Buitenland. In de Staatscourant van 8 dezer is opgenomen de wet van 22 Juni jl. (Staatsblad No. 122), tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en 1886 en voor de inge lijfden bij de zeemilitie der lichting van 1887. Men verzekert nader dat H. M. de Koningin-Regentes voor verreweg het grootste gedeelte alle kosten van de ontvangst van het Duitsche Keizerpaar draagt en dat die kosten niet minder dan f 300,000 beloopen, welk bedrag ongeveer geheel aan den handel en de nijverheid ten goede komt. Het VI. BI. v. A. weet te melden, dat het tegenwoordig ministerie niet zal aftreden, ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen de legerwet af te handelen. Mocht de nieuwe Kamer zich tegen dit voornemen ver klaren, dan volgtongetwijfeldKamerontbinding. Te Hoorn heeft Woensdagmorgen om streeks half zeven uur een sterke windhoos gepaard met stortregen vrij wat schade aangericht. Op de Korenmarkt werd een bakkersjongen met broodkar omvergeworpen brood en kar en jongen rolden over straat, van een hoerenhuis werden wel vijftig pannen afgeworpen en stroomde het water met kracht door het huisonderscheiden boomen werden gedeeltelijk omvergesmeten, sommigen met wortel en al uit den grond, nabij de broodfabriek was een boom (in het plantsoen) van ongeveer 30 centimeter middellijn letterlijk afgekraakt op het Keern zag men strooken in bloei staanden haver letterlijk vlak op het land gesmeten, voorwaar een treurig uitzicht voor de betrokken landlieden. In korten tijd is een verbazeude massa water in dezen omtrek gevallen en naar het zich liet aanzien, zal die bui ook wel elders verwoestingen hebben aangericht. In de vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland werd aangenomen een gewijzigd voorstel van Ged. Staten, om onder daarbij bepaalde voorwaarden, voor den aanleg van een stoomtramweg van Hoorn naar Schagen, uit de prov. Fondsen een renteloos voorschot van f 150.000 te verstrekken. Waarschuwing aan ouders, voogden, meisjes of juffrouwen. De Huisvrouw waarschuwt degenen, die naar Amsterdam of elders in betrekking gaan, ernstig tegen lieden, die schijnbaar aan booten of treinen staande, zich bereid verklaren om logies of den weg te wijzen. Het blad plaatst een lange lijst van dames, leden van den „Vrouwenbond", in verschillende plaatsen van het land, die bereid zijn de noodige informaties te ver strekken en bereid zijn vrouwen en meisjes met raad en daad te steunen. De 85-jarige L. W. te Schoonhoven, een krachtig en gezond man, had bij het eten van visch het ongeluk een graat in de keel te krijgen, met het treurig gevolg dat hij na een smartelijk lijden overleed, Het volgende landbouwbericht wordt uit de Haarlemmermeer gemeld Nu Juli is ingetreden, laten zich de verwach tingen van den landbouwer ongeveer bepalen. De groei van het gras liet tot dusver nogal te wenschen over. Het koren daarentegen staat buitengewoon goed. De tarwe, welke na den strengen winter is gezaaid, heeft gezegend weder gehad en laat zich uitmuntend aanzien. Ook het zomergraan en de boonen en de erwten doen een goed beschot verwachten. Ofschoon de karwij gedurende den laatsten tijd vrij flink uitgroeide, zal toch de opbrengst niet groot zijn. Zij kan bijna geplukt worden. Voor de suikerbieten was de zomer tot dusver niet gunstig; het is te vreezen, dat behalve de prijs ook het gewicht der wortels aanmerkelijk lager zal zijn dan verleden jaar en toen was de opbrengst ook al niet groot. Maar de bietenteelt is aanmer kelijk ingekrompen, zoodat hare mindere opbrengst niet van zeer groot belang is. De aardappels zijn uitnemend gegroeid in het loof, zoodat omtrent dit belangrijke gewas de beste uitzichten bestaan. De ziekte laat zich hier nog niet bespeuren. De tuinvruchten staan er goed voor, uitgezonderd de boontjes en de agurken, die