N. 389. Donderdag 25 Juni. A\ 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBona op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 26 Juni 1891, des voormiddags te 10Vs ure, in de daarvoor bestemde zoal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 23 Juni 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KÜUY. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt nogmaals met nadruk in herinnering de voorschriften vervat in art. 13 en 14 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad to. 181) luidende art. 13. Wanneer zich bij eenig stuk vee ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte open baren, is de houder of hoeder verplicht daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. art. 14. Een stuk vee, dat verschijnselen eener besmettelijke ziekte vertoont, moet onmiddellijk door den eigenaar, houder of hoeder van het overige vee worden verwijderd en zoolang afge zonderd gehouden worden tot dat daaromtrent overeenkomstig de bepalingen dezer wet zal be slist zijn. Overtreding van art. 13 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500. Texel, 23 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 24 Juni 1891. In de vergadering van den gemeenteraad, Vrijdag morgen te houden, zullen onder meer andere zaken, eenige benoemingen moeten plaats hebben, om te voorzien in verschillende vacaturen bij het onderwijs in onze gemeente. De voordrachten daarvoor zijn als volgt Voor Hoofd der School te Zuid-Eierland Klaas van 't Veer, van Oudkarspel. Willem Flens van Ooltgensplaat. Johannes de Groot Jr., van Winkel. Lammert Kramer, van Zaandam. Voor Onderwijzer te Zuid-Eierland Adriaan Hendricus Bijleveld, van Alkmaar. Hendrik Meijer, van Borger. Pieter Dijkstra, van Leeuwarden. Voor Onderwijzeres aan den Burg. Reinoutje Roeper, van Wormerveer. Hendrikje Koorn, van Bovencarspel. Jacoba Mozes, van Rossum. Voor Onderwijzeres te Oost-erend Hendrikje Koorn, van Bovencarspel. Jacoba Mozes, van Rossum. Reinoutje Roeper, van Wormerveer. Eenige meerdere aanvoer van wolvee, was op de markt van Maandag jl. waartenemen; de handel was echter nog kalmpjes; voor lammeren was de prijs van f 5.50 tot 8.00 wel werd voor sommigen een hoogeren prijs besteed, doch daarentegen waren er ook lam meren waarvoor geen hooger bod dan f 4.00 kon worden verkregen. Een partijtje jonge schapen werd voor f 16.00 per stuk verkocht. Overigens ging er weinig om. Aangevoerd werden 240 LammereD, 32 Schapen, 10 Koeien, 4 nucht. Kalveren, 1 Paard en 9 Biggen. Niettegenstaande de kormiswoek reeds spoedig aanstaande is, blijft het nog stillekens omtrent de dingen, die komen zullen. Natuurlijk zullen galanterie-, koek- en dergelijke kramen niet ontbreken, evenmin de poffertjes-, wa felen-, zuur- en eierenkramen, maar de komst van buitengewone zaken, als komedie, spellen, groote, kleine, dunne en dikke menschen enz. enz. enz., is nog steeds onzeker. Niet onwelkom zal zeker de mededeeling zijn (zie achterstaande adv.) dat op een der kermisdagen in het hotel de Lindeboom Café Chantant zal worden gegeven. Zulk eene gelegenheid werd op onze kermissen tot heden nog weinig gebodenwij meenen daarop dan ook wel de aandacht te mogen vestigen van hen, die in bedaardheid een avond willen uitgaan. Dat de ondernemer voor zijn moeite en kosten belooning zal vinden in een druk bezoek, wenschen wij hem gaarne toe. Als tegenschatters voor de pers. belastin gen, om te dienen voor de zijde der belasting schuldigen, zijn benoemd de heeren K. H. Pla- vier en P. Koning Cz. Vermeldden wij in een vorig nummer dat de zwemschool tot stand zou komen, we kunnen thans mededeelen, dat met de werk zaamheden reeds is aangevangen. Beoosten den Burg is een terrein gehuurd, waar een bassin wordt gegraven en hetwelk verder voor het doel in orde zal worden gebracht zoo spoedig mogelijk zal met de zwemoefe- ningen