Buitenland. Zonder discussie werd door den Gemeente raad te Rotterdam goedgekeurd het voorstel om aan de directie der Nederlandsche Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij een groot terrein aan de Rijnhaven te verkoopen voor f 72.000, waar deze pakhuizen, kantoren en een logement voor landverhuizers wenscht te bouwen. In IJ- en Haarlemmermeerpolder vertoont zich in niet geringe mate de aardappelziekte, de qualiteit is overigens vrij goed. Naar in Haagsche kringen wordt verluid, zou het nieuwe Ministerie zijn samengesteld uit de heeren mr. G. van Tienhoven, voor binnen- landsche zakenjhr. mr. W. H. de Beaufort, voor buitenlandsche zaken J. T. Cremer, voor koloniën; mr. S. van Houten, voor financiën; mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, voor water staat; C. Kruys, voor marine en A. H. W. Seyffardt, voor oorlog. De naam van een titularis voor Justitie wordt nog niet genoemd. De Raad van toezicht op de Spoorweg diensten heeft, in verband met het gebeurde te Lochem, den spoorwegmaatschappijen in overweging gegeven om in het vervolg alle treinen op de stations, alwaar geene kruising plaats heeft, het hoofdspoor te doen berijden. Door dien Raad zijn verder bij de spoorweg- besturen bezwaren ingebracht tegen het be waken en bedienen van overwegen door vrouwen, op baanvakken, waar veel treinen loopen, vooral wanneer die vrouwen groote gezinnen hebben en wanneer hare woningen te ver van de overwegen gelegen zijn. In de polder Waard en Groet zijn de granen grootendeels plat geregend. Voor de tarwe en gerst, welke gewassen volkomen gezet zijn, is dit weinig schadelijk, alleen de wat achterlijke haver kan hierdoor niet vol doende ontwikkelen. Het Leger des Heils heeft te Amsterdam een perceel in de Haarlemmer-Houttuinen No. 39 in gereedheid gebracht, om daar de ongelukkigen, die zonder dak zijn, te herbergen en te voeden. Onderscheidene boeren der gemeente Baflo (Groningen) hebben vermindering van grond belasting gevraagd voor hunne door hagelslag grootendeels vornielde veldvruchten. Hierop is gunstig beschikt. Voor omgeploegde landen wordt de grondbelasting geheel, voor andere stukken al naar de geleden schade, van 50 tot 90 procent vergoed. Yan den, gepasseerden Woensdag over leden, oud-generaal en gewezen minister M. D. graaf van Limburg Stirum, die ongeveer 60 jaren geleden op de Citadel van Antwerpen een been verloor en niettegenstaande de ver schrikkelijke verwonding zoo goed herstelde, dat hij nog geruimen tijd met een houten been als officier der genie dienst bleef doen, wordt de volgende anecdote verhaald. Toen de oppasser van den toenmaligen luite nant der genie zijn heer vond liggen, badende in zijn bloed en met geheel verbrijzeld onder been, en op dit gezicht in tranen losbarstte, riep van Limburg Stirum hem toe: „Kerel, ben je gek, je moest juist pleizier hebben, dat je voortaan maar één schoen hoeft te poetsen." Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat bij de gehouden haver-verkooping te Elden bij Arnhem, voor de te veld staande haver naar berekening werd besteed de zeer hooge prijs van ruim f 300 per hectare, zonder de onkosten. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist op den trein Groningen Nieuwe- schans is in de vorige week te Zuidbroek eene groote ramp voorkomen. Niettegenstaande het sein op veilig stond, was de brug toch afgedraaid. De machinist bemerkte zulks en wist door krachtig remmen te bewerken, dat de trein niet in het kanaal terecht kwam. De Belgische grensbeambten te Loozen hebben Woensdag aan een Nederlandsch schip geladen met buskruit, bestemd voor het gar nizoen te Maastricht, de verdere vaart langs de Zuid-Willemsvaart door België geweigerd. Het schip is weder naar 's-Hertogenbosch teruggekeerd. Door mej. de weduwe Wiertsema te Spijk ziju 10 paarden en 2 veulens verkocht