N. 395. Donderdag 16 Juli. A®. 1891 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiön vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. BEKENDMAKING. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 21 JuR aanstaande, eene verkiezing zal gehouden worden van drie leden voor den Gemeenteraad. De volgende bepalingen der Kieswet wor den liierby in herinnering gebracht Art. 37 (2e zinsnede) Den kiezer die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Ge meente-Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aan wezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toe gelaten, dan die, volgens de laat3t gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjes die het vereischte zegel missen die onderteekend zijngeen persoon duidelijk aan wijzen niet ingevuld zijn andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastge hecht. Texel, den 14. Juli 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, CONINCK WESTENBERG L. V. TEXEL, 15 Juli 1891. Na in de ochtendgodsdienstoefening, Zon dag jl. door zijn ambtsbroeder, Ds. Smits van Nieuw-Vennep, tot zijn dienstwerk bij de Herv. Gem. aan den Burg te zijn bevestigd, trad in de middag-godsdienstoefening van dien dag, de nieuwe leeraar, Ds. van Schaick, voor de gemeente op, om zijne intree rede te doen. ZEw. ontleende zijne toespraak aan II Thess. 3, vers 1. Zoowel des morgens als des middags was een talrijke schare opgekomen, om van beide plechtigheden getuige te zijn. De markt van Maandag was, als een gevolg van de vele werkzaamheden voor den landbouwenden stand met de hooibouw, niet druk bezocht. Aangevoerd werden 6 Koeien, 1 Nucht. Kalf, 24 Schapen en 8 Geiten. Dat bij een markt van zoo weinig beteekenis geen prijzen zijn te noteeren, zal ieder begrijpelijk voorkomen. Wij meenen daarom eene fictieve opgave wel achterwege te mogen laten en voor de marktprijzen te moeten verwijzen naar de hoofdmarktenPurmerend en Leiden. Een treurig ongeval kenmerkte de dag van gisteren, door het verdrinken van een nog jeugdigen knaap, een zoontje van de wed. B. Met eon paar kameraadjes uitgegaan, om zich door een bad te verfrisschen in het bij velen welbekende Wegeswaal, een water, dat veel als zwemplaats wordt gebruikt, doch dat voor niet flink geoefende zwemmers zeer ge vaarlijk is, werd de ongelukkige het slacht offer van zijne onbezonnenheid. Naar ons werd medegedeeld, hadden de knapen gebruik gemaakt van een daar liggend bootje, waarin zij geheel ontkleed hadden plaats genomen om te varen. Dat bootje schijnt zeer lek te zijn geweest en vol water te zijn geraakt en moet tengevolge daarvan zijn ge zonken of gekanteld, waardoor de daarin zit- tenden te water geraakten. De jongens konden niet of zeer weinig zwemmen en het treurig gevolg was, dat een der hunnen, na vergeefsche moeite om zich aan het bootje vast te klam pen, in de diepte zonk en verdween. Ongelukkig schijnt er niemand in de na bijheid te zijn geweest, die het ongeval op merkte of ter hulp werd geroepen. In allerijl begaven de beide andere jongens zich naar den Burg om het treurig onheil bekend te maken, doch eer er hulp ter plaatse kon wezen, was nagenoeg een uur verstreken en de hoop op redding daarmede wel afge sneden. Toch werden alle pogingen in het werk gesteld om den drenkeling te vinden, sommigen begaven zich te water, anderen vischten met dreggen en ten slotte werd met een groot net een onderzoek gedaan alles te vergeefs 's avonds te 10 uur, toen de duisternis een verder onderzoek moeielijk maakte, was de drenkeling nog niet gevonden's nachts te 1 uur mocht het den visscher P. Yisman ge lukken het lijk te vinden, dat daarop naar de woning van de diep bedroefde moeder werd overgebracht. Arme moeder I de smart welke zij moet gevoelen laat zich met geen pen beschrijven de deelneming van allen, in den slag die haar trof, kan haar niet vergoeden het gemis van haren lieveling. Moge dit treurig geval