Buitenland. Marktberichten. Den Hoorn, 16 Juni. Gisterenmorgen heeft men in den tuin van G. Pz. Guilder alhier een postduif gevangen. Het beestje was voor zien van drie merken: een op den rechter vleugel en twee blauwe stempels op den linkervleugel. Bleef ons dorp lang verschoond van de op andere dorpon heerschende ziekte, (mazelen) thans is het daarmede zoo erg, dat de school gesloton moest worden. Naar aanleiding van een bericht omtrent het voornemen van den burgemeester te Amsterdam, om met September a. s. zijne betrekking neer te leggen, heeft de Amst. Ct. ten stadhuize inlichtingen gevraagd en zegt, dat aldaar daarvan niets bekend is. De 6 jaar, waarvoor de heer van Tienhoven de laatste maal benoemd werd, eindigen eerst 21 December a. s. Eu hoewel de gewondheid van mr. van Tienhoven wel iets te wenschen overlaat, bestaat er, naar dit blad vermeent, geen enkele reden, waarvoor hij tusschentijds ontslag zou vragen, hoe weinig aantrekkelijk het ambt van burgemeester der hoofdstad in vele opzichten dan ook moge zijn. Onder leiding van den heer Armand De Potter zijn te Amsterdam van Antwerpen aangekomen ongeveer vijflig aanzienlijke dames die gedurende drie maanden eene reis door Europa maken. Men meldt uit Eibergen Acht dagen staan de Borkelweilanden nu reeds onder water en het einde is nog niet te voorzien, daar het zeer langzaam afloopt. Het hooigras is voor 1S91 weder bedorven, het woidegras voor het vee gedurende drie weken onbruikbaar, on dan komt nog de schade in tuinen en op de lage bouwlanden, waar aar'appelen, haver en boonen totaal bedorven zijn. Er beerscht zulk eene moedeloosheid onderdo menschen, alsof er nooit verootoring to wachten is, en menigeen ziet dan ook de toekomst donker in. Voor een aanmerkelijk doel zit de bevolking tot over de ooren in do schuld. Een ongehuwde, oude vrouw overleed dezer dagen, in den ouderdom van 77 jaren, in het gasthuis te Goes. Door de diaconie was zij voor eenige weken uit hare woning daarheen vervoerd, omdat zij toch onderstand genoot en nu ziekelijk was. Niet dan met den grootsten tegenzin geschiedde zulks en het koste haar heete tranen. Bij het opruimen van haar huisraad werd nog een aardig spaar- penninkje gevonden tot een bedrag van ruim zeshonderd gulden. Nu eerst begreep men, waarom zij zoo met tegenzin hare woning verliet. Men meldt aan de Ass. Ct. De levendigheid in den varkenshandel neemt thans met den dag toe. Aan de huizen dei- varkenshouders vertoonen zich dug aan dag kooplieden, die er aankoopen doen. Reeds wordt voor jonge biggen weer van f 4 tot zelfs f 6 per stuk besteed. Ook drachtige motten, voor korten tijd bijna wear leloo*, worden thans tegen f 25 tot f 34 opgekocht, terwijl naar slachtvarkens veel vraag komt en 16 tot 19 ets. besteed wordt. Ook de uitvoer daarvan neemt toe, en de varkensvoorraad wordt met den dag kleiner, zoodat er bij voortduronden aftrek wellicht binnen kort by velen te weinig varkens zijn. Men schrjjft uit hot Westland dd. 11 Juni: 't Is al weer zoo koud, winderig, nat, dat is tegonwoordig maar schoring en inslag. Dinsdag scheen hel wel of alle sluizen dos hemols ge I opend waren en of alles wat los en vast was, weg- geblazen moest worden. Zoo'n dag richt in een streek als de onze heel wat schade aan gelukkig, dat de wind achter de druivenmuron was, anders zou er heel wat anders te koop zfjn geweest. Toch, de vruchtboomen weten er al genoeg van mee te praten. Veel vruchten zijn er niet en van hot kleine aantal zullen er nog verscheidene het leven by ingeboet hebben. Eu de kruis- en aalbossen, die toch al zoo aan 't ruien zyn, hebben natuurlijk nog menigen korrel verloren. Voor do aardappelen kan wel niets nadeeliger zijn dan zoo'n massa water, met koude gepaard. Sparries zfjn er maar weinig't is bedroevend, zoo slecht als het beschot dit jaar is, en 18 Juni 8 uaby. Nog oen weekje en gebeurd is het