Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Een bewoner van de Blankenstraat te Amsterdam begaf zich met zijn zoon naar de Oranjesluizen, waar de jongen een bad nam, terwijl de vader op den kant bij de kleeren van den zwemmende stond te wachten. De jongen begaf zich te ver van den kant en kon niet meer terug zwemmenhij ver dronk voor de oogen van den vader, die geen hulp kon verleenen, daar hij niet zwemmen kon. Geheel verslagen keerde de man, met de kleeren van zijn verdronken zoon onder den arm, huiswaarts om daar zijn vrouw het droevige geval mee te deelen. De veldgewassen staan in Friesland dezen zomer verrukkelijk schoonalles belooft een rijken oogstde tarwe, gerst, erwten vlas, aardappelen, boonen, enz.niet een enkel gewas laat te wensclien over. De vroegrijpe aardappels zijn reeds ten deele gerooid en leverden een goed beschot, terwijl op de qualiteit viel te roemen. Met het trekken van hot vlas wordt reeds een begin gemaakt; in enkele stukken vertoont zich de roest. Belgische kooplieden hebben eenige poudematen tegen hooge prijzen opgekocht, hetgeen men in vorige jaren niet meer gewoon was. Ook wordt op een enkele plaats de zeis ter hand genomen en worden de eerste gersthalmen geveld. Niet lang duurt het meer of algemeen wordt met den oogst aangevangen, en dan is het natuurschoon van deze streken weer spoedig verdwenen. Voor de betrekking van hoofd der koste- looze school lett. D. te Haarlem hebben zich niet minder dan 130 sollicitanten aangemeld. Na een zorgvuldig onderzoek is men tot de ontdekking gekomen dat de appel een veel grootere hoeveelheid phosphor bevat an andere boomvruchten of groenten, en dat derhalve de appel voor heD, die een zittende levenswijze voeren of ingespannen geestesarbeid verrichten, een uitstekende vrucht is, te meer, omdat hij bovendien nog zekero zuren bevat, die tegen slapeloosheid en huidziekten beschutten. Zaterdagmiddag sloeg op de Spuistraat te Amsterdam een paard, gespannen voor een bruidskoets waarin twee personen zaten, op hol. De heer J. H. Smidt, stalhouder, Rozenstraat 225, die toevallig daar met een van zijn rijtuigen voorbij kwam, had de groote tegenwoordigheid van geest van den bok van zijn rijtuig te springen een in de nabijheid staand persoon de teugels over te geven, een ander heei zijn hoed toe te reiken en toen, in vliegende vaart, het rijtuig met het hollend paard, dat reeds een 15 meter ver was en gevaar liep tegen een lantaarnpaal ver pletterd te worden, na te ijlen. Het mocht den heer Smidt gelukken het paard in te halen en door een juiste beweging het dier bij den bek te grijpen, zoodat het hoog steigerde en het daarna t6 dwingen stil te blij ven staan. Door de inspanning en vermoeienis uitgeput, bracht men hierop den moedigen man in een koffiehuis, waar hij lang zamerhand bijkwam en toen zoowel de dankbe tuigingen van de twee geredde personen, die in het rijtuig zaten en gelukkig met den schrik vrij kwamen, als de felicitaties van de toeschouwers, die vol bewondering waren in ontvangst kon nemen. In het koor van het kleine kerkje te Lutjewoude, in Friesland, vindt men eene eenvoudige grafzerk met een Latijnsch opschrift, in het Hollandsch luidende„Hier ligt begraven Rhoorda, woleer geen kleine schrik van Spanje, de hoop en het heil zijns vaderlands. „De wereld is in het bezit van zijn roemde Hemel van zijn ziel, voor het overige bedekt de aarde zijne ascb. „Leer, wandelaar, te sterven, leer het ver gankelijke te wantrouwen, uw kruis te dragen op Christus te vertrouwen. Leer te sterven Langs den rand leest men „Anna 1617. De 18 Februari's sterf de Edele Erentphest Jr. Sixtus van Rhoorda, olt in 't 49 jaer." Om koolplanten van de rups vrij te houden, strooit