meer zon en warmte verlangen. De veestapel is gezond en waar de dieren voldoend voedsel hebben, is men over de opbrengst van zuivelproducten tevreden. De varkens, welke in 't groot werden aangefokt, zijn te laag in prijs om goede klinkende resultaten te geven. De boomgaarden, welke in Mei en Juni er zoo veelbelovend uitzagen, hebben veel geleden van insecten en rupsen, zoodat de verwachtingen daarvan niet groot meer kunnen zijn. De berichtgever van l' Inclépendance roemt de schouwspelen, waarvan hij te Am sterdam bij 's Keizers bezoek getuige was als behoorende tot „het wonderbaarlijkste wat hij ooit gezien heeft." Hij verwondert zich, dat er bij de menigte vaartuigen op het IJ niet veel ongelukken plaats hadden. „Maar die menschen," zegt hij, die hij daar in allerlei vaartuigen zag ronddrijven, „zijn te water evenzoo op hun gemak als wij op het land. Zij worden éen met de roeiriemen en roeren en gebruiken die met evenveel, misschien met nog meer gemak dan hunne vingers, handen en voeten." En van de vaart door de grachten getuigt hij „Ik heb zelden iets zoo schilder achtigs en eigenaardigs gezien." In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad, voerden verschillende leden het woord over de handelingen der politie, tijdens het bezoek van don Duitschen Keizer. Het schijnt dat de politie op den avond van de groote taptoe, niet tijdig genoeg den Dam heeft laten afzetten, en toen zij daartoe overging, hoewel het publiek zeer kalm was, zij op onbe suisde wijze van den stok gebruik maakte. Eene motie om aan de Koningin-Regentes het ontslag aan te vragen van den Com. van politie den heer Steenkamp, na veel discussie in stem ming gebracht, werd verworpen. Eene motie dat door 5 leden met den burge- meeste, een onderzoek naar de gedragingen der politie zal worden ingesteld, werd aangenomen. Het L. D. zegtWaar men gisteravond te Amsterdam kwam, was de politie het onderwerp van 't gesprek, en wie ooit een Amsterdammer over zijne politie heeft hooren spreken, kan be grijpen in welken zin men zich algemeen uitliet. Een Amsterdammer stoft op zijne brandweer, op het IJ, op den Amstel, zeifs op zijne weinig welriekende grachten maar op de politie Ik geloof, schrijft ons een correspondent, dat hij aan die van Petersburg nog de voorkeur zou geven boven die van Neerlands hoofdstad. Maandag avond is de sneltrein, welke om 8.15 van Arnhem naar Rheine vertrekt, nabij Lochem ontspoord. Twee conducteurs der Exploitatie-Maatschappij zijn ernstig ge wond. Voor zoover bekend is, zijn de rei zigers met den schrik vrijgekomen. De loco motief is van den dijk in de Berkel gevallen. De weg is door het ongeval versperd. Een eigenaardige soort van visscherij wordt thans op de rivier voor Rotterdam uit geoefend. Door twee mannen, in eene roei boot gezeten, wordt eene lange lijn vastge houden, waaraan op afstanden van 20 meter kubben zijn verbonden. Deze kubben worden van boven gevuld met mosselen, en zakken dan langs de lijn tot op den bodem der rivier. Het blijkt telkens bij het ophalen dat zij vol met paling zittendeze visch aast op de mosselen, zwemt onder in de kubbe, en kruipt dan naar boven, waar haar de terugweg door scherpe punten wordt afgesloten. In de Zwet, onder de gemeente Naald wijk, is Dinsdag avond door den hevigen wind eene Westlandsche schuit, geladen met 500 ton aardappelen voor Engeland, gezonken. De opvarenden kwamen behouden aan wal. Bij het ophalen van de manden, waartoe men spoedig overging, kwam van menige mand het onderste van den inhoud aan 't licht door het breken der netten, en bleek het, dat men nog steeds waar naar Engeland verzendt, welke geenszins aan de eischen voldoet. D. Ct. Het was Dinsdag zegt het Hbl. juist 12 Va jaar geleden, dat Koning Willem Hl in het huwelijk trad met Prinses Emma van W aldeck-Py