N. 397. Donderdag 23 Juli. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Eens imeriiaauscbe Boerderij. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBükg op Texel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat blijkens ontvangen mededeeling van den Heer Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht, de besmettelijke ziekte „Mazelen" in deze Gemeente niet meer epidemisch voorkomt. Texel, den 20 Juli 1891. De Burgemeester, C. M. KOOY. Wij doen velen onzer lezers zeker geen ondienst, door in ons blad over te nemen een zeer lezens waardig artikel, voorkomende in de KL Gt. van Rotterdam, getiteld: Het Amerikaansche wonderland trekt nog altijd veel van onze landbouwers tot zich en groot is het aantal, dat steeds met graagte 't een of ander omtrent dat werelddeel leest. Zooveel mogelijk de wenschen onzer lezers steede willende bevredigen, willen wij eene beschrijving geven van een veestal daar te lande. Zien wij de koestallen, dan worden wij aangenaam aangedaan door de ongelooflijke zindelijkheid, welke daar gevonden wordt. De lucht is frisch en zuiver, elke hoek is verlicht, maar niet met een schel licht. De stal, 30 meter lang en 12 meter breed, kan 48 koeien bevatten. Elke stal is 1.25 Meter breed, elke krib 60 cM. De eenigszins schuin afloopende platvorm, waarop de koe staat, is 1.75 meter lang en aan elk dier is eene lucht ruimte van 25 M3. gegeven. De beide rijen koeien zijn gescheiden door een 3 meter breede gang. Precies in het midden van den stal loopt een 2.4 Meter breede gang over dwars, zoodat de geheele ruimte in vieren is verdeeld. De stallen loopen af in een ondiepe greppel, waardoor de ier naar den kelder loopt, waar zij eerst den mest bevochtigt en dan in een put afstroomt. De geheele stal wordt verlicht door 18 groote vensters, waarvan de onderste en bovenste deelen kunnen geopend worden, en gedurende het melken, des morgens vroeg, wendt men verlichting aan door vastgeschroefde lampen met reflectors. Aan den Noordkant is eene kleine kamer met eenige stoelen, een marmeren wasch- tafel, een groote spiegel en verscheidene hand doeken. In deze kamer moet iedere melker, voordat hy begint te melken, zich wasschen, borstelen en kammen, want met de ongeloofiykste gestrengheid wordt op persoonlyke reinheid toe gezien. En even rein als de menschen, is ook het vee in den stal. Alles is er droog en spiegelblank en niet de geringste reuk is er waar te nemen. De bodem der stallen, waarop de koeien staan, bestaat uit zand, waarover droge bladeren zijn gestrooid, welke eiken dag verwisseld worden. Buitendien worden de vaste uitwerpselen terstond door den stalknecht door een luik in den goed geventi- leerden kelder geworpen, die zich onder den stal bevindt. Een uur vooi het melken worden de koeien gevoederd. In den zomer krijgen zij alleen frisch gras met wat zemelen bestrooid, wat in de krib geworpen wordtin den winter echter ontvangt elke koe een decaliter gele bieten (het eenige knolgewas, dat er vervoederd wordt). Bovendien krijgen zij dan nog 6 quart zemels en tarwe, haver en maïs, die goed door elkaar gemaakt en met warm wauer aangemengd wor den. Droog hooi wordt elke koe zooveel voor geworpen als zij vreten wil. Alles is van de beste qualiteit en wordt in ruime mate toege diend. maar toch wordt er ook op gelet, dat o ver voedering en het verloren gaan van voeder niet plaats heeft. Aan elke kribbe (voederbak) is een kraan van de waterleiding aangebracht, welke driemaal daags geopend wordt om de bak met water te vullen. Als de dieren genoeg gedronken hebben, wordt het overblijvende tot uitspoelen der bakken ge bruikt en loopt daarna weg. Gelijk de voeding is ook de behandeling der dieren zoo uitstekend mogelijk. Geen Arabier kan zijn paard zacht moediger behandelen dan de stalknechts de koeien. Terwijl het elders niet zelden voorkomt, dat de knechts vloeken, schimpen, razen, als zij met de koeien omgaan, en ze zelfs slaan en schoppen mogen de stalknechts zelfs niet hardop spreken in den stal, terwijl vloeken en slaan natuurlijk in geen geval is toegestaan. Ja, men is om geruisch te voorkomen, zoover gegaan, dat de raderen van den kleinen wagen waarop men het voeder in den stal brengt, met gummi belegd zijn. De boer gelooft, dat elk geruisch de koeien verschrikt. Hoe het zij, goedaardiger, opmerk zamer koeien zal men niet gemakkelijk kunnen vinden en hieruit blijkt, hoe belangrijk en voor- deelig eene zachte, geduldige behandeling der dieren i3. In den zomer worden de stalvensters geopend, terwijl