men, als de dauw er nog op ligt, houtasch op de planten, of wel men begiet ze met zout water. Een hand vol zout is voldoende voor een emmer water. Te Sliedrecht ontstond brand in eene woning aan den Stationsweg, doordien de klee deren der bewoonster, wed. v. M., bij het naar bed gaan in brand raakten. Vrij spoedig was er hulp aanwezig, doch te laat. De vlammen hadden zich aan het ledikant meegedeeld, en nu stond alles spoedig in lichte laaio. De brandweer was spoedig ter plaatse on weldra den brand meester. Men vond het lijk der ongelukkige geheel verkoold. In eene partic. correepondentie uit Londen van 28 Juli aan de N. R. Ct. lezen wij: Groote beroering heerscht er in den Schotachen haringhancjel wegens de algemeene werkstaking der Shetlandsche haringvisschers, die weigeren ter haringvangst te gaan, omdat zij ontevreden zijn over de .oorwaarden der inmakers, Eene groote haringvloot ligt werkeloos voor anker te Lerwick, door de bemanning verlaten. Men ver wacht buitengewone haringprijzen. Zondag had aan het station Saint-Mandé een vreoselijk spoorwegongeluk plaats. De sup plementaire trein dio van het station Joinville- le-Pont kwam, liep tegon een anderen trein en verplotterde een goederenwagen en drie wagens overvol met menschen. De wagens van den eersten trein werden op elkander gedrukt en een wagen met gas verlicht, geraakte in brand. Overal klonken noodkreten. Spoedig werd hulp verleend. De brandweer bluschte het vuur. De spoorwegambtenaren waren bezig de gewonden onder de hout- en ijzermassa uit te halen. Men weet het aantal slachtoffers niet, doch men spreekt van 50 gewonden en verscheidene dooden. Een later telegram meldt49 personen werden terstond gedood, honderden werden gewond, waarvan reeds 6 zijn overleden. Men vreest, dat nog velen spoedig aan hunne wonden zullen sterven. Het was een vreeselijk schouwspel. G-eheele families kwamen om. Van andere, bestaande uit vijf of zes personen, bleef er één in leven. Het meerendeel der reizigers bestond uit werklieden, bedienden en winkeliers, die van een uitstapje terugkwamen. Te Folkestone zwom dezer dagen de zwem meester Enoch Taylor 20 minuten met de handen vastgebonden op den rug en de voeten aan de enkels saamgebonden. In een hospitaal te weenen overleed dezer dagen, tengevolge van een ongeluk, een tram- koetsier, die jarenlang bij de tram maatschappij had gediend, 't Bleek nu dat hij baron Erwin von Schönstein was, de laatste afstammeling uit een oud geslacht en vroeger millionair. De Chronicle verneemt uit Odessa, dat verscheidene bekende doopsgezinden te Kieff plot seling gevat en verwezen zijn tot vijf-jarige verbanning naar Transkaukasië en wel wegens het deelnemen aan verboden godsdienstoefeningen. Zij werden op 28 Juli overgebracht en kregen geene vergunning om van hunne huisgezinnen afscheid te nemen. Het hoofd der politie te Weenen heeft den verschillenden commissarissen advies gevraagd over de sleepjaponnen. De geneeskundige raad heeft namelijk gewezen op het gevaar, dat voor de openbare gezondheid ontstaat door de stof wolken, welke de korte of lange slepen der danrns doen opwarrelen en waarin vaak ziektekiemen bij menigte voorkomen. De groote vraag is echter of het mogelijk zal zijn een verbodsbe paling daaromtrent te handhaven. Over die vraag is nu het gevoelen der commissarissen van politie ingewonnen. Te Triel, bij Médan (Frankrijk), schijnt men sedert een veertig jaar te graven naar een schat van 50 millioeneen kroon, schepter enz. door Jacob II van Engeland, naar men meende, daar begraven. Thans beginnen echter de Trielenaars zich de zaak aan te trekken, daar hunne huizen op den heiude en ver ondermijnden grond gaan waggelen en instorten. Negreigras