Buitenland. De minister van marine brengt ter alge- meene kennis, dat, büjkons bericht van den commandant van Hr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", in den nacht van 21 Juli jl., tijdens een oefeningstocht in de Noordzee, twee reddingsboeien (gemerkt „Koningin Emma der Nederlanden"), zijn verloren geraakt, zoodat het vinden van deze voorwerpen geene aanleiding tot bezorgheid behoeft te geven. De gemeenteraad van Helder heeft besloten over te gaan tot stichting eener zeevaartkundige school en daarbij de voor waarden aan te nemen, die de minister van binnenlandsche zaken heeft gesteld voor het bekomen van een rijks-subsidie. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft gunstig geadviseerd op het voorstel om het Maandblad in een Weekblad te veranderen en dat aan alle leden gratis te doen toezenden. Naar het Vaderland verneemt, is de heer Van Tienhoven met de samenstelling van een Kabinet gereed gekomen. Woensdag is door hem de volledige lijst aan de Regentes op het Loo aangeboden. De heer Van Tienhoven zal zelf in het kabinet zitting nemen als Minister van Binnènlandsche Zaken, terwijl o. a. aan de heeren Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justitie zijn toegekend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar het gerucht wil mr. N G. Pierson zou optreden voor financiën. Te Groningen is voor den schimmelhengst „Jonge Tabor H" van den heer Jb. Roele, te Buiksluit, f 20,030 vruchteloos geboden. De vraagprijs f 25,000 bedragende, werd den vol genden dag verhoogd, zoodat het fraaie dier thans niet m er verkrijgbaar is. Deze prijs is buitengewoon hoog, als men nagaat, dat deze harddraver „onder den deken" d. w. z. onder den man evenmin als aan de renbaan deelneemt. Tengevolge der geringe vangst, zijn de prijzen der verschillende vischsoorten in den laatsten tijd ongekend gestegeD. Tongen, die anders met 30 a 40 cent betaald worden, gelden nu tusschen 70 en 80 cent, terwijl wij a's eene merkwaardigheid hieraan kunnen t evoegen, dat aan den afslag de rog werd verkocht tegen 101 cent, per stuk, iets wat in de hondsdagen nog nimmer is voorgekomen, daar deze visch dan gewoonlijk niet meer opbrengt dan 25 cent. Ook rondvisch is nog zeer prijzig. Komt deze anders in dezen tijd van het jaar bijna niet in aanmerking, thans worden er met graagte flinke prijzen voor besteedt. Held. Ct. Maandagavond jl. hield Mr. P. J. G. van Diggelen uit Zwolle, te Hoorn eene redevoering over de droogmaking der Zuiderzee. De spreker was van oordeel, dat de droogma king van de zuiderzee een der groote maatschap pelijke vraagstukken in ons land ten nauwste raakt. Wel zou een belangrijke tak van volks bestaan te gronde gaan namelijk de Zuider zee visscherij maar spr. betoogde met cijfers dat de herschepping van de Zuiderzee in een bebouwbare oppervlakte van grooter waarde is dan de visscherij ooit geweest is, of zou kunnen worden. Daarna behandelde spr. achtereenvolgens de verschillende plannen tot uitvoering van dit werk, van at het werkje der Heeren Kloppenburg en Faddegon (1844) tot aan de werkzaamheden der thans bestaande Zuiderzeevereeniging. Hoofdbezwaar tegen eene uitvoering was, vol gens spreker, de geldquaestie; voor particulieren zal de zaak zeker geen rentegevende onderneming zijn. Ook van den Staat zou het droogmaken van de Zuiderzee belangrijke geldelijke ofhrs eischen. Spreker was echter van meening, dat dit geen reden mag zijn om het werk te laten rusten. Hij wees op de droogmaking van het Haarlemmermeer; de koston daarvan bedroegen f 13 500.000; de grond in den drooggemaakten polder bracht op f 7.500.000, alzoo een verlies van 6 millioentoch zal die drooglegging door niemand worden betreurd. De onderzoekingen van wege de Zuiderzee\er- eeDiging hebben geleid tot het gevoelen, dat de wenscheiykste wjjze om de Zuiderzee droog te maken is: een afsluitdijk te leggen van de Ewjjk- sluis over Wieringen naar Piaam, ten zuiden van Makkum, en een dijk van Wieringen naar Ter schelling, waardoor de