Buitenland. Marktberichten. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dit de klokten in het schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, weder op dezelfde merken is geplaatst. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den Yliestroom, 2de district de navolgende tonnen zijn verplaatst. 1. De witte buikton no. 1. met zwarten korfbal aan stang bovenopton van Prinshoek, ongeveer 300 M. Z.O. in 88 dM. water, op de peiling Lichttoren Terschelling N.O. Va N. De firma Schilling, Hoofdgracht te Helder, heeft iets nieuws op het gebied der visscherij, nl. vischfuiken of kupen, niet van garen gebreid of van biezen gevlochten, maar op vernuftige wijze van metaal vervaardigd. Aan beide kanten, achter en voor, bestaat voor Ce visch gelegenheid binnen te komen, zonder echter dat er eenige kans bestaat, weder in het vrije water terug te keeren. Men neme er eens de proef mede. De genoemde firma verstrekt gaarne de noodige inlichtingen aan gaande deze nieuw model fuiken. In het laatst van het jaar zullen eenige personen ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië kunnen worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aau een examen, dat op nader te bepalen dagen in de maand October a. s. te 's Gravenhage zal plaats hebben. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Oct. a. s, bij gezegeld adres aanmelden bij het departe ment van koloniën. De zakkenrollers schijnen Zaterdag te Rotterdam hun slag te hebben geslagen, zonder dat door de politie een dader op heeterdaad betrapt is kunnen worden. Verschillende aan giften van vermissing van horloges, portemon- naies met inhoud, en 6en portefeuille met f 100 aan bankpapier, zijn reeds gedaan. Even als vorige jaren zal bij gelegenheid der Algemeene tentoonstelling van van 10 15 September e. k. te houden te Alkmaar, eene verloting plaats hebben. De geheele opbrengst der verkochte loten, wordt na aftrek der onkosten, besteed tot aankoop van prijzen. Die prijzen zullen op de tentoonstelling wor- aangekocht en bij genoegzame deelneming bestaan uit rijtuigen met en zonder paarden,- paarden, rundvee, schapen deugdelijke land bouwwerktuigen enz. De prijs der loten is bepaald op f 1.— per stuk, voor 10.— ontvangt men 11, voor f 97.50 110 loten. De postbode V. te IJzendijke, had indertijd het ongeluk bij het schoonmaken van eene revolver zijne schoonmoeder een kogel in het noofd te jagen en werd deswege veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Op een verzoek om gratie is thans een gunstige beschikking gevolgd, en de straf veranderd in f 10 boete. Dinsdagnamiddag te 2,30 had te Rotterdam eene proefneming plaats met Eberhardt's brandbluschmiddel, in tegenwoordigheid van den directeur der gemeentewerken, den hoofd commissaris van politie, de hoofden der Rotterdamsche brandweer, een aantal industri- ëelen, assuradeuren en verdere belangstellenden. Onder persoonlijke leiding van den uitvinder van het bluschmiddel, den Zwitserschen inge nieur M. Eberbardt, werd eene reeks van proeven vertoond in steeds grooter wordenden omvang, welke allen uitstekend slaagden. Vermoedelijk zullen binnenkort gereed zijn de aan 's Rijks munt nieuw vervaardigde stempels van het tienguldenstuk met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, terwijl de stempels voor de zilveren pasmunt in het najaar zullen gereed komen. Sedert eenige dagen vertoeft te Amsterdam een groot aantal uit Rusland verdreven Joden, die grootendeels in logementen in de Anthonie- Breestraat en in de Warmoesstraat een onderko men hebben gevonden. Hun aantal wordt op 200 geschat. Schamel zien zij er allen zonder uitzondering uit en de meesten konden niets van hun eigendom in Rusland redden, maar vol goeden moed begaven zij zich naar de Vereenigde Staten, ten einde daar een nieuwen werkkring te zoeken. Do redactie van het „Hbl." heeft eenige van .deze verdreven Israëlieten gesproken en hun de redenen gevraagd waarom