Paez, een millionair uit Boston is met zijn 279 kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen, met een eigen stoomboot naar Sevilla vertrokken. Paez, die 93 jaar is en in geen 70 jaar in zijn vaderland was, hoopt weder naar Amerika terug te keeren. Doordien de Schwarzoppa en de Goldoppa (in Silezië) buiten haar oevers zijn getreden, zijn verschillende gemeenten overstroomd en is o. a. het laaggelegen gedeelte van Jagerndorf geïnun deerd; ook te Hotzenplotz heeft men veel van de overstroomiug te lijden en te Neot tschein zijn tal van perceelen land door 't wassen van de Oder en de Lubina onder water gezet; men vaart er door de straten en in de huizen zijn de benedenkamers onbewoonbear. Vergadering Vrijdag 31 Juli's morgens 11 uur. Voorzitter de heer O. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westenberg, F. Kefiser, Brouwer, Mets, Boon, C. W. Bakker Jr., Zijm, Roeper, Dros, C. Kefiser Pz., Koning en W. K, Bakker. Afwezig met kennisgeving de heer Koorn. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zfin prov. bladen en circulaires Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de post onvoorziene uitgaven, af- en overschrij ving, suppl. begrooting 1891 en geldleening. Idem een schrijven van de heeren W. Flens, H. A Bfileveld en P. Dijkstra, inhoudende, dat zi) hun benoeming aannemen; benevens van de dames R. Roeper on H. Koorn van gelijke strekking. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna worden den raad aangeboden Rekening van de Gemeente over 1890.; Idem Alg. Armbestuur; Idem Bank van Leening Idem Alg. Weeshuis. Alle deze rekeningen worden tot onderzoek gesteld in handen van eene commissie, waartoe worden aangewezen de Heeren C. P. Kefiser, J. Roeper, P. Boon en G, K. Brouwer, Door den Voorz. wordt namens B. en W. een nader voorstel gedaan betreffende het sluiten der geld leening, groot t 10000, ten behoeve der havenver - grooting en de aanjager, enz. De voorz. deelt mede, dat bovengenoemde som kan verkregen worden tegen 4°/0 's jaars met provisie, levering 15 Augustus a. s. Verder deelt de voorz. mede, dat de afschouwing der haven zeer waarschijnlijk niet voor 1 Sept. of later zal kunnen plaats hebben, zoodat men de f8000 dan ook niet eerder zal behoeven te storten, waarom B. en W. voorstellen bovengenoemde som dan gedurende dien tfid op obligatie uit te zetten. Na eenige opmerkingen wordt besloten de leening op de bovengenoemde voorwaarden te sluiten na eerst nog getracht te hebben de leening van het geld te hebben f2000 op 1 Aug. en 18000 op 1 Sept. a. s. De voorz. doet voorlezing van de lijst der sollici tanten naar de betrekking van H. d. S. te de Cocks- dorp, bevattende de namen van de volgende heeren C. Schaap, TexelC. Tym, TerschellingJb. de Groot, Oudcarspel; K. v. 't Veer, Oudcarspel; H.F.Morra, LeerdamA. Plaat, AlkmaarJ. de Groot, Winkel W. W. Vallentgoed, Haarlem. Wordt gelezen eene missive van den heer P, Deu- zeman, H. d. S. te den; Hoorn, daarin verzoekende om te worden overgeplaatst als H. d. S. naar de Cocksdorp, vooral met het oog op financiëele lots verbetering, doordat zijne echtgenoote alsdan als onderwijzeres in de handwerken zal kunnen drenst doen. Bij bovengenoemde missive was een schrijven van den heer schoolopziener, bevattende het voorstel om het verzoek toe te staan. Namens B. en W. wordt door den Voorz. geadvi seerd op dit verzoek gunstig te beslissen er bi) op gevende dat men dan tevens de verplichting op zich neemt, aan Mej. Deuzeman het onderwijs inde handwerken op te dragen. De heer C. Kefiser Pz. juicht het voorstel toe vooral met het oog op de financiëele lotsverbetering. De heer Dros doet de vraag of de heer Poutsma en B. eu W. bekend zijn met de