ze gedurende al den anderen tijd van 't jaar of geheel of gedeeltelijk gesloten worden, naarmate de lucht in den stal warmer of minder warm is, die voor zooverre eenigszins bereikbaar, altijd 18° Celsius is. Aan den ingang van de kamer hangt de klok, die zoo nauwkeurig mogelijk gaat en als de klok 10 minuten na vier heeft, zoowel des morgens als des middags, dan moeten alle aanwezige bezoekers den stal verlaten. De melkers komen in de kleine toiletkamer om zich te reinigen en precies als de klok 5 slaat, beginnen zij te melken. De melk van iedere koe wordt afzonderlijk ge wogen en het gewicht op eene lei geschreven, die evenals de melk aan de melkmeid wordt ter hand gesteld, die den melk in den winter in groote, platte pannen, in den zomer echter in diepe kannen, die door stroomend koel water omgespoeld zijn, giet. Het spreekt van zelve, dat zulk eene boerderij, ofschoon een nuttig voorbeeld, in ons land moeie- lijk in praktijk kan worden gebracht; het beste is, er het beste van te nemen en dit na te volgen. TEXEL, 22 Juli 1891. Op de markt van Maandag jl. bedroeg de aanvoer slechts 6 Koeien, 12 Schapen en 22 Lammeren. Aan de verkiezing van 3 leden voor den Gemeenteraad, gisteren gehouden, werd door 337 kiezers van de 593 stemgerechtigden deelgenomen, zie de uitslag aan ommezijde. Oudeschild, 21 Juli. Met de werkzaamhe den der havenvergrooting loopt 't ook niet zeer mede. Gisteren is gebleken dat een deel van den Oostelijken dam wat te laag was aangelegd en dus moet worden opgebroken om veranderd te worden. Tot den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is door een ingezeten te Helder de vraag gericht, of, in verband met de bepaling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat ingeval bij uitbreiding van bevolking in sommige gemeenten, de nieuw to kiezen leden van Ge meenteraden, evenals die welke gekozen worden wegens periodieke aftreding, moeten beschouwd worden als gekozen te zijn voor den tijd van zes jaren, bij welker handhaving geen sprake kan zijn van het uitreiken van stembriefjes van verschillende kleur, het gemeentebestuur aldaar juist handelt, door voor de a.s. te houden ver kiezing, periodieke aftreding en nieuwe leden wegens de uitbreiding der bevolking, stembriefjes van verschillende kleur uit te reiken, en of de verkiezing op deze wijze daar ter plaatse voort gang kan hebben. Als bijlage heeft adressant bij zijn missive de stembriefjes gevoegd, die hij dezer dagen had ontvangen. De Amst. Crt. verhaalt, dat de heer van Tienhoven belast is met de saamstelling van een nieuw Kabinet, en optreden zal als Minister van Binnenlandsche Zaken. De Zuidhollander weet meê te deelen, dat de heer L. M. de Laat de Kan ter, burgemeester v. Leiden, in aanmerking komt als M. v. Marine. Het Dagblad van Nederland daarentegen maakt melding van een benoeming van mr. G. van Tienhoven tot directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin. Het Amsterdamsche raadslid mr. den Tex, zou dan, naar men zegt, burgemeester van de hoofdstad worden. Een paar jeugdige geliefden te 's-Hage, die van de wederzijdsche ouders niet veel medewerking ondervonden, besloten eergisteren zich te verdrinken. Zoo gezegd zoo gedaan en levensmoe wierpen zij zich in hetVerver- schingskanaal. Zij werden echter gered en geheel „ververscht" werden ze onder luide hoerah's der straatjeugd, die hun vochtig spoor volgde, naar huis gebracht. In den Amsterdamschen gemeenteraad vestigde de heer mr. D. Jitta weer eens de aandacht op den toestand van de Westelijke viaduct, die, volgens den heer Jitta, schrikbarend is. Tegenover de scheur aan den Westkant is de vijfde pijler in het midden ook reeds ge scheurd. De geheele brug begint over te hellen naar het IJ. De openbare meening is ongerust geworden door de ontzettende rampen in het buitenland. Het Dagelijksch Bestuur zal den minister van waterstaat over het in den raad gesprokene inlichten. Een sjouwer te Rotterdam, die meer lief hebber van jenever drinken dan van werken is, onthaalde zijne vrouw en dochter nu en dan op een pak slaag. De buurvrouwen, meest waschvrouwen, besloten hem daarvoor te straffen. Toen hij weer dronken tehuis kwam werd hij voor een waschkuip gesleept en door middel van druipnat waschgoed, waarmede zij hem flink om de ooren sloegen, gedwongen een paar uren den stamper te hanteeren. Daarna werd hij losgelaten, onder bedreiging dat telkens als hij weer dronken tehuis komt, de waschkuur herhaald zal worden. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1