een voorbeeld zijn voor alle knapen, om zich zeiven voor zulk gevaar, hunne ouders voor zulk een smart te behoedenis een bad gewenscht, laat men dan gebruik maken van de gelegenheid, welke door een deel onzer ingezetenen is daargesteld, en waar een noodlottigen afloop niet zoo ge makkelijk kan worden verwacht. Aan het Eierlandsche strand is aangespoeld een naambordje, waarop met zwarte letters op witten grond staat te lezen het woord B U E N O S A. De heer D. C. Loman, oud-burgemeester van Texel, die zich te 's Gravenhage gaat vestigen, zal dientengevolge moeten bedanken als lid der Prov. Staten van Noordholland voor het hoofdkiesdistrict Helder. In nieuwsbladen van elders wordt het volgende gemeld Werden onlangs de Texelsche veehouders ontrust, doordien bij een der fokkers schurft onder de schapen was voorgekomen, thans is die gevreesde ziekte zoo goed als geheel geweken. Dank zij de spoedig genomen doeltreffende maatregelen hebben zich geene andere gevallen voorgedaan. In plaats van netten vol ansjovis werden de vorige week te Kolhorn netten vol zeevlab opgehaald; wat de visschers zeer veel werk gaf. De visscherij werd dientengevolge gestaakt. De minister van staat mr. J. Heems kerk Azn. en de heer Tak van Poortvliet hebben zich naar Het Loo begeven, naar men vermoedt op uitnoodiging van H. M. de Koningin- Regentes, ten einde over de minister iëele crisis geraadpleegd te worden. Woensdagmiddag had ton huize van den heer N., in de Kal verstraat te Amsterdam een treurig ongeval plaats, ook hier, zooals bijna altijd in dergelijke gevallen, door onvoorzichtig heid. De dienstmeid zou het fornuis aanmaken met een weinig spiritus, waarbij zij de kan zeker te dicht bij de vlam hield, zoodat de inhoud in brand vloog en de kan uit elkaar sprong, waardoor de meid met spiritus werd overgoten en spoedig geheel in vlam stond. Op haar hulpgeroep kwamen de huisgenooten toegeschoten, die haar do bran dende kleeren van het lijf rukten en de vlammen bluschten, die zich ook reeds aan het huisraad in de keuken hadden medegedeeld. Het meisje had hevige brandwonden bekomen aan gezicht, hals, armen en beenen, zoodat hare overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk was. Haar toestand is op 't oogenblik naar omstan digheden redelijk. Hoe gevaarlijk de gewoonte van sommige landbouwers is, om hunne schapen in te wrijven met arsenicum en dan nog te laten rondloopen, ondervond dezer dagen een boer te Hallum. Vijf schapen, die hij had ingewre ven, lekten elkander af en stierven spoedig daarna. Natuurlijk waren ze vergiftigd. Door den Rijksveearts werden ze verder onschadelijk gemaakt. Het bestuur der Schager Harddraverij - Vereeniging „West Friesland" heeft besloten, Dinsdag 18 Augustus de jaarlijksche harddraverij te doen plaats hebben. Evenals vorige jaren zal ook nu weder eene harddraverij vóór en eene na den middag gehouden worden. Bij advertentie in de Amsterdamsche bladen roepen de burgemeester dier stad en de commissie, benoemd in de Raadszitting van jl. Woensdag, allen die bij gelegenheid der taptoe persoonlijk letsel hebben bekomen op, een onderteekend schrijven in te zenden aan het Stadhuis, vóór 15 Juli a. s. Aan het onbetaam'lijk gedrag der politie op den Dam bij gelegenheid van de taptoe werd, naar het Nbl. v. N. meldt, een einde gemaakt door de Koningin-Regentes, die een adjudant met het bevel aan de politie zond, de gruwelijke mishandeling onmiddellijk te staken. Als een bewijs voor de nadeelen, geleden door den hagelslag meldt men uit Tilburg, dat vele kleine landbouwers, bij gebrek aan veevoeder, zich tot eiken prijs ontdoen van hunne varkens, die zij voor den winter mesten. Op de jaarmarkt van de vorige week werden o. a. biggen, die anders f 4 en hooger golden, voor enkele stuivers verkocht. Met varkens ging het evenzoo. Ook de boter is dienten gevolge in prtfs gestegen. COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1