N#. 398. Zondag 26 Juli. A#. 1891. Nieuws- eu Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN on ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBüeq op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverrtmlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters eu Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. V E K K I E Z I ft G E V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal van de inlevering en een van de op lieden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van drie leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter Ge meente Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 22 Juli 1891. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. BEKENDMAKING. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 4en Augustus aanstaande, herstemming zal gehouden worden voor nog twee leden voorden Gemeenteraad en wel tussehen de heeren C. W. Bakker Jr., C. M. Kooy, A. P. Koorn en A. Dros Az. De volgeude bepalingen der Kieswet wor den hierbij in herinnering gebracht Art. 37 (2e zinsnede) Den kiezer die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Ge meente-Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezor op de kiezerslijst is gebracht. Art. 89. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aan wezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toe gelaten, dan die, volgens de laat3t gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Yan onwaarde zijn de briefjes die het vereischte zegel missen die onderteekend zijn geen persoon duidelijk aan wijzen niet ingevuld zijn andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastge hecht. Texel, den 22 Juli 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. TEXEL, 25 Juli 1891. De eerste les van de hier in het leven geroepen zwemschool, welke Donderdagmiddag zou worden gegeven, werd afgecommandeerd, doordien het water, hoe ook een onmisbaar artikel voor zulk een inrichting, dien dag te veel uit den hooge kwam. Daarop bad Vrijdagmiddag te 4 uur de eerste les plaats. Leermeesters en leerlingen bevonden zich op het bepaalde uur ter bestemder plaatse, zoomede eenige belangstellenden of nieuws gierigen. Hot terrein voor zwemschool gereed gemaakt, ligt oven beoosten den Burg aan de Hal, en is door do zorg van het bestuur der vereem- ging zoo doelmatig mogelijk ingericht. Een nieuw gegraven bassin, van voldoende breedte en lengte voor eeistbeginnenden, zoo mede van eene zoodanige diepte dat ongelukken tot de onmogelijkheden mogen worden gere kend is het oefeningstorreln voor hen die zich in de zwemkunst willen bekwamen. Aan de eene zijde van het bassin is een lokaaltje opgetrokken dat er zeer netjes uitziet, en waar de zwemmers in spe een beschut plaatsje vinden om zich te ontkleeden en weder aan te kleeden. Van uit dat lokaaltje voert een trapje in het water. Aan de andere zijde vaTi het bassin is een steiger, voorzien van leuning, aangebracht, waar de onderwijzer zich posteert om de leer lingen welke een gordel aan een stok beves tigd om het lijf hebben (bij wijze van hengel) het onderwijs te geven. Het water in het bassin kan desnoodig wor den ververscht en naar verlangen worden vermeerderd of verminderd, althans wanneer alle werkzaamheden gereed zijn. Ziedaar de inrichting van de zwemschool, waarvoor het bestuur wel een woord van dank toekomt. Eene aanspraak tot opening van deze nieu wigheid hebben wij niet gehoord, 't was dan ook minder noodig. De onderwijzer begon met eer:e „drooge les", zooals hij het geliefde te noemen, d. i. om de leerlingen aan te toonen, welke houding de zwemmer heeft aan te nemen en welke be wegingen hij heeft te maken. Daarna begon de les in het water, waarbij wij opmerkten, dat van de leerlingen geen te groote inspanning werd gevorderd. Van de les zelve valt verder niet veel te zeggen, doch naar wij meenen hebben de leerlingen zeker wel de ondervinding opgedaan, dat de kunst van zwemmen maar niet met een aanloopje is te leeren. Toch is de zwemkunst geen geheel over bodige kuust, vaak zelfs zeer nuttig. Die overweging moge het jonge volkje