Eenige kiezers ie Texef DROS en RAKKER ALBERT DROS Azn., Burg, C. I. BAKKER Jr., Hoorn. De Haariemsche Courant. 1$, Eene fatsoenlijke Dienstbode A. DROS Az., Eert de ouderdom. A. P. KOORN, A. PROS Az. Mede-kiezers! Goed gewonnen KLAVERHOOI. Brandkroniek, Opruiming Zomerartikelen. LEESUREN OPEN OP Feuilleton. GEVRAAGD Kiezers van Texel Men vraagt te hoop: DE SMOKKELAAllS Uy I&& als meid alleen, tegen lo AUG. of eerder. Zich aan te melden in persoon, KERKGRACHT 15 den Helder; Dinsdag a. s. zal eene keuze moeten worden gedaan voor 2 leden voor den Raad, uit een viertal personen, welke bij de verkiezing van 21 dezer de meeste, doch geen meerderheid van stemmen bekwamen. De heer C. M. Koot, een der candidaten, ver zocht in het vorig nnmmer van deze courant, om by de aanstaande herstemming niet in aan merking te komen, daar hij geen lid van den gemeenteraad wenscht te zijn. Gehoor gevende aan die wensch, zou de keuze slechts uit een drietal kunnen geschieden, terwijl, deed het geval zich voor, dat nog een der overige candidaten hetzelfde verzoek kenbaar maakte, voor de keuze van 2 leden voor den Raad slechts 2 candidaten beschikbaar waren. Op die wijze zou een enkel persoon zeer grooten, ja te grooten invloed op de stemming kunnen uitoefenen. Met eerbiediging van de wenschen van even- tueele candidaten bij eene eerste stemming, meent steller dezes, dat by eene herstemming aan die wenschen niet moet worden toegegeven, en de kiezers zich door die wenschen niet mogen laten leiden, om hunne stemmen op andere candidaten uit te brengen. Bij eene herstemming kieze men uit de voorgestelde 'dubbeltallen, zonder te letten op de wenschen der candidaten. De gekozenen beslissen later of zij de benoemingen gelieven aan te nemen of daarvoor wenschen te bedanken. De keuze zij daarom uit liet viertal. wenschen met ernst en nadruk in het belang van de gemeente de Heeren voor de a. s. verkiezing aan te bevelen. Veel woorden zijn overbodig, ieder voor zich wikke en wege en houde rekening met de toekomst. Breng met ons ook Uwe stem uit op den Heer die reeds sedert vele jaren de gemeentebelangen met ernst en nauwgezetheid heeit behartigd en dus getoond heeft het vertrouwen tot vervulling van een mandaat waardig te zijn. VELE KIEZERS. Voor oogen houdend de spreuk „een goed volk dat zijn ouden eert," worden voor de aanstaande herstemming van 2 leden voor den Gemeenteraad aanbevolen, de oudste leden, de heeren Wilt ge in ons aller belang een flink persoon in den Gemeenteraad behouden, iemand die steeds voor zijne opinie durfde uit te komen, en elks belang onpartijdig behandelde, kiest dan met ons, den Heer iemand die oordeel kan vellen over alle verschil lende Texelsche toestanden als handel, visscherij, landbouw, veeteelt, enz. Een waardig tegenhanger voor de andere opene plaats is zeer zeker de Heer Komt allen getrouw ter stembus en kiezen we als één man genoemde twee heeren. Namens vele kiezers a/d Burg. Adresseeren uitgever dezer courant. bevattende eene korte beschrijving van alle branden aan de Zaanstreek en omliggende Ge meenten, van 1656 af tot op heden, verzameld door N. VAN POMEREN. PRIJS f (WO. Alom te verkrijgen of te ontbieden. Stoomdrukkerij E. N. SMIT Ez. Koog a/d Zaan. Ondergeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers, dat hij alle Lustre- en Driljassen, Bukskinjassen, Kinderpakjes, Tricotpakjes, Ka toenen jongensblouses, voor verminderden prijs opruimt. Tevens ruim voorzien van Zwem broeken in alle grootten, prijs uiterst laag gesteld; geeft steeds a contant 5% korting. Aanbevelende, Pk. VLESSING. Leesgeld f 1.00 per 3 maanden. LANGEVELD DE ROOIJ. Vrij naar het Fransch door A. B. IV: 8. De Vergelding. Een half uur ten noordoosten van Tremeven, op een steile hoogte, stond de hut van den kluizenaa^ waarheen Esteban door den schoolmeester verwe zen was. Hier bevond de vluchteling zich in veilig heid, dank zy de goede zorg van den grijsaard. Voor het uiterlijk was de kluizenaar een vrome grijsaard, doch zij, die beter met hem bekend waren, wisten maar al te goed, dat hy in stilte een zeer voordeelig beroep uitoefende, nl. dat van heler van smokkelwaren. De douanen veroorzaakten hem wel is waar somwijlen eenige moeite, maar hy had zich tot heden toe nog altyd met eere weten te redden. Een week ongeveer was er verloopen sedert de gevangenneming van Bruno en verder was er nog niets meer voorgevallen, toen op een schoonen morgen tegen 3 uur een vaartuig van Tremeven komende, langzaam naar de woning des kluizenaars voer. De dochter van Drack zat aan het roer in eene treurige nadenkende houding. Een lichte bries blies in het zeil en stuwde de schuit voort. Einde- lyk was het strand by de woning van den kluizenaar bereikt. Jenny maakte de schuit vast en liep zoo snel zy loopen kon het eerste het beste voetpad dat zy zag op. Aan de deur van den kluizenaar gekomen, klopte zy zacht aan en wachtte niet zonder verwarring op antwoord. De kluizenaar stond