N°. 404. Zondag 16 AugustusA°. 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere rogel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit Wad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 26 Juni 1891, is vastgesteld de volgende verordening Verordening regelende het bedrag en de grond slagen der belasting voor het gebruik van den grond van het haventerrein beoosten het Oude- schild tot opslagplaats van goederen. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 28 Juli 1891 N. 24. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 12 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 15 Augustus 1891. In de vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L., gisterenavond in „de Lindeboom" gehouden, werden tot afgevaardigden naar de alg. verg. te Alkmaar benoemd de heeren C. Keijser Pz. en G. J. O. D. Dikkers, welke beiden die opdracht aannamen; tot plaatsver vangend lid werd aangewezen de heer Aug. Keijser. Die benoemingen waren nagenoeg de eenige werkzaamheden voor deze vergadering. De punten van beschrijving voor de alg. verg. leiden tot geen debat (door geen behan deling). De vergadering meende zich te moeten ver eenigen met het praeadvies van het hoofdbe stuur om het Maandblad van de maatschappij in weekblad te veranderen. Een ongunstig oordeel werd uitgesproken over de door de Maatsch. opgerichte assurantie; de premiën waren volgens velen te hoogter wijl ook aanmerking werd gemaakt over het hooge salaris voor den Directeur. Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur, behelzende de vragen of de afdeeling wenschelijk achtte het houden van lezingen, en kon goedkeuren de wijze waarop die werden gehouden, zoomede een verzoek om op te geven welke onderwerpen daarvoor gewenscht werden geacht, werd voor het laatste punt door een der leden de wenschelijkheid uitgesproken, dat voor eene lezing hier te houden, als onderwerp zou worden genomen „boschcultuur." De besprekingen naar aanleiding van deze missive, leidden er toe dat de Voorz. eenige der aanwezigen verzocht om in dezen winter eene lezing te houden. Daarvoor werd toezeg ging gedaan en als vermoedelijk onderwerp opgegeven„bemesting" of „landverbetering." Op voorstel van een der leden werd door de vergadering besloten, dat het convoceeren ter vergadering voortaan zal plaats hebben door adv. in de „Texelsche Courant." Een geval van miltvuur, dat onlangs bij een rund van een onzer veehouders voorkwam, leidde er toe, dat een der leden de wensch uitte, dat voortaan bij dergelijke gevallen wat meer haast mocht worden gemaakt met de vernietiging van besmette dieren. Met een woord van dank voor de opkomst en belangstelling, werd de vergadering, welke door ruim 30 leden werd bijgewoond, door den Voorz. gesloten. Oosteeend, 14 Aug. 't Gaat den visschers van hier in den laatsten tijd niet voorspoedig. Enkelen zijn gedurende de laatste drie weken een paar keeren in zee geweest, doch de vangst was niet ruimterwijl de meesten voor het ruwe en ongestadige weder te huis zijn gebleven. Gisteren waren nog eeDige blazers het Gat uit, doch voor den harden wind moest men naar binnen. Sommigen zijn met averij, één met gebroken mast, één met gebroken Zwaard en een met gebroken luiwagen, het Eierlandsche Gat binnengevallen, 't Is wen schelijk, dat het weèr spoedig verandert, want de zomer gaat zijn gang, en van de ansjovis heeft men dit jaar niets overgegaard. Heldeb, 14 Aug. Een vlet, die hedenmorgen op den Zuidwal zeilde, liep tegen een afgebroken schijfpaal. De stoot was zoo hevig, dat het vaartuigje in weinige minuten vol water was. Gelukkig was het zoo ondiep op de plaats des onheils, dat de opvarenden bij de boot konden staan. Geholpen door eene andere vlet, bereikte het vaartuigje behouden de haven. Ook vanwege de vereeniging tot ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier zijn dit jaar tegen de bekende aardappel ziekte proeven genomen met bouillie bordelaise en kopervitriool speksteen, o. a, te Anna Pau- lowna en te Wieringerwaard. De verschillende proefvelden zijn in drie deelen verdeeld, een derde is besproeid met bouillie bordelaise, een derde bestoven met kopervitriool speksteen, terwijl aan het overige