worden aangevangen. De visschei ij was in de afgeloopen week voor de Texelsche visschers, door elkander gerekend niet onvoordeelig. De Noordzee- visschers besomden van f 60 tot f 80 per schuit. Het rogvisschen binnengaats was mede niet onbevredigend, de rog gold van 50 tot 55 cts. per stuk. Oudeschild, 23 Juni. De visschers die op de Zuiderzee de ansjovisvangst hebben uit geoefend, zijn naar hier teruggekeerd. Over het geheel was de vangst beneden het middelmatige, zoodat niet meer dan een bescheiden weekloon verdiend kon worden. Oosterend, 23 Juni. In het laatst der vorige week geraakte, bij het naar huis zeilen, de schippersknecht P. v. d. V. over boord. Daal de overige bemanning der schuit in het vooronder vertoefde, duurde het een geruimen tijd, eer men bemerkte, dat v. d. V. te water geraakt was. Het geschreeuw van een vogel duidde de plaats des onheils aan, welke men zoo spoedig mogelijk trachtte te bereiken. Met veel moeite wist men den drenkeling binnen boord te krijgen en den, oogenschijnlijk gevloden, levensgeest weder op te wekken. In deerniswaardigen toostand werd hij thuis gebrachtgelukkig is hij nu beterende en reeds bijna geheel hersteld. Alhier is aangeplakt een afschrift van de politie-verordening, hetwelk echter in minder dan geen tijd geheel onleesbaar is geworden. Door de werking van het licht is de inkt geheel verdwenen; alleen de woorden „Politie-Ver- ordening" en de handteekening van onzen geachten Burgemeester zijn nog duidelijk geblevenal zoo eene Verordening in blanco. De Cocksdorp, 23 Juni. Aan de school te Zuid-Eierland is, na het vertrek van het hoofd dier school, tot onderwijzer en plaatsvervangend hoofd aangesteld de Heer Bijleveld van Alkmaar. Het stoomschip Wodan, de lste haring jager, is Maandag te Vlaardingen binnenge komen, met 301 ton volle en 307 *1* ton maatjesharing. De warmte, waarmede te Amsterdam bij de verkiezingen gewerkt is, schijnt aanleiding te zullen geven tot een merkwaardig proces. Is het waar wat verteld wordt, dan zou nl. een dezer dagen overleden particulier te Amsterdam zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zeven achtste gedeelten aan het dagblad „De Amsterdammer", voor het overige achtste aan het „Handelsblad". De hartstochtelijke belangstelling, waarmede de oude rentenier in de laatste dagen zijner ziekte al wat in zake de verkiezingen door „Amsterdammer" en „Handelsblad" werd geschreven, volgde, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot deze vreemdsoortige beschikking, waarvan de beide bladen profiteeren. Een verre nicht en neet moeten verzet hebben aangeteekend, op grond dat de oude man in zijne laatste levensdagen leed aan hersenverweekiDg. (VI. BI. v. Amst.) Zaterdagmorgen werden te Utrecht aan de markt de eerste nieuwe aardappelen van de hovenierslanden aangevoerd. Er waren slechts een 7-tal manden aangebracht van één hovenier. De prijs was f 9.20. Betreffende de komst van den Duitschen Keizer en Keizerin hier te lande wordt medege deeld, dat HH. MM. te Amsterdam zullen aan komen op 1 Juli a. s. en dat het verblijf aldaar zal duren tot Vrijdag 3 Juli. Op dien dag zullen de hooge bezoekers ver gezeld van HH. MM. KoniDgin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, des namiddags te 4 uren 30 met een extra-trein aankomen aan het station Maas te Rotterdam. Onmiddelijk zal dan in gereedstaande rijtuigen een rit door de stad worden gemaakt. Te 6 uren zullen de hooge gasten door de Koningin nen worden uitgeleid tot het einde der Boompjes nabij het Terwenakker, waar het stoomjacht „Hohenzollern" gereed zal liggen, om onmiddelijk onder stoom te gaan en naar Londen te vertrekken, waar de keizerlijke familie den 4den Juli wordt verwacht. De Koninginnen zouden daarna onmiddelijk met een gereedstaanden trein naar het Loo ver trekken. TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1