op opende een klein venstertje, toen hy echter Jenny zag, haastte hy zich de deur te openen. Gy hebt hier sedert 8 dagen een vreemdeling vroeg Jenny. "Wat zegt gy, dochter van vader Drack, vroeg de kluizenaar. Een vreemdeling? Wel neen kindlief. Myn vader heeft het my toch gezegd en my een boodschap voor hem opgedragen. O, dan is het iets anders. Ga maar naar boven, kleine! hy is reeds op. En vooral Jenny haastte zich van de vergunning gebruik te maken zonder verder den kluizenaar tyd te laten uit te spreken. Zoodra zy boven by Calvina was, zei zy tot deze: Vlucht, myn vriend I Bruno is gevangen, Bruno weet alles, hy zal zyn leven ten koste van het uwe trachten vry te koopen. Beneden wacht ons een boot en ik weet voor u een veilige schuilplaats in de archipel Glenan. Weet de schoolmeester werkelyk myn naam, myn vaderland en myne lotgevallen? vroeg Esteban, en gy weet zeker niet, hoe hy die heeft leeren kennen Geen verwytingen, ik zal u alles zeggen, zei het jonge meisje, hem medeslepende. Beneden vonden zy den kluizenaar, die hen op wachtte met de rug tegen de deur lennende en met over elkander geslagen armen. Ik groet u, zei de Spaiyaard. Hoe, gy vertrekt? Ja! Een oogenblik nog, als 't u belieft. En uwe rekening Myn vader zal hem u betalen, zei Jenny. Wel zekermaar ik houd hem zoolang in de kooi. Ik moet klinkende munt hebben, vriendje! Goede man, zei Esteban, ik heb geen geld. Maar ik beloof u op myn eer, dat gy eens de belooning voor uwe gastvryheid zult ontvangen. Neem Drack tot borg en laat my vertrekken. Drack of de schoolmeester kome dan zelf om u te halen, maar tot zoolang houd ik u gevangen. Open de deur laaghartige schurk en wel spoedig, zei de Spanjaard. De kluizenaar greep verschrikt een stok, maar voor hy die kon gebruiken nam Esteban hem deze af, greep den kluizenaar beet en gaf hem eenige stokslagen. Daarna opende hy de deur liet Jenny uitgaan en verwyderde zich met haar. Tien minuten later vertoonde zich Qraindemer aan de kluizenaarswoning, vergezeld van 6 gendarmen, een commissaris van politie en eenjongelingineen mantel gehuld. De kommissaris was in het bezit van een bevelschrift tot inhechtenisneming van Esteban Calvina, opperhoofd van opstandelingen van de algemeene amnestie uitgesloten. Bruno, die het plan tusschen hem en den school meester gevormd, volgde, had het zoo weten aan te leggen, dat hy zyne vryheid weer terug zou erlangen, wanneer hy de moordenaar van Bandeira aan de politie overleverde. De visscher trad het eerst de kluizenaarswoning binnen, Eerwaarde vader, zei hy fluisterend tot den kluizenaar, gy hebt in uw huis een ïydenden broeder opgenomen. Deze heeren wenschen hem een oogen blik te spreken. Loop naar den duivel, hernam de kluizenaar, zyn lendenen wryvende, Hy is gevlucht die broeder. Hoe, gy hebt hem laten uitgaan? Drommels, dan had gy moeten komen om h9t hem te beletten. Domoorzei Bruno op den grond stampende. Intusschen was de troep genaderd. De kluizenaar vertelde hoe de gevangene de vlucht had genomen. Wy zullen hem wel vinden, zei Bruno, Jenny geleidt hem zonder twyfel naar Glenan. Mynheer de commissaris volg met uwe manschappen de kust tot het eerste vaartuigverberg u daar en let op. Ik zal zwemmende met hen op die klip met brem bedekt, welke gy daar tusschen den oever en het, schapeneiland ontdekt, aankomen. Schiet dan toe Ik zal hem daar vatten en hy zal my niet ontsnap pen dan over myn lyk. En dat kon wel gebeuren voegde de voorzich tige kluizenaar er aan toe, pas op zyn dolk, myn jongenen tot meerdere voorzorg, zou ik u aan raden de bajonet van een dezer lieden onder uw kiel te verbergen. Bruno geloofde deze raad niet in den wind te moeten slaan, legde zyne jas neder en daalde ^op het strand af. Inderdaad bereikten Esteban en Jenny, met behulp van zeil en riemen, weldra de aangewezen klip. Beiden zwegen, totdat zy eenige meters van hen verwyderd een vreemd voorwerp opmerkte, dat hun eenige afleiding gaf. Jenny, zie daar ginds, zei Esteban; het is of een man ons al zwemmende wil achterhalen. Hemel, riep Jenny ontsteld uit, Het is Bruno Qraindemer O he, o he, riep de zwemmer. Hy roept om hulp, dunkt my. Laat ons vluchten, laat ons vluchten. Zonder twyrel wil hy zyne vryheid herkrygen, door u over te leveren. Hy vervolgt ons. Hy antwoordde Calvina, zy'nen riem loslatende. Dan wacht ik hem. Maar wanneer hy werkelyk hulp noodig heeft, zoudt gy hem dan aan zyn lot willen overlaten? Wat gaat my het leven van dien man aan, Esteban n bemin ik, wien ik moet redden. O, laat ons vluchten, al ware het alleen ter wille van uwe zuster Carmel, wier eenige steun gy zyt. En de hand van den banneling nemende, legde zy deze weder op den riem, terwyi Esteban het be- koorlyke meisje met een oog, waaruit liefde straalde, aanzag, want hy vergat elke verdenking, toen hy haar angst om zynent wille zag. Slot volgt. Snelpersdruk - LANGEVELD k DE ROOIJ Texel,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 4