Ben beste JacMIeii, SST[oedloop, a contant. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Brandkroniek, Oinsdag en Woensdag a.s. in lessing, G. J. O. D. Dikkers, Op Maaiai 2? Jnli 1891, 's moriens 11 are, De TIENDEN m le te veld slaande zaad gewassen ea veldvrnekten, veile ffl jaar ep Teiel, znllen worden iepoist. bij J. J. KUIJPER, Parkstraat. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. TËKOOP: vernietiging van den hedendaagschen maatschap- pelljken toestand, d. i. de Revolutie. Uit Wiesbaden wordt aan het Handels blad geseind, dat dr. Mezger vermoedelijk Wiesbaden zal verlaten. De nieuwe directie van het Rheinhotel, waar dr. Mezger tot dusver zijne praktijk uitoefende, kan het niet eens worden met den geneesheerover de voorwaarden, waarop de overeenkomst hernieuwd zal worden. Dr. Mezger moet dus het hotel ontruimen. Volgens het Wiesbadener Tageblatt is de heer Mezger in onderhandeling mot het Hötel Continental te Parijs en denkt hij er ook aan naar Amsterdam terug te keeren. Op een feestmaal heeft de Fransche minister van Binnenlandscho zaken verklaard, dat zijn ontwerp tot oprichting van een pensioenkas voor de werklieden wel tegenstand zal ontmoeten, maar hij hoopte, dat de goede wil van het parle ment het denkbeeld zal verwezenlijken. Het middel om den openbare vrede te verzekeren, is daarin gelegen, dat men de arbeiders vertrouwen doet stellen in hunne toekomst. De misbruiken bij de werkstakingen en de daaruit ontstaande strijd brengen meer ellende te weeg dan ver beteringen. In een onlangs te München gehouden bakkers vergadering werd o. a. het feit meegedeeld en bevestigd, dat in de daar gevestigde takkerij van den sociaal-democratischen bond de arbeiders werkdagen hebben van minstens 13 en soms van 18 of 19 uren. Zoo staan ook daar de theorie (van den werkdag van 8 uren) en de practijk lijnrecht tegenover elkander. Een vreeeselijk wapen moet het nieuwe Duitsche geweer zijn. In een der Duitsche bladen leest men daarover het volgende Het nieuwe geweer in haDden van onze gedres seerde troepen is een wapen van groote vernielende kracht tegen het zundnadelgeweer. In het vrije veld is daarvoor geen tegenweer meer op te richten. Op een afstand van 150 meter gaat de kogel door een laag van 70 centimeter versch opgegraven aarde en eveneens door 170 centimeter hout en 5 achter elkaar staande zandzakken, en op 2050 meter, de grootste afstand die op het vizier kan genomen worden, is deze kleine kogel ter lengte van een halven lucifer en ter dikte van een sigaret genoeg om de grootsten grenadier het levenslicht uit te blazen. Ook de zekerheid van het treffen is bovenmate opgevoerd bij vroeger. Het komt er dus alleen maar op aan, wie in het slagveld het eerst den ander ziet. Ziet de artillerie het eerst, dan heeft zij zich met drie schoten op de hoogte gesteld en is verder ieder schot raak. Ziet daarentegen de infanterie het eerst, dan heeft dez6 binnen twee minuten de bedieningsman schappen weggeschoten. In de eeuw der beschaving gaat het moord- handwerk onverstoorbaar zijn gang, en neemt reusachtige afmetingen aan. Omtrent het vaderschap hebben de Kaffers nog zeer eigenaardige begrippen. Te Vryburg heeft een Kaffer zijn kind vermoord, om zijn vrouw te plagen en te straffen, en toen hij deswege gevangengenomen en voor de rechtbank gebracht werd, was hij zeer verwonderd. Hij wist niet dat het strafbaar was, wat hij had gedaan, en meende „met