rmont. In die 127» jaar heeft Nederland Koningin Emma zeer leeren waardeeren. Ze was eene trouwe, zelfopofferende gade, ze is eene liefde volle, verstandige moeder» De herinnering leeft bij ons allen hoe H. M. in de laatste dagen op waardige wijze den Keizer en de Keizerin van Duitschland ontving. Wij weten het met hoeveel toewijding en plichtsgevoel ze haar moeilijke taak als Regentes vervult en daarom wenschen we dezen dag niet te laten voorbijgaan zonder met dankbaarheid te er kennen, dat nu sinds 127» jaar Koningin Emma, onze geëerbiedigde Regentes, door handel en wandel, door woord en daad de achting en liefde van het Nederlandsche volk gewonnen heeft. Haar komst in Nederland was ons volk tot zegen. Met de Westfriesche kanaal-vereeniging gaat het bedaard en rustig voorwaarts. Drie deskundigen zijn reeds gedurende eenige weken bezig met een onderzoek naar de moge lijkheid om enkele bestaande wateren binnen den omringdijk door uitdieping hier, verbree ding daar en afsnijding elders, zoodanig met elkander in verbinding te brengen, dat de verschillende deelen van Westfriesland voor schepen van eenigen omvang van uit de Zuider zee en het Groot Noord-Hollandsche Kanaal zijn te bereiken. De gemeentebesturen, die in den beginne wellicht zijn afgeschrikt door het ideaal-plan met een roode lijn op de bekende schetskaar tjes voorgesteld, beginnen blijkbaar meer en meer aan de uitvoerbaarheid van een meer bescheiden plan te gelooven. Nog dezer dagen zijn als leden der Westfriesche kanaal-vereeni- ging toegetreden de gemeento- en banbesturen van Spanbroek, Opmeer en St. Pancras. Onder het aantal particuliere leden, dat nog steeds grooter wordt telt men mede van de aanzienlijkste en invloedrijkste personen onzer provincie. SchagCt.) Te Groningen zijntwee paarden gestorven, tengevolge van het eten van beschimmeld brood. Door een tapper zijn bij deAmsterdam- sche politie gedeponeerd 20 ledige portemon- naies, welke Zaterdagmorgen uit zijn privaat zijn te voorschijn gekomen bij het zoeken naar de oorzaak, waarom dit verstopt was geraakt. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dit overblijfselen van door zakkenrollers buitgemaakte voorwerpen zijn. Friesche boeren, de berichten over de prachtige ontvangst van den Keizer en de Keizerin van Duitschland, de hartelijke ont vangst in de hoofstad en de schitterende feesten, ter eere dier Vorsten en de Koninginnen gegeven, gelezen hebbende, betreuren het zeer, dat HH. MM. de reis naar Amsterdam niet uitgesteld hebben tot na de hooiing. De „Vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" beeft aangekocht het landgoed „Bloemendaal," gelegen onder de gemeente Loosduinen, met het doel daar ten behoeve der zuidelijke provinciën een stichting tot ver pleging van krankzinnigen te doen verrijzen, gebouwd volgens het paviljoen-systeem, en alzoo geheel in den geest van de bestaande stich ting der vereeniging „Veldwijk" onder Ermelo. Dit landgoed, op de grens der duinstreek gelegen, aan den straatweg van Loosduinen naar Monster, vormt een aaneengesloten geheel ter grootte van ongeveer 55 hectaren. De nieuwe stichting zal in de eerste plaats worden bestemd voor de verpleging van be hoeftige krankzinnigen. Op de tentoonstelling der Royal Agricultural Society of Engeland, te Doncaster gehouden, wer den vier zilveren medailles toegekend voor nieuwe werktuigen. Een daarvan werd verworven door den heer John Gray, te Stranraer, in Schotland, voor een melkwerktuig. Het bekroonde toestel is als volgt ingericht: Koehoorns met india ruber kussens worden aan de uiers bevestigd, uit deze loopen buigzame buizen, die in een andere buis samenkomen, welke met een waterdichten melkemmer verbon den is. Een luchtpomp, door hand of andere

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2