al weer Eu dan dag aan dag weinig of niet te snydc-n, 'i U waarlijk w-1 een htrd gdug voor den tuinl-r. Maar klagen raat aio:men kan moeielijk iets beters doen, dan lijdzaam af wachten en hopen op betorn tijden, 't Is al vast maar goed, dat er op die nattigheid geene groote warmte is gevolgd, want „bevangen spul" daar heeft do tuinder ook al niet veelaan. Dat de eerste koude helft van 1891 zich duchtig zal laten voelen in de beurzen van onze Westlanders, dat staat echter reeds als een pnal boven water. (W. Ct.) Dondordag verkocht een landbouwer te Wouw een zijner beste biggen voor een pond tabak. Wol oen bewijs, dat de varkens aldaar goedkoop zijn. Hbl Op het programma voor de muziek in 't Haagsche bosch van Woensdagavond jl. stond een toepasselijk nommer: eene Jouraa- listenwals (van Strauss), vermoedelijk, zegt de „Haagsche Crt.", door Van der Linden tegen den lOden ingestudeerd om uit te drukken, hoe do journalisten dansen van p'eizier dat de verkiezingscampagne achter den rug is. „Zoo de journalisten zich verheugen," zegt de „Arnh. Cit.", „wij gelooven, dat nog veel grooter het aantal hunner lezers is, die ver langdon naar eene andere lectuur dan verkie- zingsberichten. Twee Duitschors, net gekleed en van fatsoenlijk uiterlijk, wenschton zich dezer dagen te Breda bij het O.-I. leger te engagceren en den heer W. ontmoetende, vroegen zij dezen welken weg zij hiertoe moesten inslaan. De heer W. bracht hen op het plaatselijk bureau, waar zij vernamen, dat eerst Maandag de enga- gementsacte kon worden opgemaakt. Daar stonden nu do Duitschers echter met geen halvon pfenning in hun zak, niet wetende hoe onder dak te komen. Zij legden hunne armoede voor den heer W. bloot, die, bewogen met hun lot, een logement voor hen opzocht en betaalde. Zij bleven er twee dagen, doch toen zij don avoDd van den tweedon dag wegbleven,' kwam de hospes tot de ontdekking dat zij eene kast hadden opengebroken en daaruit t 30, bonevens eenige horloges, hadden ontvreemd. En hiermede waren de vogels gevlogen. (D. Ct.) Te Aalsmeer belooft dit jaar de aard- beziönoogst niet zeer voordeelig te zullen worden vooral de vroege soorten hebben van den strengen winter veel geleden, waardoor de planten achterlijk zyn gebleven. Uit Dinxpei lo schrijft men aan de Arnh. Ct. Do burgers onzer gemeente gevoelen thans de naweeön van hot gekibbel in den gemeente raad. De eenige solliciteerende geneesheer, dr. Do Haan te Utrecht, in de laatste Raads zitting tot gemeentearts benoemd, heeft even als de vorige titularis dr. Knap, voor do be noeming bedankt. Er schijnt zelfs met, oen inkomen van f3000 a 4000, waarop mot het bestaando werkliedenfonds alhier gerekend kan worden, moed toe te behooren eene ge meentelijke betrekking te aanvaarden. getroffen zijn schedel ter grootte van een rijks daalder opengescheurd, zijn rechterzijde verzengd en hein don rechter laars van den voet gerukt. De laars, geheel opengescheurd, werd op korten afstand gevonden. Het kostte groote moeite om den korporaal weer tot bewustzijn te brengen. Even ernstig werd ook gewond de hoornblazer Becker, die het vaan vasthield. De man bekwam ernstige wonden aan het been. De korporaals Bossen en Humbert werden licht gewond. Kapitein Von Quart lag geruimen tijd bewusteloos, evenals een luitenant en een sergeant. De hoornblazer verklaarde, dat hij niets heeft gevoeld en volstrekt niets heeft geweten wat met hem is gebeurd. Eerst, toen hij tot bewustzijn werd gebracht, gevoelde hfj hevige pijn. De sporen d or den bliksemstraal op de huid achtergelaten, waren overal duidelijk te volgen. Het passief van den voortvluchtigen Parij- schen bankier Jouanno blijkt 10 millioen te bedrageü. Voor de bewapening van Kroonstad heelt Krupp over Hamburg, het grootste ooit aange maakte kanon algezonden. Het is vervaardigd uit gietstaal en weegt 235 ton, hst kaliber be draagt 35 centimeters