bekwaamheid van mej. Deuzeman als onderwijzeres in de nuttige handwerken. De Voorz. geeft ten antwoord dat men van haar evenveel of even weinig zekerheid heeft als van ieder ander ongeêxamineerde, Verscheidene leden zeggen, dat de heer Deuzeman hen heeft verklaard, dat zjjne echtgenoote voldoende er mede bekend is. De heer C. P. Ketjser stelt voor de benoeming voorwaardelijk te doen, ten einde, indien noodig, deze te kunnen intrekken, indien er eene onderwijzeres mocht benoodigd zijn. De heer Dros wenscht nog te vragen of er met het oog op het aantal schoolgaande kinderen aan den Burg geen onderwijzer te veel is. De Voorz. repliceert, dat er zelfs 2 meer zijn dan door de wet worden geeischt. De heer Dros stelt daarop voor de heer Schaap alsdan over te plaatsen, waardoor de gemeente finan- ceel voordeel zou hebben. De Voorzitter maakt de opmerking dat de heer Schaap niet overgeplaatst kan worden, aangezien hfi nog niet als hoofdonderw. geplaatst is. De heer Dros stelt voor het verzoek van de heer Deuzeman in overweging te nemen en in eene vol gende vergadering eene beslissing te nemen. De heer C. Keijser Pz. meent het onnoodig en is er sterk tegen een geacht ambtenaar, die reeds tal van jaren de gemeente met ijver en nauwgezetheid dient, in het gezicht te slaan ter wille van den heer Schaap. De heer Dros repliceert, dat zjjn doel niet is het belang van den heer S. tegenover dat van de heer D., maar wel het financieel belang van de gemeente daar door de plaatsing van de heer S. een onderwij zer aan den Burg minder zal zfin. De heer F, Kefiser geeft te kennen dat er, naar hem bfi ingewonnen inlichtingen is gebleken, moeie- Ifik een ^onderwijzer aan de school te den Burg kan gemist worden, doordat de lokalen te klein zfin om twee klassen te combineeren. De heer Dros stelt voor om zfin voorstel, de beslis sing te verdagen tot een volgende vergadering, in stemming te brengen. In stemming gebracht wordt het met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Dros en Boon, verworpen; Daarna brengt de Voorz. in stemming het voorstel van B. en W. om het verzoek van den heer Deuzeman toe te staan. Wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Dros. De heer Boon hield zich buiten stem ming. Verder brengt de Voorz. ter tafel een schrijven van mej. Schreuder te de Cocksdorp, bevattende ver zoek om ontslag uit haar betrekking als onderwij zeres in de nuttige handwerken. Wordt besloten dat ontslag eervol te verleenen. Vervolgens komt in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van Mej.Boeling- Hesse, om eene gratificatie. De Voorz. verklaart namens B. en W. dat boven genoemd verzoek, na ingewonnen informaties is gebleken niet voor inwilliging vatbaar te zfin en adviseert het te wfizen van de hand. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting tot behandeling van reclames tegen den hoofdelfiken omslag. Na heropening der vergadering wfist de heer Mets op het noodzakelijke om bfi de nieuwe haven alsnog 2 lantaarns te plaatsen nl. 1 aan de noord- en 1 aan de westhoek. Verder wfist bovengenoemd spr. op het padje onder den dfik van het O. Schild naar de haven, dat reeds gedeeltelijk behard is, maar dat spr. noodig acht dat zoo mogelfik nog voor den winter geheel behard en opgehoogd wordt, daar het anders gedurende dien tfid waarschfinlfik onbegaanbaar zal zfin. De voorz. zegt dat in overweging te zullen nemen. De heer C. Kefiser vestigt de aandacht op de slechte toestand van het stukje straat aan het begin van den schil pweg aan den Burg. De heer F. Kefiser zegt dat dit reeds door B. en W. is opgemerkt en besproken. Niets meer te verhandelen zfinde, sluit de voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2