zij Rusland moesten verlaten. Zij klaagden niet over lichamelijke mishandeling, maar aller klacht kwam hierop neer, dat hun door de Russische regeering het leven eenvoudig onmogelijk word gemaakt. „We kunnen ons brood niet verdienen" -- zei er een „We moeten toch een stoel hebben om op te zitten en een bed om op te liggen, maar niets wordt je daar gegund." Daar hadt je b. v. een zekeren Hirsch uit Wilna. Hij is in Rusland geboren en had er 40 jaren gewoond, maar nu moest hij weg, omdat hij zijn brood niet meer kon verdienen. Een zijner zonen was naar Amerika gegaan, zonder de hier voor noodige vergunning te hebben aangevraagd, en hiervoor werd den vader eene boete van 300 roebels opgelegd. Het geld was niet voorhanden en daarom werd zijn huisraad en al wat hij bezat weggenomen. Uit Drente schrijft men In den varkenshandel neemt de vraag voort durend toe. Hier en daar ziet men weer de kooplieden aan de huizen van de varkens houders verschijnen, wat in langen tijd niet plaats vond, terwijl er wederom partijtjes var kens naar Duitschland worden uitgevoerd. Voor de beste varkens wordt weer 17 tot 19Va cent per half kilo besteed. Door een varkens handelaar te Vlachtwedde zijn in de laatste weken meer dan 100 varkens naar Pruisen uitgevoerd. Uit Ruinerveer schrijft men Is de Drentsche boer liberaal op politiek gebied, in zijn leefwijze, in zijn vak is hij behouds- man. Een harde dobbel ondervind deze gezind heid alhier ten opzichte van het weideland. Werd aan de verbetering hiervan in vroegere jaren niets gedaan, de gunstige resultaten van enkele „moderne indringers" op dit gebied leiden, men zou haast zeggen dwingen tot navolging. En wel mag het dwingen genoemd worden, wanneer waarheid is, wat in een gezelschap beweerd en door allen beaamd werd, dat in een stuk land, waar eene koe nog betrekkelijk honger moet lijden, na voldoende verbetering 5 koeien kunnen worden gevetweid. Volgens den regenmeter der Rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Mei jl. 647S mM. tegen 36 mM. over dezelfde maand van 1890. Men schrijft uit 's-Hage aan de Pr. Gr. Ct. Als men hoort, hoe het Departement van Marine nu in rep en roer is, om den Keizer van Duitsch land op 30 Juni a. s. toch mdar een vloot te kunnen vertoonen, die wat om het lijf heeft, dan zou men bijna medelijden krijgen met die arme ambtenaren. Den een loopt den ander tegen 't lijf. „Mag ik eens de retro-acte van stuk no. 1219 hebben?" „Daar kan ik u niet aan helpen! Na den 30en Juni asjeblieft?" „Zou u me eens willen inlichten omtrent het pensioon van matroos A. of Z. „Geene mogelijkheid! Na den 80en Juni!" Iedereen houdt er zich mee bezig, om den Keizer hazenpeper zonder haas voor te zetten en een vernuftig ambtenaar moet zelfs op het denkbeeld gekomen zijn, om het voorbeeld te volgen van de optochten op het tooneel, waar dezelfde groep, die aan de linkerzijde achter de schermen verdwijnt, weder aan de rechterzijde als iets geheel nieuws voor den dag komt. Om zeer grondige redenen is echter van dit denkbeeld afgezien. Tegen drie uren Woensdagnamiddag sloeg de bliksem in de dynamietfabriek van Sculebusch, district Solingen. Het is nog niet mogelijk nauwkeurig opgaaf te doen van de onheilen, daardoor teweeggebracht. Drie personen werden gedood en vele gewond. De gewapende Engelsche kruiser „Inmorta- lity", die met de andere oorlogschepen, behoorende tot het Kanaal eskader, te Gibraltar arriveerde, kwam in aanraking met een walvisch. Het schip liep een 12-mijl vaart, toen men plotseling een schok gevoelde alsof het vaartuig tegen een klip had gestooten. De wacht aan het dek vloog naar voren en zag tot haar verbazing dat het schip tegen een grooten walvisch was aangevaren. De scherpe stalen boog van den kruiser zat vast in het vleesch van den visch, zoodat men gsnood- zaakt was de machine achteruit te doen weiken, om er van bevrijd te worden. Ofschoon de influenza te Londen zeer be gint af te nemen, zijn in