moeielijkheden van het afdijken van het Texelsche Gat en het Vlie ver meden worden. Op deze wijze zou eene opper vlakte van 280.000-bunders land, waarvan 4/5 beste kleigrond, worden drooggelegd. De tijd ter vol- tooing van het werk is 8 jaar, terwijl de kosten worden geraamd op 42 millioen gulden. Zaterdag morgen omstreeks half tien trokken 4 waternoozen boven de stad Hoorn die zich met snelheid in de lucht bewogen. Een daarvan nam een hoop grint, welke voor de dijken gereed lag, in zich op en stortte deze in zee uit. Gunstige invloed van het reinigen bij rundvee. Van hoeveel belang ligt is, rundvee regelmatig te reinigen, is door e'en interessante proef aangetoond. Een melkkoe werd dagelijks geroskamd en geborsteld. Men staakte het reinigen veertien dagen achtereen, 6n gedurende dien tijd gaf de koe elf liter minder melk dan gewoonlijk, ofschoon overigens de omstandigheden geenerlei verandering hadden ondergaan. (Maandbl. tegen Verv.) Het slechte bezoek dat aan de badplaats Zandvoort ten deel valt, doet iemand de volgende verzuchting slaken Wat is het er akelig doodsch in die anders zoo lieve badplaatsHotels zijn ledig, villa's onbewoond, in de galerij haast alle winkelruiten met kalk besmeerd. De ezels aan het strand zien er zoo tevreden uit als een ezel, die den ganschen dag niets te doen heeft, maar doen kan, en hunne cornacs kijken zoo nijdig als een ezeldrijver, die niets te rantselen heeft den gan schen langen dag. En intusschen zingt de zee haar eeuwig, ont zagwekkend liedmurmelend klotst zij tegen het strand, en regenbuien, welke straten overstroo- men en kelders doen onderloopen, vangt zij op in haren schoot, als ware zoo'n gansche stortbui één droppeltje. Ochals die zes er niet was, wat zou 't er dan vervelend zijn aan dat strand met nog meer zand Te Veenendaal is bij H. J. van de Vendel een meisje met aan iedere hand zes welgevormde vingers geboren. Bij het heien van palen voor den bouw der Dieuwe ijzeren draaibrug over het Win- schoterdiep, te Sappomeer, wordt geen heiblok van 400 kilo's zwaarte gebruikt, maar ze worden eenvoudig ingezogen, of ingedrukt, met de brandspuit. En terwijl het hei blok met één paal bijna een halven dag werk zou hebben, drukt de brandspuit in 't kwartier of een half uur een tot den kop toe er in. Hoe het gebeurt moet ge komen zien, wordt aan de Pr. Gr. Crt. gemeld, 't is wel een kijkje waardig. Het karwei trekt dan ook vde belangstellenden en nieuwsgierigen. Het eerste nummer is verschenen van „De Bakkersgezel", orgaan voor de Zuid- en Noord-Nederlandsche Bakkersgezellen. Het blad is opgericht ingevolge een besluit van het congres, dat voor eenige maanden te Amsterdam werd gehouden, en beoogt voornamelijk ver betering te brengen in de levensomstandigheden dier gezellen ten opzichte van het loon en den arbeidsduur. Onder het opschrift „beeneters" schrijft de heer A. Prins in de „Prov. Gron. Ct." „Dezer dagen viel mijn aandacht op een beeldschoon meisje van pl. m. 8 jaar oud. „Een gesprek met de moeder openende, werd mij medegedeeld, dat zij heel wat moeit9 met het kind doorleefd had, aangezien het langen tijd door beeneters geplaagd was, waartegen tever geefs de hulp van een beroemd geneesheer was ingeroepen. Een niet-geneeskunaige had den raad gegeven, om levende steenmot (muurluis) in een tulen zakje op de wonden te leggen en ze behoorlijk stevig door een doek te bevestigen. T weemalen daags werden er motten aangebracht. De krieweling dezer diertjes was eenigermate lastig, doch verwekte geen pijn, en toch ver orberden zij de beenetende bacillen. In be trekkelijk korten tijd volgde een volkomen herstelling. Men beweert dat het middel boven aangegeven, in sommige oude geneeskundige boeken aanbevolen wordt. Het verrassend resultaat noopt mij om de attentie van belang stellenden op deze mededeeling te vestigen." De persoon, die dezer dagen in de Ba- velsche bosschen, bij Breda, zwervende werd aangetroffen en, naar de gevangenis als land- looper overgebracht, dagen achtereen weigerde