Buitenland. De kommiezen bij 's Rijks belastingen zullen zich met een adres tot den Minister van Financiën wenden om lotsverbetering te vragen. De tegenwoordige jaarwedden bedragen: voor een kommies le klasse f 744, 2e kl. f 672, 3e kl. f 576 en 4e kl. f 480. Voorts verzoeken zij nog den minister om eene spoediger bevor dering, daar er nu een tijdvak van meer dan 20 dienstjaren voorbijgaat, eer men den rang van kommies le klasse heeft bereikt. Een vrouw met een zuigeling op den arm, die door een of andere vergissing te IJmuiden in plaats van te Muiden terechtkwam, viel voor de wacht der rijks-ambtenaren in onmacht op straat, blijkbaar door afmatting en geeuwhonger. Natuurlijk vormde zich spoedig een kring van omstanders rondom de ongelukkige. Een Volendammervisscherkwam spoedig met brood en melk aangedragen, waarvan door de vrouw gretig gebruik werd gemaakt. Inmiddels deed een der rijks-ambte naren de ronde met zijn hoed en had het genoegen ongeveer f 4 voor moeder en kind te verzamelen, dat natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Op een weiland onder Haarlemmerliede, toebehoorende aan den landbouwer J. Van Loon te Haarlem, is Dinsdagmorgen een koe dood in de weide gevonden. Het bleek, dat het dier door den bliksem was getroffen. In het hooiland nabij het Bergumermeer is naar men aan de „Zw. Ct." meldt een doode ooievaar gevonden, die om zijn hals een koperen ring had, waarop gegraveerd was „A. W. Egypte." 't Zal er op het IJ aardig uitzien als Keizer Wilhelm te Amsterdam komt. Alle mogelijke moeite wordt aangewend om onzen naam als zeemogendheid, de naam van Neder landers als eerste waterrotten hoog te houden. Een gecostumeerd watertournooi, waarbij de elkaar bekampende lansridders in sloepen, voorzien van een plecht op de voorzijde, zullen zijn gezeten, en ruitergevechten, waarvoor de geoefendste zwemmers hun medewerking hebben toegezegd, zal o. m. worden gegeven. Dat zal de Keizer wel mooi moeten vinden Dat is ten minste nog eens gevaarlijk. In de bocht van de Heerengracht zullen galjoten gelegd worden, welke de vijf Hanse steden voorstellen en des avonds verlicht zullen zijn. Het monument op den Dam zal weder geheel met groen en bloemen versierd en des avonds electrisch verlicht worden. Tegen een boerin is door de rechtbank te Heerenveen een jaar gevangenisstraf geëischt, omdat zij melk met water had vervalscht en dit mengsel voor zuivere melk aan den man poogde te brengen. Onder het eere-voorzittersschap van den burgemeester heeft zich ook te Leeuwarden eene uit leden van verschillende kerkgenoot schappen samengestelde commissie gevormd, ten einde voor de arme Russische bannelingen, welke die stad doortrekken om elders een nieuw vaderland te zoeken, geld en kleeding- stukken van de ingezetenen te vragen. Iemand, die half Mei van een reisje naar Plaboean (Wjjnkoopersbaai Java) terugkeerde te Batavia, deelde het volgende gevalletje mede: Eenige dagen geleden vertoonde zich nabij die buurt een prachtig wild zwfjn (het is daar de ware plaats van alle mogelijk wild gedierte) en een Chinees, die daar dichtbij woont en er eene varkensfokkerij op na houdt, wenschte het wilde zwijn levend in bezit te krijgen, om het tot kruising voor zijn varkens te behouden. Om het beest te vangen, legde hij op den weg, dien het dier gewoonlijk liep, een val aan en schoof daarover een dak van droge alang-alang, waarop hij een grooten pot met gebakken ketelas zette. Eene oude inlandsche vrouw, die dagelijks in het bosch ging, om hout te sprokkelen eD ook daar strikken heeft staan voor wilde kippen en patrijzen (poejoe gongong), kwam tegen den avond met een korf gevangen poejoes aan den arm voorbij de val, en den pot met gebakken ketelaas ziende en door nieuwsgierigheid gedreven, kwam ze eens naderbij, om te zien waartoe dat wel diende. Zij ging op den pot af en zonk plotseling in de diepte. Haar geroep was te vergeefs, daar het overstemd werd door den stormwind van het opkomend onweer, en daar het begon te stortregenen, besloot ze onder het overige mosdak beschutting te zoeken. Nadat de regen een weinig bedaarde, kwam er een groote tijgerkat (raeöng Tjongkok) langs het looppad, kreeg een kantjil (een soort