N. 388. Zondag 21 Juni A0. 1891 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBubg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 27 Mei 1891 is vastgesteld de volgende verordening Verordening van Politie voor de gemeente Teiel. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland volgens hun berigt van den 10 Juni 1891 No. 68 in afschrift medegedeeld. Er is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 19 Juni 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 14 Juni tot en met Zaterdag den 20 Juni 1891, in deze ge meente een persoon aan Mazelen is overleden. Texel, 20 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 20 Juni 1891. Bij Kon. besluit van 16 dezer, is de heer A. J. M. van Lohuizen, ontvanger der regi stratie en domeinen te Texel, tot dezelfde betrekking benoemd te Culemborg, en benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Texel, de heer L. van Everdingen, thans surnumerair. By Kon. besluit is benoemd tot heem raad van den polder Eierland, de heer H. Smit Jz. Naar wij vernemen heeft onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Bakels, aan de Am- sterdamsche universiteit met goed gevolg examen afgelegd in de kennis der Hebreeuwsche taal en Israëlitische oudheden. De heer J. P. Bouraa, laatst onderwijzer aan de normaalschool alhier, is benoemd als derden onderwijzer aan de openbare jongens school der 2de klasse te Leiden. Gisteren middag, 19 Juni, te 12 ure werd van de puie van het Raadhuis alhier afgekondigd de nieuwe politie-ver ordening voor de gemeente Texel, door den Raad vast gesteld in zijne vergadering van 27 Mei en door Gedep. Staten goedgekeurd. Veertien dagen na de afkondiging treedt deze verorde ning in werking. De 76ste herdenkdag aan den slag bij Waterloo (18 Juni), ging hier, evenals op zoo vele plaatsen, zonder veel omslag voorbij, de gewone jaarlijksche collecte voor den gewapen- den dienst, dien dag gehouden, was eene herinnering aan dien roemrijken dag. Van de te verwachten kermisvermaken valt nog weinig te vermeldenhet uitzicht schijnt te bestaan, dat een schouwburg-gezel schap (Joh. de Boer) gedurende de kermis tooneelvoorstellingen zal gevenverder is er nog niets bekend. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw. De werkzaamheden voor deze vergadering bepaalden zich tot verkiezing van twee be stuursleden inplaats van de heeren Jn. Jb. Roeper en G. J. O. D. Dikkers, welke in eene vorige vergadering waren benoemd, doch voor die benoeming hebben bedankt. Tot bestuursleden werden thans gekozen de heeren Jb. Jb. Roeper en J. H. W. Roeloffs, welke beiden de benoeming aannamen. Voorstellen, voor punten van beschrijving voor dealg. vergadering, te Alkmaar te houden, werden niet gedaan. Zeer veel stof tot bespreking gaf de.mede- deeling, dat bij een kudde wolvee van een der veehouders alhier, zich een geval van schurtt had voorgedaan. Met verontwaardiging namen de aanwezigen van dit feit kennis en ten zeerste werd ge wraakt de onachtzaamheid of onverschilligheid van den bewusten veehouder, die door zulk een handelwijze de veestapel in gevaar en in miscrediet zoude brengen en daardoor de veehouders een gevoelige schade berokkenen. Als oorzaak van dit ongeval scheen te worden beschouwd, de invoer van schapen van elders, hetgeen een der leden de opmerking ontlokte, aan het gemeentebestuur te verzoeken om een verscherpt toezicht bij de invoer van vee. Het voorgekomen kwaad is echter nog slechts sporadisch en bij een zoo krachtig mogelijk optreden van de bevoegde autoriteiten en een waakzaam toezicht der verschillende veehouders op hun vee, zal uitbreiding van het kwaad zeker worden voorkomen. Door alle tegenwoordig zijnden werd een stemmig aangespoord tot flinke afdoende mid delen, opdat het kwaad in zijne geboorte worde gestuit. De Yoorz. dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling, inzonderheid de heer Roeloffs ('veearts) voor de