de vorige week toch nog 319 personen aan die ziekte overleden. In sommige districten van de Zuidafrikaan- sche Republiek heeft men veel last van sprinkhanen. Op het Hoogeveld is alles vernield. Ook in het dorp Rustenburg werd veel schade veroorzaakt. „Kijk nooit naar de klok." De beroemde Edison ontving eens een bezoek van een heer, vergezeld van zijn zoon. De vader, die zijn zoon op een kantoor wenschte te plaatsen, deed aan den grooten uitvinder deze vraag „hoe moet mijn zoon zich gedragen om in de wereld vooruit te komen Na een oogenblik nadenken zei Edison lakoniek „Kijk nooit naar de klok." Klaarblijkelijk wilde Edison er op wijzen, dat de man, die steeds bevreesd is langer te werken dan den aangegeven tijd, niet in staat is zich te meten met hem die gewoon is zijne taak af te werken, hoe lang deze hem ook aan zijn lessenaar kluistert. De timmerman, die den opgeheven hamer laat zakken, wanneer de bel luidt, zal waarschijnlijk zijn leven lang een middelmatig werkman blijven, terwijl hij, die een kwartier langer blijft om zijn werk af te maken, op den weg is om een goede positie in de maatschappij te verwerven. In deze woorden licht een wijze les opgesloten, die helaas, in onze dagen te zeer wordt vergeten. De strijd voor den verkorten werkdag is algemeen. Niet naar het afgedaan werk, maar het uur, de minuut, waarop de arbeid zal zijn geëindigd, daarnaar wordt reikhalzend rondgezien. Edison, de wereldberoemde geleerde, hij heeft zich op de schitterende hoogte, waar hij staat, opgewerkt, omdat hij met noesten vlijt heeft gearbeid, totdat de taak, die hem werd opgelegd, was vervuld. Wilt gij dat het u welga in de wereld, volg dan Edison's raad „kijk nooit naar de klok," maar alleen naar het einde van den arbeid, die billijk van u wordt gevraagd. Een fabelachtig groote schat moet, naar men bericht, in Brazilië gevonden zijn bij het sloopen van het fort San Antonio, te Rio de Janeiro. In een der onderaardsche gangen van dat gebouw moet men namelijk 112 houten kisten gevonden hebben met oude Portugeesche goud stukken, ter waarde van 70 millioen francs, en voorts 945 kilogram gouden platen, een aantal bewerkte gouden voorwerpen, edelgesteenten, enz. In Italië neemt men voor het treinvervoer en de gasbereiding proeven met bruinkolen (ligniet), waaraan het land zeer rijk is, volgens een bereidingswijze van zekeren Sapori te Sienna. Daar in Italië voor ruim 50 millioen gulden 's jaars aan steenkolen pleegt te worden ingevoerd, verwacht men veel van de nieuwe brandstof. De rook moet licht en niet hinderlijk van reuk zijn. .Te Parijs bevinden zich thans tweeling zusters uit Bohemen, oud veertien jaren, die aan elkander zijn vastgegroeid met het onderdeel van het lichaam. Voor het overige zijn ze normaal en zij verschillen zeer van elkander in neigingen en aard. Ze zien er goed uit, schijnen gezond en opgewekt. De reis raar Parijs deden zij op één kaartje; de spoorwegbeambte protesteerde wel aanvankelijk, maar hij gaf ten slotte toe. Een uitgeslapen commies Verleden we9k heeft te Verden een commies zonder ophouden 84 volle uren geslapen. Hij viel plotseling onder zjjn werk omver en begon stevig te slapen. De oorzaak van den vasten slaap weet de geneesheer niet op te sporen. Na het eindigen van den vasten slaap had de commies nog eenigen tijd te lijden van hoofdpijn en gebrek aan eetlust. Schagen, 4 Juni. Aangevoerd5 paarden f 40 a 200 4 Stieren f 35 a f 120,54 Gelde- koeien f 80 a f 260,-; 20 Kalf koeien f 120 a 260Vaarzen f a Hokkelingen f a -f 34 Nuchtere Kalveren f5 af 17 544 Schapen f 11 a f 19,— SBokk. en Geit 2 a 4 gld.37 mag. Varkens f 8 a f 12 73 Biggen f3. a f 6. 12 Kippen 70 a 100 ct; - Eenden - a ct Boter per kop f0,70 a 0,80; Kaas per kilogram 20 a 95 ct.Kipeieren per 100 245 a 300 ct.Eend eieren per 100 300 a 320 ct. 1120Lammeren f5 a 12. Ossen, a Rammen, f a rj TfiTIIH'||I'I I Mi'ian »i MIM in

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2