te spreken, is thans gebleken een krankzinnige te zijn uit het gesticht „Voorburg", bij Vucht, waaruit hij in de vorige week is ontsnapt. Hij is thans weder daarheen overgebracht. Zaterdagavond is de socialist C. G. Tieman, die uit Roubaix was teruggekeerd en te Amster dam met „Recht voor Allen" colporteerde, in hechtenis genomen. Men weet dat hij evenals Bos, die nog geen lust schijnt te gevoelen om terug te keeren werd ver oordeeld, omdat hij tot oproer aansporende strooibiljetten had verspreid onder de lotelingen. De voorspellingen van den Belgischen weer- profeet Waelput komen vrijwel uit. Voor het einde van Mei voorspelde hij eenige dagen goede warmte. Van den 29n tot en met den 31n heeft zich die warmte goed doen ge voelen. Juni zou over het algemeen droog en schoon zijn. De warmte zou waarschijnlijk eerst na den lOn komen. Ook dit kwam uit, althans het laatstode warmte begon na den 18n. In Juli zou men wat regen en een weinig warmte hebbenden 22n Juli zou eene vochtige periode beginnen, maar er zou minder regen vallen dan verleden iaar. Warmte hebben we in 't begin een beetje gehad, en 't is bij „een weinig" zeer correct gebleven. En wat de vochtige periode betreft, daar weten we alles van. Voor Augustus luidt do agenda: de eerste helft der maand wat regen, de laatste helft warmte. Den 29 Juli zijn zestien doodkisten, gevuld met de verschroeide en verpletterde overblijfselen van even zoovele slachtoffers bij de spoorwegramp te St. Mandé met groote plechtigheid begraven in tegenwoordigheid van ongeveer 200,000 personen. De president der republiek had zich door twee officieren doen vertegenwoordigen en de minister Yves Guyot, alsmede de prefect der Seine, namen zeiven aan de plechtigheid deel. Bij de godsdienst plechtigheid werd een brief voorgelezen van den kardinaal aartsbisschop van Parijs en op het kerkhof hield de burgemeester eene rede, welke grooten indruk maakt. De houtbestrating voldoet te Brussel voort durend zoo goed, dat zij boven het asphalt wordt verkozen. De goede resultaten der proeven, ten vorige jare aldaar genomen op een deel van den Boulevard Waterloo, heeft er thans toe geleid, dat deze boulevard tot aan de Porte Louise, thans gemacadamiseerd, met hout zal worden bestraat. Uit Berlijn is gevlucht de koopman Ritsch- mann, nadat hjj een bedrag van 250.000 Mark, groote adeels kapitaaltjes van kleine burgers in beursspeculatiën verloren had. Te Hamburg is hij echter gevangen genomen. De politie te Parijs en te Havre zoekt zeke ren heer Ernst L., een don Juan van 45 jaar, die in tien jaar tijds op verschillende plaatsen in Frankrijk viermaal getrouwd is. Al de dames zijn in leven en door de aanklacht van ééne is alles aan het licht gekomen. Het oorlogschip „Hood," dat verleden week te Chatham te water is gelaten, is het grootste oorlogvaartuig der wereld; het is 380 voet lang en 75 voet breed, heeft een waterverplaatsing van 14.150 ton en machines van 13.000 paarden kracht; het loopt 17% knoop in't uur- De kosten zullen 900.000 pd. st. bedragen als het geheel gereed is. Een werkman te Livorno, die in 't Vonde lingenhuis is grootgebracht, heeft een erfenis ontvangen van 290.000 lire, hem door zijn onbe kenden vader nagelaten. Te Parijs zijn Dinsdag op ééns al de 10.000 pneumatische klokken blijven stilstaan, precies te 12 uren. Op het plein Jer Republiek was een der met saamgeperste lucht gevulde buizen ge sprongen. Eerst te middernacht waren de 20.000 wijzers weder aan den gang. Het grootste uurwerk op aarde werd onlangs aangebracht in het raadhuis te Philadelphia. De middellijn der wijzerplaat is 10 meter lang, de lengte van den minuutwijzer is 4 en die van den uurwijzer 2'/a meterde klok die de uren slaat, weegt 25,000 kilogram. Om dit uurwerk op te winden, bedient men zich van een klein stoom werktuig, hetwelk tevens dient om de dynamo machine in beweging te brengen, die het electrisch licht voor de verlichting van de wijzerplaat levert,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2