voor de enorme som van f 4255. De werkstaking te Kuilenburg duurt nog altijd voort. Yan de enkelen, die den arbeid hervat hadden, hebben sommigen ver leden Zaterdagavond op de fabriek van den heer C. Laan de werkstaking hernieuwd. Geen rustverstoring heeft meer plaats, dank der zorg van de ijverige en werkzame politie. De werkgevers hebben verklaard, dat zij niets zouden toegeven, doch dat de werklieden op 4ezelfde voorwaarden aan 't werk konden gaan, behalve die arbeiders, welke zij zouden noemen, waaronder in de eerste plaats be. hooren de leden van het bestuur van den „sigaren- en tabaksbewerkersbond". Te wen- schen ware het, dat de arbeid spoedig hervat werd, opdat de honger, die zich in verschillende huisgezinnen al sterk doet gevoelen, weldra geëindigd zij. Men meldt uit YeendamOp eenige plaatsen vertoont zich in de veenkoloniën de aardappelziekte. Verschillende akkers vroege aardappelen zijn reeds, geheel zwart. Woensdag is te Assen overleden een jongen van drie jaar, die den vorigen dag bij het plukken van boschbessen door een adder- was gebeten. Daar het tegen den avond was en de menschen nogal op eenigen afstand wonen van de kom der gemeente, werd niet dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Het kind stierf ten gevolge van dien adderbeet. In verschillende café's van den derden rang te Amsterdam, liggen lijsten ter teekening, waarin op de weder invoering van de kermis wordt aangedrongen. Drie vrouwen bezochten een hoeden- magazijn in de Vijzelstraat te Amsterdam, toen eensklaps een groote rat uit den mantel zak van een harer sprong. Natuurlijk groote ontsteltenis onder het drietal en de winkel juffrouwen, die vermeerderde, toen het scheen (door de vele spiegels in den helder verlichten winkel) dat er niet één, maar verscheiden ratten waren, 't Gelukte intusschen het beest in een hoek te drijven en daar te dooden. Toen de ontsteltenis voorbij was, deelde de vrouw nog mede, dat zij onderweg reeds eenige beweging in haar mantelzak had ge voeld, maar ze had gemeend, dat hare buur vrouw haar nu en dan zachtjes had aange- stooten, om op 't een of ander in eene winkel uitstalling attent te maken. Het V. v. d. D. deelt het volgende mede uit de raadzaal eener plattelandsgemeente: BurgemeesterEn zijn de heeren 't eindelijk eens met de schikkingen, die Burg. en Weth. wenschen te treffen? Secretaris: Drinken alle heeren bitter? LedenJa, ja, ja Burgemeester: Dan, mijne heeren, is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en kunnen we overgaan tot het volgende punt der agenda. Met de garnizoenspaarden te Venlo zijn proeven genomen om deze over de Maas te laten zwemmen, hetwelk volkomen gelukte. Eerstdaags zal dit door een geheel escadron herhaald worden, met den ruiter er op. Onder de paarden der artillerie te Utrecht en die der cavallerie te Deventer heerscht influenza. Een fraai vooruitzicht voor de najaars manoeuvres. De Keizer van Duitschland rust thans in het Noorden uit van de vermoeienissen zijner reis door ons land en Engelandalthans indien men het deelnemen aan een walvisch vangst en eene rendierjacht, welke nummers op zijn reisplan door Zweden en Noorwegen voorkomen, rusten gelieft te noemen. Voor het oogenblik maakt hij dus geen politiek. Volgens een gerucht, zou de voorbereiding tot het samenstellen van het Kabinet met welke de burgemeester van Amsterdam, de heer van Tienhoven zich zou belast hebben, niet zijn geslaagd. De weersgesteldheid in Engelsch-Indie blijft nog steeds zorgwekkend. Zelfs wordt uit Bombay aan de Times gemeld, dat in de Noordwestelijke provinciën onvermijdelijk hongersnood zal uitbre ken, zoo niet binnen een week de langgewenschte regen eindelijk te hulp komt. Aangaande het ongeluk bij de werken aan het Manchester-kanaal wordt gemeld dat het ongeluk ontstond, doordien een zeventien-jarige wissel