N. 393. Donderdag 9 Juli A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubö op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amfirtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. IJK EN HERIJK DER MATEN Ei\ GEWICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Uk en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt te Oudeschild op Maandag 13 Juli 1891, ten huize van W. Bijl des namiddags van 12 tot 3 uur; aan den Burg op Dinsdag 11 Juli 1891 in het Logement „de Lindeboom" van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 15 Juli 1891 van des voormiddags 8 tot 12 uur, mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waalte Oosterend op Donderdag 10 Juli 1891 ten huize van W, Koppen IJz. van dea voormiddags 8 tot 12 uurte De Cocksdorp op Donderdag 16 Juli 1891 ten huize van Jb. Buijs van des namiddags 37s tot 5 uur. Texel, 30 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOPIJ. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 28 Juni tot en met Zaterdag den 4 Juli 1891, in deze ge meente geen persoon aan Mazelen is overleden. Texel, 6 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 8 Juli 1891. Zondag 12 Juli a.s. des namiddags te 2 uur zal de naar de Herv. Gem. alhier beroepen predikant, Ds. van Schaick, zijne intree-rede houden. In de ochtondgodsaienstoefening dien dag, 's morgens te half tien, zal ZEw. tot zijn dienstwerk bij de gemeente worden bevestigd door Ds. Smits, pred. te Nieuw-Vennep. De uitslag der aanbesteding, gehouden 1 Juli, van de straatverlichting en het onderhouden der kachels in de verschillende dorpen was als volgt Straatverlichting Den Burg W. de Wijn voor f 6.35 OudeschildM. Hammer - 6.75 Aan de Haven: M. Hammer - 11.95 Den Hoorn: W. Jonker - 6.83 CocksdorpA. Sauerborn - 7.25 De WaalF. Bakker - 9. De KoogH. Luitze - 5.90 Oosterend: S. Dros Gz. 6.34 Onderhoud Kachels, voor 3 jaren. Den Burg, E. Slaman voor f 175.— OudeschildW. Slaman -46.— Den Hoorn, J. Kiljan - 45.— Koog en Waal, L. J. v. d. Berg - 42. Zuid- en Midden-Eierland, dezelfde - 48.— Cocksdorp, v. d. Kloot Co. a - 60. - Oosterend en Oost, G. Breman - 57.— Nabetrachting op de kermis. Het jaarlijksche volksfeest is voorbij; detijdelijkeverblijfplaat' sen van wonderlijke zaken, de lokaliteiten waar poffertjes, wafelen, zuur, lekkernijen en andere artikelen ten verkoop werden aange boden, zoomede de beweegbare amusementen, als: draaimolen, schommelschuit en turksche schop (schommel), ze zijn verdwenen met hunne resp. eigenaren; deze laatsten of tevreden of teleurgesteld in hunne verwachtingen. We komen weder tot kalmte, nadat een week lang de dagelijksche orde van leefwijze was verbroken en vele huisgezinnen in wan orde waren gebracht. Zien velen met genoegen de kermis tegemoet, niet weinigen zullen er zijn, die zich verblijden, dat de beslommeringen, welke zulk een week medebrengt, weder achter den rug zijn. En niet ten onrechte, want als men een week wordt vergast op meestentijds weinig harmonische muziek, bedelaars in soorten, zoowel flinke personen als gebrekkigen, ja zelfs kinderen in dat gilde, groote brommende en twistende exemplaren uit de hondenwereld, en dergelijken meer, dan is het een ware verademing van dat alles weder ontslagen te zijn. De kermis wordt er dan ook niet beter op, noch in hetgeen tot vermaak wordt geboden, nóch in de wijze waarop dat volksfeest wordt gevierd. Wellicht ook dat de weinige aan bieding van iets goeds, de manier van kennis- houden wel wat minder van gehalte doet zijn. De thans afgeloopen kermisweek getuigde althans niet van een verfijnden geest; brood dronkenheid van personen, waarvan sommigen ternauwernood de kinderschoenen ontwassen, ongepaste taal in woord en zang (als men het althans zang wil heeten) ze waren meermalen waar te nemen. „Zoolang het betere niet is te bekomen, behelpe men zich met hetgeen er is," schreven wij reeds vroeger, en ook thans nog zouden wij geen voorstanders zijn van afschaffing der kermis; maar de afgeloopen week kon allen weder leeren ho6 noodig het is om onze volks feesten wat