Buitenland. De Minister van marine brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 15 Juni jl., ter kennis van zeevarenden, dat bet drijf baken van 't Zand, Zuiderzee, Be district, weder op de vorige ligplaats is gelegd. In de Wierbalg, Zuiderzee, zal eene zwarte boei gelegd worden in 34 d.M. water, op de peiling Groote kaap op Wieringen in kerktoren den Oever. Kerktoren Hypolitushoef even ben. Valtrop. Ligging52" 57' 5" NB. en 0° 8' 50" OL. van Amsterdam dat de 4 zwart en wit geblokte' boeien, ter aanduiding van het onveilige terrein bij de torpedo-oefeningen in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, wegens het eindigen dier oefeningen zijn opgenomen. Wind, kou en regen, onverandelijk. ,,'t Wordt niet goed" zeggen de boeren, schrijft men uit Westgraftdijk, en niet ten onrechte. Waar men anders maaiers en hooiers in het zweet huns aanschijns bezig ziet, ontwaart het oog nu de blankstaande hooilanden met bibberende koeien en rillende schapen. Vooral deze laatsten hebben 't slecht. En tengevolge van kou en door gemis aan droog voedsel lijden ze veel en sterven er verscheidene. Vooral in de Beemster is het treurig. Daar hebben boeren in een nacht 22,18,16, 6 enz. schapen verloren. Daar staat 't land onder en de koeien zijn op stal. Ook op andere plaatsen, Purmer, Starnmoer, Schermeer, enz. hebben de boeren te kiezen tusschen het hooiland af te laten grazen en dus dit jaar niet te hooien of de koeien het oude hooi, dat hier en daar nog staat, te vervoeren. (Zijp. Ct.) De Regeering heeft hare Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ingezonden omtrent het wetsontwerp gedeeltelijke herziening der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Zij handhaaft, met enkele wijzigingen, in hoofdzaak onveranderd het ontwerp. Het weg nemen der mazelen uit de wet is door de deskundigen voor een groot deel beaamdis in een bijzonder geval de toepasselijkheid der wet ook op mazelen noodig, dan kan de in art. 1, 2de lid bedoelde maatregel spoedig worden genomen. De besmettelijkheid van croup is niet bewezen. Wat de vaccinatie betreft, de- „weifelende houding" der Regeering ten aanzien van het nut der vaccinatie heeft tot oorzaak de vrees om van overheidswege in een wetenschappelijk vraagstuk in de eene of de andere richting te beslissen. Stond de Regeer'ng op dit oogenblik voor de vraag of zjj al dan niet jropagande behoort te maken voor de eene of andere geneeswijze, de minister zou zich zonder twijfel tegen elke directe of indirecte Staatsinmenging verklaren. Doch sinds bfjkans eene eeuw is hier te lande van Regeerings- wege de vaccinatie zóózeer bevorderd, dat terug trekken bijkans onmogelijk wordt, zonder den schijn te doen ontstaan, dat de vroegere goed keuring van het middel plaats heeft gemaakt voor afkeuring. Maar dien schijn moet eone Regeering, die te dien opzichte volkomen neutraal wil blijven, juist omdat zij tot ooideelen onbevoegd is, vermijden. Vandaar dat zij de vaccinatie, voor wie er van gediend is, steunen, en tegelijkertijd de volkomen vrijheid om er al dan niet gebruik van te maken, verzekeren wil. Uit Opperheusden wordt gemeld Naar den bloei der kerseboom te oordeelen, verwachtte men een overvloedigen oogst. Men is in deze verwachting teleurgesteld. 'tWeer was niet gunstig. Gemiddeld kan men slechts op een half gewas rekenen. Ze worden dan ook duur verkocht, zooals blijkt uit de ver pachtingen die dezer dagen gehouden werden. Men besteedde hier, naar verzekerd wordt, van 5 tot 6 cent per KG. Op sommige plaatsen in de Betuwe nog meer. 't Is geen mooi vooruitzicht voor de pachters. Kregen we nu maar warme dagen, zoodat de vrucht spoedig rijpte, dan kon de duur der kersen langer aanhouden, wat vcor de pachters altijd voordeeliger is. Twee jongens, op den St. Janssingel te 's Hertogenbosch spelende, kregen verschil, waarvan het gevolg was, dat een derde jongen, M. K., oud 12 jaren, partij koos tegen den aanvaller H. B., oud 14 jaren, en dezen met zijnen klomp een slag in de zijde aanbracht. Toen ontnam II. B. hem den klomp, zwaaide daarmede, deed eenige passen, waggelende, viel op den grond neder en stierf weinige oogenblikken daarna. De Justitie begon on- middelijk haar onderzoek, waarna door des kundigen is verklaard dat de jongen aan een hartkwaal is gestorven. (N.