N384. Zondag 7 Juni. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBukg op Texel. BESRETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 31 Mei tot en met Zaterdag den 6 Juni 1891, in deze ge meente gem persoon aan Mazelen is overleden. Texel, 6 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. B E KENDM AKIN G. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 9 Juni aanstaande^ eene verkiezing zal gehouden worden voor Een lid voor de Tweede Kamer der Stateu-Generaal. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht: Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Gemeente-Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van hot stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. S9. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door deD kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar 'aanwezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toege laten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjes: die het vereischte zegel missendie ondorteekend zijngeen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijnandere stem briefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Texel, den 29 Mei 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. TEXEL, 6 Juni 1891. De derde verzending van lammeren naar Leiden, Donderdag j]., vorderde een zestal vaartuigen. In drie veebooten en drie schuiten werden 5000 lammeren verscheept. Donderdagavond had in het Café Parkzicht eene bijeenkomst plaats, met het doel om te bespreken de oprichting van een muziekcorps aan den Burg. De opkomst van belangstellenden was niet onbevredigend. De heer Boonacker, van de Waal, opende deze bijeenkomst en deed verder eenige mede- deelingen welke voor de tot standkoming van zulk eene Vereeniging nuttig en noodig kun nen zijn. Na eenige besprekingen, boden zich verschil lende personen aan als werkende leden of als donateurs. Verder ging men voor dezen avond niet, meerdere besprekingen, ook omtrent financieele aangelegenheden meende men te moeten over laten aan hen, die zich als leden of donateurs hebben aangeboden of alsnog zullen aanmelden. De volgende bijeenkomst werd bepaald op Zaterdag, doch is thans uitgesteld, (zie adv.) Wij wenschen de nieuwe Vereeniging vol gaarne een goed succes. Een vreemd verschijnsel moet het zeker genoemd worden dat, bij de verbeterde en menigvuldiger gelegenheid tot vervoer van personen, vee en goederen, waarnaar allerwege wordt gestreefd, wij eilandbewoners, met die vooruitgang niet alleen niet medegaan, doch zelfs eenige stappen achterwaarts doen. Op vele plaatsen wordt het bezoek van vreemdelingen op verschillende wijze aange moedigdtot een bezoek aan ons eiland wordt voortdurend de gelegenheid minder gunstig. Wij bedoelen hiermede niet het bezoek van hen,. welke hier zaken komen doeD, zij zullen zich niet laten afschrikkenmaar van dezulken, die tot ontspanning, voor kortoren of langeren tijd in een andere plaats dan die hunner inwoning willen vertoeven. „Wij zijn nu zoover geavanceerd," hoor den wij iemand zeggen, „dat als de dag zoowat is begonnen, de laatste gelegenheid tot vertrek van hier, tevens is gepasseerd;" de spreker bedoelde hiermede de met het begin dezer maand in werking gel reden dienstwij- ziging van de stoomboot „Ada van Holland," eene noodzakelijke wijziging voor een geregeld postvervoer, welke zeer prijzenswaardig is. Toch had de spr. niet zoo geheel ongelijk, want wanneer men niet zorgt 's namiddags te 2.15 aan de Haven te zijn, dan is de gelegen heid tot vertrék naar de vaste wal voor dien dag verkekenrekent men nu nog de afstand welke door velen moet worden afgelegd eer zij aan de Haven kunnen zijn, b. v. de bewo ners van de verschillende dorpen, enz., dan is de slotsom, dat wanneer de zon over haar hoogste standpunt is gegaan, dit voor velen een teeken is dat de