aansporen vol te houden, ook al blijkt het, dat het leoren niet zoo gemakkelijk gaat. Den onderwijzers brengen wij gaarne een woord van hulde voor hunne opoffering en zorg, en de ouders van kinderen durven wij gerust aansporen om hunne kinderen aan zulke onderwijzers toe te vertrouwen. Ten slotte wenschen wij, dat orde en gehoor zaamheid van de leerlingen de taak der onder wijzers moge vergemakkelijken, en deze inrich ting, door het nuttig onderwijs, moge blijken levensvatbaar te zijn, een tal van jaren. Helder, 24 Juli. Niettegenstaande de scheep vaart hier van geringe beteekenis is, neemt de bevolking nog maar gedurig toe. Geheele wijken werden sinds de laatste jaren bijge bouwd, en nauwelijks is de eerste steen van een huis gelegd ot 't wordt al verhuurd. Dit alles is een gevolg van de uitbreiding der visschersvloot en de toeneming van den vischbandel in doze gemeente. Op heden ligt geen enkel Nederlandsch koopvaardijschip in binnen- of buitenhaven. Bij de herstemming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Schoterland is gekozen de heer H. Pyttersen Tz. I. In het district Almelo, is tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer Dr. H. J. A. M. Schaepman k. In het Hbl. vraagt Mars ernstige over weging van de vraag: Wat zal het lot zijn van de legerwet? Het geval is niet ondenkbaar, dat H. M. de Regentes de overneming van de aanhangige wet als eisch stelt van een aanstaand kabinet. In elk ander geval gelooft Mars, dat een omwerking der wet met het doel om het ont werp nog meer aannemelijk te maken, ver wacht mag worden. In verband hiermede stelt hij de vraag, in welken zin hervorming kan plaats grijpen, zonder het doel, waarnaar gestreefd wordt, uit het oog te verliezen. In den leeftijd van 64 jaren is in Duitschland overleden de heer W. P. Wolters. Achtereenvolgens predikant te Hensbroek, Grootebroek, Schagen en Harlingen was hij sinds 1867 werkzaam aan de Hoogere Burger school te Leiden. Grooten naam heeft hij zich verworven door zijne vele historische novellen, die pleitten voor zijne kennis, zijn talenten en zijnen goeden smaak. Veel wordt dan ook aan hem verloren. Men schrijft uit Enkhuizen aan de VI. Ct. De visscherij naar ansjovis is geëindigd. Be halve met den kuil en staand want, werd dit jaar ook met sleepnetten gevischt, welke het vorige jaar door slechts enkelen, bij wijze van proef, werden gebruikt. Eenige aan elkander verbonden netten, gelijk aan die, welke als staand want worden gebezigd, worden door een span (tweetal) zeilende schuiten voortgesleept. Voor deze wijze van visschen, alsmede voor die met den kuil (een groot, ongeveer trechtervormig net. dat eveneens door vaartuigen wordt voortgetrok ken) wordt een flinke bries vereischt. Bij hot visschen met staand want daarentegen is mon geheel onafhankelijk van de windsterkte. Een aantal aan elkander verbonden netten, veel overeenkomst hebbende met die, welke by dë haringvisscherij in gebruik zijn, maar welker mazen natuurlijk kleiner zijn, worden door kurk en lood rechtstandig uitgezetdoor ankers wordt het wegdrijven verhinderd. Bij onstuimig weer gaat nochtans veel vischwaDt verloren. Niet alleen door storm, maar vooral door het visschen met den kuil wordt den netjesvisschers belang rijke schade berokkeDd. Dikwijls gebeurt het dat een span schuiten door uitgezette netjes heenzeilt, en deze worden dan door den aehter- aaDslependen kuil grootendeels vernield of mede- gesleurd. Sommigen beweren zelfs, dat er zijn, die aan den kuil een haak bevestigen, waaraan de netjes blijven vasthaken niet alleen de ansjovis wordt voor goede buit verklaard, maar zi) nemen ook bezit van de netten, die zij als sleep want gaan gebruiken. Wat er van dit beweren zij, wenschelijk ware het, dat eenig politie-toezicht kon worden uitge oefend. Sommige visschers houden des nachts bij hunne uitstaande netten de wachtdat dit verre van aangenaam en bovendien met het oog op de ranke vaartuigen, waarmede zij hun bedrijf uitoefenen, bjj onstuimig weer zeer gevaarlek is, valt te begrijpen. COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1