-Br.) Te Heerhugowaard heeft zich bij de varkens van den landbouwer J: R. een geval van vlekziekte voorgedaan. Sommige polderbesturen zitten, zoo schrijft men uit Oudendijke, in deze ongewone omstandigheden met de handen in het haar. Wanneer in den polder Beschoot, waar het stoomgemaal hersteld wordt, niet spoed en chende hulpmiddelen worden aangewend, dan kan het by deze weersgesteldheid en de steeds lekkende waterkeeriugen niet lang meer uitblijven, of de polder komt blank te staan. De zomer met zijn sterkdorstende leeuwrikken, één molen plus een niet te verwachten sterke molenwind, zijn de eenige kansen op behoud. In de Zaanstreek staat het water, zoowel in de Zaan als in het veld, buitengewoon hoog. De boeren zien den aanstaanden hooioogst met zorg te gemoet, daar de aanhoudende regens en het gemis van warmte den groei van het gras zeer henben belemmerd. Verscheidene veehouders hebben hunne koeien reeds op stal gehaald, waar zij die óf met hooi van het vorig jaar öf met koeken doen voederen. Men houde hierbij in het oog dat het land aan de Zaan zeer laag ligt en de graswortel bij gewoon pijl, zeker nog wel een halven decimeter in het water steekt. De heer J. C. Benit, „aanvrager tot concessie voor drooglegging voor het zui delijk gedeelte der Zuiderzee en het Wierin- germeer", vraagt steun van de natie en van de pers in zijn strijd tegen de Regeering, aan wie hij zegt zeer voordeelige voorstellen tot uitvoering van het werk gedaan te hebben. „Daar de Regeering" zoo schrijft hij „zich laat binden aan vormen, welke de uit voering van een zoo gewenscht werk belem meren, is het de plicht der natie om met kracht aan te dringen tot handelen. De maatschappe lijke nood eischt dit." Wij maken, zegt het Nieuws van den Dag, gaarne melding van deze aanvraag, maar ge- looven niettemin, dat veel voorbereiding en volledige inlichting onmisbaar zijn, om in deze een oordeel te vellen. Het best zal zijn de medewerking der Staten-Generaal in te roepen. Eene bejaarde weduwe, wonende in de Koolstraat te Utrecht, leefde met eene dochter, die niet wél bij het hoofd is. Vrijdag kwam men tot de ontdekking, dat de weduwe al voor drie dagen gestorven' was, zonder dat de dochter dit bespeurd had. In de maanden Juni, Juli, Augustus en September 1891 zal in de gemeente Bergen, (provincie Noord-Holland) in verband met aldaar uit te voeren proefnemingen omtrent bomvrije samenstellingen, een kamp worden betrokken door lo. een detachement van het korps genietroepen ter sterkte van één of ficier en ten hoogste 80 onderofficieren en manschap pen 2o. een detachement van het wapen der infanterie, ter sterkte van een officier en ton hoogste 80 onderofficieren en manschappen en 3o. een detachement van het wapen der artillerie, ter sterkte van één officier en ten hoogste 70 onderofficieren en manschappen. Een middel tot beöindiging van den Atjehkrijg. De heer P. L. Stennekes in den Haag heeft een middel uitgedacht, dat voor Indische ex pedities, naar hij meent, goede diensten kan bewijzen. Het zijn nl. vuurpijltjes, klein en licht, die men op een afstand van 100 pas op rieten daken blaast, waar zij eenigen tijd blijven liggen en dan beginnen te branden, zoodat men bijv. een kampong ongemerkt op verschillende plaatsen te gelijk in brand kan zetten, en wel zoo, dat er geen biusschen aan is dan alleen met watervan uittrappen van het vuur, zooals de inlander doet is geen sprakehet vuur brandt in. Deze pijltjes kosten 1 cent, zijn in een oogenblik gemaakt, en vallen, daar ze klein en rietkleurig zijn, volstrekt niet in 't oog als ze op een dak liggen. De heer S. gelooft zelfs, dat men met zijne vinding in korten