te veredelen. Aan wien die taak Aan ieder in zijnen kring, in zijne omgeving aan allen zonder onderscheid. Wanneer we ons herinneren hettweedaag- sche landbouwfeest in het vorig jaar gevierd, hoe flink, hoe ordelijk, hoe aangenaam, eens gezind en prettig die dagen werden doorge bracht, dan valt eene vergelijking van dat feest met de thans afgeloopen kermisweek, zeer ten nadeele van de laatste uit; en toch zooals de eerstgenoemde dagen zóó ook moest de kermis zijneen tijdperk van ontspanning, van waar genot voor hen die dagelijksch het gareel van werkzaamheid zich voelen opleggen voor allen die daarvan gebruik willen maken, dan, maar ook dan alleen heeft de kermis recht van bestaan. Zijn we nog verre van de dagen, die ons weder de kermisdrukte zullen bezorgen, wij willen toch reeds allen die daarop eenigen invloed kunnen uitoefenen, opwekken, het hunne te doen om onze volksfeesten (ook de kermis) meer aan hunne bestemming te doen beantwoorden. Een woord van lof brengen wij ten slotte aan het tooneelgezelschap Bigot en Blaaser voor de aangename avonden aan het tooneel- minnend publiek geboden. Leent de hier bestaande gelegenheid zich beter tot het opvoe ren van kamerstukken dan van stukken als Kleine Jacques, het gezelschap verwierf even wel ook met dat stuk, op Zaterdagavond, welverdienden bijval. Dat iets goeds op prijs wordt gesteld, bewees de ruime opkomst op de verschillende avonden. Wij wenschen dat ook het gezelschap daarvan overtuigd zal zijn, en dit moge aansporen tot een herhaald bezoek, kon het zijn in den aanstaanden winter. In de „Staatscourant" van 4 Juli leest men het volgende „Hunne Majesteiten de Keizer en de Keizerin van Duitschland, na afscheid te hebben genomen van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Weduwe, Regentes, hebben heden (3 Juli) te 6 uren te Rotterdam Nederland wederom verlaten. „Het door hunne Keizerlijke Majesteiten afgelegd bezoek zal ongetwijfeld veel bijdragen tot de instandhouding en voortduring van de goede betrekkingen en vriendschappelijke ver houdingen, die tusschen de heide vorstenhuizen en tusschen Nederland en Duitschland van oudsher hebben bestaan." Bij de te Winsum (Gron.) gehouden harddraverij, waaraan 16 der beste dravers deelnamen, is de prijs f 400 gewonnen door „Jonge Tabor II" van J. Roele te Buiksloot. De champion-cup, ter waarde van f 200 voor den pikeur, die 2 achtereenvolgende jaren den lsten prijs won, werd toegekend aan den heer A. de Ridder, bereider van „Jonge TaborH", Van 2 Juli wordt uit Tilburg geschreven: Hedennamiddag verduisterde eensklaps de lucht. Een verbazend gerommel deed zich in de verte hooren, en weldra volgde de eene donderslag den anderen. Een verschrikkelijke storm stak op, en een tiental minuten lang heerschte over geheel de stad een gedruisch, dat zich niet laat beschrijven. Klompen ijs vielen gedurende dien tijd ter grootte van groote kipeieren. De verwoesting is verschrik kelijk; op veel plaatsen lag het ijs 1 wee decimeter dik op de straten. Aan de noord- en westzijde der stad zijn de ruiten verbrijzeld; van de meeste spinnerijen, die glazen daken hebben, is geen ruit heel gebleven, zoodat de schade aan machineriën enorm is; de geschilderde ramen van de Groote Kerk zijn totaal vernield. Van den oogst komt niets terecht, de veldvruchten, onverschillig welke, zijn verhageld. Verscheiden personen zijn door de ijsbrokken gewond. Het geheel levert een schouwspel op, dat de tranen in de oogen doet komende schade voor de landbouwers is niet te berekenen. Uit Moergestel wordt nader omtrent den hagel slag gemeld: Niet alleen dat alles in het plantenrijk bescha digd is, maar hazen, patrijzen en klein gevogelte vindt men dood in het veld; hennen met hare kuikens, die niet tijdig naar huis konden komen, zijn omgekomen. Na dien hagelstorm heeft men nog twee zware donderbuien gehad, en is de bliksem in verscheidene boomen geslagen, zoodat deze vernield werden alsof het hout geschaafd was. Gelukkig hoort men niet dat er menschen omgekomen zjjn.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1