wachter den wissel verkeerd overhaalde, vermoedelijk doordien hfj uitgeput was door nachtwerk. De trein telde twee locomotieven en 60 wagens, met stukken steen geladsn, en viel van eene hoogte van 60 voet op eene plaats, waar eene talrijke ploeg arbeiders juist zat te schaften. De plaats des onheils leverde een vreeselijk gezicht op, toen het reddingswerk werd aange vangen alle lichamen waren gruwelijk verminkt, zoodat herkenning onmogelijk was. Zes man werden nog levend onder de ruïne weggehaald en zwaar gekwetst naar het bij het werk behoo- rende hospitaal overgebracht. De machinisten en stokers der beide locomotieven, die den trein duwden, hadden het ongeluk zien aankomen en waren van hunne machines gesprongen, maar bekwamen daarbij ernstige verwondingen en beenbreuken. De jeugdige wissel wachter nam, toen hij de gevolgen van zijn verzuim bemerkte, de vlucht; maar werd eenige uren later in een koffiehuis aangehouden. Zaterdag werd hij te Chester voor den politie-rechter gebracht, die er zijne afkeuring over te kennen gaf, dat een zoo jeugdige knaap met zulk eene gewichtige taak belast werd. Terwijl er uit Silezië wordt geklaagd over water, tengevolge van veel regen, wordt uit Leipzig onder dagteekening van 25 dezer melding gemaakt van zware onweders met wolkbreuk en hagel, waardoor in de omstreken der stad groote schade is aangericht. Nabij Nötha en in den omtrek van Rosswein zijn de te veld staande granen grootendeels vernield. Hier en daar heeft het water een meter hoog in de huizen gestaan. Het gemeentebestuur van Manchester heeft het voornemen maatregelen te nemen tegen een zekere klasse van personen, bekend onder den naam van „opkoopers van onroerende goederen." Daartoe behooren over 't algemeen ruwe, ge- wetenlooze kerels, die door 't leenen van geld tegen woekerrente er boven op zijn gekomen en een groot deel van de arbeiderswoningen in Manchester in hun bezit hebben gekregen. Deze menschen spotten met alle eischen van gezond heid en reinheid voor de woningen. Het ge meentebestuur is nu van plan een blok van drie huizen, waar meer dan 2000 personen leven, voor ruim een millioen gulden te koopen, het af te breken en op het open terrein modelwoningen te bouwen. Naar dit model zullen dan de eigenaars van arbeiderswoningen in 't vervolg verplicht zijn hun huizen te herbouwen, of wel hun eigen dommen zullen onteigend worden. Het duel is onlangs in Japan streng ver boden. De Keizer heeft bepaald dat ieder, die een ander uitdaagt of eene uitdaging aanneemt, in het vervolg met eene zware geldboete en eene galeistraf van 6 maanden tot 2 jaren gestraft zal worden. Beleediging van iemand die gewei gerd heeft te duelleeren, zal worden gestraft als laster. De Koningin van België en hare dochter vermaakten zich dezer dagen aan het strand van Ostende met schelpen zoeken, dwaalden te ver af en keerden per stoomtram terug. Toen zfj in een wagen eerste klasse plaats namen, troffen de beide vorstelijke personen daar eene dame aan, die zich over het door de wandeling eenigszins gehavende toilet harer medereizigsters zoo zeer ergerde, dat zij zich daarover eenige opmerkingen veroorloofde. Ten slotte verliet de verontwaar digde dame den waggon, zeggende, dat zij zich verder met een rijtuig naar haar hotel zou laten brengen, daar zij niet langer in dergelijk gezelschap wenschte te blijven. De Koningin vermaakte zich kostelijk met dit voorval. Een tooneel, waarvan men in de geschie denis van den spoorwegdienst geen voorbeeld zal vinden, is te Jumet-Tongres (Henegouwen) aan den overweg van Gilly afgespeeld. Léon L., een dronkaard, ging Woensdag om streeks den middag, met het voornemen een einde aan zijn leven te maken, aan den slagboom van een spoorweg staan, om het voorbijrijden van een trein af te wachten.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2