N#.,399. Donderdag 30 Juli. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 31 Juli 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 28 Juli 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOUY. TEXEL, 29 Juli 1891. Ter markt werden Maandag aangevoerd: 1 paard, 1 koe, 1 n. kalf, 22 schapen en 19 lam meren. Yan het wolvee werd verkocht de prijs bleef echter zeer geheim. De verkoop der Tienden, van de te veld staande zaadgewassen en veldvruchten, welke dit jaar op Texel zullen worden ingeoogst, Maandagmorgen gehouden, bracht f 335 op. Oudeschild, 28 Juli. Zondag arriveerde hier uit Alkmaar het raderstoomschip „Kampioen," om tijdelijk den dienst te vervullen voor de „Ada van Holland," die eenige reparatiën moet ondergaan. Maandag arriveerde een sleepbootje met baggermachine en klepbakken. Dit materieel moet gebezigd worden bij de uitdieping dei- haven. In de Veldpost lezen wij Een geneesheer te Texel werd bij een zieken grasmaaier geroepen. De patiënt, een Duitscher had nog niets verdiend en zou dus zijn dokter wel niet kunnen betalen. De menschen die den zieke in huis hadden genomen, waren ook arm. Toch schreef de arts versterkende middelen voor en liet deze te gelijk met de medicijnen bezorgen. De zieke Duitscher had bovendien heimwee naar huis. Toen de man in zoover hersteld was, dat hij op reis kon gaan, wilde hij liefst maar vertrekken, doch 't reisgeld ontbrak hem. De dokter, die reeds voor zooveel had gezorgd, was edelmoedig genoeg om den armen grasmaaier ook nog van reisgeld te voorzien. Met vochtige oogen dankte de Duitscher den nobelen arts, die zoo de kunst beoefent om de lijdende menschheid van dienst te zijn. Te Alkmaar is het bericht ontvangen, dat aldaar de nieuwe cadettenschool zal ge vestigd worden. Door algemeen te vlaggen hebben de inwoners blijk gegeven van hunne ingenomenheid met de beslissing der regeering. De Regeering heeft goedgevonden aan de door Gedeputeerde Staten van Limburg benoemde commissie, ter tegemoetkoming in den nood der slachtoffers van den hagelslag, die omstreeks 1 Juli in die provincie heeft gewoed, machtiging te verleenen tot het houden eener collecte in het geheele rijk, godurende de maanden Aug. en Sept. (Sts. Ct Door de Staatscommissie wordt een onderzoek ingesteld naar de maatschappelijke toestanden der arbeiders, naar de verhoudingen tusschen werkgevers eri arbeiders in de ver schillende bedrijven en naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. Uit Zuidlaarderveen schrijft men aan de Asser Gt. Nog maar al te veel laten sommige paarden fokkers zich door het hooge dekgeld afschrikken, hunne merriën te laten dekken door een uit stekenden hengst. Men weet het wel, dat een veulen van goede afstamming allicht meer zal opbrengen, maar f 15, f 20, ja, nog meer! En zoo komen dikwijls goede voor nemens niet in vervulling. Toch leert de ervaring meer en meer, en met prijzens- waardigen ijver doet het hoofdbestuur van het „Genootschap ter bevordering van den Land bouw in Drente" daartoe, wat het op zijn weg vindt om te doen dat een betrekkelijk hoog dekgeld dubbel wordt terug gevonden in de grootere handelswaarde van het veulen. Zoo is de landbouwer Hendrik Enting alhier in. het bezit van een veulen, afstammende van de alom bekenden hengst „Tabor," waarvoor onlangs tevergeefs eene som van f 250 werd geboden; toch was het jonge dier toen nog slechts twaalf weken oud. Landbouwers, doet met deze mededeeling uw voordeel 1 Aan het advies door de Landbouwcommissie uitgebracht over de vraag, in hoeverre de land bouwbelangen door eene wijziging van de be staande belastingen zouden kunnen worden gebaat, ontleenen wij het volgende Twee vragen zijn in dat advies behandeld 1. zijn de belangen in het algemeen zoodanig geregeld, dat de landbouw een evenredig deel draagt in verhouding tot andere bronnen in het nationaal inkomen2. zijn de afzonderlijke be lastingen zoodanig gekozen en ingericht, dat de landbouw, bij betaling van zijn evenredig deel, in zijne voortbrenging zoo weinig mogelijk wordt belemmerd Wat de eerste vraag betreft, vrij algemeen was de comminissie van oordeel, dat de landbouw onevenredig zwaar wordt gedrukt. De belasting op het ongebouwd betaalt de landbouw by na geheel, daarnaast een evenredig deel van 't ge bouwd en personeel. Handel en ny verheid betalen patent, doch het inkomen uit het kapitaal in portefeuille en dat uit betrekkingen en beroepen zijn onbelast. Eindelijk verhoogen de mutatie rechten, die bijna uitsluitend den overgang van onroerend goed betreffen, de ongelijkheid der directe belastingen nog aanzienlijk. Op een paar punten, die nauw met de belangen van den landbouw samenhangen, wordt hierbij nog gewezen. 