die eens een dag op ons eiland willen doorbrengen, zonder tot overnachting genoodzaakt te zijn, zal door de dienstverandering niet worden bevorderd. Zooals de uren van vertrek thans zijn, wordt dat vrij wel ondoenlijk. Een liefhebber van cijferen, zond ons de volgende opgave om aan te toonen, welk een kapitaal jaarlijks alhier wordt ten offer gebracht aan tabak, sigaren en drank. Het getal inwoners berekent hij op 6000 3000 vrouwelijke en 3000 mannelijke. Van dit laatste getal telt hij af 1500 kin deren beneden 14 jaren (geen rookers?) De overige 1500 worden gerangschikt als 500 van 14 tot 18 jaren en 1000 van 18 jaren en ouder. Volgens den cijferaar geeft ieder der personen van 14 18 jaren, wekelijks uit voor tabak en sigaren 20 cts, per jaar f 10.40, alzoo 500 maal f 10.40 f 5200 De personen van 18 jaren en ouder 30 cts. per week, of per jaar 15.60 alzoo 1000 maal f 15.60 f 15600 Uitgaaf voor pijpje en sigaartje f 20800 Voor slokjes 's jaars f 21000 Als surplus voor 't geen de vis- schers, elders voor die artikelen uit geven, wordt gerekend f 1000 Totaal alzoo f 42800 Die som, zegt onzen statisticus, is 3 maal het bedrag van den hoofdelijken omslag. Oudeschild, 29 Mei. Het heien der palen voor de buitenhoofden der haven, wordt veel vergemakkelijkt en bespoedigd, door een eenigszins samengesteld werktuig van den nieuweren tijd, elders bereids lang in gebruik doch hier nog nooit toegepast. Dit werktuig, dat door twee personen in beweging wordt gebracht, doet door sterken luchtdruk eene opening in den zandigen bodem ontstaan. Daartoe wordt de luchtslang aan den paal bevestigd, die dan spoedig zoo diep staat als hij in den grond moet geplaatst worden. Oosterend, 29 Mei. In de Algemeene Ver gadering van de Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Visscherij, op Woensdag jl. te scheveningen gehouden, kwamen o. m.aan de orde 4 voorstellen van de Afdeeling „Oos terend" (Texel): le. „Bij de Begeeiing worden pogingen aan gewend, ter verkrijging van eene visschers- haven aan de Oostkaap te Oosterend op Texel." Na toelichting door den afgevaardigde van Oosterend werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen, evenals het volgende: 2e. „De vergadering spreke haar oordeel uit over het wenschelijke van de betonning van het Eierlandsche gat." 3e. „Bespreking van het wenschelijke om vrijdom te erlangen voor de Oestervisscherij op on verpachte gronden." Omtrent dit punt achtte de vergadering zich niet voldoende ingelicht tot het uitspreken van een oordeel. 4e. „Voorstel tot wegruiming van voor de visscherij belemmerende wrakken in het Westgat." Dit voorstel werd aangenomen in zoodanigen zin, dat het hoofdbestuur zich zal wenden tot den Minister van Marine met verzoek om wegruiming van de door visschers juist aan gewezen wrakken. Den Hoorn, 29 Mei. Woensdag j.l. werd een schaap van den landbouwer Jb. Jz. Bruin door den bliksem getroffen en gedood. De Anti-Revolutionaire kiesvereeniging te Helder heeft tot candidaat voor het lidmaat schap van de Tweedo Kamer gesteld de Heer H. W. van Harle. Dinsdagmiddag, ongeveer 3'A uur, is tusschen Hoorn en Avenhorn een 8jarig meisje uit een in volle vaart zijnden spoortrein gevallen. Door middel van de noodrem werd de trein tot stilstaan gebracht. Wonder genoeg, werd het kind ongedeerd wedergevonden. Als eene der aandoenl(jkste en plechtigste oogenblikken b(j het bezoek van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes aan Amsterdam, noemen vele bladen het voorgevallene in de Nieuwe Kerk b(j het aanbieden van bloemen aan H.H. M.M. door de weezen. Onder aanbieding van veldbloemen en het spelen van het Wilhelmus deden de weezen een ommegang, en een harer sprak de jonge Koningin too met de volgende verzen Langs 't veld groeit 't needrig bloempje nog nauw zich zelf bewust, Totdat de zon het opmerkt en 't met haar stralen kust; Dan opent het do blaadjos voor leven licht en gloed Dan geurt het, zacht en teeder, den wand'laar te gemoet. In 't hart der arme weeze, het needrig maagdel(jn, Zou 't doodsch en somber worden, Zou 't kil en eenzaam zijn, Als niet de straal der liefde haar vriend'ljjk tegenblonk, Haar koesterde en verwarmde en hoop op 't morgen schonk, Och lieve Koninginne, wie teedro moederhand, Vormt voor het volgend leven, naar hart en naar verstand; Wordt eenmaal groot en machtig maar blijf zoo lief als nu Wees Gjj goed voor de weezen en God z(j goed voor U Na de overhandiging der vele bloemen reikte onze kleine Koningin het weesje zeer gulhartig de hand en schudde die. Een stormachtig hoera ontlokte deze ongekunstelde uiting van dankbaarheid aan de menigte. Daarop defileerdon de kinderen nogmaals voorbij de Vorstinnen en strooiden bloemen, zoodat de geheele troon er als een bloem tapijt uitzag. De Koninginnen groetten steeds de kinderen. Het publiek was diep getroffen door deze aandoenlijke hulde der weezen. Te Pat- en Viieghuis, onder Coevorden, waar de boeren er groote kudden schapen op nahouden en van een uitmuntend soort, heerscht onder deze dieren de galziekte in zoo erge mate, dat er boeren zijn, die er pl. m. 20 aan verloren hebben. Het te lang in 't groenland loopen, gedurende den gepasseerden vochtigen herfst wordt als de ooizaak hiervan beschouwd. Volgens de laatste berichten gaat het met de gekwetsten van den circus Oscar Carré in het hospitaal te Linden bij Hannover gelukkig naar de omstandigheden vrij goed. Het levensgevaar is voor mevrouw Persina, en mejuffrouwen Mary G> othe, Elise Adams en Martha Krüger minder dreigend, al is haar toestand toch nog zeer ernstig. De kleine Amalia Wolff is beterende, zoodat men hoopt haar nog in 't leven te kunnen behouden. Er is sprake van, den circus Carré te Hamburg spoedig te openen, als de ontbrekende leden van het gezelschap, waaronder, gelijk men weet, de eersten behooren, door anderen zijn vervangen. De heer Carré zal echter voorloopig de leiding aan audere handen overlaten. De begrafenis van mevrouw Carré werd bijgewoond door meer dan 7000 personen. Blijkens het verslag der Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee, bereikte het getal der verpleegden op 31 Dec. 1890 het cijfer van 103, waarvan negen reeds lang de 80 jaar zijn gepasseerd en veertig boven de 70 zijn. Aan 40 verpleegden, die het anders uit eigen middelen niet konden krijgen, werd tabak, en en aan 26 hunner 10 of 15 centen zakgeld verstrekt. (Moge het fonds, waaruit deze uit gaven worden bestreden, krachtig worden ver sterkt Het huishouden der stichting kostte f 13.064.88; een afschrijving van f 25.996.50 voor gebouw en meubelen komt op de linker zijde der balans voor, maar aan de rechter zijde daarvan ook, behalve de gewone jaar- lijksche ontvangsten, f 5150 aan legaten, f 13.041 giften in eens; in het geheel eene ontvangst van f 39.627.88. TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1