reisgelegenheid voor dien dag weder is gepasseerd. Hetzelfde geldt tevens voor het vervoer per post. Het oordeel over zulk een toestand zal wel licht zeer verschillend wezen; 't houd er maai- aan van wien dat oordeel uitgaat, hotelhouders b. v. zullen het mogelijk nog niet zoo verkeerd vinden dat na 2 uur geen gelegenheid meer bestaat tot vertrek, 't verschaft hun allicht eenige meerdere gelegenheid tot overnachting van de hier komende reizigers; andere personen zullen niet onwaarschijnlijk betoogen dat men zich in zulk een toestand moet schikken, enz. Niets is natuurlijker dan dat; maar met dat al is het toch wel wat gek, dat even na 12 uur de communicatie met wat buiten het eiland ligt, voor dien dag ophoudt. En dan het bezoeken van het eiland. De kennis omtrent de plek waar wij wonen, is bij velen van elders, niet zeer groot, 't geen vaak blijkt uit de verbazing welke door ver schillende bezoekers wordt aan den dag gelegd. Zou 't niet wenschelijk zijn dat het bezoek aan ons eiland wat werd vergemakkelijkt en in de hand gewerkt? „Onbekend maakt onbe mind" zegt men veelal, eene meerdere bekend heid van ons eiland zou ook wellicht goed kunnen zijn. Naar men ons mededeelt heeft de heer P. H. Schreuder, hoofd d. school tedeCocksdorp, eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd tegen 1 Oct. a. s. Naar het „VI. Blad" mededeelt, heeft de R. C. Centrale Kiesvereeniging „De Eendracht", welke Dinsdag j.l. vergaderde, besloten, dat de Katholieken in dit district zich bij de a.s. stemming zullen onthouden. Oudeschild, 5 Juni. Het geepvisschen is hier geëindigd voor dit jaar. Met dit werk werd over het geheel minder verdiend dan het vorig jaar. De prijs was in de laatste week slechts f 2.50 per tal. Alle geep, die hier langs de kust gevangen werd, verkochten de visschers aan de zouterijen te Nieuwediep. Als hier eene gelegenheid was tot zouterij, zou er voor de visschers zeker meer voordeel zijn te behalen dan nu het geval is. De Cooksdorp, 5 Juni. Het wrak derBen- brack is aangekocht door den Heer A. Dros Albz. alhier. Het plan bestaat om het gesloopte ijzer met schuiten naar hier te vervoeren. Aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Haarlem, kunnen na afgelegd examen 20 kweekelingen worden geplaatst, die op 1 April jl. hun 15de jaar zijn ingetreden en op dien dag hun 16de jaar nog niet henben volbracht. Aanmelding vóór 1 Juli bij den Directeur. Door de Vereeniging „het Nederlandsch Rundvee-Stamboek" is de volgende prijsvraag uitgeschreven Wat leeren wetenschap en practische ervaring omtrent de voortteeling in bloedverwantschap bij het rundvee? met andere woorden? Wat is de rationeelste wijze van veelokking vooral met het oog op het al of niet wenschelijke van het voortteelen in bloedverwantschap. Voor de best gekeurde en voldoende beant- woordingen worden uitgeloofd: le prijs f 200. 2e - 100.- Zondagmiddag omstreeks halfvier woedde in de Scheveningsche duinen, waarlangs de stoomtram der Holl. Spoorweg-Maatschappij rijdt, een boschbrand. Een heer, die met zijn zoon in de nabijheid was, slaagde er na veel moeite in het vuur met zand te dooven. De zoo zeer gevreesde varkensziekte heeft in Friesland weder haar intrede gedaan. Drie varkens van den veehouder J. Hepkema te Doniaga bleken aangetast, ze werden op last der autoriteiten verbrand. Dit zijn de eerste gevallen welke dit jaar in Friesland voorkomen. Een geluk dat de varkens goedkoop zijn en de schade niet zoo groot is als in 1889, toen duizenden varkens aan deze ziekte bezweken. Vele boeren hebben hunne varkens met stof van Pasteur laten enten. De eerste nieuwe aardappelen, door de Vereeniging „Vooruitgang" te Wijdenes naar de Amsterdamsche markt gezonden, zijn verkocht tegen f 18,00 de HL. De aanvoer bedroeg nog slechts HL, TEXELSCHE COUKANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1