1. De herziening der belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen zal steeds ten gevolge hebben dat tal van gronden, die ten koste van arbeid en kapitaal in waarde vermeerderd zijn, hooger worden aangeslagen, m. a. w. iedere aan periodieke herziening onderworpen grondbelasting werkt als belasting op arbeid en kapitaal. Kapitaal in effecten belegd is vrij, maar zoodra men het aanwendt tot bodemverbetering, treedt bjj her ziening de fiscus tusscbenbeide. De vrijstelling van het roerend vermogen is naast een aan periodieke herziening onderworpen grondbelasting een premie op de verwaarloozing van den land bouw. 2. De onbillijkheid van de vrijstelling van het kapitaal in portefeuille drukt vooral in dezen tijd zwaar, nu de landbouw achteruit gaat en in de plattelandsgemeenten, bjj stijgende uitgaven, de bronnen van inkomsten zijn vermindei d. Het is toch een bekend feit, dat vele gegoeden in de laatste tientallen jaren het platteland metterwoon hebben verlaten. Velen alzoo die vroeger vertier gaven en de kapitaalvorming op het land in de hand werkten, namen hun vermogen met zich mede en verteerden hun inkomen in de steden. Intusschen zijn de lasten der gemeenten door de uitgaven voor onderwijs, verkeerswegen en ar menzorg toegenomen lasten, die meer en meer uitsluitend moeten worden opgebracht door de landbouwers. Reden te meer om thans vooral door een belasting van het roerend vermogen de ontlasting van den landbouwenden stand mogelyk te maken. In verhouding tot zijn voortbrenging gaat de landbouw onder te zware lasten gebukt. Ofschoon de landbouwer van patent is vrijgesteld, werkt de personeele belasting voor de meesten als be drijfsbelasting. Dit is vooral het geval met de 2e, 3e, 5e en 6e grondslagen. In den regel be talen de mingegoede landbouwers aan personeel, voor hun paarden, inwonende dienstboden, haard steden en vensters, voor zoover deze geheel on misbaar zijn voor hun bedrijf, meer in personeele belasting dan kooplieden of industrieelen in het patentvooral de groote industrieelen en de groote kooplieden zijn in vergelijking met de landbouwers en in verhouding tot hun winsten zeer bevoorrecht. Ook mag niet worden vergeten, dat de land bouw in vele streken van het land bezwaard wordt met provinciale belasting, polder- of watei- schapsbelasting, die voor een belangrijk deel die nen om uitgaven van algemeen belang te dekken. Omtrent de belasting op het personeel wordt o. a. opgemerkt dat zij even gebrekkig als on regelmatig werkt. De belasting op deuren en vensters b. v. drukt op de voor het bedrijf noodige deelen der woning die ruim, luchtig en licht moeten zijn, zoodra die deelen, zooals dikwijls in de kleinste bedrij ven voorkomt, zelfs in geringe mate voor huiselijk gebruik moeten dienst doen. De mutatierechten zijn nadeelig, omdat kan aangetoond worden, dat vooral het kleine en gemiddeld bezit wordt getroflen. De mutaties zyn veelvuldiger naarmate het bezit kleiner is. Ook tegen de registratierechten by den verkoop van roerend goed bestaan grieven. Afschaffing van deze rechten of althans vermindering tot de helft zou zeer gewenscht zijn in het belang van de vrijheid van verkeer en de gezonde ont wikkeling van het bedrijf. Ten aanzien der belasting op huurcontracten wenscht de commissie in overweging te geven dat de belasting op de huurcontracten zou worden hervormd in een zegelrecht van 25 cent en een vast registratierecht van f 1.20, Met vrijstelling evenwel van alle huren beneden f 100 en met bepaling dat geen afzonderlijk recht voor den borgtocht zal worden geheven. Aan de klachten over de hypotheekrechten zou, naar de commissie meende, op de eenvoudigste wijze zijn te gemoet te komen door een her ziening van het tarief der notarissen. Werd dit eenvoudiger en practischer ingericht, zoodanig dat voor groote hypotheken meer, voor kleinere minder kon worden gerekend, dan zouden de meeste notarissen ongetwyfeld bereid zyn daaraan in practyk de hand te houden. tsf. COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1