hert) in 't oog en vervolgde deze waarop de kantjil in zijn vlugge vaart hals over kop in de zwijnenval tuimelde, gevolgd door de tijgerkat, Het weer bedaarde en de dikhuid voor wien de val was gegraven, nam zjjn gewoon wegje. Plotseling brak een zware tak van een boom, waardoor het zwijn zoo schrikte, dat hij aan het hollen gaat en blindelings in de kuil viel. Toen de varkensfokker den volgenden dag naar zijn vangst ging kijken, schrikte hij zeer, toen hij, het zwijn willende ophalen, eerst een kantjil, daarna een tijgerkat, toen eenige poejoes en eindelijk de knorrende dikhuid vond en het oudo vrouwtje meer dood dan levend in de kuil zag. Hij heett bij de Tepekong gezworen nimmer meer gebakken ketelas als lokaas voor wilde zwijnen te gebruiken. In de volgende week zal vanwege het departement van oorlog aan de gemeentelijke duinwaterleiding te 's-Gravenhage in eene afgescheiden gemetselde kom, eene proef genomen worden om na te gaan hoe lang men gefiltreerd water in de open lucht in een reservoir goed kan houden voor het gebruik in tijd van oorlog. Dinsdag 11., toen de trein, die te 7,19 van Oudeschoot naar Wolvega vertrekt, de brug over het Tjongerkanaal naderde, ontdekte de machinist, dat het sein op onveilig stond, en stopte op ongeveer 200 M. van de brug. Bij onderzoek bleek, dat deze openstond en dat de wachter nog sliep. Deze laatste, een man van meer dan zestig jarigen leeftijd, is reeds geruimen tijd in dienst bij de Exploitatie-maatschappij en onderscheidde zich steeds door nauwgezette plichtsbetrachting. Wanneer men echter weet, dat hij vaak 10- a 12- maal per nacht wordt opgeklopt om schippers door de brug te laten, dan laat het zich verklaren, dat hij zich een enkele maal ver slaapt, en is de schuld van het thans gelukkig afgewende gevaar veeleer te wijten aan de Maatschappij, die niet voorziet in dergelijke onhoudbare toestanden. Bij de firma M. J. H. Kessels te Tilburg is verschenen een bundel van 12 der popu lairste Nationale liederen en 4 Toasten. No. 1. Wien Neerlandsch bloed. 2. Wij leven vrij. 3. Blijf één. 4. Het Vaderland. 5. Koningin's Verjaardag. 6. Waar kunnen wij beter zijn. 7. Vrijheid. 8. Wilhelmuslied. 9. Gelofte. 10. Mijn vaderland. 11 Geniet. 12. O Godverlaat mijn Neerland niet en Vier der schoonste Toasten. De liederen zijn voor onzen nieuwen toestand passend. Zij zijn voorzien van nieuwe gewijzigde Teksten. Daar nu deze liederen verkrijgbaar zijn voor Mannen- en Gemengd koor, alsook in 1, 2 en 3 stemmige uitgave, mag deze Bundel zeer welkom, ja, onmisbaar genoemd worden voor elke Nederlandsche Zangvereeniging alsook voor de scholen. De druk is zeer fraai en het formaat handig. Daarbij is de prijs zeer laag gesteld. Koor- uitgave, partituur met 4 stemmen slechts f 1.50. Eenstemmig 25 cent. Uit Renkum meldt men Bij de in de Betuwe gehouden groote jaar- lijksche kersenverpachting worden dit jaar over het geheel genomen hooge prijzen besteed. Gemiddeld werd betaald 9 a 10 cent per KG. op den boom. De kersen zitten dun aan het hout en door het koude weder rijpt de vrucht slecht aan, zoodat naar^ Engeland nog niets verzonden kan worden. In geheel Europa laat de zomer nog steeds op zich wachten. Langs de kusten der Noordzee heeft Zaterdag en Zondag een hevige storm ge woed, waardoor vele schepen met de bemanning zijn vergaan. Evenwel gelukte het de Duitsche reddingsbooten nog menigen schipbreukeling te redden. In Galicië woedde eveneens een hevige storm, waardoor zeer groote verwoestingen werden aan gericht. Te Berezonca Wrelza stortten 60 huizen in, waarbij zes volwassen personen en drie kin deren het leven verloren. Te Poniceva en Pod zamier bij Brody zijn drie kinderen en een veld wachter op het land omgekomen. Het laatste officieels bericht betreffende de spoorwegramp in Zwitserland luidt, dat nog honderd dooden onder de overblijfselen der wagens en locomotieven in het water liggen. Idnien dat getal juist is, stijgt het getal der omgekomenen tot meer dan tweehonderd. Het stoomschip der Immanmaatschappij City of Richmond is Zondag morgen te Queen- stown in Ierland aangekomen, terwijl een lading katoen, die het naar Liverpool zou overbrengen, sedert eenige dagen in brand