gedeelte niets is gedaan. Opmerkelijk is het, dat op dat gedeelte waarop dat middel niet is toegepast, het lof geheel is afgestorven, terwijl de overige velden volkomen irisch en geheel niet aangetast zijn. Uit de opbrengst zal moeten blaken, in hoeverre het middel met voordeel is aan te brengenonze berichtgever twjjfelt geenszins aan de uitkomsten. Do secre taris der vereeniging, de heer W. Teengs te Wieringerwaard, onder wiens leidiDg de proeven z(jn genomen, zal zeker gaarne bereid zijn, be langstellenden alle gewenschte inlichtingen te geven. De minister van justitie Ruys van Bee" renbroek heeft het voornemen aangekondigd, om met den aanvang van het volgende jaar te doen vervallen de premiën voor het consta- teeren van jacht- en visscherij-overtredingen, omdat de beambten, te wier behoeve aanvan kelijk de premiën werden ingesteld, niet meer er door gebaat worden als schadeloosstelling voor het gemis van een deel der opbrengst van de geldboeten, dat zij vroeger genoten, en daarentegen voor de bezoldigde rijksveld wachters sedert herhaaldelijk verhooging van jaarwedde is toegestaan. De heer Haömans zegt in het Vent. Weekbl. over de crisis: „Elk zit op den uitkijk en vraagt gedurigZuster Anna t ziet gij nog niets komen Maar de Staatscourant brengt dag aan dag geen ander nieuws dan dat de gewone audiëntiën van de heeren ministers niet zullen plaats hebben. Dit is dan ook het eenige blijk dat de crisis nog altijd voortduurt. Anders zou men zeggen dat er in 't geheel geen crisis bestond. „Van de geruchten welke er omtrent de oor zaak der vertraging loopen zwijgen wjj. Maar dit willen wij toch wel zeggeD, dat hij of zij, die der Koningin Regentes ontraden, den aange wezen weg op te gaan, H. M een slechten dienst bewijzen en eene zware verantwoordelijkheid op zich laden. Hierbij komt geen preferentie te pas. Het geldt alleen aan de werking van het constitutioneel stelsel zijnen loop te laten. Hebben de ministers bij hunne aftreding dit niet gezegd? Ik hoop van wel, want het was hun plicht. - Van den handelaar S. in vogels, apen enz., wonende in het Hang te Rotterdam, wisten 7 apen hunne kooi te ontvluchten en hadden weldra de wijk genomen over de belendende daken. Een van die dieren word weder opgevangen, terwijl naar de andere zes nog gezocht wordt. Nu en dan vertoonen zij zich op de nok van een dak, dringen soms door een raam eene woDing binnen, tot groote ontsteltenis der bewoners, doch zijn niet te genaken. Naar men verneemt, zal door de politie tegen den handelaar S. proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van het 2de lid van artikel 425 van het wetboek van strafrecht. {N. R. Ct.) Het burgerlijk armbestuur te Zaandam heeft aan den gemeenteraad gevraagd, om buiten de bebouwde kom der gemeente een uiterst primitief gebouw, verdeeld in eenige woningen, te doen plaatsen, en wel met het doel om onvermogenden, die wegens wanbetaling der huur op straat worden gezet, tijdelijk daarin op te nemen. Het armbestuur wijst er op, dat er hoofden van gezinnen gevonden worden, die wel genoeg verdienen om de huishuur te kunnen betalen, maar zich te buiten gaan aan sterken drank, waardoor veel geld nutteloos wordt verteerd. Het is dan ook alleen uit medelijden met de vrouwen en kinderen van die gezinnen, dat het dit verzoek aan deu Raad heeft ingediend. Uit Roelof-Arendsveen meldt men aan het L. D. Tot nog toe is de vrees, dat er van de tuinderij weinig of niets zou terechtkomen, gelukkig ongegrond gebleken. De peulen en doperwten hebben, wel is waar, ver beneden het middelmatige opgebracht; de agurken hebben door de aanhoudende regens nog niet veel beschot opgeleverd maar de prijzen van dit laatste product zijn hoog. Eiken avond ziet men eene menigte opkoopers van verre en nabij, die bij opbod den tuinders reeds hunne vruchten hebben afgekocht, vóór ze er mede thuis zijn. Wat dus door de schaarschte mocht worden geleden, wordt door de hooge prijzen goed gemaakt. Indien het goede weer nu maar een poosje mag stand houden, dan kunnen de tuinders nog hopen op een vrij goed jaar, te meer, daar de teelt der snij- en heerenboonen boven verwachting meevalt, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1