en de ziel is 12 meter lang. Er kunnen 2 schoten per minuut uit ge vuurd worden; elk schot kost 3600gulden. By de beproeving te Essen in 't bijzijn eener Rus sische commissie ging het projectiel door een ijzeren plaat van 50 centimeters en viel toen op 1400 meter achter het doel neder. Bijna iederen dag meldt een telegram uit Nieuw-York, dat een groote hoeveelheid goud uit de Vereenigde Staten naar Europa wordt gezonden; sedert het begin dezes jaars muer dan 60 millioen dollars. In Amerika meenen sommigen dat de voornaamste staten van Europa zich, met het oog op ëen aanstaanden grooten oorlog, zooveel mogelijk van goud voorzien. Dat dit in Rusland het geval is, wordt ook in Europa geloofd. -- Men borekent dat Sarah Bernhardt in de laatste 25 jaren 6,516,000 fr. heeft verdiend als actrice. UitOostenrijk verneemt men, dat het dezer dagen in het gebergte gesneeuwd hoeft en dat de temperatuur te Weenen daardoor zeer is ge daald. Ook in Silezië en Moravië is sneeuw gevallen. In Zuid-Duitschland is mede veel sneeuw ge vallen en de rivieren zijn zeer gestegen. Een vreeseiyk spoorwegongeluk heeft plaats gehad by Münchenstein in Zwitserland, één station van Bazel gelegen. De weg loopt daar overeen viaduct die tevens het riviertje de Vierse over spant. Deze viaduct was pas afgewerkt en, na do gewone beproeving, goedgekeurd. Toen echter Zondag ochtend een lange trein met twee loco- tioven er over reed, week de viaduct uit en stortte in. De twee locomotieven en een passagiers wagen met allen die zich daarin bevonden vielen van een aanraerkeiyke hoogte in de Vierse. Twee wagens bleven haDgen. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden al de volgende ook naar beneden zyn gestort en daarmede waarschynlijk een duizeudtal personen zyn omgekomen, die een zangersfeest in Bazel gingen bijwonen. Nu spreekt men reeds van 120 dooden, waarvan de meesten verdronken zyn, en van een honderdtal gekwesten. De hoofdconducteur, de machinisten en stokers behooren tot degenen die er het leven by inschoten. Tweeduizend bakkersgezellen te Weenen hebben verklaard allen het werk te zullen staken, indien de overheid binnen eene week de verhuur kantoren niet heeft opgeruimd. Betreffende het ODgeval, dat de eerste com pagnie van het grenadiers regiment keizer Frans by Beriyn is overkomen, worden nog eenige byzonderheden medegedeeld. De compagnie exerceerde in den ochtend onder commando van kapitein Von Quast tusschen '1 empelhof en Mauonburg. De geniesoldaten waren juist bozig een gracht te graven. Het regende hevig. Om 8 uur was het werk by'na gereed. Een trompetter hield het paard van den kapitein vast en de hoornblazers, die niets te doen haddon, stonden om hem heen. De kapitein stond onge veer tien passen van zyn paard verwyderd. Do hoornblazers verdrongen zich tegen het paard, ton einde zoo eenige beschutting tegen den regen te vinden. Plotseling viel een zware donderslag. Een groot aantal manschappen viel bewusteloos nier, de bliksem was midden in den groep by het paard geslagen. Het paard sprong op, maar viel toen dood neer. Toen do ontsteltenis was geweken zag men dat de korporaal-Hoornblazer Bars het, ergste gewond was. De bliksem had zyn helm Alkmaar, 12 Juni. Graanmarkt. Aangogeven, totaal 148 Hectoliters, als 83 Tarwe f 10,25 A f 10.62 19 £°se9 5,75 13.®ers£ id. chev. 5,25 6,10 54 Haver 4,50 4,70 Paardenboonen B 10 Bruine boonen 15,— "n nj Citroen 17,50 duiven Tr Kanariezaad n n Rood Mosterdzaad Koolzaad Karweizaad 11,— 15 Erwten groene .13,- 21 - grauwe 15,- 18,- wRte Alkmaar, 15 Juni. Aangevoerd 4 koeien f200 a 240, 325 vette kalver. f 35 A 94, per kilo 75 a 35 ct. 33 nucht.. kalveren f 10 A 18 105 Schapen f 20 a 26. 215 vette Varkens 34 A 44 ct per KG. 67 magere dito f 11 A 15. - Kalveren - af - per stuk. bok t 8 paarden f 150 a 200. witte 18.—

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2