was geraakt. Er waren 411 menschen aan boord met de beman ning die uit 146 koppen bestond. Het schip verliet den 3den Juni Nieuw-York had den 7den met een zwaren storm te kampen en in den nacht van den 9den ontstond er brand. Omstreeks middernacht werd eene dame wakker door de hette, en den rook in hare hut. Zij maakte alarm en in drie minuten waren alle passagiers op dek. De vloer der hut werd opgebroken en terstond schoten de vlammen er uit. Het in geworpen water bleek niet de minste uitwerking t6 hebben en nadat eenige balen brandende katoen met groote moeite door de matrozen waren uitgehaald en in zee geworpen en een groote hoeveelheid water in de opening was gespoten, zonder dat eenige vermindering van vuur werd bespeurd, werd de opening zoo goed mogelijk weer gesloten, maar voortdurend water in de lading gespoten, terwijl tevens aanhoudend werd gepompt om het water weer van den bodem te verwijderen. Inmiddels had de kapitein alle booten van levensmiddelen voor zes dagen laten voorzien om in geval van nood de passagiers daarin te laten overgaan, maar het weer was voort durend zoo ruw, dat dit onmogelijk zou geweest zijn, al hadden de omstandigheden het gevorderd. In den ochtend van den 14den kwam het schip, begeleid door het stoomschip Servia, voor Queenstown, terwijl de City of Richmond, on danks het voortdurend ingespoten water, inwendig eene brandende massa was. De passagiers gingen te Queenstown aan land, na aan den kapitein voor zijne goede zorgen en beleid een gedenk schrift te hebben overhandigd, terwijl zij onder elkander een 80 pd. st. ter verdeeling onder de bemanning hadden bijeengebracht. In België is een gemeente die eene bevolking heeft van vijf-en-twintig zielen, namelijk het dorp Zoetenaeye. In Oostenrijk ligt een dorp, dat binnenkort noch inwoners noch huizen meer zal tellen. De beide laatste woningen van Steindörf, op de grens van Neder-Oostenrijk, werden voor eenige dagen publiek verkocht voor de som van acht en-veertig florijnen, en de kooper haastte zich de perceelen te amoveereu. De laatste gemeente vinden we nog in den 2den druk van Kramer's geografisch woordenboek (1883) aange duid als hebbende ruim 3000 inwoners. De blik-industrie in Zuid Wales verkeert in groote moeielijkheid, tengevolge der hooge op 1 Juli ingaande, inkomende rechten op blik in Noord-Amerika, waar haar grootste afzet is. Dientengevolge besloten de fabrikanten van 43 blikfabrieken in Wales gedurende een maand het werk te staken, waardoor 25000 arbeiders buiten verdiensten raken. De Pruisische Minister van openbare werken heeft aan de spoorwegbesturen eene aanschrij ving gezonden, waarin hij, uit aanmerking dat in dezen tijd van het jaar het verkeer aanmerkelijk toe neemt, aandringt op de zorg voor een prompten loop der doorloopende passagiertreinen. Nevens eene ten strengste gehandhaafde stipte inacht neming der uren van vertrek verlangt hij alles zoodanig geregeld te zien, dat voor de reizigers de gevolgen eener vertraging zooveel mogelijk worden verzacht. Ten einde op dit punt verzuim te doen voorkomen, eischt hij de strengst moge lijke regeling omtrent hulptreinen, desnoods onder medegebruik van goederentreinen, alsook omtrent de tijden van oponthoud aan de stations. In de Rue du cercle militaire komt een verhaal voor over eene battery artillerie, aange vallen door tijgers. Eene kolonne welke tegen roovers was afge zonden, die zich ophielden in de schuilhoeken van den berg Bavi, dicht bij Son Fay, had 't bivak betrokken nabij het dorp Kame-Daï. De plaats der artillerie was op een heuvel, waar men van alle zijden voor overval verzekerd was. Plotseling werden paarden en muilezels onrus tig en trachtten zich los te maken. Gelijktijdig zagen de schildwachten die her haaldelijk hun „wie daar!" hadden doen weer klinken, zondei antwoord te krijgen aan den voet van den heuvel eenige dreigende tijgers te voorschijn komen. Na het oerste vuren vielen verscheidene dezer vreeselijke dieren tegen den grond, doch de overi gen zetten den aanval door, waarbij het aan enkele gelukte tot 5 6 passen de posten te naderen. Wederom werd vuur gegeven en nog levendiger

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2