zijn kind te kunnen doen wat hij wilde". Door den sterrekundige Trouvelot is op 17 Juni jl. een merkwaardig verschijnsel op de zon waargenomen. Eerst verscheen op de zonne- schijf dicht aan de westelijkdn rand een zeer licht schijnende plek van goudgele kleur en kort daarna een tweede, iets hooger. Door den spek- troscoop kon worden waargenomen, dat deze plekken ontstonden door eene uitbarstingvulca- nische bommen werden tot op eene aanzienlijke hoogte uitgeworpen en bleven daar als schitte rende bollen zweven; daarna openbaarde de uit barsting zich in fonteinen van lichtende zelfstan digheden, tot in den loop van den volgenden middag het verschijneel gaandeweg verminderde en eindelijk geheel ophield. Mevrouw French Sheldon, de Engelsche dame die zes maanden geleden naar Zanzibar vertrok om van de Oostkust van Afrika naar de groote meren te reizen en te toonen, dat een vrouw evengoed als een man ontdekkingstochten kan doen, is dezer dagen in Londen teruggekeerd. Wat haar zooal in het donkere werelddeel is overkomen, weet men nog niet, maar zij ging heen als een jonge vrouw en een beeld van gezondheid en zij is teruggekeerd als een oud vrouwtje, lijdend en niet in staat om alleen eenige stappen te doen. Een Engelsch geoloog, prof. L. Lobley, heeft na een nauwkeurig onderzoek berekend, dat de bodem van Londen en de krijtrotsen van de Engelsche kust minstens honderd millioen p. st. aan goud bevatten. De Zweedsche mijn ingenieur Sonstadt deed een nog verrassender ontdekking. Hij heeft geconstale9rd dat zeewater goud bevat, en wel ongeveer 1 gram op 20.000 liter. Berekent men nu den inhoud van de oceanen, dan komt men tot de slotsom, dat al het goud, tot nu toe uit de aarde gehaald, in het niet verzinkt tegen de schatten, die de zeeën nog inhouden. Beide ontdekkingen schijnen echter weinig practisch nut te hebben, daar de kosten van exploitatie de winsten verre zouden overtreffen. Ook een verkiezing. Te Mesterbianco, op Sicilië, waar onlangs een hevig oproer wegens de hooge belastingen plaats had, moest Gemeen teraadsverkiezing worden gehouden. Van de 800 kiezers kwam er één op, maar deze kon niet stemmen, omdat er geen stembureau was en het stadhuis met zijn archief verbrand was. Alphonse Chassebent, die reeds vijftien vonnissen heeft, is een dief, die op zoogenaamde oude kennissen zijn handwerk uitoefend. Hij weet een kamer binnen te komen, omhelst den bewoner en zegt dan„Wat, ken je mij niet meer? Ik ben Gerard, je weet wel, je vriend Gerard." Terwijl nu de omhelsde verbluft staat en niet zonder moeite zich losmaakt en zijn geheugen raadpleegt, weet de onverwachte vriend zich stilletjes uit de' voeten te maken, niet zonder het een of ander mede te nemen. Op 15 April 11. was de kassier van den Parijschen bankier Laisne bezig een lisas van tien bank biljetten van duizend francs na te tellen, toen Chassebent zich op hem wierp en uitriep: „Ah, mijn waarde vriend, je kent me toch. Ik ben Gerard En zonder den verbaasden kassier tijd te laten om tot bezinning te komen, maakte de dief zich meester van de tien bankbiljetten en verdween. Tevergeefs zette men hem na en hij zou nog vrij rondloopen, als hij niet eenige dagen later aan het hoofd van den veiligheidsdienst een immortelenskrans in een doos gezonden had met zijn kaartje. „Wil dezen krans," schreef hij, „op het dossier der zaak van de rue Sainte Cécile neerleggen (de straat, waarin de bestolen bankier woont,) welke