gegeven inlichtingen en de door hem toegezegde medewerking tot be teugeling van het ontstane kwaad; en sloot daarna de vergadering, met de beste wen- schen voor landbouw en veeteelt. In de daarop gevolgde bestuursvergadering werd het bestuur als volgt samengesteld C. Pz- Keijser, voorz.A, P. Koorn, 2de voorz. P. K. Bremer, Secr. én Aug. Keijser, Penningm. Oosterend, 19 Juni. Bij een veehouder te Nieuweschild is door den Rijks-Veearts schurft bij schapen geconstateerd. De noodige maat regelen tot voorkoming van verbreiding der ziekte worden genomen. Eene commissie uit het Hoofdbestuur van de „Vereeniging tot Bevordering van de Nederlandsche Visscherij" heeft in het begin dezer week een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van het haventerrein bij de Oostkaap en tevens de vloot in oogenschouw genomen. De hinderlijken wrakken op den bodem van Texelstroom, waardoor in dit voorjaar zooveel netten verloren gingen of zeer gehavend werden, zullen onder toezicht van eenen ambtenaar bij den waterstaat worden onder zocht. Vermoedelijk heeft daarna verwijdering der schadelijke hinderpalen plaats. In dien geest werd onlangs door visschers van Texel een request gezonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Een agent te Amsterdam verjoeg eenige jongens, die in eene sloot aan den Middelweg op de balken speelden. Hij liep die deugnieten na tot het Frederlk-Hendrik-plantsoen, waar hij één dezer hoorde zeggen„Wil ik dien smeris even voor den kop blazen waarop onmiddellijk een schot werd gelost. Een dier jongens, 15 jaar oud, werd toen door hem gegrepen en naar 't bureel geleid. De knaap gaf op niet te weten wie de dader was. Als vermoedelijke daders van bovengenoemd feit zijn echter in bewaring gebracht 2 jongens, oud 13 en 14 jaar. Eén hunner had een pistool bij zich, benevens 2 zakjes, één met kruit en één met hagel. In de omstreken van Brede staat het met de gewassen bij het aanhoudend gure weder verre van gunstig. Vooral is dit het geval met de uitgebreide aardbeziënteelt. Hebben anders jaarlijks om-dezen tijd reeds lang de groote verzendingen naar Holland en Bolgië plaats er is thans nog geen schijn van rijpheid, terwijl bovendien niet veel van het gewas zal terecht komen, daar in den afgeloopen winter geheele velden zijn dood gevroren en men nu jonge plantjes voor het volgende jaar heeft moeten zetten. Uit Wijhe schrijft men Het water van den IJsel is in de laatste dagen zoo sterk gewassen, dat de laaggelegen uiterwaarden overstroomd ziju. De eigenaren lijden daardoor groote schade, daar van den hooioogst der eerste snede nu natuurlijk weinig terecht zal komen. Op het laboratorium der H. B.- School te Hoorn sprong Maandag-middag bij het nemen van eene proef een retort uiteen. De docent, dr. M., kreeg de gloeiende glasscherven en den kokenden inhoud in het aangezicht. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig, doch het is nog onzeker welk gevolg dit ongeval voor de oogen van dr. M. hebben zal. Zondagnamiddag bezocht eene familie uit Argenteau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan de sociëteit „Momus", waar zij den kellner verzochten het paard te stallen. Deze verklaarde het onmid dellijk te zullen doen en vertrok blootshoofds met het rijtuig, waarin de mantels en regen schermen der dames gebleven waren. Toen men een tijd daarna aan de hospita vroeg, waar het rijtuig gestald was, om de mantels te halen, vernam men dat er geen stal was en dus de kellner er blijkbaar met het rijtuig van door was. Er werd naar Valkenburg en Gulpen getelegrafeerd, en men vernam van 2 ruiters, dat hij met het rijtuig op weg naar Meersen was gezien. Tegen 7 uur kwam het rijtuig in eenigszins gehavenden toestand te Maastricht terug, met den vluchteling, het hoofd omwonden met doeken (hij was uit het rijtuig gevallen.) Een boerenknecht zat als koetsier op den bok.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1