tijd den Atjeh- oorlog zou kunnen uitmaken. Te Broek-Sittard, zoo schrijft men van daar, kan men maar niet gereed komen met de verkiezing van een nieuw gemeenteraadslid. Eenige in den laatsten tijd daarvoor gekozenen bedankten. Vrijdag had opnieuw eene stem ming plaats. Slechts één kiezer van de 19 was eenige minuten vóór 5 uur komen opdagen, doch toen hij op zijne vraag of er al iemand was komen stemmen, een ontkennend antwoord kreeg, verwijderde ook deze zich zonder zijn stembiljet in te leveren. Bij de opening den volgenden dag bevatte de bus vijf biljetten, zijnde de drie briefjes van de leden van het stembureau, nog een van een vierde lid van den gemeenteraad, benevens dat van den gemeente-secretaris. De biljetten waren echter alleblanco. De Russische regeering heelt, zoo werd uit Londen geseind, de Punch in beslag genomen, omdat dit blad een carricatuur bevatte op de jodenvervolging in Rusland. Alsof men te Peters burg door dergelijke belachelijke maatregelen de schande kan afwenden, welke de jodenvervolging sinds jaren over het gouvernement van den Czaar hebben gebracht. De Kreuz Ztg. deelt over do Russische gruwelen weder tal van nieuwe bij zonderheden mede. De verbanningen naar Siberië nemen in het binnnenland van Rusland toe. Dit maal tetreft het niet zoozeer de joden dan wel de Christenen. Worden van de roomsch-catho- lieken uitsluitend de priesters verbannen, bij de ge- üniërden,--dat zijn catholieken die tevens de Slavi sche liturgie gebruiken—treft dit lot ook de leeken. Personen, die weigeren hunne kinderen door een orthodoxen priester te laten doopen en het zelf doen, worden gebannen. Evenzoo R. C. priesters die geüniëerden in het huwelijk verbinden, terwijl aan deze gehuwden de keus wordt gelaten tus schen verbanning of overgang tot de staatskerk. In den laatsten tijd zijn volgens de Kreuz Ztg. ongeveer veertig R.-C. priesters naar Siberië ver bannen de meesten om de hier reeds genoemde redenen, maar anderen ook zonder dat hun de redenen hunner deportatie bekend zijn. Bijzondere postzegels zullen door de Bel gische regeering worden uitgegeven voor brieven des Zaterdags op de post gedaan en waarvan de bestelling niet op Zondag wordt verlangd. Aan de stad Hamburg is een aardig buiten kansje ten deel gevallen. De in Zwitserland gestorven millionair Heinrich Schmillinsky, die te Hamburg als arm kantoorklerk op een der groote handelshuizen zfin loopbaan begon, ver maakte aan zijn geboorteplaats, Hamburg, als universeel erfgename, zijn geheele vermogen van 5.874.000 Mark voor liefdadige doeleinden. De heer Hooker, die van regeeringswege belast is met het nemen van maatregelen tegen de sprinkhanenplaag in Egypte, meldt dat groote zwermen jonge sprinkhanen, in de woestijn uit gebroed, zich naar Beneden-Egypte voortbewegen, en dat, wanneer deze zwermen het land zullen overvallen, de ramp nog grooter afmetingen zal aannemen, dan eene maand geleden het geval is geweest. Reeds nu worden door deze dieren groote verwoestingen in de katoenplantages aan- j gericht. De regeering heeft den fellah's bevolen op straffe van gevangenschap tot de verdelging der sprinkhanen mede te werken, terwijl tevens der regeering van Cyprus verzocht is tot dit doel de daar gebezigde hulpmiddelen tijdelijk af te staan. De Arabieren, die de oase Ghadames in het hartje der Sahara bewonen, trekken in grooten getale Noordwaarts, ten gevolge der verwoestingen welke sprinkhanenzwermen ten hunnent aan gericht hebben. Onder het opschriftZonderlinge Bruiloft meldt het Antwerpsche Handelsblad het volgende: Toussaint Heusels en Zeeltje Vliedstra, beiden uit Noordelijk Holland, waren naar Antwerpen gekomen om werk te zoeken. Dit niet vindende, namen ze hunne toevlucht tot diefstal. Beiden werden aangehouden, veroordeeld en in de ge vangenis opgesloten. Dit ongehuwde paar heeft eenen zoon van 15 jaren oud. Het comité tot het wettigen van huwefijken heeft beiden over-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2