zaak ik u verzoek als begraven te willen beschouwen." Zooals men licht begrijpen zal, gat Chassebent zijn adres niet op. Maar zekere aanwijzingen betreffende de vei zending, op de houten doos gevonden, stelden de politie in staat zyn spoor te ontdekken en de dief werd gepakt, toen hij bezig was zijn bankbiljetten „stuk" te maken. De correctionneele rechtbank te Parijs heeft Chassebent tot 5 jaren gevangenisstraf veroor deeld, zoodat men geruimen tjjd van zijn omhel zingen bevrijd zal zijn. Schagen, 23 Juli. Aangevoerd11 paarden f 55 a 20017 Stieren f 50 a f 170,12 Gelde- koeien f 100 a f 160,; 20 Kalfkoeien f 140 a 260Vaarzen f a Hokkelingen f af 12 Nuchtere Kalveren f 10 a f 20 50 Schapen f 18 a f 25,50 - Bokk. en Geit a gld.10 mag. Varkens f 10 a f 12 Biggen f 2.50 a f 3.50Kippen 10 a 65 ct Eenden 30 a 60 ct Boter per kop f 1, a 1,20; Kaas per kilogram 25 a 30 ct.Kipeieren per 100 275 a 325 ct.Eend eieren per 100 310 a ct. 75 Lammeren f 6 a 8 Ossen, a. Rammen, f a Leiden, 24 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 42 Stieren f 60 a f 260Veulens stuks af—, 16 kalikoeien f 138 a f268; 64 Melkkoeien f 110 a f 245; 52 Varekoeien 102 a 247; 70 Vette koeien f 140 a f 284; 68 Vette kalveren f 35 a f 75, 27 Magere kal veren f 6,50 a f 18 8 Grasxaiveren 25 a f 40 720 Vette Schapen f 21 a f 30, 308 Magere Schapen f 12 a f 21,— 3 Paarden f 24 a f 36 306 Magere Lammeren f 6,— a f 12, Vette jarige 88 Magere Varkens f 13 a f 29 Vette Varkens a. 222 Biggen f 2.50 a f 12. Londen, 23 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd 400 Runderen, 6000 Schapen en lammeren 120 kalveren, 40 Varkens. Men noteert; Runderen 0,41 Vi f 0,77s Schapen en lammeren 0,52s a 0,86V*; kalveren 0,50 a 0,80; varkens f 0,85 a 0,52s. Zondag 26 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick, Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. Ds. Leffef. Oude schild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Hgggjllpte voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot, MAARTEN Cz. BLOM, in den ouderdom van ruim dertig jaren. Oudeschild, 23 Juli 1891. G. DE WIJN, wed. M. Blom. De ondergeteekende verzoekt bij de aanstaande herstemming niet in aanmerking te komen, daar hij geen lid van den gemeenteraad wenscht te zijn. C. M. KOOY. bevattende eene korte beschrijving van alle branden aan de Zaanstreek en omliggende Ge meenten, van 1656 af tot op heden, verzameld door N. VAN POMEREN. PRIJS f 0.40. Alom te verkrijgen of te ontbieden Stoomdrukkerij E. N. SMIT Ez. Koog a/d Zaan. welke worden gelost voor f 1.— per Heet. De Cocksdorp. P. DROS Az. bijzonder geschikt voor de iacht op waterwild. Adres: K. PEREBOOM. Notaris te Texel, zal PUBLIEK VERKOOPEN: in het lokaal de Vergidde Kikkert a/d Burg. Voor den Heer S. P. IiEIJSER qq. Op den dag van de verkooping zal in het gemelde lokaal van 's morgens 10 tot 11 ure zitting worden gehouden, tot de ontvang der kooppenningen van het vorig jaar. 1 halfsleten gegoten Fornuis f 4.00, 1 sterke Handkar op Veeren f 10. -1 flink sterk Kabinet f 12.50, 1 zoo goed als nieuwe mahonie Canapé met snijwerk, bekleed met best trjjp, kost als nieuw f 67.50 nu voor f 42.50; 1 nieuw Wasch-ot Veevoeder-kookfornuis met ketel, 62 liter, f 14.00; 1 nieuwe idem ketel, 80 liter, f 16.00, voorhanden OPRUIMING van Hooivorken, Zeissen, Zeisboomen, Ena., met 10% korting contant.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3